۱۰ واقعیت شگفت‌انگیز درباره جفت

جفت چیست ؟ جفت عضوی موقت است که در دوران بارداری ایجاد می شود. به دیواره رحم شما متصل می شود و اکسیژن و مواد مغذی را از طریق بند ناف به کودک در حال رشد شما می رساند. اگر مشکلی در جفت رخ دهد، می تواند برای مادر و نوزاد جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد.

نقش جفت در بارداری چیست؟

جفت اکسیژن، مواد مغذی و آنتی بادی‌ها را از خون شما به جنین می‌رساند. همچنین مواد زائد را از جنین به خون شما می برد تا بدن شما بتواند از شر آنها خلاص شود. جفت همچنین هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون را تولید می کند که در دوران بارداری مورد نیاز هستند.

موقعیت طبیعی جفت در دوران بارداری چیست؟

جفت باید به دیواره رحم، معمولاً در بالا، پهلو، جلو یا عقب بچسبد. مکان دقیق از فردی به فرد دیگر و در هر بارداری متفاوت است.

جفت گاهی اوقات می تواند در قسمت پایین رحم رشد کند، اما به طور کلی با کشیده شدن رحم شما بالاتر می رود. موقعیت جفت در سونوگرافی ۱۸ هفته ای شما بررسی می شود. دوقلوها از تخمک های جداگانه به وجود می آیند و هر کدام جفت مخصوص به خود را دارند. دوقلوهای همسان از یک تخمک جدا می شوند و ممکن است جفت مشترک داشته باشند یا جفت خود را داشته باشند.

نقش جفت در بارداری چیست؟

آیا داروها می توانند از جفت عبور کنند؟

الکل، نیکوتین، داروها و سایر داروها می توانند از جفت عبور کرده و بر سلامت کودک شما تأثیر بگذارند.

برای حفظ سلامت جفت در دوران بارداری چه باید کرد؟

مهم است که در دوران بارداری به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت وجود عوارض، می توان آنها را در طی این قرارها شناسایی کرد.

اگر در بارداری قبلی با جفت مشکل داشتید یا هر گونه جراحی روی رحم خود انجام داده اید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر در دوران بارداری سیگار می کشید، الکل می نوشید یا داروهای خاصی مصرف می کنید، این احتمال مشکلات جفت را افزایش می دهد.

همیشه قبل از مصرف هر گونه دارو، از جمله داروهای بدون نسخه، درمان های طبیعی و مکمل ها در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا تجربه با پزشک یا مامای خود صحبت کنید:

درد شدید شکم یا کمر درد
خونریزی واژینال
انقباضات
هر ضربه ای که به شکم شما وارد شود، به عنوان مثال در اثر سقوط یا تصادف رانندگی

چه مشکلاتی باعث سقط جنین میشود؟

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی برای جفت می افتد؟

پس از تولد نوزاد، باید جفت خود را به دنیا بیاورید. این مرحله سوم زایمان نامیده می شود. این مرحله از زایمان را می توان به روش های مختلفی مدیریت کرد.

اگر زایمان طبیعی داشته باشید، معمولاً انقباضات خفیفی خواهید داشت و باید برای کمک به بیرون آمدن جفت، چند فشار انجام دهید.

اگر سزارین می‌شوید، همزمان با تولد نوزاد، پزشک جفت را خارج می‌کند.

پس از تولد جفت، پزشک یا ماما بررسی می کند که جفت کامل به نظر برسد. اگر هر گونه نگرانی وجود دارد که جفت شما کامل نیست، ممکن است بررسی های بیشتری را پیشنهاد کنند. اگر تکه‌هایی از جفت باقی بماند (در داخل شما بماند)، ممکن است برای جلوگیری از عفونت مجبور به جراحی شوند.

مشکلات رایج برای جفت چیست؟

مشکلات جفت شما می تواند در دوران بارداری، تولد و بعد از تولد اتفاق بیفتد. اینها به طور بالقوه هم برای شما و هم برای کودکتان خطرناک هستند.

اگر خونریزی شما شدید است و درد قابل توجهی دارید، ۱۱۵ را برای آمبولانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان بروید.

اگر در دوران بارداری خونریزی واژینال دارید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

جداشدگی جفت زمانی است که مقداری یا تمام جفت قبل از تولد نوزاد از دیواره رحم دور می شود.

جفت پریویا زمانی است که جفت تا حدی یا به طور کامل دهانه رحم (منفذ باریک رحم) را می پوشاند.

نارسایی جفت زمانی است که جفت در دوران بارداری به درستی کار نمی کند. این امر نوزاد را از اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تکامل محروم می کند.

جفت آکرتا زمانی است که جفت بیش از حد عمیق در دیواره رحم رشد می کند. این می تواند منجر به خونریزی شدید در حین یا بعد از زایمان شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

جفت حفظ شده زمانی است که جفت شما پس از زایمان به طور کامل بیرون نیامده است. این ممکن است به این دلیل باشد که دهانه رحم شما متوقف می شود یا هنوز به رحم شما متصل است.

10 واقعیت شگفت‌انگیز درباره جفت

۱۰ واقعیت شگفت‌انگیز درباره جفت چیست؟

ارگانی است که برای اولین بار ارتباط بین آنها برقرار می شود. دانشمندان جفت را ناشناخته ترین اندام انسان و در عین حال یکی از مهم ترین اندام های بدن می دانند. در دوران بارداری و حتی بعد از آن بر سلامت زن و جنین تأثیر می گذارد. به افتخار این اندام باورنکردنی، ما ۱۰ حقیقت شگفت انگیز در مورد جفت را فهرست می کنیم.

جفت به شکل چتر نجات است

یک عضو بسیار تخصصی است که به رشد کودک شما کمک می کند. جفت متوسط ۲۲سانتی متر ضخامت، حدود ۲٫۵سانتی متر ضخامت دارد و معمولاً بیش از ۵۰۰ گرم وزن دارد.

خون مادر و نوزاد از جفت عبور می کند اما هرگز با هم مخلوط نمی شود

حدود ۵۶۰ گرم از خون مادر در هر دقیقه از جفت عبور می کند. این به تنهایی شگفت انگیز است (و همچنین توضیح می دهد که چرا بارداری بسیار طاقت فرسا است).

یک اندام با عملکردهای متعدد

کودک در حال رشد شما غذا نمی‌خورد یا نفس نمی‌کشد و برای مواد مغذی و اکسیژن تنها به مادرش متکی است. جفت به عنوان ریه های کودک برای تامین اکسیژن و حذف دی اکسید کربن عمل می کند. همچنین به عنوان کلیه های کودک عمل می کند تا مواد زائد را از جریان خون فیلتر کند.

جفت یک اندام مادری نیست 

در واقع جفت از تخمک بارور شده رشد می کند، به این معنی که، درست مانند نوزاد، جفت از نظر ژنتیکی نیمی از مادر و نیمی از پدر است. جفت بلافاصله پس از کاشت تخمک بارور شده در دیواره رحم حدود ۶ تا ۷ روز پس از لقاح شروع به شکل گیری می کند و برای تامین نیازهای رو به رشد کودک شما به رشد خود ادامه می دهد.

جفت  یک غده است 

جفت به عنوان غده ای عمل می کند که هورمون هایی را در دوران بارداری ترشح می کند که نقش اساسی در حمایت از کودک در حال رشد شما و آماده سازی بدن شما برای مادر شدن ایفا می کند.

جفت یک واسطه ایمنی است 

جفت به سیستم ایمنی مادر و نوزاد کمک می کند تا بدون درگیری با یکدیگر باشند. در طول بارداری، جفت برای جلوگیری از تشخیص بدن مادر به عنوان خارجی و حمله به آن عمل می کند. در طول سه ماهه سوم، جفت اجازه می دهد تا آنتی بادی های مادر به کودک منتقل شود و به کودک شما یک سیستم ایمنی اولیه می دهد و این محافظت تا ۶ ماه پس از تولد باقی می ماند.

دوقلوهای همسان ممکن است جفت مشترک داشته باشند 

دوقلوهای غیر همسان از دو تخم بارور جداگانه رشد می کنند و همیشه دو جفت خواهند داشت. اما تعداد جفت بین دوقلوهای همسان بر اساس تقسیم شدن تخمک بارور شده قبل یا بعد از تشکیل جفت تعیین می شود.

شما سلول های بنیادی را از جنین خود حمل می کنید

سلول های بنیادی کودک شما می توانند از جفت عبور کنند و به نظر می رسد که مکان هایی را هدف قرار می دهند که مادر آسیب دیده است. حتی سال‌ها بعد، تعداد کمی سلول از بارداری‌های قبلی در پوست، اندام‌ها و مغز استخوان مادر یافت می‌شود. به این پدیده «ریزکایمریسم جنینی» می گویند.

10 واقعیت شگفت‌انگیز درباره جفت

تنها اندام یکبار مصرف

جفت در هر بارداری رشد می کند تا از رشد کودک شما حمایت کند. هنگامی که مأموریت آن کامل شد، جفت پس از تولد نوزاد به دنیا می آید، به همین دلیل به آن «پس از تولد» می گویند. جفت بدن شما را برای شیردهی آماده می کند – جفت هورمونی تولید می کند که تولید شیر مادر را سرکوب می کند. پس از زایمان جفت، بدن مادر این سیگنال را دریافت می کند که زمان تولید شیر فرا رسیده است.

جفت می تواند به ما در مبارزه با سرطان کمک کند

جفت توانایی منحصر به فردی برای رشد و نفوذ به بدن مادر بدون حمله سیستم ایمنی بدن مادر دارد. این توانایی برای فرار از سیستم ایمنی به شدت تنظیم شده است و جفت می داند که قبل از آسیب رساندن به مادر، نفوذ را متوقف کند. محققان امیدوارند که درک بهتر از نحوه عملکرد جفت به ما در مبارزه با سرطان هایی که فرار می کنند کمک کند

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.