۱۲ نشانه افت قند خون یا هیپوگلیسمی

*این مطلب در اسفندماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است.

به نظر می رسد زمانی که صحبت از هیپوگلیسمی (قند خون پایین) می شود که به عنوان گلوکز خون زیر ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر تعریف می شود. این یک وضعیت ناراحت کننده و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی است. اگر دوره های مکرر هیپوگلیسمی دارید، یا اگر سطح قند شما خیلی پایین است، باید سریع عمل کنید تا از مشکلات جدی جلوگیری کنید. با خواندن این مقاله با سایر علائم هیپوگلیسمی آشنا شوید.

هیپوگلیسمی یک وضعیت بالقوه خطرناک است که زمانی اتفاق می‌افتد که میزان گلوکز در خون شما خیلی کم شود و باعث علائمی مانند سرگیجه، لرزش، سبکی سر و ضربان قلب سریع شود. گلوکز نوعی قند است که بدن برای انرژی به آن نیاز دارد. هنگامی که غذا می خورید، بدن شما گلوکز را جذب می کند و هر مقدار اضافی را در ماهیچه ها و کبد شما ذخیره می کند. گلوکز ذخیره شده به عنوان ذخیره ای عمل می کند که در صورت نیاز به مقدار بیشتری از این منبع انرژی در خون می توانید از آن استفاده کنید.

هیپوگلیسمی به معنای داشتن سطح گلوکز خون زیر ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری. قند خون پایین (هیپوگلیسمی).
برای اینکه بفهمید عدد گلوکز خون شما چقدر است، باید خون خود را آزمایش کنید.

افراد مبتلا به دیابت با فرآیند آزمایش خون خود برای اطمینان از اینکه سطح گلوکز خیلی بالا (هیپرگلیسمی) یا خیلی پایین (هیپوگلیسمی) نیست، آشنا هستند. هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ شایع تر است، اما افراد مبتلا به نوع ۲ نیز می توانند به آن مبتلا شوند. کسانی که انسولین (هورمونی که در لوزالمعده تولید می‌شود؛ افرادی که دیابت دارند باید آن را به شکل دارو تزریق کنند) و برخی دیگر از داروهای دیابت مصرف می‌کنند، باید مراقب سطوح پایین گلوکز خون باشند.

قند خون پایین در افراد بدون دیابت رایج نیست، اما نادر هم نیست. ممکن است اتفاق بیفتد. آنچه می خورید، میزان ورزش و شرایط آب و هوایی می تواند بر میزان قند خون شما تأثیر بگذارد.

همچنین، اگر سن شما بالای ۶۵ سال باشد یا قبلاً هیپوگلیسمی داشته اید، خطر هیپوگلیسمی در شما بیشتر است. مشکلات سلامتی مانند بیماری کلیوی، بیماری قلبی یا اختلال شناختی نیز ممکن است خطر شما را افزایش دهد. در اینجا علائم و نشانه هایی وجود دارد که به شما اطلاع می دهند که آیا قند خون شما یا فرد دیگری بسیار پایین است.

علائم افت قند یا هیپوگلیسمی چیست؟

شما احساس ضعف و غش می کنید

اگر ناگهان احساس ضعف، لرزیدن یا سبکی سر کردید – یا حتی غش کردید – ممکن است دچار هیپوگلیسمی شده باشید. سردردی که به سرعت شروع می شود، ضعف یا لرزش در بازوها یا پاها و لرزش خفیف بدن نیز از نشانه های پایین بودن بیش از حد قند خون هستند. برای بازگشت به سطح قند طبیعی تر، چیزی با شکر بخورید، مثلاً گلوکز خالص به شکل قرص یا ژل. اگر دیابت ندارید، سراغ کربوهیدرات بروید.

شما احساس گرسنگی فوق العاده می کنید

برخی از مردم آن را “گرسنگی” می نامند – آن گرسنگی شدید همراه با قند خون پایین که باعث می شود کمی احساس گیجی کنید. جینجر ویرا، ۳۳ ساله، که مبتلا به دیابت نوع ۱ است، می‌گوید: «کم‌بودن شدید قند خون می‌تواند باعث شود که بخواهید هر چیزی را که میبینید بخورید». دلیل؟ Siripoom McKay، استادیار اطفال، دیابت و غدد درون ریز در کالج پزشکی Baylor در هیوستون می گوید:

هورمون های ضد تنظیمی معروف به گلوکاگون، کورتیزول و آدرنالین. وقتی هیپوگلیسمی دارید، این مواد شیمیایی برای مقابله با انسولین افزایش می‌یابند و قند خونتان را دوباره بالا می‌برند. در همین حال، آنها می توانند به شما این احساس را بدهند که اگر همه غذا را نخورید – بلافاصله از گرسنگی می میرید.

شما بی‌دلیل عرق میکنید

با هیپوگلیسمی ممکن است عرق سرد در شما جاری شود و ممکن است رنگ پریده شوید و احساس بدی کنید. این به این دلیل است که سطوح پایین قند خون باعث واکنش بدن به مبارزه یا فرار و ترشح آدرنالین، یک هورمون می‌شود. این انفجار آدرنالین همراه با علائم دیگر باعث تعریق می شود. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ معمولاً در فواصل یک هفته از هیپوگلیسمی احساس رطوبت و چسبندگی می کنند.

تپش قلب دارید

آدرنالین اضافی آزاد شده در طول هیپوگلیسمی همچنین می تواند باعث ضربان سریع یا نامنظم قلب شما شود که ممکن است به صورت تپش قلب یا احساس تپش در قفسه سینه احساس کنید. وقتی قند خونش پایین است احساس تپش قلب میکنید. هشداری از دکتر Betul Hatipoglu، M.D. در کلینیک کلیولند در اوهایو: برای درمان مناسب هر عارضه قلبی دیگر مراقب باشید، زیرا اثر اضافه شده ضربان قلب سریع یا نامنظم همراه با هیپوگلیسمی می تواند هر دو وضعیت را بدتر کند.

وقتی گلوکز در خون شما خیلی کم می شود، بدن تشخیص می دهد که چیزی درست نیست. به گونه ای پاسخ می دهد که گویی در یک موقعیت خطرناک یا استرس زا قرار دارد – و درست است. در صورت عدم درمان فوری، هیپوگلیسمی می تواند به طور بالقوه تهدید کننده زندگی باشد.

پاسخ بدن به این خطر بالقوه فعال کردن سیستم سمپاتوآدرنال است. به طور خاص، غدد فوق کلیوی که در بالای کلیه ها قرار دارند، هورمونی به نام نوراپی نفرین ترشح می کنند. این باعث می شود ضربان قلب شما سریعتر شود. داشتن ضربان قلب سریع باعث می شود خون بیشتری از مغز و سایر اندام های بدن شما عبور کند. در نتیجه، سلول‌ها می‌توانند مقدار بیشتری از آن منبع انرژی حیاتی را که در عرضه کم است، یعنی گلوکز، دریافت کنند.

شما احساس سردرگمی می کنید و از حالت عادی خارج می شوید

کاتلین واین، استاد دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس، می‌گوید: با هیپوگلیسمی، تمام سلول‌های شما تشنه سوخت هستند، از جمله مغز. در نتیجه ممکن است احساس فضای خالی و سردرگمی کنید و در برقراری ارتباط دچار مشکل شوید. در مورد دیابت، از دوستان و خانواده بخواهید که به طور کلی هوشیار باشند و بپرسند: هی، آیا در حال حاضر برای صحبت کردن مشکل دارید؟

 شما در حال مرتکب شدن اشتباهات زیاد هستید

به خرابکاری ادامه دهید؟ شاید شما یک خطای کامپیوتری مرتکب شده باشید. یک خطای صحبت کردن یک خطای محاسباتی به نظر نمی‌رسد که نمی‌توانید به مسیر درست برگردید. دکتر واین می‌گوید هر کاری را که برای جمع‌بندی مجدد انجام می‌دهید متوقف کنید و در نظر بگیرید که هیپوگلیسمی ممکن است مقصر باشد. «یک مثال دراماتیک از آن این است که سوار ماشین خود شوید و در جایی رانندگی کنید، سپس یکی دو ساعت بعد ندانید چگونه به آنجا رسیدید. حتی اگر متوجه شدید که سطح قند شما پایین است، ممکن است نتوانید به اندازه کافی شفاف فکر کنید تا کاری را به درستی انجام دهید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “دیابتی ها این میان وعده های شیرین را بخورند” را نیز مطالعه بفرمایید.      

شما به شدت عصبانی هستید

آیا سطح ناامیدی شما ۲۰ از ۱۰ است؟ عصبانی و مضطرب بدون دلیل واضح؟ ممکنه هیپوگلیسمی باشه دکتر واین می‌گوید: متداول‌ترین تغییرات خلقی، ستیزه‌جویانه و بحث‌انگیز بودن است. او می‌گوید: یا صرفاً امتناع از بحث در مورد چیزی یا عدم موافقت با چیزی که معمولاً برای شما قابل قبول است، ظریف‌تر باشد. اگر شریک زندگیتان به شما گفت که از حد معمول بدتر هستید، توجه داشته باشید. زاپه موافق است که تغییرات شخصیتی مانند بتی که نشانه اصلی هیپوگلیسمی است.

ما به سطح معینی از گلوکز در خون خود نیاز داریم زیرا اندام های ما از این طریق انرژی می گیرند. وقتی سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز می شود، گلوکز کافی دریافت نکند، اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد. یکی از آنها این است که رفتار می تواند تغییر کند تغییرات رفتاری می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. ممکن است به راحتی گیج شوید و ممکن است بیش از حد معمول تحریک پذیر باشید. در حالی که درجاتی از بی حوصلگی به احتمال زیاد طبیعی است، تشدید یا ناامیدی غیرعادی ممکن است نشانه قند خون پایین باشد، به خصوص اگر علائم دیگری وجود داشته باشد.

علائم افت قند یا هیپوگلیسمی چیست؟

شما احساس اضطراب و بی قراری می کنید

قند خون بسیار پایین می تواند باعث اضطراب شود زیرا مغز سوخت کافی دریافت نمی کند و ممکن است از اتفاق بعدی بترسید. جانسون می‌داند که وقتی این احساسات شروع به خزش می‌کنند، زمان آن رسیده است که گلوکز خود را بررسی کند. فردی که با او مصاحبه شد گفت : در سن ۵ سالگی دیابت نوع ۱ تشخیص داده شد، او به اضطراب فراوان عادت کرده است،و همیشه در حفظ احساسات موفق نیست. او می‌گوید: «من سخت کار می‌کنم تا قند خونم را مدیریت کنم، اما دیابت پیچیده است و ابزارهایی که ما در اختیار داریم با یک سیستم غدد درون ریز کاملاً کارآمد که می‌تواند به طور طبیعی همه چیز را تنظیم کند، قابل مقایسه نیست.»

به طور ناگهانی احساس خستگی یا خواب آلودگی می کنید

اگر دیابت دارید و به طور ناگهانی احساس خستگی یا خواب آلودگی شدید می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای از پایین بودن قند خون باشد و بدن شما انرژی کافی دریافت نمی‌کند. به جای چرت زدن – و خطر بدتر شدن دوره هیپوگلیسمی شما – چیزی بخورید، آن آب میوه را بنوشید، قرص یا ژل گلوکز خود را مصرف کنید. این زمان برای دراز کشیدن و خوابیدن نیست مناسب نیست.

لرزش و بی قراری

آنچه باعث تندتر شدن ضربان قلب شما می شود همان چیزی است که می تواند باعث لرزش و بی قراری شود. نوراپی نفرین فقط یک هورمون نیست، بلکه یک انتقال دهنده عصبی است، که یک پیام رسان شیمیایی است که به اعصاب شما کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، به حرکت، فکر کردن و به طور کلی عملکرد کمک می کند. به عنوان یک پیام رسان شیمیایی، به گونه ای با مغز در تعامل است که باعث می شود شما احساس لرزش و عصبانیت کنید.

سرگیجه

گلوکز خون پایین می تواند شروع به احساس سرگیجه یا پف کردگی کند. این به این دلیل است که وقتی گلوکز کافی در خون شما در گردش نیست، مغز شما نیز به اندازه کافی دریافت نمی کند. این کمبود منبع انرژی مغز همان چیزی است که باعث ایجاد این احساسات سبک می شود.

مراقب باش؛ احساس سرگیجه و تجربه هیپوگلیسمی می‌تواند باعث غش شود. غش به خودی خود ترسناک است، اما شما همچنین می توانید آسیب هایی مانند ضربه به سر خود را تحمل کنید. مطمئن شوید که یک مکان امن برای نشستن پیدا کنید و اگر احساس سرگیجه دارید، کمک بگیرید.

مشکل در صحبت کردن

صحبت کردن در مغز کنترل می شود. اگر مغز شما انرژی لازم برای عملکرد خود را دریافت نکند، ممکن است گفتار در نتیجه آسیب ببیند به عنوان یک کلمه احتیاط، مشکلات در صحبت کردن همچنین می تواند نشانه ای از سایر بیماری های عصبی، از جمله سکته مغزی باشد.

هیپوگلیسمی

با هیپوگلیسمی چه باید کرد؟

در هیپوگلیسمی، زمان بسیار مهم است. غذاهایی بخورید که قند را به سرعت تحویل می دهند، و احساس بسیار بهتری خواهید داشت. و اگر دیابت دارید، با توجه به افت شدید قند خون که ممکن است اتفاق بیفتد،حواستان به مصرف داروهایتان و توصیه های پزشک تان باشد. مطالعه‌ای که در مجله هندی غدد درون‌ریز و متابولیسم منتشر شد، گفت که «وقفه حاد» در عرضه گلوکز به مغز می‌تواند منجر به نارسایی عملکردی مغز و کما یا مرگ شود. ما چهار دقیقه فرصت داریم تا قبل از شروع مرگ سلول های مغزی درمان کنیم.

بله، این کاملا ترسناک است، اما دانستن آن نیز اطلاعات مهمی است. حتما درباره بیماری تان با پزشک با تجربه و حاذق مشورت کنید ،نترسید اما قبل از رخ دادن اتفاقی ناگوار آمادگی لازم را برای مواجه شدن داشته باشید شاید بهترین نسخه همان پیشگیری بهتر از درمان است باشد.اگر در معرض خطر هیپوگلیسمی هستید، به خصوص اگر به راحتی علائم را تشخیص نمی دهید، عادت کنید مرتباً قند خون خود را چک کنید. ممکن است بخواهید سطوح خود را در شرایط خاصی نیز آزمایش کنید، مانند قبل از اینکه پشت فرمان بنشینید. همچنین، اگر به طور منظم قند خون پایین را تجربه می کنید، به یک پزشک مراجعه کنید تا بتوانید درمان مناسب را برای نیازهای منحصر به فرد خود دریافت کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.