۱۰ عادت سالم که می تواند عمر ایمپلنت های دندان را افزایش دهد

یکی از مزایای بی شمار ایمپلنت های دندانی این است که ماندگاری بسیار بالایی دارند. اکثر مردم می توانند انتظار داشته باشند که ایمپلنت دندان با مراقبت مناسب ۳۰ سال دوام داشته باشد و ایمپلنت دندان در برخی افراد نزدیک به ۵۰ سال دوام آورده است. برای اینکه بیشترین طول عمر را از ایمپلنت های دندانی خود داشته باشید، با ایجاد عادات سالم شروع کنید.اگر اکنون به کاشت ایمپلنت دندان فکر می کنید، استفاده از این عادات کمک بیشتری خواهد کرد.

افزایش عمر ایمپلنت های دندان

بهداشت دهان و دندان خوب

ایمپلنت‌های دندانی بسیار شبیه دندان‌های طبیعی شما هستند، به این معنی که باید مانند دندان‌های طبیعی از آن‌ها مراقبت کنید: حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان (یا معادل آن) استفاده کنید.

ایمپلنت های دندانی نمی توانند مانند دندان های طبیعی حفره ایجاد کنند – مشکل بیماری لثه است. همانطور که بیماری لثه علت اصلی از دست دادن دندان است، علت اصلی شکست ایمپلنت دندان نیز می باشد. برای محافظت از ایمپلنت های دندانی خود در برابر بیماری های لثه، باید بقایای مواد غذایی و پلاک های اطراف ایمپلنت های دندانی را تمیز کنید.

اگر در حال حاضر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی‌کنید، زمانی بهتر از همین الان برای شروع این عادت وجود ندارد.

عمر ایمپلنت های دندان

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

ویزیت منظم دندانپزشکی شما برای حفظ سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. در نظافت شما، رسوبات سخت را که نمی‌توانید در خانه از بین ببرید، پاک می‌کنیم. این همچنین به ما کمک می کند تا روال بهداشت خانه شما را ارزیابی کنیم. سپس می‌توانیم توصیه‌هایی برای بهبود روال خود ارائه دهیم، که ممکن است شامل تغییر ابزارهایی باشد که استفاده می‌کنید. به عنوان مثال، اگر نخ دندان اطراف ایمپلنت های شما را تمیز نمی کند، ممکن است یک نخ دندان یا پاک کننده های بین دندانی را توصیه کنیم.

به عنوان بخشی از چکاپ شما، ایمپلنت ها و ترمیم های دندانی شما را بررسی می کنیم. ما مطمئن خواهیم شد که بافت اطراف ایمپلنت سالم است. ما همچنین مطمئن خواهیم شد که ترمیم‌های شما دست نخورده و ایمن هستند. در حالی که ایمپلنت‌های دندانی به راحتی ۳۰ سال یا بیشتر دوام می‌آورند، ترمیم‌های دندانی ممکن است بعد از ۱۰ تا ۱۵ سال نیاز به تعویض داشته باشند، اگرچه برخی از آنها می‌توانند ۳۰ سال یا بیشتر نیز دوام بیاورند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

درست همانطور که دندان‌های شما از خوردن یک رژیم غذایی سالم سود می‌برند، ایمپلنت‌های دندانی شما نیز سود می‌برند. اما الزامات کمی متفاوت است. با ایمپلنت های دندانی، ما آنقدر نگران غذاهای اسیدی نیستیم، و در حالی که قند هنوز هم می تواند مشکل ساز باشد، نگرانی کمتری وجود دارد – ایمپلنت های دندانی پوسیدگی ایجاد نمی کنند.

در عوض، ما بیشتر نگران این هستیم که شما تمام مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت استخوان را دریافت کنید. اطمینان حاصل کنید که ویتامین های کافی، به ویژه A، B، C، D و K دریافت می کنید. مواد معدنی کلسیم و فسفر نیز برای حفظ سلامت استخوان های اطراف ایمپلنت شما حیاتی هستند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن شاید بدترین کاری باشد که می توانید برای ایمپلنت های دندانی خود انجام دهید. مطالعات نشان می دهد که خطر شکست ایمپلنت دندان در افراد سیگاری بسیار بیشتر است. سیگار می تواند بر توانایی بدن برای ساختن استخوان جدید تأثیر بگذارد. همچنین خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.

هنگامی که ایمپلنت های خود را قرار می دهید، از شما می خواهیم که چند هفته قبل از جراحی و ماه ها بعد از آن سیگار نکشید. اگر در این زمان امکان ترک سیگار به طور کامل وجود داشته باشد، از عمر طولانی تری برای ایمپلنت های خود و تجربه بهتری با آنها لذت خواهید برد.

استرس زدایی

استرس به طور کلی برای سلامتی شما مضر است، بنابراین جای تعجب نیست که برای ایمپلنت های دندانی شما مضر است. حتی اگر بتوانید از دام بی توجهی به بهداشت در هنگام استرس جلوگیری کنید، احتمالا در معرض خطر بیشتری برای بیماری لثه خواهید بود. کورتیزول، هورمونی که بدن شما در هنگام استرس ترشح می کند، می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد و آسیب لثه و استخوان ناشی از بیماری لثه را افزایش دهد.

به علاوه، فشردن و ساییدن مرتبط با استرس می تواند به ایمپلنت ها و ترمیم ها آسیب برساند.اگر می خواهید ایمپلنت های دندانی شما دوام بیاورند، سعی کنید راه هایی برای کاهش استرس روزانه خود بیابید.

حفظ وزن سالم

اضافه وزن با خطر بالاتر بیماری لثه مرتبط است. دلایل دقیق مشخص نیست ممکن است با خطر دیابت مرتبط باشد، زیرا دیابت و بیماری لثه رابطه متقابلی دارند. با این حال، ممکن است به سیگنال های شیمیایی منتشر شده توسط سلول های چربی – محرک های التهابی مرتبط باشد. این محرک های التهابی می توانند پاسخ ایمنی شما را سرکوب کرده و بیماری لثه را مخرب تر کنند.

هیدراته بمانید

اگر برای کمک به کنترل وزن خود به باشگاه می روید، فراموش نکنید که بطری آب خود را به همراه داشته باشید. هیدراته ماندن برای سلامت دهان و دندان شما حیاتی است. بزاق شما اولین خط دفاعی بدن شما در برابر باکتری های دهان است و اگر به اندازه کافی آن را نداشته باشید، باکتری ها رشد می کنند و ایمپلنت های دندانی شما ممکن است آسیب ببینند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “چگونه می توان دندان های خود را با زغال سفید کرد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

درمان آپنه خواب

آپنه خواب از بسیاری جهات برای سلامتی شما مضر است، بنابراین جای تعجب نیست که می تواند به مشکلات ایمپلنت دندان کمک کند. آپنه خواب می تواند استرس و التهاب سیستمیک را افزایش دهد، و ما قبلا در مورد اینکه چگونه می تواند برای ایمپلنت بد باشد صحبت کرده ایم.

یکی از مشکلات بزرگ برای افراد مبتلا به آپنه خواب، تنفس دهانی است. در شب، تولید بزاق شما در حال حاضر کاهش می یابد. اگر از طریق دهان نفس بکشید، محیط حتی خشک‌تر می‌شود، که آن را برای باکتری‌های دهان مساعدتر می‌کند و ممکن است ایمپلنت‌های شما آسیب ببینند.

مواد غیر خوراکی را نجوید

ایمپلنت های دندانی می توانند تمام غذاهایی را که از آن ها لذت می بردید با دندان های طبیعی خود را میل کنید . اما مانند دندان های طبیعی شما در صورت جویدن اقلام غیرخوراکی ممکن است آسیب ببینند. اینها آنقدر سخت هستند که به نیروهای بایت نیاز دارند که برای ایمپلنت دندان خوب نیستند. در واقع، ایمپلنت‌هایی که از تیتانیوم ساخته شده‌اند، به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند با آنها کار کنند. این استخوان شما در اطراف ایمپلنت ها و ترمیم های دندانی است که بیشتر آسیب می بیند.

عمر ایمپلنت های دندان

ایمپلنت ها را به طور منظم بررسی کنید

اکثر افرادی که ایمپلنت دندانی دارند در یک برنامه منظم برای معاینه دندان قرار می گیرند – هر شش ماه یک بار. این معمولاً به اندازه کافی مکرر است تا مشکلات ایمپلنت را برطرف کند، اما اگر واقعاً می‌خواهید ایمپلنت‌های خود را در بهترین شکل نگه دارید، حداقل هفته‌ای یک بار آن‌ها را بررسی کنید تا متوجه قرمزی یا التهاب اطراف آن‌ها شوید. همچنین هر گونه درد یا حرکت قابل توجهی را که از ایمپلنت خود متوجه شدید گزارش دهید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.