۱۰ حقیقت جالب درباره کشور اوکراین

بسیاری از مردم چیز زیادی درباره کشور اوکراین نمی‌دانند، به غیر از پرچم و این واقعیت که در اروپای شرقی است. بنابراین در اینجا ۱۲ واقعیت جالب در مورد این کشور وجود دارد!در این مقاله قصد دارم به طور خلاصه شما را با این کشور اروپایی بیشتر آشنا کنیم.

حقایقی که از کشور اوکراین نمیدانستید

۱-نرخ باسوادی در اکراین نزدیک صد درصد است

در میان باسوادترین کشورهای جهان نزدیک به ۱۰۰ درصد از جمعیت بزرگسال اوکراین باسواد هستند. فقط کره شمالی از نرخ سواد بالایی مانند اوکراین برخوردار است.

۲-کشور جوان به دنبال تاریخ پیچیده اوکراین

این کشور همچنین یکی از جوان ترین کشورهای جهان است. تنها در سال ۱۹۹۱ بود که این کشور سرانجام به استقلال رسید. چنین شاهکاری بسیاری از جوانان اوکراینی را امیدوار کرد که کشورشان به تنهایی در آینده نزدیک پیشرفت کند. سال‌های پس از این استقلال همچنان دشوار بوده است، و روسیه به طور مستمر عضلات خود را خم می‌کند. اما اوکراینی ها مغرور، میهن پرست و بدون شک در نتیجه تاریخ خود قوی هستند. با شتاب در صنعت کشاورزی و فناوری اطلاعات، امید و فرصت های زیادی برای کشور وجود دارد که به سختی از بسیاری از هزاره ها پیرتر است.

۳- زبان

زبان اوکراینی تنها زبان رسمی در اوکراین است. نکته جالب این است که زبان اوکراینی در سال ۱۹۳۴ پس از فرانسه و فارسی سومین زبان زیبا شد. همچنین پس از ایتالیایی در رتبه دوم خوش آهنگ ترین ها قرار گرفت.

علاوه بر این، بسیاری از اوکراینی ها دوزبانه هستند: در بسیاری از مناطق، افرادی را خواهید یافت که به زبان روسی صحبت می کنند یا کسانی که آن را می فهمند.

۳-مذهب مردم اکراین

دین غالب مسیحیت ارتدوکس شرقی است که به شدت بر معماری، ادبیات و موسیقی اوکراین تأثیر گذاشته است.

۴- حمل و نقل در کشور اکراین

اوکراین دارای سیستم حمل و نقل عمومی به خوبی توسعه یافته است. هر شهر بزرگ و مرکز منطقه ای به شبکه راه آهن متصل است و روزانه قطارهای مسافری را از شهرهای بزرگ دیگر دریافت می کند. بسیاری از شهرها همچنین دارای خدمات اتوبوس و تراموا ارزان و کارآمد هستند که حداقل ۸ UAH (0.3 دلار) هزینه دارند.

فرودگاه‌های اوکراین با وسایل حمل‌ونقل عمومی و اتوبوس‌های خدماتی یا تاکسی‌هایی که حدود ۷UAH در هر کیلومتر هزینه دارند، به راحتی قابل دسترسی هستند. برای رسیدن به فرودگاه بوریسپیل کیف می توانید از ایستگاه راه آهن قطار سریع السیر نیز بگیرید.

۵- عمیق ترین ایستگاه متروی جهان

آرسنالنا، در امتداد خط قطار Sviatoshynsko-Brovarska کیف، عمیق ترین ایستگاه متروی جهان با ۱۰۵٫۵ متر زیر زمین است. خیره شدن از بالای پله برقی شیب دار به تاریکی مترو پایین می تواند بسیار ترسناک باشد. با این حال، ساخت آنها در دوران جنگ سرد انجام شد. تهدید بمب های هسته ای به این معنی بود که چنین ایستگاه های عمیقی می توانند از شهروندان کیف در برابر چنین فاجعه ای محافظت کنند. بنابراین، تأثیر درگیری در قرن بیستم، حتی در فعالیت های پیش پا افتاده ای مانند رفت و آمد صبحگاهی به محل کار، قابل مشاهده است.

۶- غذاهای اوکراینی

رژیم غذایی سنتی اوکراین شامل مرغ، گوشت گاو، تخم مرغ، ماهی و قارچ است. اوکراینی ها نیز تمایل زیادی به خوردن سیب زمینی، غلات و سبزیجات تازه و ترشی دارند. غذاهای اوکراینی بسیار متنوع و هیجان انگیز است، با اقلیت های قومی مختلف و تاریخچه چندفرهنگی غنی که طیف وسیعی از غذاهای مختلف را روی میز می آورد.

با این وجود، غذاهای سنتی محبوب عبارتند از varenyky (کوفته های آب پز با قارچ، سیب زمینی، کلم ترش، پنیر کوتیج یا گیلاس) و holubtsi (رولت های کلم شکم پر پر از برنج، هویج و گوشت). معروف ترین غذای اوکراینی بورشت است. در حالی که بسیاری از روس ها ادعا می کردند که این غذا از سرزمین مادری گرفته شده است، بسیاری از اوکراینی ها مشتاقانه بر این باورند که آنها بنیانگذاران این غذا هستند. از سوپ ساخته شده از چغندر، کلم و سیب زمینی تشکیل شده است.

کشور اوکراین

۷- مرغ کیف از کیو نیست

برخلاف تصور عمومی، غذای خوشمزه سینه مرغ شکم پر از کیف نیست. در واقع، چندین پیشنهاد در مورد منشا آن وجود دارد. در حالی که برخی معتقدند که در امپراتوری روسیه ایجاد شده است، برخی دیگر معتقدند که در فرانسه ایجاد شده و تحت نام Côtelettes de volaille در فرهنگ روسی ادغام شده است. سپس توسط رستوران های نیویورک که سعی داشتند مشتریان روسی خود را در قرن بیستم راضی کنند، به Chicken Kyiv تغییر نام داد. نه Chicken France و نه Chicken New York، حلقه یکسانی برای آنها ندارند.

۸- آب و هوای اوکراین عمدتاً آب و هوای معتدل و قاره ای دارد

بارش به طور نامتناسب توزیع شده است. در غرب و شمال مرتفع ترین و در شرق و جنوب شرق پست ترین است. زمستان‌ها از سرد در امتداد دریای سیاه تا سردتر در قسمت‌های داخلی متفاوت است. میانگین دمای سالانه از ۵٫۵ تا ۷ درجه سانتی گراد در شمال تا ۱۱ تا ۱۳ درجه سانتی گراد در جنوب متغیر است. تابستان ها چندان گرم نیست و دما از ۱۷ درجه سانتی گراد تا ۲۵ (۳۰) درجه سانتی گراد متغیر است. با این حال، زمستان ها می تواند بسیار سرد باشد، برف زیادی را به خود جذب کند و یک سرزمین عجایب زمستانی زیبا ایجاد کند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “آیا میشود ارزان سفر کرد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۹- تاریخ پیچیده کشور اوکراین فوق العاده جالب و پیچیده است

جغرافیای ناگوار آن به این معنی است که در طول قرن ها بارها دست به دست شده است. مسلماً، مسیرهای مدرن آن را می توان به کیوان روس، یک ایالت قدرتمند قرون وسطایی که در قرون وسطی رشد کرد، اما در قرن دوازدهم با مشکل مواجه بود، ردیابی کرد. بنای یادبود بنیانگذاران کیف در قرن‌های بعد، اوکراین بین مغول‌ها، عثمانی‌ها و کشورهای مشترک المنافع لهستان-لیتوانی تغییر دست داد و جوامع قزاق تلاش کردند در برخی مناطق اوکراین به طور مستقل زندگی کنند.

با این حال، در طول قرن های ۱۸ و ۱۹، اوکراین بین امپراتوری هابسبورگ و امپراتوری روسیه تقسیم شد. در قرن بیستم، امپراتوری هابسبورگ تقریباً فروپاشیده بود. در سال ۱۹۱۸، اوکراین توسط اتحاد جماهیر شوروی تصاحب شد. در حالی که مبارزه اوکراین در طول تاریخ بسیار سخت بوده است، تأثیرات فرهنگی، از معماری هابسبورگ گرفته تا بناهای تاریخی شوروی، به کشور ژرفا و بیان فراوانی می بخشد.

۱۰- هفت میراث جهانی یونسکو در اوکراین

کشور اوکراین دارای هفت مکان است که توسط فهرست میراث جهانی یونسکو محافظت می شود. اینها شامل کلیسای جامع سنت سوفیای کیف و مرکز تاریخی لویو، دانشگاه چرنیوتسی، و همچنین کلیساهای چوبی منحصر به فرد در کارپات ها و جنگل های راش که آنها را احاطه کرده اند، می شود.

کشور اوکراین

۱۱- فستیوال ها جشنواره ها و نمایشگاه های مختلفی در کشور اوکراین برگزار می شود.

 جشنواره هایی مانند Dubno-fest و Leopolis Jazz Fest در Lviv بسیار محبوب هستند. علاوه بر این، فستیوال آخر هفته اطلس یکی از بزرگترین جشنواره های اروپا است که امسال بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر را به خود جذب کرده و موسیقی محبوب مدرن معاصر را به نمایش می گذارد. در همین حال، جشنواره‌های سنتی و قومی بینشی درباره جشن‌های مرسوم اوکراینی ارائه می‌کنند.

۱۲-بزرگترین تولید کننده تخمه آفتابگردان

اوکراین بزرگترین تولید کننده تخمه آفتابگردان در جهان است اوکراین زمین های وسیعی دارد که به رشد گیاهان آفتابگردان اختصاص دارد. تخمین زده می شود که اندازه کل زمین های کشاورزی آفتابگردان اوکراین می تواند کل قلمرو اسلوونی را پوشش دهد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.