چگونه متواضع باشیم؟

چگونه متواضع باشیم؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”چگونه متواضع باشیم؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

ما انواع پیام های متناقض درباره فروتنی و تواضع شنیده ایم :فروتن باشید اما اعتماد به نفس داشته باشید. متواضع باشید اما خود را زمین نزنید ؛ زیاد قاطعانه رفتار نکنید اما خیلی هم بی جسارت نباشید. به همین دلیل است که بسیاری از مردم  مرز بین تواضع و اعتماد به نفس پایین را نمیدانند.متواضع بودن چگونه است؟

ما در کتاب ها و سخنرانی های زیادی شنیده ایم که فروتنی و متواضع بودن ویژگی زیبای انسانی است. اما چگونه می توانید این کار را انجام دهید بدون اینکه خود را پایین بکشیم؟ فروتن بودن به چه معناست؟ چگونه می توانیم همزمان اعتماد به نفس ، قدرت و فروتنی داشته باشیم؟

بیایید یک بار و برای همیشه انتخاب کنیم تا رفتارمان چگونه باشد. ادامه مطلب را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه فروتن باشید بدون اینکه خود را تحقیر کنید.

فروتنی چیست؟
فروتنی است یا عزت نفس پایین؟
مقابل فروتنی چیست؟
چگونه می توانید فروتن باشید بدون اینکه خود را پایین بکشید؟
نکات بیشتر در مورد چگونه فروتن باشید

فروتنی و متواضع بودن چیست؟

اولاً ، بخش بزرگی از علت سردرگمی ما این است که ما واقعاً نمی دانیم فروتنی یعنی چه. کلمه “فروتنی” را می توان در ریشه های هندو اروپایی به معنای “زمینی” یافت.

این شناختی است که ما از همان مواد معدنی و شیمیایی زمین زیر پاهایمان ساخته شده ایم – که همه ما بخشی از یک چرخه بزرگتر از نمایش ، آرزوها و دستاوردهای روزانه خود هستیم. این شناختی است که مهم نیست هر چقدر به دست آوریم یا خلق کنیم ، همه ما روزی به زمین می اییم و زندگی افراد قبل از خود را ادامه میدهیم.کامل کردن یک تحقیق علمی،کشف ابعاد جدید هستی و … یعنی همان تکاملی که به دست هریک از ما شکل میگیرد.

همه ما چه رئیس جمهور چه هنرمند چه ورزشکار یا یک انسان معمولی باشیم خالق مشترکی داریم و از این منظر هیچ کدام بر دیگری برتری یا کمبودی نداریم.

چگونه متواضع باشیم؟
چگونه متواضع باشیم؟

متواضع بودن یا عزت نفس پایین؟

ما در جهانی زندگی می کنیم که انسانها دائماً در تلاش هستند تا ارزش خود را ارزیابی کنند – اگر ما پول بیشتری بدست آوریم ، آن کتاب را بنویسیم ، آن تجارت را بسازیم ، ازدواج کنیم ، بچه دار شویم یا هر چیز دیگری بر ارزش خود می کاهیم یا زیاد میکنیم بسته به اینکه انتخاب هایمان چگونه باشد.

 حقیقت زندگی این است که هر چقدر هم که تولید کنیم یا به آرزوهایمان برسیم ، بازهم همه به همان زمینی که از آن ساخته شده ایم باز خواهیم گشت.

فروتنی و تواضع با پذیرش در ارتباط است. این در مورد پذیرش انسانیت ما است ، و به همراه آن پذیرش مهارت ها و توانایی های ما در کنار خطرات و چالش های ما است.

عزت نفس پایین این است که به طور نادرست خود را کم ارزش ارزیابی می کنیم و ارزش و مشارکت های ما را نادیده می گیریم. مغرور شدن هم این است که به طور نادرست خود را ارزشمندتر قلمداد می کنیم و دستاوردهای خود را دم می زنیم وانمود می کنیم ارزش بیشتری نسبت به انسان های دیگر داریم.

افرادی که عزت نفس پایین دارند از دیدن یا پذیرفتن همه ویژگی خودشان امتناع می ورزند – خواه این نقاط قوت ما باشد یا نقاط ضعف که نیاز به حمایت دیگران داشته باشد. اما فروتنی این است که بدانیم ، در حال حاضر ، ما همه ارزشمند هستیم،کسی را به هر دلیلی چه نژاد،چه سن ،چه طبقه اجتماعی و … به تمسخر نگیریم و برای همه انسانها ارزش قائل باشیم.

هیچ انسانی به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد ما نیاز به معلم ،دوست، همکار ،خانواده داریم یا افراد بسیار زیادی توسط ما پشتیبانی می شوند.ما همه به یکدیگر وابسته ایم پس دلیلی برای غرور وجود ندارد پس متواضع بودن را انتخاب کنید

فروتنی و متواضع بودن ،دیدن و پذیرفتن همه اینهاست بدون اینکه هیچ یک از آنها را کم اهمیت جلوه دهید.

دست کم گرفتن یا نادیده گرفتن دستاوردها و نقاط قوت ما باعث فروتنی ما نمی شود. این باعث می شود که اعتماد به نفس پایینی داشته باشیم و نسبت به خود نگاه نادرستی داشته باشیم.

مقابل متواضع بودن چیست؟

مخالف واقعی فروتنی اعتماد به نفس نیست بلکه غرور است.

در یونان باستان ، هوبریس به معنای “غرور بیش از حد نسبت به خدایان یا سرپیچی از آنها” بود. افرادی که غرور نشان می دهند احساس می کنند که آنها به نوعی بالاتر از “از زمینی ها” هستند یا با ارزش ترند و این احساس اغلب منجر به نابودی خود آنها شد.

اما هابریس(غرور) بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از بین نرفت. بی شمار موارد مدرن وجود دارد که مردم خود را با ارزش تر از دیگران احساس می کنند ، از دیکتاتورهای بی رحم و مدیران عامل استثمار گرفته تا مشاهیر متکبر.

صادقانه بگویم ، همه ما در مقطعی قربانی غرور شده ایم – لاف زدن در مورد موفقیت های خود ،احساس شکست ناپذیری ، خود برتر بینی یا قضاوت درباره دیگران همه نمونه هایی از مغرور بودن است.

 اگر واقعاً به كسي كه بوديم احساس اعتماد مي كرديم ، مجبور نبوديم دستاوردهاي خود را به رخ بكشيم و يا وانمود كنيم كه همه كارها را بدون حمايت دیگران خود انجام داده ايم. اعتماد به نفس واقعی فروتنی ایجاد می کند زیرا ارزش شخصی ما درونمان ثبت شده است.

غرور داشنتن یعنی نداشتن اعتماد به نفس:

اگر فروتنی پذیرفتن همه وجود ما باشد ، غرور یعنی پذیرفتن قسمتهایی که دوست نداریم و از آنها امتناع می ورزیم. ما بدون پذیرفتن شخصیت حقیقی خودمان در پی رد کردن هر نوع نقص و ایرادی در خودمان هستیم.

از قضا ، غرور اغلب با سطح بالایی از شرم و اعتماد به نفس پایین در ارتباط است زیرا ما به اندازه کافی شایسته یا خوب نیستیم. بنابراین ، ما احساس نیاز می کنیم که سینه های خود را بیرون بیاوریم و دستاوردهای خود را بیش از حد تأکید کنیم و به رخ دیگران بکشیم.

در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد افرادی که بیش از حد مغرور و سرمست هستند ، شرم زیادی را تحمل می کنند. این بدان معناست که ارزش شخصی فرد مغرور همیشه مشروط است. یعنی مثلا با از بین رفتن موقعیت شغلی فرد غرور اش هم ار بین میرود و پایدار نیست.

از طرف دیگر ، فروتنی و متواضع بودن ارزشی درونی و بی قید و شرط است زیرا ارزش شخصی بدون در نظر گرفتن شرایط نوسان خارجی در زندگی آن فرد وجود دارد. هیچ کس ایجاد ، دستیابی یا از دست دادن شخصی نمی تواند ارزش شخصی خود را افزایش یا کاهش دهد و بنابراین نیازی به افتخار در این مورد ندارند.

چگونه متواضع باشیم؟
چگونه متواضع باشیم؟

چگونه می توانید متواضع باشید بدون اینکه خود را پایین بکشید؟

واقع بین و صادق باشید. فروتنی صرفاً دستیابی دقیق به خود و درونی ساختن احساس ارزشمندی است. به یاد داشته باشید که شما هم مانند میلیونها انسان دیگر از قدرتی محدود برخوردارید(همه گیری کرونا این موضوع را برای همه جهان ثابت کرد که ما انسانها ناتوانیم و وابسته همیشگی به خالقمان داریم) .

و در عین حال هیچ کس دقیقاً مثل شما با نقاط قوت ، استعدادها ، توانایی ها ، حساسیت ها ، ترس ها مشابه شما وجود نداشته است. شما موجود منحصر به فرد در جهان اید.

 آسیب پذیری این است که به نقاط قوت و سقوط خود نگاه کنید و با خود صادق نباشید اینگونه شخصیت خود را دچار تزلزل خواهید کرد.

این تمرین را امتحان کنید:

اگر می خواهید عزت نفس و متواضع بودن را باهم داشته باشید این تمرین را امتحان کنید:

یک قلم و کاغذ بگیرید یا صفحه جدیدی در رایانه باز کنید.

۱۰ مورد شگفت انگیز درباره خودتان را بنویسید. این می تواند از لبخند زیبای شما گرفته تا شوخی خنده داری که دو سال پیش انجام داده اید یا توانایی مراقبت از فرزندان یا حتی یک موفقیت اخیر باشد.

اکنون ، منابعی را که به شما کمک می کند تا به آن ۱۰ چیز شگفت انگیز برسید ، یادداشت کنید. این می تواند به سادگی “من شوخ طبعی عالی خود را از مادرم می گیرم” یا “من با حمایت همکارانم توانستم آن تبلیغ را بدست آورم.” فقط یک لحظه وقت بگذارید و همه پشتیبانی هایی را که به شما کمک کرده اند به ۱۰ چیز شگفت انگیز تبدیل شوید ، تصدیق کنید.

بعد ، ۱۰ مورد ناقص و انسانی راجع به خودتان بنویسید. اینها می تواند شامل مواردی از گذشته باشد که شما از آن گذشته کار کرده اید – مانند “من واقعاً به آنچه مردم فکر می کردند اهمیت می دادم” – یا چیزهایی که هنوز روی آنها کار می کنید – مانند “من بعضی اوقات در کارم خیلی سرمایه گذاری می کنم”.

سرانجام ، چند نفر را كه واقعاً به آنها احترام و تحسین می كنید تصور كنید (این افراد می توانند افراد مشهور یا قهرمانان شخصی باشند) ، و لحظه ای به خود بپردازید كه آیا هر كدام از آنها تاكنون با موارد ناقصی كه در تلاش هستید مواجه شده اند؟ احتمال این وجود دارد که تصور اینکه حتی افرادی که بیشتر از همه آنها را تحسین می کنید هم دارای برخی از ویژگی های انسانی ضعیف باشند .

 می توانید هر وقت خواستید عزت نفستان را پایین بیاورید یا دچار غرور شوید ، این تمرین را انجام دهید.

تواضع و فروتنی
تواضع و فروتنی

متواضع بودن به معنای انسان بودن است:

فروتن تنها کلمه ای نیست که از ریشه “زمینی” ناشی می شود – همچنین کلمه “انسان” نیز همین معنی را دارد. مهارت ها و توانایی ها و موفقیت ها.

فروتن بودن یعنی تمام وسعت تجربه بشر. این به معنای اعتماد به نفس و افتخار در کنار ناامنی و عدم اطمینان است. این بدان معنی است که ما همیشه باید یادگیری و رشد بیشتری داشته باشیم و اینکه ما می توانیم به تجربیات دیگران اعتماد کنیم ، حتی اگر متفاوت از تجربه های زندگی ما باشند.

وقتی فروتن باشیم ، واقع بین هستیم. ما سعی نمی کنیم بیش از حد حواسمان به کارهایمان باشد تا ارزش یا اهمیت بیشتری به نظر برسد ، زیرا می دانیم که در حال حاضر شایسته هستیم ، مهم نیست که چه چیزی ایجاد می کنیم یا به دست می آوریم.

متواضع بودن با عزت نفس منافات ندارد. آنها در یک تیم هستند. وقتی واقعاً می توانیم همه خودمان را قبول کنیم – از جمله نقص ها و چالش های خود – این نشان از عزت نفس بالا دارد زیرا از هیچ بخشی از خود نمی ترسیم و شرمنده نیستیم.

ما می توانیم تخصص خود ، محدودیت های خود و هرجایی که مورد حمایت قرار گرفته ایم را بپذیریم و از هیچ یک از آنها نترسیم. و این تواضع است – یعنی اینکه بدانیم چگونه فروتن باشیم بدون اینکه خود را تحقیر کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.