چگونه تابه های نچسب را به درستی تمیز کنیم؟

دانستن نحوه تمیز کردن صحیح تابه های نچسب می تواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند. تابه‌های شما برای مدت طولانی‌تری نچسب می‌مانند، بنابراین دیگر مجبور نخواهید بود که عمری را صرف تمیز کردن آن‌ها کنید یا پولتان خرج ظرف‌های جدید کنید. به علاوه، می‌توانید از املت‌ها، پنکیک‌ها و سایر وعده‌های غذایی کاملاً پخته شده لذت ببرید، بدون اینکه بخواهید آنها را از به سختی از تابه بیرون بیاورید.

شما نیاز خواهید داشت:
اسفنج
آب گرم
مایع شستشو
سرکه سفید

چگونه تابه های نچسب را تمیز کنیم؟

شما می خواهید ظرفشویی خود را در حالی انجام دهید که تابه هنوز گرم است. خیلی گرم است و می توانید خود را بسوزانید. خیلی سرد است و تمیز کردن غذا و روغن سخت تر می شود.

ماهیتابه را خالی کنید

از یک کاردک پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید تا تا حد امکان روغن یا ضایعات مواد غذایی را از بین ببرید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید روغن را در سینک بریزید، زیرا می تواند باعث انسداد شود. بنابراین آن را در سطل زباله های غذایی یا سطل زباله معمولی خود بیندازید.

ماهیتابه را بشویید

ظرف را سریع با آب داغ بشویید. این کار کمک می کند تا قبل از شروع شستن قابلمه، مقداری روغن و ضایعات مواد غذایی بیشتری خارج شود. اگر تکه‌های زیادی وجود دارد، آب را از طریق یک قاشق سوراخ‌دار یا الک خالی کنید تا قبل از اینکه تکه‌ها به سوراخ شما برسند، آن‌ها را بگیرید.

باقی مانده های روغن را حذف کنید

نصف لیوان سرکه سفید را در تابه بریزید و روی آن را با آب داغ پر کنید تا ظرف حدود دو سوم پر شود. ماهیتابه را روی اجاق قرار دهید و مایع را به جوش بیاورید. حباب های کوچک و درخشانی از روغن را خواهید دید که به سطح می آیند. به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. تابه را از روی حرارت بردارید و یک دستمال کاغذی جاذب را روی سطح آب بیندازید تا روغن و چربی باقیمانده از آن خارج شود. سپس دستمال کاغذی را دور بیندازید و آب را در سینک بریزید.

تابه را خیس کنید

ظرف خود را در سینک پر از آب داغ و مایع شستشو قرار دهید. باور کنید یا نه، یک مایع شوینده با کیفیت خوب تمام چیزی است که برای تمیز کردن کامل تابه های نچسب خود نیاز دارید. باید چربی را برش داده، باقیمانده‌های آن را از بین ببرد و به حذف باکتری‌ها کمک کند. اگر تابه خیلی کثیف نیست، فقط باید چند دقیقه آن را بگذارید تا خیس بخورد. اگر گریس بسته شده است، ممکن است لازم باشد آن را برای مدت بیشتری بگذارید.

ماهیتابه را تمیز کنید

اگر آب سینک شما واقعاً چرب به نظر می رسد، آن را عوض کنید. روکش نچسب به غذا و روغن کمک می کند تا از بین برود. شستشو می تواند به این پوشش آسیب برساند. همچنین ممکن است با استفاده از پارچه های ساینده، ظروف یا ظروف فلزی و مواد شیمیایی خشن، سطح آن آسیب ببیند. بنابراین به مایع شوینده و اسفنج یا پارچه پایبند باشید.

ماهیتابه را بشویید و خشک کنید

ماهیتابه را با آب تمیز بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.

چگونه تابه های نچسب سوخته را تمیز کنیم؟

 اگر در از بین بردن ضایعات غذایی سرسخت مشکل دارید، یک اسفنج یا پارچه را روی ناخن شست خود قرار دهید و سطح تابه را در حالی که در سینک خیس می‌شود کمی خراش دهید. هرگز سطح را مستقیم خراش ندهید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز با این روشها” را نیز مطالعه بفرمایید.

چگونه یک قابلمه نچسب سوخته را با جوش شیرین تمیز کنیم؟

جوش شیرین یک پاک کننده طبیعی واقعا موثر است. سعی کنید خمیری را با بی کربوهیدرات و آب درست کنید، آن را روی تکه های سوخته بمالید و بگذارید نیم ساعت بماند تا تمیز شود.

حالا می‌دانید چگونه یک قابلمه نچسب سوخته را تمیز کنید، چرا نمی‌توانید سایر قابلمه‌ها و تابه‌های سوخته را مانند قابلمه‌های فولادی ضد زنگ تمیز کنید؟

مراقبت از تابه های نچسب

اکثر تابه های نچسب هر چند سال یکبار نیاز به تعویض دارند. برای ادامه فعالیت خود تا زمانی که ممکن است:

با دست بشویید نه در ماشین ظرفشویی.

روغن را در دمای خیلی بالا یا برای مدت طولانی گرم نکنید. به یاد داشته باشید که روغن زیتون دمای سوختن کمتری نسبت به روغن گیاهی دارد، بنابراین نیازی به استفاده از داغ ترین حالت روی اجاق گاز خود ندارید.

آنها را در فر قرار ندهید، مگر اینکه سازنده بگوید آنها در فر سالم هستند.

پس از شستن، آنها را خشک کنید.

اگر نیاز به چیدن آنها در کمد دارید، یک پارچه تمیز یا دستمال کاغذی بین آنها قرار دهید تا از خراشیدگی جلوگیری شود.

پاسخ به سوالات اصلی شما در مورد تمیز کردن تابه های نچسب

آیا می توانم تابه نچسب را در ماشین ظرفشویی قرار دهم؟

اکثر تابه های نچسب قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. هر چند فقط برچسب را بررسی کنید. سازندگان به طور کلی توصیه می کنند از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید زیرا می تواند به پوشش نچسب آسیب برساند. به عبارت دیگر، ممکن است در کوتاه مدت در زمان شما صرفه جویی کند، اما در طولانی مدت پخت و پز با ماهی تابه ها سخت تر و تمیز کردن آنها سخت تر خواهد بود.

برای شستن ظرف نچسب از چه چیزی استفاده کنم؟

در بیشتر موارد، آب داغ و مایع شوینده تمام چیزی است که نیاز دارید. سرکه سفید می تواند به مقابله با چربی های سرسخت کمک کند (مرحله ۴ را در بالا ببینید). تابه های خود را با یک اسفنج نرم یا پارچه تمیز کنید. هرگز از آبشکن فلزی روی آن ها استفاده نکنید زیرا باعث خراشیدگی پوشش نچسب می شوید. همچنین بهتر است از برس‌های تمیزکننده و سمت سبز و خش دار اسفنج‌ها اجتناب کنید.

کی باید تابه نچسب خود را تعویض کنم؟

تابه های نچسب باید در صورت خراشیدگی یا آسیب دیدگی تعویض شوند. در غیر این صورت، ممکن است ذرات ریز پوشش در غذای شما پوسته پوسته شوند، که برای سلامتی شما عالی نیست.

اگر تابه شما آنقدر قدیمی نیست و دستورالعمل‌های سازنده را برای مراقبت از آن دنبال کرده‌اید، ارزش دیدن اینکه آیا هنوز تحت ضمانت است یا خیر. برخی از تولید کنندگان تابه های خود را برای چندین سال ضمانت می کنند.

آیا قرار است تابه های نچسب را بشویید؟

قطعا! با این حال، بهتر است آنها را با دست بشویید، نه در ماشین ظرفشویی، تا آنها را تا زمانی که ممکن است در حالت بالا نگه دارید.

چگونه می توانم مواد سیاه را از تابه نچسب خارج کنم؟

اگر تابه شروع به از دست دادن مقداری از پوشش نچسب خود کند، جابجایی باقیمانده سوخته ممکن است مشکل باشد. در صورت نیاز تابه را خیس کنید و سپس آن را با اسفنج یا پارچه پاک کنید. سعی کنید آن را مالش ندهید زیرا ممکن است به پوشش نچسب آسیب برساند. همچنین می توانید از سرکه روی باقی مانده های روغنی استفاده کنید.

آیا سرکه به ماهیتابه های نچسب آسیب می رساند؟

ما هیچ دلیلی نمی دانیم که چرا نباید از سرکه در تابه های خود استفاده کنید. شما حتی می توانید از آن برای کمک به مقابله با باقی مانده های روغن استفاده کنید (به بالا مراجعه کنید).

چرا تابه نچسب من می چسبد؟

اگر پوشش حتی اندکی آسیب ببیند، مواد غذایی و روغن می توانند شروع به چسبیدن به تابه کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، نکات بالا را در مورد مراقبت از ماهی تابه خود دنبال کنید. همچنین ارزش دارد که آنها را در آب گرم و صابون تمیز کنید. به یاد داشته باشید، از یک اسفنج یا پارچه نرم استفاده کنید و هرگز از چیز فلزی روی آنها استفاده نکنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.