آیا ویتامین C واقعا برای سرماخوردگی مفید است؟

سرماخوردگی شایع ترین بیماری عفونی در انسان است و افراد معمولی چندین بار در سال به آن مبتلا می شوند. جالب اینجاست که اغلب گفته می شود ویتامین C یک درمان موثر برای رفع سرماخوردگی  است. اگرچه مکمل های ویتامین C تاثیری در خطر ابتلا به سرماخوردگی ندارند ، اما به نظر می رسد شدت و مدت آن را کاهش می دهند.

آیا ویتامین C تاثیری بر سرماخوردگی دارد؟

در حدود ۱۹۷۰ ، لینوس پاولینگ ، برنده جایزه نوبل ، این نظریه را مطرح کرد که ویتامین C به درمان سرماخوردگی کمک می کند.

او کتابی در مورد پیشگیری از سرماخوردگی با استفاده از مگادوزهای ویتامین C یا حداکثر ۱۸۰۰۰ میلی گرم در روز منتشر کرد. برای مقایسه ، RDA برای زنان ۷۵ میلی گرم و برای مردان ۹۰ میلی گرم است. در آن زمان ، هیچ مطالعه معتبری صحت این موضوع را اثبات نکرده بود.

اما در چند دهه بعد ، چندین مطالعه تصادفی کنترل شده بررسی کردند که آیا این ویتامین بر سرماخوردگی تاثیری دارد یا خیر.نتایج نسبتاً ناامید کننده بوده است.

تجزیه و تحلیل ۲۹ مطالعه شامل ۱۱۳۰۶ شرکت کننده به این نتیجه رسید که مصرف ۲۰۰ میلی گرم یا بیشتر ویتامین C خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش نمی دهد.

آیا ویتامین C تاثیری بر سرماخوردگی دارد؟

با این حال ، مکمل های منظم ویتامین C دارای چندین مزیت است ، از جمله:

کاهش شدت سرماخوردگی: آنها علائم سرماخوردگی را کاهش داده و شدت آن را کمتر می کنند.

کاهش مدت سرماخوردگی: مکمل ها به طور متوسط ​​۸ درصد در بزرگسالان و ۱۴ درصد در کودکان کاهش می یابد.

دوز مکمل ۱ تا ۲ گرم برای کوتاه شدن مدت زمان سرماخوردگی در کودکان به طور متوسط ​​کافی بود (به طور متوسط ​​۱).

سایر مطالعات در مورد بزرگسالان ۶ تا ۸ گرم در روز موثر بوده است .

به نظر می رسد ویتامین C در افرادی که تحت استرس شدید جسمی هستند ، تأثیرات حتی قوی تری داشته باشد. در دوندگان ماراتن و اسکی بازان ، ویتامین C آلانتوست مدت زمان سرماخوردگی را نصف کرد .

چگونه ویتامین C شدت سرماخوردگی را کاهش می دهد؟

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است و برای تولید کلاژن در پوست ضروری است.

کلاژن فراوان ترین پروتئین در پستانداران است و پوست و بافتهای مختلف را محکم اما انعطاف پذیر نگه می دارد.

کمبود ویتامین C منجر به بیماری موسوم به اسکوربوت می شود که امروزه واقعاً مشکلی ایجاد نمی کند ، زیرا اکثر مردم ویتامین C کافی را از غذاها دریافت می کنند.

با این حال ، کمتر شناخته شده است که ویتامین C نیز در سلولهای ایمنی بسیار متمرکز است و در طول عفونت به سرعت تخلیه می شود .

در حقیقت ، کمبود ویتامین C به طور قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و خطر عفونت ها را افزایش می دهد .

به همین دلیل ، دریافت مقدار کافی ویتامین C در طول عفونت ایده خوبی است.

سایر مواد مغذی و غذاها که ممکن است در طول سرماخوردگی به شما کمک کند :

با این حال ، برخی از غذاها و مواد مغذی می توانند به بهبود بدن کمک کنند. در گذشته مردم از غذاهای مختلف برای کاهش علائم خود استفاده می کردند.

تعداد کمی از این موارد از نظر علمی اثبات شده است ، اما برخی از آنها با شواهد علمی پشتیبانی می شود.

فلاونوئیدها: اینها آنتی اکسیدان هایی هستند که در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند. مطالعات نشان می دهد که مکمل های فلاونوئیدی ممکن است خطر عفونت در ریه ها ، گلو و بینی را به طور متوسط ​​تا ۳۳ درصد کاهش دهد.

سیر: این ماده معمولی حاوی برخی ترکیبات ضد میکروبی است که ممکن است به مبارزه با عفونت های تنفسی کمک کند.

پس در نتیجه ، مکمل ویتامین C خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش نمی دهد ، اما ممکن است بهبودی شما را تسریع کرده و از شدت علائم شما بکاهد.

در حالی که مصرف مکمل ها برای رسیدن به میزان بالای ویتامین C مورد نیاز برای بهبود سرماخوردگی ضروری است ، اطمینان حاصل کنید که زیاده روی نکنید.

این به این دلیل است که مصرف بیش از حد ویتامین C عوارض جانبی نامطلوبی دارد.

برای برآوردن نیازهای مغذی اولیه خود ، غذاهای کامل به طور کلی ایده بهتری است. نمونه های خوب غذاهای سالم و سرشار از ویتامین C شامل پرتقال ، کلم پیچ و فلفل دلمه ای قرمز است.

فواید ویتامین C برای بدن

۷ روش تاثیرگذار و فواید ویتامین C برای بدن

ویتامین C یک ویتامین ضروری است ، به این معنی که بدن شما نمی تواند آن را تولید کند. با این حال ، نقش های زیادی دارد و با مزایای چشمگیر سلامتی مرتبط است. محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات از جمله پرتقال ، توت فرنگی ، کیوی ، فلفل دلمه ای ، کلم بروکلی ، کلم پیچ و اسفناج یافت می شود.

میزان توصیه شده برای ویتامین C برای زنان ۷۵ میلی گرم و برای مردان ۹۰ میلی گرم است .در حالی که معمولاً توصیه می شود ویتامین C خود را از غذاها دریافت کنید ، بسیاری از مردم برای رفع نیازهای خود به مکمل ها روی می آورند.

۱- ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند دفاع طبیعی بدن شما را تقویت کند .

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. آنها این کار را با محافظت از سلول ها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند.

هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می یابند ، می توانند حالتی را ایجاد کنند که به عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می شود ، که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است .

مطالعات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین C می تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. این به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب کمک می کند .

۲- ممکن است به مدیریت فشار خون بالا کمک کند

تقریباً یک سوم بزرگسالان آمریکایی دارای فشار خون بالا هستند.

فشار خون بالا شما را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد ، اصلی ترین علت مرگ در سطح جهان .

مطالعات نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا و بدون آن کمک کند.

یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به شل شدن رگ های خونی که خون را از قلب حمل می کنند کمک می کند ، که به کاهش سطح فشار خون کمک می کند .

علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل ۲۹ مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C فشار خون سیستولیک (مقدار بالا) را ۳٫۸ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) را به طور متوسط ​​۱٫۵ میلی متر جیوه در بزرگسالان سالم کاهش می دهد.

در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا ، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را ۴٫۹ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را ۱٫۷ میلی متر جیوه کاهش می دهد .

در حالی که این نتایج امیدوار کننده است ، مشخص نیست که آیا اثرات آن بر فشار خون طولانی مدت است یا خیر. علاوه بر این ، افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید تنها به ویتامین C برای درمان تکیه کنند.

۳-ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد

بیماری های قلبی مهمترین علت مرگ در سراسر جهان است.

عوامل زیادی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند ، از جمله فشار خون بالا ، تری گلیسیرید بالا یا سطح کلسترول LDL (بد) و سطح پایین کلسترول HDL .

ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند ، که ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

به عنوان مثال ، تجزیه و تحلیل ۹ مطالعه با ترکیب ۲۹۳،۱۷۲ شرکت کننده نشان داد که پس از ۱۰ سال ، افرادی که روزانه حداقل ۷۰۰ میلی گرم ویتامین C مصرف می کردند ، ۲۵ درصد کمتر از افرادی که مکمل ویتامین C مصرف نمی کردند ، دچار بیماری قلبی می شدند. .

جالب است که تجزیه و تحلیل دیگری از ۱۵ مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین C از غذاها – نه مکمل ها – با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.

با این حال ، دانشمندان مطمئن نبودند که آیا افرادی که غذاهای غنی از ویتامین C مصرف می کردند نسبت به افرادی که مکمل مصرف می کردند ، از شیوه زندگی سالم تری پیروی می کردند. بنابراین ، مشخص نیست که آیا تفاوت ها به دلیل ویتامین C یا سایر جنبه های رژیم غذایی آنها بوده است .

تجزیه و تحلیل دیگری از ۱۳ مطالعه به بررسی تأثیر مصرف روزانه حداقل ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C بر عوامل خطر بیماری های قلبی مانند کلسترول خون و سطح تری گلیسیرید پرداخت.

تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به طور قابل توجهی کلسترول LDL (بد) را تقریباً ۷٫۹ میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید خون را ۲۰٫۱ میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد .

به طور خلاصه ، به نظر می رسد که مصرف یا مصرف حداقل ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. با این حال ، اگر از قبل رژیم غذایی غنی از ویتامین C مصرف می کنید ، مکمل ها ممکن است مزایای بیشتری برای سلامت قلب ارائه ندهند.

فواید ویتامین C

۴- ممکن است سطح اسید اوریک خون را کاهش داده و از حملات نقرس جلوگیری کند

نقرس نوعی آرتریت است که تقریباً ۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد .

نقرس دردناک است و شامل التهاب مفاصل ، به ویژه انگشتان بزرگ پا می شود. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات ناگهانی و شدید درد را تجربه می کنند .

علائم نقرس زمانی ظاهر می شود که اسید اوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد. اسید اوریک یک ماده زائد تولید شده توسط بدن است. در سطوح بالا ، ممکن است متبلور شده و در مفاصل رسوب کند.

جالب است که چندین مطالعه نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون و در نتیجه محافظت در برابر حملات نقرس کمک کند.

به عنوان مثال ، مطالعه ای شامل ۱،۳۸۷ مرد نشان داد که کسانی که بیشترین ویتامین C را مصرف می کردند ، سطح خون اسید اوریک آنها به میزان قابل توجهی کمتر از کسانی بود که کمترین آن را مصرف می کردند .

در مطالعه دیگری ۴۶۹۹۴ مرد سالم بالای ۲۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود آیا مصرف ویتامین C با ایجاد نقرس ارتباط دارد یا خیر. مشخص شد افرادی که از مکمل ویتامین C استفاده می کردند ، ۴۴٪ خطر نقرس کمتری داشتند.

علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل ۱۳ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به مدت ۳۰ روز در مقایسه با دارونما ، اسید اوریک خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در حالی که به نظر می رسد بین مصرف ویتامین C و سطح اسید اوریک ارتباط قوی وجود دارد ، مطالعات بیشتری در مورد تأثیر ویتامین C بر نقرس مورد نیاز است.

این مطلب هم میتواند برای شما مفید باشد:فواید ورزش بر روی مغز چیست؟

۵-از کمبود آهن جلوگیری می کند

آهن یک ماده مغذی مهم است که عملکردهای متنوعی در بدن دارد. برای ساخت گلبولهای قرمز و انتقال اکسیژن به سراسر بدن ضروری است.

مکمل های ویتامین C می تواند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهن جذب نشده ، مانند منابع آهن گیاهی ، به شکلی که جذب آن آسان تر است کمک می کند.

این به ویژه برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند مفید است ، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.

در حقیقت ، صرف مصرف ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C ممکن است جذب آهن را تا ۶۷ درصد بهبود بخشد.

در نتیجه ، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در افرادی که مستعد کمبود آهن هستند ، کمک کند.

در یک مطالعه ، ۶۵ کودک مبتلا به کم خونی خفیف فقر آهن مکمل ویتامین C دریافت کردند. محققان دریافتند که مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می کند .

اگر سطح آهن شما پایین است ، مصرف غذاهای غنی از ویتامین C یا مصرف مکمل ویتامین C ممکن است به بهبود سطح آهن خون شما کمک کند.

 ویتامین C

۶- ایمنی را افزایش می دهد

یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل های ویتامین C افزایش ایمنی بدن است ، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

اول ، ویتامین C به تولید سلول های سفید خون معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند ، که به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کند.

ثانیاً ، ویتامین C به عملکرد موثرتر این گلبول های سفید خون در عین محافظت از آنها در برابر آسیب مولکول های بالقوه مضر مانند رادیکال های آزاد کمک می کند.

سوم ، ویتامین C بخشی ضروری از سیستم دفاعی پوست است. به طور فعال به پوست منتقل می شود ، جایی که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به تقویت موانع پوست کمک کند.

مطالعات همچنین نشان داده است که مصرف ویتامین C ممکن است زمان بهبود زخم را کوتاه کند .

علاوه بر این ، سطح پایین ویتامین C با پیامدهای ضعیف سلامتی مرتبط است.

به عنوان مثال ، افرادی که مبتلا به ذات الریه هستند سطح ویتامین C پایین تری دارند و مکمل های ویتامین C زمان بهبود را کوتاه می کند .

۷- با افزایش سن از حافظه و تفکر شما محافظت می کند

زوال عقل یک اصطلاح گسترده برای توصیف علائم ضعف تفکر و حافظه است.

این بیماری بیش از ۳۵ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و معمولاً در میان افراد مسن رخ می دهد.

مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز ، ستون فقرات و اعصاب (که در کل به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شود) می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد .

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. سطوح پایین این ویتامین با اختلال در تفکر و به خاطر سپردن ارتباط دارد.

 ادویه جات و گیاهان دارویی دارای ویتامین C

آویشن تازه : ۱۶۰٫۱ میلی گرم (۲۶۷)) ۱٫۲۸ میلی گرم در هر قاشق چایخوری (۲)) استفاده در ماریناد ، سوپ های طعم دار و سوس ، سبزیجات فصل ، برنج ، ماکارونی

شوید تازه : ۸۵ میلی گرم (۱۴۲)) ۷٫۵۷ میلی گرم در هر فنجان (۱۳)) برای تهیه ریزوتو ، سالاد ، دیپ ، افزودن به سبزیجات ، طیور و ماهی استفاده کنید.

زعفران:  ۸۰٫۸ میلی گرم (۱۳۵)) ۱٫۷ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری (۳) طعم محصولات شیر ​​، سوپ ، دسر ، برنج ، سس ، کاری

فلفل دلمه ای:  ۷۶٫۴ میلی گرم (۱۲۷٪) ۴٫۰۵ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری (۷٪) حرارت را به هر ظرف اضافه کنید.

مریم گلی : ۳۲٫۴ میلی گرم (۵۴ درصد) ۰٫۶۵ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری (۱ درصد) برای تهیه چاشنی  استفاده کنید. به تزیین و طعم دادن به سوپ یا خورشت اضافه کنید

نعناع : ۳۱٫۸ میلی گرم (۵۳)) ۱٫۰۲ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری (۲)) نعناع تازه را به نوشیدنی ها ، اسموتی ها ، شیرینی ها و سس ها اضافه کنید. سالاد و میوه ها را با برگ نعناع مزه کنید.

زردچوبه:  ۲۵٫۹ میلی گرم (۴۳٪) ۰٫۵۷ میلی گرم در هر قاشق چایخوری (۱٪) به هر غذایی که می پزید مانند کاری ، سیب زمینی سرخ کرده ، سوپ یا خورشت رنگ دهید. به نوشیدنی هایی مانند شیر ، چای یا لیموناد اضافه کنید

رزماری:  ۲۱٫۸ میلی گرم (۳۶)) ۰٫۳۷ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری (۱)) رزماری طعم را به گوشت ، غذاهای طیور ، ماهی اضافه می کند. آنها را به تابه ، پای ، سوپ و خورش اضافه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.