چگونه وابستگی کودک به تلویزیون را کم کنیم؟

همه ما می دانیم که تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند برای نوزادان و کودکان نوپا مضر باشد و همچنین برای کودکان بزرگتر نیز عالی نیست. و حدس می زنم که والدینی وجود نداشته باشند که بخواهند فرزندانشان با مواردی مانند چاقی ، اختلال رشد شناختی و زبانی دست و پنجه نرم کنند.بنابراین ، آیا چند دقیقه تلویزیون می تواند به کودک شما آسیب برساند؟ البته که نه. اما آیا می توانید بدون استفاده از تلویزیون یا آیفون برای کودک کوچک خود ، سرگرمی ایجاد کنید؟در این مقاله راههای کم کردن وابستگی کودک به تلویزیون را به هم بررسی میکنیم.

خوشبختانه راهی وجود دارد. پاسخ این است …

روش های ترک وابستگی کودک به تلویزیون

بازی خودگردان!

بازی خودگردان یا مستقل بازی ای است که توسط کودک انتخاب ، آغاز و کارگردانی می شود. هنگامی که کودک شما قادر به انجام یک بازی مستقل است ، شما می توانید آرام بنشینید و فقط آنچه کودک شما در حال کاوش است را مشاهده کنید. ممکن است بتوانید در حالی که او بازی می کند و اکتشاف می کند ، بخوانید ، ایمیل خود را بررسی کنید ، کار کنید ، شکلات بخورید – هر چیز دیگری – چه آرامشی!

پرورش اکتشافات مستقل و با انگیزه ذاتی ، کارهایی فراتر از استراحت والدین است. بازی خودگردان باعث ایجاد سلامت اجتماعی و عاطفی ، اعتماد به نفس ، خلاقیت ، انضباط شخصی و مهارت های حل مسئله می شود.اما با تماشای مداوم تلویزیون حتی نمی تواند آن مزایای عالی را لمس کند!

در حقیقت ، تلویزیون به غریزه کودک در کشف و بازی خودگردان آسیب می رساند.بنابراین هرچه زمان بیشتری تلویزیون تماشا کنند ، کمتر قادر به انجام بازی های خودگردانی هستند و بیشتر به تلویزیون “نیاز” دارند. (در مورد تبلت ها ، تلفن ها و همه صفحه های نمایش دیگر نیز همین امر وجود دارد.)

خوشبختانه بازی خودگردانی می تواند نیاز شما به یک استراحت را نیز برطرف کند و همچنین کودک شما را ترغیب کند که بیشتر به کارگردانی خود مشغول شود!

پیشنهاد می کنیم مقالهچگونه ضریب هوشی کودک خود را بالا ببریم؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

بنابراین ، سوال این است: چگونه می توانید فرزندتان را به بازی مستقل برسانید؟

تلویزیون را خاموش کن

همانطور که گفتم ، تماشای تلویزیون در واقع می تواند توانایی کودکان در انجام یک بازی خودگردان را کاهش دهد ، بنابراین توقف مشاهده تلویزیون اولین قدم آشکار است.

چگونه وابستگی کودک به تلوزیون را کم کنیم؟
وابستگی کودک به تلوزیون

میزان تماشای تلویزیون با توجه به سن کودک:

۰-۱۸ ماه – بدون تلویزیون
۱۸ ماه تا ۲ سال – AAP اشاره می کند که رسانه ها می توانند از ۱۸ ماهگی آموزشی باشند ، اگرچه به نظر خیلی قانع نیستند
من فرض می کنم AAP برای افراد ۱۸ تا ۲۴ ماه کمتر از ۱ ساعت زمان صفحه نمایش توصیه می کند.
۲-۵ ساله – بیش از ۱ ساعت در روز
۵ سال و بیشتر – AAP مقدار مشخصی از زمان وجود ندارد اما از والدین می خواهد که محدودیت های مداوم را تعیین کنند

هیچ مزیتی برای تماشای تلویزیون برای كودكان وجود ندارد ، بنابراین احتیاط كردن ایده خوبی است.

یک محیط امن و جذاب ایجاد کنید

نحوه طراحی محیط شما به عوامل زیادی بستگی دارد اما در اینجا چند راهنما برای شروع کار آورده شده است. روش های ارزان زیادی برای ایجاد یک محیط جذاب برای کودک شما وجود دارد.

ایمنی شماره یک نگرانی است. اگر می خواهید اتاق را ترک کنید یا توجه خود را به جای دیگری معطوف کنید ، محیط باید ۱۰۰٪ ایمن باشد. این ممکن است به معنای کنارگذاشتن از اتاق های غیر ایمن یا قرار دادن در یک اتاق از اتاق نشیمن شما باشد تا کودک از آن لذت ببرد.

اگر می توانید ، فضای بیرونی فوق العاده است! اجاق چوبی یا پله های زیادی ممکن است چالش برانگیز باشد .

فضای بازی کودک خود را به گونه ای سازمان دهید که جذاب و منظم باشد. کودکان به ویژه به بی نظمی حساس هستند. مرتب و تمیز و بدون سر و صدا بودن چیزها (به بهترین شکل ممکن!) به کودک کمک می کند تا تمرکز خود را حفظ کند.

به جای قرار دادن اسباب بازی در جعبه های بزرگ اسباب بازی ، مواد را در سبدهای کوچکتر ، روی سینی ها یا قفسه ها قرار دهید. این امر مشاهده و انتخاب مواد را آسان می کند (یادگیری جمع کردن آنها نیز بسیار آسان تر است).

اطمینان حاصل کنید که همه مواد برای فرزند شما قابل دسترسی است (لازم نیست از شما بخواهید چیزی را پایین بیاورید) اما به یاد داشته باشید که اگر از مواد به طور مناسب استفاده نمی کنند ، همیشه می توانید آن را برای یک روز دیگر کنار بگذارید.

چگونه وابستگی کودک به تلوزیون را کم کنیم؟
وابستگی کودک به تلوزیون

تعادل بین اسباب بازی های کافی برای انتخاب ، اما نه زیاد. تعادل پیدا کنید تا کودک احساس فشار بیش از حد یا تحریک بیش از حد کند. وقتی اسباب بازی های زیادی وجود دارد ، کودکان تمایل دارند برای مدت زمان کوتاه تری با هر یک بازی کنند. شما می توانید اسباب بازی های اضافی را ذخیره کنید و بسته به آنچه او بیشتر به آن علاقه دارد چرخانده و خارج کنید. وقتی این اسباب بازی ها را دوباره بچرخانید ، داشتن اسباب بازی های کاملاً جدید است!

میز و صندلی ها  افزودنی خوبی برای فضای بازی است. وقتی كودكی روی صندلی كوچكی می نشیند ، اعتماد به نفس بیشتری دارد و می تواند روی فعالیت های خود تمركز كند. مبلمان اندازه کودک می تواند گران باشد اما شما می توانید با یافتن وسایل استفاده شده بسیار پس انداز کنید یا می توانید خلاقیت به خرج دهید و از آنچه در دسترس دارید استفاده کنید.

اسباب بازی ها را عاقلانه انتخاب کنید

هنگام انتخاب یا تصمیم گیری در مورد نگهداری یک اسباب بازی ، به یاد داشته باشید که ساده بودن خوب است.

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که تخیل و کشف را تقویت کند به جای اسباب بازی هایی که حرکت می کنند یا سر و صدا می کنند. در واقع ، تمام اسباب بازی های باتری را از شر آنها خلاص کنید (یا باتری ها را بیرون بیاورید). همانطور که مگدا گربر متخصص نوزاد گفت:

“اسباب بازی های فعال کودکان منفعل را ایجاد می کنند. اسباب بازی های غیرفعال کودکان فعالی را ایجاد می کنند. ” و کودکان فعال در کشف فعالیتهای سرگرم کننده که آنها را به خود مشغول می کند فوق العاده هستند!

در اینجا چند ایده برای اسباب بازی ها آورده شده است که می توانید آنها را در فضای بازی کودک خود بگنجانید:

استفاده از روش مونته سوری با رعایت این اصول :

  • اصل اول: احترام به کودکان ابتدایی ترین اصل در روش مونته سوری است.
  • اصل دوم: در آموزش مونته سوری باید کودکان را به عنوان شخصیت حقیقی مستقل بشناسیم.
  • اصل سوم: این روش آموزشی کمک می کند روند رشد کودک را کاملا بشناسیم و درک کنیم.
  • اصل چهام: در روش آموزشی مونته سوری بازی کودک، کار و فرایند یادگیری کودک است.
  • اصل پنجم: محیط آماده، بهترین چیز در راه آموزش کودک است.

ظروف باز و بسته شود. ظروف غذای بازیافتی برای این کار بسیار مناسب است.
میز هنری مداد رنگی ، کاغذ ، برچسب و قیچی را در ظروف مرتب اضافه کنید. برای پاک کردن راحت تر می توانید مداد رنگی قابل شستشو را انتخاب کنید.
بازی با سبد لباس های قدیمی
آجر بازی و جور چین

ماشین یا قطار

کتابها

آلات موسیقی

آشپزخانه ای با قابلمه ، جارو و ظرف و…

معماها

بازی های حسی که کودک شما می تواند آن را انجام دهد. قاشق ، فنجان یا سایر وسایل مختلف را به او پیشنهاد دهید تا بتواند با انها بازی کند. برخی ایده ها: شن و ماسه ، برنج ، آب ، لوبیا ، خمیر بازی .

 وابستگی کودک به تلوزیون

برای ترک وابستگی کودک به تلوزیون، چگونه می توان بازی خودگردان را پرورش داد؟

کودک خود را هنگام کشف محیط اطراف خود مشاهده و دنبال کنید. شما بیشتر در مورد اینکه چه موادی از آنها لذت می برد و چه مواردی را نادیده می گیرد بیشتر یاد خواهید گرفت .

در برابر اصرار به کمک مقاومت کنید. به فرزندتان اجازه دهید کمی مبارزه کند. این همه بخشی از یادگیری است. “روش صحیح” استفاده از مواد را به آنها نشان ندهید. بگذارید آنها کاوش کنند! اگر موادی را انتخاب کنید که متناسب با سن آنها باشد ، به هر حال کودک شما می تواند بدون کمک شما از آنها استفاده کند. مواقعی پیش می آید که ممکن است نیاز به پشتیبانی داشته باشید و این نیز مشکلی نیست.

بازی آنها را قطع نکنید کودکان هنگام بازی کارهای بسیار مهمی انجام می دهند. هنگامی که به آنها اجازه می دهید محیط خود را با شرایط خاص خود کشف کنند ، یاد می گیرند آنچه که به آن علاقه دارند ارزش علاقه مند شدن به آن را دارد.

بهش اعتماد کن. بگذارید تصمیم بگیرد با چه چیزی بازی کند ، چگونه با آن بازی کند و برای چه مدت. بعضی روزها ممکن است مدت طولانی روی یک اسباب بازی تمرکز کند ، بعضی روزها ممکن است از یک اسباب بازی به اسباب بازی دیگر بپرد. هر دو خوب هستند نکته مهم این است که او یاد می گیرد از حس درونی خود پیروی کند و توانایی کارگردانی بازی خود را برای مدت زمان طولانی افزایش دهد.

وقت و تلاش لازم است اما به زودی خواهید فهمید که کودک شما آنقدر روی کاری که انجام می دهد متمرکز شده است که می توانید چند سطر روزنامه بخوانید .

پیشنهاد می کنیم مقاله۱۲ روش برای تربیت کودک با اعتماد به نفس” را نیز مطالعه بفرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.