فواید بی نظیر نور خورشید برای سلامتی از کاهش التهاب تا کاهش سرطان

همه ما می دانیم که گیاهان از طریق فتوسنتز نور خورشید را به انرژی تبدیل می کنند ، اما آیا می دانستید که انسان ها نیز می توانند نور را متابولیزه کنند؟ درسته. اگرچه اکثر مطالعات بر چگونگی تأثیر نور خورشید در سنتز ویتامین D در پوست ما متمرکز شده اند ، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است مزایای سلامتی نور خورشید بسیار بیشتر از تولید ویتامین D داشته باشد.قرار گرفتن در معرض آفتاب متوسط ​​دارای مزایای بسیاری است که برای سیستم ایمنی ، سلامت قلب ، بهزیستی احساسی و موارد دیگر تأیید می شود.

۱۱ فواید نور خورشید برای سلامتی

۱٫ سیستم ایمنی را تقویت و متعادل می کند
۲٫ روحیه مثبت را افزایش می دهد
۳٫ فشار خون پایین و سلامت قلب
۴٫ خواب عمیق تر ، بهتر
۵٫ بهبود عملکرد شناختی
۶٫ سلامت استخوان
۷٫ نور خورشید از میکروبیوم سالم روده پشتیبانی می کند
۸٫ التهاب را کاهش می دهد
۹٫ ممکن است خطر برخی از انواع سرطان را کاهش دهد
۱۰٫ از سلامت دهان حمایت می کند
۱۱٫ در دوران بارداری برای سلامتی مادر و جنین مفید است

فواید نور خورشید

فواید نور خورشید برای جسم و روح

۱- سیستم ایمنی را تقویت و متعادل می کند

نور خورشید حداقل به سه طریق عملکرد سیستم ایمنی را تقویت و متعادل می کند:

اشعه ماوراء بنفش تولید ویتامین D را تحریک می کند

ویتامین D به تنظیم “حداقل ۱۰۰۰ ژن مختلف که تقریباً بر هر بافت بدن کنترل می کنند” کمک می کند.

از طرف دیگر ، سطح مطلوب ویتامین D با عملکرد عصبی عضلانی سالم ، متابولیسم کلسیم و البته عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است. متأسفانه تخمین زده می شود که بیش از ۴۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی دچار کمبود ویتامین D هستند ، بنابراین بسیاری از ما از پتانسیل کامل این مزایا برخوردار نیستیم.

آفتاب مستقیماً سلول های ایمنی را از طریق نور فعال می کند.

دکتر جوآن مانسون از دانشکده پزشکی هاروارد می گوید ، طول موج مشخصی از نور خورشید – نور آبی – مستقیماً سلول های کلیدی ایمنی به نام لنفوسیت های T را فعال می کند. نور خورشید همچنین تحرک لنفوسیت های T را افزایش می دهد که توانایی حرکت آنها در اطراف و رسیدن به جایی است که نیاز دارند.

نور خورشید سطح مولکول های تنظیم کننده ایمنی را افزایش می دهد

نور خورشید غلظت مولکول هایی را افزایش می دهد که تصور می شود از سیستم ایمنی متعادل پشتیبانی می کند. به طور خاص ، نور UVB تولید سلولهای T تنظیم کننده (Tregs) را افزایش می دهد ، که نقش مهمی در آرامش سیستم ایمنی بیش فعال دارد.

کمبود ویتامین D همچنین با افزایش خطر ابتلا به برخی از بیماریهای خودایمنی از جمله مولتیپل اسکلروزیس ، بیماری روده تحریک پذیر و دیابت نوع اول همراه است. اگرچه این رابطه به طور کامل درک نشده است ، اما ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که ویتامین D یک تعدیل کننده سیستم ایمنی است که به بدن ما کمک می کند بین یک سیستم ایمنی ضعیف (افزایش حساسیت به عفونت) و یک بیش فعال (خود ایمنی) تعادل ایجاد کند.

با این اوصاف ، نور خورشید ممکن است برای برخی از بیماریهای خود ایمنی مفید نباشد ، بنابراین اگر از آن برخوردار هستید ، حتماً در مورد آنچه برای موقعیت شما مناسب است با پزشک خود مشورت کنید.

۲- نور خورشید باعث بهبود روحیه میشود

وقتی نور خورشید وارد چشم ما می شود ، با تحریک ترشح سروتونین – که اغلب به آن هورمون شادی می گویند – به همراه دوپامین و مواد افیونی طبیعی به نام اندورفین ، روحیه ما را بالا می برد.

قرار گرفتن در معرض ناکافی نور خورشید می تواند باعث کاهش سطح سروتونین شود و سطح پایین آن با آنچه برخی از مردم افسردگی زمستانی می نامند مرتبط است.

 یکی دیگر از مکانیسم های شگفت انگیز افزایش خلق و خوی خوب نیاز به آفتاب واقعی دارد. سلول های رنگدانه ای در پوست ما به نام ملانوسیت ها “یک سیستم گیرنده اندورفین کاملاً عملکردی را بیان می کنند” ، بدین معنا که وقتی در معرض نور قرار می گیرند با افزایش سطح اندورفین های ما “احساس خوبی” ایجاد می کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “موارد استفاده و فواید روغن درخت چای چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

۳- فشار خون پایین و سلامت قلب

هنگامی که اشعه ماوراء بنفش با پوست ما تماس می گیرد ، باعث آزاد شدن نیتریک اکسید – مولکولی که رگ های خونی ما را شل می کند – می شود و در نتیجه فشار خون پایین می آید و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی کاهش می یابد.

این امر به ویژه هنگامی اهمیت دارد که در نظر بگیرید فشار خون بالا نزدیک به یک میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و مصرف مکمل های ویتامین D باعث آزاد شدن اکسید نیتریک همانند نور خورشید نمی شود.

۴-خواب عمیق تر و بهتر با پیاده روی زیر نور خورشید

وقتی چشم ما در زمان مناسب روز از نور مناسب استفاده می کند ، واکنش هایی را در بدن ما ایجاد می کند که نه تنها بر سلامت احساسی ما بلکه بر میزان عمیق خواب ما ، متابولیسم ، تعادل هورمونی ، سلامت کلی و … اثر میگذارد.

در اینجا دکتر بروس ، عضو آکادمی پزشکی خواب آمریکا ، می گوید:

نور خورشید وارد کره چشم می شود ، در امتداد عصب بینایی حرکت می کند و SCN را فعال می کند تا ریتم شبانه روزی هر روز را شروع کند. SCN ساعت اصلی است که ده ها ساعت دیگر را در بدن شما کنترل می کند. در طول روز ، درجه حرارت اصلی ، فشار خون ، شناخت ، جریان هورمونی ، هوشیاری ، انرژی ، هضم ، متابولیسم گرسنگی ، خلاقیت ، معاشرت و ورزشکاری و توانایی درمان ، حفظ و خوابیدن ، از جمله بسیاری از عملکردهای دیگر ، در نوسان است.

وقتی صحبت از خواب می شود ، نور شدید صبح باعث تولید سروتونین می شود. در طول روز برای خلق و خوی ما مفید است ، اما شب هنگام در بدن می چرخد ​​و از آن برای تولید ملاتونین (که اغلب به آن هورمون خواب می گویند) استفاده می کند. هرچه سروتونین بیشتری داشته باشید ، ملاتونین بیشتری نیز تولید می کنید.

این یک چیز خوب است ، زیرا ملاتونین علاوه بر اینکه به بدن ما در زمان مناسب می خوابد ، به تنظیم سیستم ایمنی کمک می کند ، التهاب را کاهش می دهد و از سلامت قلب و عروق پشتیبانی می کند.

فواید نور خورشید برای سلامتی

۵- بهبود عملکرد شناختی جز فواید نور خورشید

مناطقی از مغز که در برنامه ریزی ، پردازش و شکل گیری خاطرات جدید نقش دارند ، غنی ترین گیرنده های ویتامین D هستند ، بنابراین تعجبی ندارد که چندین مطالعه نشان داده اند که کمبود ویتامین D منجر به اختلال شناختی می شود.

این مطالعه می گوید حتی دریافت کمی نور خورشید می تواند هوشیاری را افزایش دهد. مشخص شد که این بهبود با افزایش فعالیت در تالاموس ارتباط دارد ، که تصور می شود دریچه ای برای افکار پیچیده باشد.

۶- سلامت استخوان ها با دریافت نور خورشید

در این مقاله که در انگلستان منتشر شده است ، اشاره شده است که بسیاری از بیماریها در برخی مناطق مدرن در حال افزایش است. یکی از این موارد راشیتیسم است که کمبود شدید ویتامین D است که منجر به نرم شدن یا بدشکلی استخوان ها ، محدودیت رشد ، درد استخوان و ضعف عضلانی می شود.

در بزرگسالان ، تصور می شود که کمبود ویتامین D در استئومالاسی (نرم شدن استخوان ها) و پوکی استخوان (کاهش توده استخوانی) نقش دارد.

در حالی که برخی از ویتامین D رژیم غذایی در این موارد مفید به نظر می رسد ، برخی مطالعات نشان داده اند که دوزهای بالا در واقع توده استخوانی را در طول زمان کاهش می دهد.

محققان هنوز دقیقاً از علت آن مطمئن نیستند ، اما یک احتمال این است که مقادیر زیاد ویتامین D ممکن است در جذب ویتامین دیگری که در سلامت استخوان نقش دارد – ویتامین A – تداخل ایجاد کند.

۷- نور خورشید از میکروبیوم روده سالم  پشتیبانی می کند

وقتی صحبت از باکتری های موجود در روده ما می شود ، واقعاً شادتر است. تنوع میکروبیوم روده- که تعداد کلنی های باکتری ها و سایر میکروب های موجود در دستگاه گوارش ما است- با طیف گسترده ای از مزایا از جمله سلامت سیستم ایمنی ، مقاومت در برابر استرس ، توانایی هضم و جذب مواد مغذی و حتی افزایش اجتماعی بودن همراه است.

مصرف طیف گسترده ای از میکروب های مفید از طریق پروبیوتیک ها و غذاهای تخمیر شده می تواند تنوع میکروبیوم ما را افزایش دهد ، اما به گفته دانشگاه بریتیش کلمبیا نور خورشید نیز می تواند. در این مطالعه ، نور UVB تنوع میکروبیوم روده را تنها در یک هفته افزایش داد.

۸- التهاب را کاهش می دهد

عجیب اما واقعی: طبق مطالعه ای که در Nature منتشر شده است ، ظاهر ژنتیک ما با فصول تغییر می کند.

“در زمستان ، مطالعه نشان داد ، خون شما حاوی ترکیب متراکم تری از پاسخ دهندگان سیستم ایمنی است ، در حالی که رگ های تابستانی با هورمون های چربی سوز و نگهدارنده آب همراه است.”

از سوی دیگر ، نور خورشید باعث “انتشار ترکیبی در پوست می شود که التهاب را از بین می برد.”

۹- ممکن است خطر برخی از انواع سرطان را کاهش دهد

در حالی که قرار گرفتن در معرض بیش از حد آفتاب یک عامل خطر برای سرطان پوست است ، قرار گرفتن در معرض آفتاب متوسط ​​”به نظر می رسد یک اثر محافظتی در برابر بروز سرطان روده بزرگ ، سینه و پروستات و لنفوم غیر هوچکین دارد.” هر چند همه انواع قرار گرفتن در معرض یکسان مفید نیستند.

این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض منظم (در مقابل قرار گرفتن در معرض متناوب) یک اثر مفید ایجاد می کند.

همچنین ، اگرچه به نظر غیرعادی می رسد ، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب ایمن ممکن است خطر ابتلا به ملانوم را کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که “خطر ابتلا به ملانوم در کارگران در فضای باز در مقایسه با کارگران داخلی ، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید مزمن می تواند یک اثر محافظتی داشته باشد.”

مطالعه دیگری نشان داد که “قرار گرفتن در معرض نور خورشید با افزایش بقا از ملانوم ارتباط دارد.” با این حال ، محققان خاطرنشان می کنند که مشخص نیست این اثر به دلیل مزایای خورشید است یا احتمال تشخیص زود هنگام در مناطق آفتابی است.

مزایای نور خورشید

۱۱- مزایای قرار گرفتن در معرض نور خورشید در دوران بارداری

در ماه چهارم بارداری ، نوزادان در رحم با چرخش به سمت نور یا دور شدن از آن به نور واکنش نشان می دهند. من مطمئنم که آنها از نور لذت می بردند.

فراتر از آن ، ممکن است مزایای دیگری نیز وجود داشته باشد ، مانند:

استخوان های قوی تر – به گفته محققان دانشگاه بریستول ، مادرانی که در سه ماهه سوم بارداری خود به طور منظم نور خورشید دریافت می کردند ، نوزادانی با استخوان های قوی تر و پهن تر به دنیا می آوردند.

کاهش خطر ابتلا به آسم – در دو مطالعه جداگانه نشان داده شد ، زنانی که در سه ماهه سوم زندگی خود در مناطق آفتابی تر زندگی می کردند ، احتمال ابتلا به آسم را در فرزندان خود کاهش دادند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.