موارد استفاده و فواید روغن درخت چای چیست؟

موارد استفاده و فواید روغن درخت چای

اسانس درخت چای از طریق تقطیر شاخه ها و برگ های درخت چای با بخار استخراج می شود که نام گیاه شناسی آن Melaleuca alternifolia است. درخت چای بومی جنوب شرقی کوئینزلند و نیو ساوت ولز در استرالیا است ، به همین دلیل در این کشور از روغنهای اساسی بسیار محبوب است. فواید روغن درخت چای را در زیر با هم میخوانیم.

ارزش تغذیه ای  روغن درخت چای

ترکیبات اصلی روغن درخت چای آلفا پینن ، بتا پینن ، سابینن ، میرسن ، آلفا فلاندرن ، آلفا-ترپینن ، لیمونن ، سینئول ، گاما ترپینن ، پارا سیمن ، ترپینولن ، لینالول ، ترپینول و آلفا-ترپینول هستند. این درخت بومی استرالیا است و از زمان های بسیار دور روغن آن توسط ساکنان اصلی آن قاره به عنوان داروی درمانی استفاده می شده است.

شهرت دارویی که به این روغن داده می شود اغراق آمیز نیست. روغن درخت چای می تواند به عنوان درمانی برای تقریباً همه عفونت ها و بیماری های گرمسیری مورد استفاده قرار گیرد.خاصیت جادویی درمانی و ضد عفونی کننده آن را به یک داروی شگفت انگیز تبدیل می کند که ایمنی بدن را نیز تقویت می کند. با این حال ، منظور از استعمال روغن چای خوردن نیست و سمی است. این فقط برای کاربردهای موضعی در نظر گرفته شده است!

مراقبت از پوست

مجله کشاورزی و مواد غذایی مطالعه ای را منتشر کرده است که فعالیت آنتی اکسیدانی روغن اساسی چای را برجسته می کند. استفاده از روغن درخت چای برای پوست بسیار است. این خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند می تواند به طور قابل توجهی باعث بهبود لکه ها و زخم ها شود.

بسیاری از افراد برای از بین بردن لکه های پیری و سایر علائم زیبایی دست و پنجه نرم می کنند و آنتی اکسیدان های قدرتمند موجود در روغن چای می توانند به سرعت این مشکلات را درمان کنند و پوست را جوان و صاف نشان دهند. در حقیقت ، روغن درخت چای برای روغن پوست حتی می تواند به کاهش چین و چروک پوست با افزایش سن کمک کند.

پیشنهاد می کنیم مقالهدرمان خانگی برای ترک های پوستی” را نیز مطالعه بفرمایید.

کنترل آکنه جز فواید روغن درخت چای

بسیاری از افراد از بیماری های پوستی شدید مانند پسوریازیس ، اگزما و آکنه رنج می برند. آکنه در نتیجه تنظیم نشده بودن غدد چربی و ایجاد اختلال در سطح پوست است که اغلب در اثر عفونت یا مسدود شدن غدد سبوم توسط سموم و آلودگی ، ملتهب می شود.

یک مطالعه تطبیقی ​​در مورد تأثیر روغن درخت چای برای صورت در مقابل پراکسید بنزوئیل در درمان آکنه نتیجه گیری کرد که روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی است که باعث کاهش جوش های پوستی می شود. همچنین ، در مقایسه با لوسیون بنزوئیل پراکسید ، عوارض جانبی کمتری دارد. روغن ملاس می تواند به سرعت غدد سبوم را پاکسازی کرده و باکتری ها را از بین ببرد ، در نتیجه در مدت زمان شگفت آور کوتاهی پوستی صاف و سالم به نظر می رسد.

 فواید روغن درخت چای

مراقبت از مو

خاصیت محرک روغن ضروری درخت چای می تواند برای مراقبت از برخی شرایط مو بسیار مفید باشد. دکتر هامر از بخش میکروب شناسی ، دانشکده علوم پزشکی و شیمیایی ، دانشگاه استرالیای غربی ، در مطالعه ای بر روی خواص ضد قارچی روغن درخت چای ، دریافته است که روغن درخت چای به حفظ سلامت مو کمک می کند.

اگر از شوره سر یا ریزش مو رنج می برید ، در اینجا نحوه استفاده از روغن درخت چای آورده شده است. نگران نباشید ، مقدار رقیق شده اسانس درخت چای را به پوست سر خود بمالید. افزایش جریان خون که تجربه می کنید به فولیکول های شما کمک می کند تا سالم بمانند و موهای شما را تقویت کنند ، بنابراین از ریزش مو زودرس رنج نخواهید برد. همچنین ، از آنجا که پوست سالمتر می شود ، مرطوب نگه داشتن آن آسان تر خواهد بود ، و باعث کاهش میزان شوره و خشکی پوست می شود!

درمان عفونت گوش جز فواید روغن درخت چای

استفاده از روغن چای در تقریباً در همه قسمت های بدن از جمله مجرای گوش بی خطر است. برای افرادی که از عفونت گوش ، به ویژه کودکان رنج می برند ، می تواند بسیار دردناک باشد. ریختن چند قطره روغن در گوش می تواند به لطف طبیعت ضد باکتری طبیعی روغن ، عفونت را از بین ببرد و حتی می تواند درد را کاهش داده و روند بهبودی را تسریع کند.

خواص ضد باکتری

فعالیت میکروب ها ، باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها در مناطق استوایی در اوج است ، بنابراین بیشتر گیاهان دارویی برای درمان این عفونت های خطرناک در آنجا نیز یافت می شوند. درخت چای یکی از این گیاهان است و می تواند وحشتناک ترین و خطرناک ترین عفونت های باکتریایی موجود در مناطق استوایی را درمان کند.

روغن چای مفید برای سرماخوردگی و حساسیت

افرادی که از سرفه و سرماخوردگی ، احتقان ، برونشیت و سایر مشکلات مرتبط رنج می برند ، با استفاده از اسانس درخت چای مطمئناً تسکین می یابند. این دارو موجب تسکین سرماخوردگی ، سرفه ، برونشیت و احتقان می شود. می توان آن را روی سینه مالید و هنگام خواب آن را استنشاق کرد یا قطره ای را می توان روی بالش قرار داد تا شب بتواند جادوی خود را انجام دهد و صبح خیلی بهتر بیدار شوید.

حشره کش

بدیهی است که یک روغن اساسی که برای باکتری ها و ویروس ها بسیار کشنده است ، در برابر حشرات نیز موثر خواهد بود. روغن درخت چای یک عامل بازدارنده و حشره کش حشرات موثر است. اجازه نمی دهد انگلی و حشرات دیگری مانند پشه ، کک ، شپش یا مگس به کسی نزدیک شوند که مقداری از این روغن را روی بدن خود مالیده است. این ماده حشرات داخلی و کرمهای روده ای مانند کرم های گرد ، کرم های کرم دار و کرم های قلاب دار را از بین می برد زیرا می تواند توسط پوست جذب شود.

موارد استفاده و فواید روغن درخت چای

ضد عفونی کننده خوب جز فواید روغن درخت چای

زخم های باز حساس ترین مکان برای آلودگی توسط باکتری ها و قارچ ها هستند و ممکن است منجر به سپسیس یا کزاز شوند. بنابراین ، باید از آنها به خوبی محافظت شود. روغن درخت چای می تواند یک انتخاب پیشگیرانه عاقلانه باشد زیرا یک ضد عفونی کننده عالی است. این ماده را می توان مستقیماً روی زخم ها ، جوش ها ، زخم ها ، بریدگی ها یا برخی از فوران ها ، از جمله گزش حشرات و نیش زدن قرار داد تا از آنها در برابر عفونت محافظت کند. به اندازه هر آنتی بیوتیک خوب است اما هیچ عارضه جانبی ندارد.

دفع سموم بدن با روغن چای

روغن ضروری درخت چای ، ماده ای سودمند ، تعریق را افزایش می دهد و باعث دفع سموم مانند اسید اوریک می شود. همچنین ضمن تمیز کردن منافذ ، به حذف آب و نمک های اضافی از بدن کمک می کند. این امر بیشتر از بروز آکنه که اغلب اسانس درخت چای برای آن توصیه می شود ، جلوگیری می کند.

قارچ کش

اسانس درخت چای به همان اندازه که در برابر عفونت های باکتریایی یا میکروبی موثر است در برابر عفونت های قارچی موثر است. این رشد قارچ را مهار می کند و بیماری هایی مانند درماتیت و پای ورزشکار را درمان می کند. اگرچه عفونت های قارچی داخلی می توانند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشند ، اما هرگز نباید روغن درخت چای را مصرف کرد ، حتی به شکل بسیار رقیق ، زیرا سمی است. از داروهای گیاهی دیگر برای عفونت های قارچی می توان استفاده کرد که برای عفونت های داخلی بسیار ایمن تر هستند.

عوارض جانبی روغن چای

عوارض جانبی مصرف روغن ضروری درخت چای در مقادیر بالاتر می تواند بسیار جدی باشد. آنها عبارتند از:

سوزش پوست
بثورات شدید
توهم
استفراغ
اسهال
ضعف عمومی
معده ناراحت
ناهنجاری های سلول های خونی

پیشنهاد می کنیم مقاله۸ مزیت باورنکردنی روغن خردل که باعث محبوبیت آن شده است” را نیز مطالعه بفرمایید.

اگرچه خطرات استفاده از روغن درخت چای به صورت موضعی وجود ندارد ، اما در برخی موارد نادر :

عوارض روغن چای

آلرژی: برخی از افراد ممکن است بیش از حد به روغن حساس باشند ، به عنوان نوعی ماده حساسیت زای جزئی.

سمیت: همیشه باید از حیوانات خانگی و کودکان دور باشد زیرا اثرات سمی وجود دارد.

برهم زننده هورمون: روغن درخت چای در موارد خاص می تواند به عنوان برهم زننده هورمون عمل کند. در واقع می تواند منجر به رشد غیرطبیعی پستان در پسران جوان شود ، معروف به ژنیکوماستی قبل از بلوغ.

مانند هر داروی گیاهی جدیدی که به رژیم سلامتی شما اضافه می شود ، قبل از انجام هرگونه تغییر اساسی با یک متخصص پزشکی آموزش دیده صحبت کنید.

مخلوط کردن: این روغن ضروری به خوبی با دارچین ، مریم گلی ، میخک ، گل شمعدانی ، اسطوخودوس ، لیمو ، مربا ، جوز هندی ، گل محمدی ، رزماری و آویشن مخلوط می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.