نزدیک بینی یعنی چی؟

نزدیک بینی شایع ترین علت اختلال بینایی در افراد زیر ۴۰ سال است و در سال های اخیر ، شیوع آن با سرعت نگران کننده ای در حال رشد است.در سطح جهانی ، تحقیقات نشان می دهد که در سال ۲۰۰۰ ، تقریباً ۲۵ درصد از جمعیت جهان نزدیک بین بودند ، اما تا سال ۲۰۵۰ انتظار می رود که تقریبا نیمی از مردم کره زمین نزدیک بین باشند.

علائم نزدیک بینی

اگر نزدیک بین باشید ، در خواندن علائم جاده و دیدن واضح اشیا دور مشکل خواهید داشت ، اما برای کارهای نزدیک مانند خواندن و استفاده از رایانه به خوبی خواهید دید.

از دیگر علائم و نشانه ها می توان به خستگی چشم و سردرد اشاره کرد. احساس خستگی در هنگام رانندگی یا ورزش نیز می تواند نشانه ای از بینایی اصلاح نشده باشد.

اگر این علامت ها یا علائم را هنگام استفاده از عینک یا لنزهای تماسی خود احساس کردید ، برای معاینه چشم با چشم پزشک برنامه ریزی کنید تا ببینید آیا به نسخه تجویز قوی تری نیاز دارید یا خیر.

علائم نزدیک بینی

چه عواملی باعث نزدیک بین شدن می شود؟

نزدیک بینی در صورت طولانی بودن کره چشم نسبت به قدرت تمرکز قرنیه و عدسی چشم اتفاق می افتد. این امر باعث می شود که پرتوهای نور بیش از آنکه مستقیماً روی سطح آن باشند ، در نقطه مقابل شبکیه متمرکز شوند. همچنین می تواند به دلیل انحنای قرنیه چشم باشد. در بعضی موارد ، نزدیک بینی به دلیل ترکیبی از این عوامل رخ می دهد.

نزدیک بین شدن به طور معمول از کودکی آغاز می شود و اگر پدر و مادر نزدیک بین باشید ممکن است خطر بیشتری داشته باشید. در بیشتر موارد ، نزدیک بینی در اوایل بزرگسالی تثبیت می شود اما گاهی اوقات با افزایش سن به پیشرفت ادامه می دهد.

درمان نزدیک بینی

برای کودکان مبتلا به نزدیک بینی پیشرونده ، برخی از روش های کنترل نزدیک بینی نزدیک وجود دارد ، از جمله قطره های چشم آتروپین ، عینک کنترل نزدیک بینی ، لنزهای تماسی کنترل نزدیک بینی و لنزهای تماسی Ortho-k. همچنین می تواند با عینک های طبی تجویز شده ، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری اصلاح شود.

بسته به درجه نزدیک بین ی ، ممکن است نیاز باشد که همیشه لنزهای خود را با لنزهای تماسی بچرخانید یا فقط وقتی به فاصله دید واضح نیاز دارید ، مانند رانندگی ، دیدن تخته سیاه یا تماشای فیلم.

گزینه های خوب برای لنزهای عینک برای نزدیک بینی شامل لنزهای با شاخص بالا و لنزهایی با پوشش ضد بازتاب است. همچنین ، لنزهای فتوکرومیک را در نظر بگیرید تا از چشمان شما در برابر اشعه ماورا بنفش و نور آبی پرانرژی محافظت کند و نیاز به یک جفت عینک آفتابی طبی را کاهش دهد.

اگر نزدیک بین باشید ، شماره اول در نسخه عینک چشم شما یا نسخه لنز تماسی با علامت منفی (-) پیش خواهد بود. هرچه این عدد بیشتر باشد ، نزدیک بینی شما بیشتر می شود.

درمان نزدیک بینی 

جراحی انکساری می تواند نیاز شما به عینک یا تماس را کاهش داده یا حتی از بین ببرد. معمول ترین روش ها با لیزر اگزایمر انجام می شود.

در PRK لیزر لایه ای از بافت قرنیه را از بین می برد ، که قرنیه را صاف می کند و به اشعه های نور اجازه می دهد تا با دقت بیشتری بر روی شبکیه تمرکز کنند.

در لیزیک – متداول ترین روش انکساری – یک فلپ نازک در سطح قرنیه ایجاد می شود ، لیزر مقداری از بافت قرنیه را از بین می برد و سپس فلپ به موقعیت اولیه خود بازمی گردد.

پس از آن ارتوکراتولوژی یک عمل غیر جراحی است که در آن شما لنزهای تماسی مخصوص گاز قابل نفوذ (RGP یا GP) را در شب می بندید که در هنگام خواب قرنیه شما را تغییر شکل می دهد. صبح ها وقتی لنزها را برمی دارید ، قرنیه شما به طور موقت شکل جدیدی را حفظ می کند ، بنابراین در طول روز بدون عینک یا لنز می توانید به وضوح ببینید.

ارتوکراتولوژی و یک روش مربوط به لنزهای تماسی GP به نام درمان انکساری قرنیه (CRT) در اصلاح موقتی مقادیر خفیف تا متوسط ​​نزدیک بینی اثبات شده است. هر دو روش جایگزین مناسبی برای جراحی برای افرادی است که برای عمل لیزیک خیلی جوان هستند یا کاندیدهای خوبی برای جراحی انکساری نیستند.

لنزهای قابل کاشت معروف به IOL های فاکیک یکی دیگر از گزینه های جراحی برای اصلاح نزدیک بینی است ، به ویژه برای افرادی که مقادیر بالای نزدیک بینی یا قرنیه نازک تر از حد نرمال دارند که می تواند خطر عوارض ناشی از لیزیک یا سایر روش های اصلاح بینایی لیزر را افزایش دهد.

IOL های Phakic مانند لنزهای تماسی کار می کنند ، با این تفاوت که با جراحی در داخل چشم قرار می گیرند و معمولاً دائمی هستند ، به این معنی که نیازی به نگهداری نیست. برخلاف IOL های مورد استفاده در جراحی آب مروارید ، IOL های فاکیک جایگزین لنز طبیعی چشم نمی شوند که دست نخورده باقی مانده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۷ مرحله ضروری سی پی آر یا احیا چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

کنترل نزدیک بین بودن

 افراد علاقه زیادی به یافتن راه هایی برای کنترل پیشرفت نزدیک بینی در دوران کودکی دارند.

تعدادی از تکنیک های مختلف امتحان شده است – از جمله کودکان دارای لنزهای دو کانونی ، لنزهای پیشرونده و لنزهای تماسی نفوذپذیر همه اینها نتایج متفاوتی داشته است.

آزمایشات بالینی اخیر نشان داد که قطره های چشمی آتروپین با دوز کم می تواند روند نزدیک بینی را در کودکان در سن مدرسه کند، کند ، با عوارض جانبی قابل توجه کمتر .

گرچه برخی از کودکان به قطره های آتروپین پاسخ خوبی نمی دهند.

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ در جلسه آکادمی بینایی سنجی آمریکا ارائه شد ، یک لنز تماسی یکبار مصرف روزانه با دو فوکوس میزان پیشرفت نزدیک بینی را در کودکان ۸ تا ۱۲ ساله کاهش می دهد.

درمان نزدیک بینی 

لنزهای چند کانونی که به طور خاص طراحی شده اند ، در مقایسه با پیشرفت نزدیک بینی که توسط کودکانی که از لنزهای تماسی معمولی استفاده می کنند ، در یک سال پیشرفت نزدیک بینی را ۵۹ درصد ، در دو سال ۵۴ درصد و ۵۲ سال را کاهش می دهند.

در بیشتر موارد ، نزدیک بین بودن به سادگی یک ناراحتی جزئی است و برای سلامتی چشم خطر کمی دارد یا هیچ خطری ندارد. اما گاهی اوقات می تواند به قدری پیشرونده و شدید باشد که یک بیماری تحلیل برنده محسوب شود.

نزدیک بینی بدخیم یا پاتولوژیک نیز نامیده می شود یک بیماری نسبتاً نادر است که اعتقاد بر این است که ارثی است و معمولاً در اوایل کودکی شروع می شود. حدود ۲ درصد آمریکایی ها مبتلا هستند و این مورد اصلی ترین علت نابینایی قانونی است.

در نزدیک بینی بدخیم ، کشیدگی کره چشم می تواند به سرعت رخ دهد و منجر به پیشرفت سریع و شدید آن و از بین رفتن بینایی شود. در افراد مبتلا به این بیماری خطر جداشدگی شبکیه و سایر تغییرات دژنراتیو در پشت چشم (مانند خونریزی در چشم از رشد غیر طبیعی رگهای خونی) افزایش می یابد.

نزدیک بینی دژنراتیو همچنین ممکن است خطر آب مروارید را افزایش دهد.

به پزشک خود مراجعه کنید:

اگر در دیدن اشیا دور مشکل دارید یا متوجه می شوید که برای دیدن بهتر کلمات ، کتاب (یا تلفن هوشمند خود) را باید از خود دور نگه دارید ، باید به پزشک چشم خود مراجعه کنید. نزدیک بین بودن در کودکان قابل درمان و در برخی موارد کاهش می یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.