نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن بهتر است یا بعد از آن ؟

لازم نیست به شما اهمیت بهداشت دندان گفته شود، مراقبت از دندان‌ها نه تنها با بوی بد دهان مبارزه می‌کند، بلکه می‌تواند از پوسیدگی، بیماری‌های لثه جلوگیری کند و به مجموعه‌ از مروارید های سفید سالم کمک کند.اما وقتی صحبت از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن به میان می‌آید، مانند بسیاری دیگر، ممکن است زیاد به ترتیب صحیح آن فکر نکنید.تا زمانی که هر دو را به طور منظم انجام می دهید، خوب هستید، درست است؟ خوب، نه لزوما. در واقع توصیه این است که قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید.

این مقاله توضیح می‌دهد که چرا بهتر است قبل از مسواک زدن نخ دندان بکشید؟ و نکاتی در مورد چگونگی استفاده حداکثری از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن ارائه می‌شود.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

بهداشت خوب دندان شامل چیزی بیش از مسواک زدن نیست. بله، مسواک زدن یک راه عالی برای تمیز کردن دندان ها، از بین بردن پلاک های دندانی و جلوگیری از پوسیدگی است. اما مسواک زدن به تنهایی برای حفظ سلامت دندان ها و پیشگیری از بیماری لثه کافی نیست.

نخ دندان به بهداشت خوب دندان کمک می کند زیرا پلاک و مواد غذایی بین دندان های شما را بلند کرده و از بین می برد. مسواک زدن پلاک و بقایای مواد غذایی را نیز از بین می برد، اما موهای مسواک نمی توانند به عمق بین دندان ها برسند تا همه آن ها را از بین ببرد. بنابراین استفاده از نخ دندان به تمیزی هرچه بیشتر دهان کمک می کند.

چرا نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن بهتر است؟

برخی از افراد به طور معمول مسواک می زنند و سپس نخ دندان می کشند. مشکل این توالی این است که هر نوع غذا، پلاک و باکتری که با نخ دندان از بین دندان‌های شما آزاد می‌شود تا دفعه بعد که مسواک می‌زنید در دهان شما باقی می‌ماند.

با این حال، زمانی که نخ دندان می کشید و سپس مسواک می زنید، عمل مسواک زدن این ذرات آزاد شده را از دهان خارج می کند. در نتیجه، پلاک دندانی کمتری در دهان شما وجود دارد و خطر کمتری برای ابتلا به بیماری لثه خواهید داشت.

منبع موثقی ، مطالعه کوچکی در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد که فلوراید موجود در خمیردندان شما نیز بهتر می‌تواند کار خود را در محافظت از دندان‌ها در زمانی که ذرات ابتدا حذف می‌شوند، انجام دهد.

فواید نخ دندان کشیدن

فواید نخ دندان کشیدن چیست؟

از بیماری لثه جلوگیری می کند

بیماری لثه که بیماری پریودنتال نیز نامیده می شود، یک عفونت دهانی است که بافت نرم و استخوان های نگهدارنده دندان های شما را از بین می برد. بیماری لثه زمانی رخ می دهد که باکتری های زیادی روی سطح دندان ها وجود داشته باشد.این می تواند در نتیجه بهداشت نامناسب دندان اتفاق بیفتد، که شامل عدم مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن صحیح و نادیده گرفتن تمیز کردن معمول دندان است.

علائم بیماری لثه عبارتند از:

بوی بد دهان
لثه های حساس و متورم قرمز
لق شدن دندان ها
خونریزی لثه

پلاک را از بین می برد

از آنجایی که پلاک عامل اصلی بیماری لثه است، مهم است که هر روز نخ دندان بکشید و مسواک بزنید. پلاک معمولاً در عرض ۲۴ تا ۳۶ ساعت روی دندان ها سفت می شود. اگر به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید و سپس مسواک بزنید، معمولاً پلاک روی دندان‌هایتان سفت نمی‌شود.

پس از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن، فراموش نکنید که خمیر دندان باقی مانده را در دهان خود تف کنید. اما شما نباید دهان خود را بشویید. این احتمالاً تعجب آور است زیرا بسیاری از افراد مشروط شده اند که پس از مسواک زدن دهان خود را با آب یا دهانشویه شستشو دهند.

شستشوی دهان پس از مسواک زدن، فلوراید را می‌شوید – ماده‌ای معدنی که به بسیاری از محصولات دندانی اضافه می‌شود تا به تقویت دندان‌ها کمک کند. در نتیجه، خمیر دندان در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر نیست.

شما می خواهید فلوراید موجود در خمیردندانتان تا زمانی که ممکن است روی دندان هایتان باقی بماند. بنابراین با میل به شستشو با آب بلافاصله پس از مسواک زدن مبارزه کنید. اگر نگران باقی مانده خمیر دندان بیش از حد در دهان خود هستید، فقط حدود ۱ قاشق چایخوری آب را در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید.

اگر دوست دارید از دهانشویه برای تنفس تازه‌تر و پیشگیری بیشتر از پوسیدگی استفاده کنید، چند ساعت پس از مسواک زدن صبر کنید. اگر از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده می کنید، حداقل تا ۳۰ دقیقه پس از شستشوی دهان از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “چگونه می توان دندان های خود را با زغال سفید کرد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

سایر نکات بهداشتی دندان

برای اینکه دندان های خود را تمیز و سالم نگه دارید، در اینجا چند نکته برای نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و شستشوی صحیح وجود دارد:

به طور منظم نخ دندان بکشید. همیشه حداقل یک بار در روز، صبح یا شب قبل از خواب، از نخ دندان استفاده کنید. برای استفاده صحیح از نخ دندان، حدود ۱۲ تا ۱۸ اینچ از نخ را جدا کرده و هر دو انتهای آن را دور انگشتان خود بپیچید. نخ دندان را به آرامی در کناره های هر دندان به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا پلاک ها، باکتری ها و بقایای غذا از بین بروند.

 به جای خلال دندان از نخ دندان استفاده کنید تا مواد غذایی گیر کرده در بین دندان هایتان را بردارید. استفاده از خلال دندان می تواند به لثه های شما آسیب برساند و منجر به عفونت شود.

دو بار در روز مسواک بزنید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز و به مدت ۲ دقیقه کامل مسواک بزنید. مسواک خود را با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید و به آرامی مسواک را روی دندان های خود جلو و عقب ببرید. حتما سطح داخلی و خارجی تمام دندان های خود را مسواک بزنید.

فلوراید را امتحان کنید. برای تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

ملایم باش برای جلوگیری از خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان خیلی تهاجمی نباشید. هنگامی که نخ دندان به خط لثه شما رسید، آن را روی دندان خود خم کنید تا به شکل C شکل بگیرد.

مسواک زدن زبان خود را فراموش نکنید.

فلوراید رای برای تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

ملایم باش برای جلوگیری از خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان خیلی تهاجمی نباشید. هنگامی که نخ دندان به خط لثه شما رسید، آن را روی دندان خود خم کنید تا به شکل C شکل بگیرد.

مسواک زدن زبان خود را فراموش نکنید. این همچنین با بوی بد دهان مبارزه می کند، باکتری ها را از بین می برد و به بهداشت خوب دندان کمک می کند.

حداقل دو بار در سال یک دندانپزشک حرفه ای را ببینید. تا دندان هایتان را معاینه کند.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

دندان کشیدن

نه تنها باید برای تمیز کردن روتین دندان به دندانپزشک مراجعه کنید، بلکه در صورت مشکوک شدن به هر گونه مشکلی در سلامت دهان خود باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

لثه های قرمز و متورم
لثه هایی که پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به راحتی خونریزی می کنند
حساسیت به سرما و گرما
بوی بد دهان به صورت مداوم
لق شدن دندان ها
درد دندان
هر یک از علائم بالا همراه با تب می تواند نشان دهنده عفونت باشد. حتما تمام علائم را به دندانپزشک خود گزارش دهید.

مشکلات دندانی مانند پوسیدگی و بیماری لثه قابل پیشگیری هستند، اما نکته کلیدی این است که یک روال خوب مراقبت از دندان را رعایت کنید. این شامل نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم و استفاده از دهانشویه در زمان های مناسب است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.