نحوه تميز كردن كابينت ام دی اف با ۵ نکته طلایی

اکثریت قریب به اتفاق افراد در خانه یا محل کار با کابینت یا میزهای ام دی اف سر و کار دارند. کابینت آشپزخانه، میز یا قفسه کتاب ممکن است از جنس ام دی اف باشند. MDF، نوعی محصول چوبی کامپوزیت ضد آب است که از الیاف چوب، چسب و موم ساخته شده است. ام دی اف استفاده می شود زیرا نسبت به برخی از محصولات دیگر ارزان تر است، به طور کلی در دسترس است، و ممکن است در اندازه های مختلف در مواردی که اقلام چوب کاملاً طبیعی محدود است، یافت شود. مقاومت آن در برابر اثرات رطوبت نیز قابل توجه است، همانطور که می توان آن را به شکل های پیچیده در حین تولید فشرده کرد. حالا باید دید که نحوه تميز كردن كابينت ام دی اف چگونه است؟

نحوه تميز كردن كابينت ام دی اف

نکته شماره ۱: با بررسی کامل MDF خود از سالم بودن آن مطمئن شوید.

قبل از شروع تمیز کردن، کابینت خود را از نظر سالم بودن بررسی کنید. نشانه‌های قابل‌توجه MDF به خطر افتاده شامل خراش‌ها، توده‌ها و برآمدگی‌ها یا تورم، و ترک‌هایی در مواد است. مراقبت بیشتری لازم است تا مطمئن شوید که آسیب اضافی از تمیز کردن به آنها وارد نمی شود. مراقب پیچ‌های شل یا سایر نشانه‌های سایش باشید، زیرا ممکن است نشان دهند که پایداری سازه به حدی کاهش یافته است که نیاز به تعمیر دارد.

نکته شماره ۲: هنگام مراقبت از مناطق آسیب دیده مراقب باشید.

اگر به اندازه کافی از کابینت ام دی اف خود مراقبت نکنید، ممکن است عیب های زیادی برایش ایجاد شود. ام دی اف می تواند پس از قرار گرفتن در معرض آب به قسمت های پیچ خورده، خمیده، متورم و متلاشی شود. تمیز کردن کامل تا زمانی که بخشی از آسیب برطرف نشده باشد امکان پذیر نخواهد بود.

برای ترمیم نواحی آسیب دیده ممکن است نیاز به تغییر شکل، سنباده زدن یا تثبیت با چسب یا بتونه چوب باشد. سنباده کاری و برش، به ویژه، می تواند فرمالدئید و ذرات کوچک را از هسته ام دی اف آزاد کند. بنابراین هنگام کار با آن باید مراقب باشید. فرمالدئید یک ماده سرطان زا است که در بسیاری از فرآیندهای تولید استفاده می شود. هنگامی که آسیب برطرف شد و چوب خشک شد، می توانید کابینت خود را با استفاده از مخلوط ملایم صابون ظرفشویی و آب با استفاده از یک اسفنج نرم و غیر ساینده یا حوله تمیز کنید.

نحوه تميز كردن كابينت ام دی اف با 5 نکته طلایی

نکته شماره ۳: لوازم تميز كردن كابينت ام دی اف خود را با دقت انتخاب کنید.

یک رویکرد ملایم همیشه مناسب ترین روش است. از آنجایی که ام دی اف و همچنین پوشش محافظ آن به راحتی خراشیده می شود یا زخم می شود، توصیه می شود از صابون ظرفشویی ملایم استفاده کنید و آن را بیشتر رقیق کنید تا اطمینان حاصل شود که مخلوط تمام شده یک قسمت تمیز کننده به دو قسمت آب است. از استفاده از مواد شیمیایی خشن، برس‌های مویی، یا اسکرابرهای ساینده روی کابینت خودداری کنید، زیرا این مواد می‌توانند به کابینت  آسیب رسانده و ظاهر قطعه را خراب کنند، به خصوص اگر آب به داخل نشت کند و مشکل ایجاد کند.

در عوض، اسفنج های نرم و سایر حوله های بدون خش را انتخاب کنید. پنبه خالص یا میکروفایبر بهترین هستند و قابل استفاده برای پوشش های ام دی اف هستند. قبل از استفاده از حوله برای تمیز کردن کابینت ام دی اف خود، تا حد امکان آب را فشار دهید تا فقط مرطوب و صابون باشد. با خیس کردن فوراً با استفاده از یک حوله تمیز یا یک پارچه خشک و ملایم، احتمال آسیب را کاهش دهید.

نکته شماره ۴: مراقب باشید که مواد شیمیایی را مستقیماً روی سطح قرار ندهید.

بهتر است قبل از استفاده از پارچه صابونی، از یک پارچه خشک و غیر ساینده مانند میکروفیبر استفاده کنید تا گرد و غبار و کثیفی را از روی سطح پاک کنید. شما همچنین می توانید این کار را با یک پارچه نخی انجام دهید. با احتیاط هر گونه زباله را که ممکن است آثار یا خراش هایی بر روی لایه محافظ باقی بگذارد، با جاروبرقی آن با یک نازل جارو دستی پاک کنید.

در مرحله بعد، سطح را با محلول صابون تمیز کنید. در عوض، پارچه یا اسفنج را با محلول خیس کنید، مایع اضافی را فشار دهید، و کابینت را به آرامی پاک کنید، مراقب باشید که هیچ یک از محلول تمیز کننده نشت نکند یا به شکاف ها یا فضاهایی که ممکن است لولاها یا سایر سخت افزارها وجود داشته باشد، نفوذ نکند. پس از آن، از یک حوله مرطوب آغشته به آب معمولی استفاده کنید تا یک بار دیگر محل را تمیز کرده و صابون باقی مانده را پاک کنید.

نکته ۵: سطح را تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن و نگهداری کابینت ام دی اف خود را با پاک کردن سطوح با یک پارچه خشک ساخته شده از مواد غیر ساینده مانند پنبه یا میکروفیبر به پایان برسانید تا رطوبت باقیمانده سطح از بین برود. توصیه می شود این روش تمیز کردن را حتی در صورت عدم وجود رطوبت ظاهری به پایان برسانید.

در صورتی که آب از طریق کمی خراش یا شکاف در پوشش محافظ راه پیدا کرد، باید در اسرع وقت آن را خشک کنید. فن ها و همچنین رطوبت گیر می توانند با افزایش تهویه به این امر کمک کنند. در حالی که باز کردن پنجره ها ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما اگر پیش بینی آب و هوا برای رطوبت بالا یا باران باشد، نه. تمیز کردن را به یک وقت دیگر موکول نمایید.

۱۵ کاربرد شگفت انگیز لیمو ترش ، از رفع تیرگی لباس تا رفع علف هرز

تمیز کردن کابینت های ام دی اف با مواد خانگی

۱-برای تمیز کردن کامل، مراحل زیر را دنبال کنید:

۲۰۰ میلی لیتر الکل را در دمای حداقل ۴۰ درجه، با ۴ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید.
محلول در یک بطری اسپری ریخته می شود.
مواد شوینده روی سطوحی که قرار است تمیز شوند اسپری می شود.
بگذارید ۵ دقیقه بماند؛
کابینت ها را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

۲-استفاده از آب لیمو برای از بین بردن لکه های سخت هنگام تميز كردن كابينت ام دی اف

نمی دانید چگونه لکه های سخت کابینت را تمیز کنید؟ این کاری است که شما می توانید انجام دهید.

ما با تهیه محلول تمیز کننده با مخلوط کردن در یک بطری اسپری، معادل یک قاشق غذاخوری آب لیمو، دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری آب، شروع می کنیم.
محلول پاک کننده را روی لکه ها و کثیفی ها اسپری کنید.
بگذارید ۱۵ دقیقه عمل کند؛
کابینت را با یک پارچه خیس شده در آب تمیز کنید.
در صورت باقی ماندن برخی لکه ها، عملیات را تکرار کنید.

تمیز کردن کابینت های ام دی اف با مواد خانگی

۳-سرکه سفید برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه

برای تمیز کردن روزانه، می توانید از سرکه سفید ساده، همراه با آب معمولی استفاده کنید. این محلول تمیز کننده ملایم را می توان به صورت روزانه بر روی کابینت های خود استفاده کرد، بدون اینکه خطر تاب برداشتن چوب یا از بین بردن روکش آن وجود داشته باشد. اینگونه می توانید این کار را انجام دهید.

یک فنجان سرکه سفید را با یک فنجان آب مخلوط کنید؛
یک پارچه تمیز را در این محلول خیس کنید و پس از اتمام پخت، کابینت های آشپزخانه خود را پاک کنید. این کار باعث می شود که چربی و بقایای مواد غذایی که هنگام آشپزی روی سطح کمدها جمع می شوند، پاک شوند.
سپس کابینت های خود را پس از اسپری کردن با محلول سرکه خشک کنید. به یاد داشته باشید که رطوبت چوب را تاب می دهد. اگر این مرحله را رها کنید، محلول تمیزکننده شما می تواند به ام دی اف آسیب برساند.

این مقاله که در دسته خانه داری قرار دارد ترجمه و تالیفی از trucosparalacasa بود که پیشکش به نگاه مهربان کدبانوهای عزیز شد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.