مقایسه تحصیل در آلمان و فرانسه

فرانسه و آلمان از جمله کشورهایی به شمار می‌روند که توانسته‌اند پایه‌های تحصیل و آموزش را برای دانشجویان بین‌المللی بسیار محکم کنند. اگر مشتاق تحصیل در آلمان و فرانسه هستید و نمی‌دانید کدام یک می‌تواند انتخاب بهتری باشد، این مقاله می‌تواند به کمک شما بیاید.
یک مقایسه متعادل به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنید. به‌طورکلی نیازهای فردی و شخصی هر فردی با یکدیگر متفاوت هستند و مدام تغییر می‌کنند. بر همین اساس شاید یک نفر ترجیح دهد تحصیل در آلمان را انتخاب کند؛ اما برای فرد دیگر انتخاب کشور فرانسه ایده‌آل‌تر باشد. در ادامه تمام چیزهایی که باید درباره تحصیل در فرانسه و آلمان بدانید، آورده شده‌اند.

تحصیل در آلمان یا فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه

یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی، فرانسه است. در واقع سال‌ها است که متقاضیان بین‌المللی فرانسه را برای تحصیل در مقاطع مختلف انتخاب می‌کنند. دلایل مختلفی پشت این موضوع وجود دارند که توجه به آن‌ها خالی‌ازلطف نیست. سیستم آموزشی فرانسه نه‌تنها در اروپا بسیار معتبر است؛ بلکه آوازه آن به سایر قاره‌ها نیز رسیده است. دانشگاه‌هایی که در این کشور واقع شده‌اند، از کیفیت خوبی برخوردار هستند؛ به‌گونه‌ای که می‌توانید شاهد قرارگیری آن‌ها در لیست برترین دانشگاه‌ها باشید که رتبه‌بندی آن‌ها توسط QS انجام شده است.

دانشجویانی که برای تحصیل به فرانسه مهاجرت می‌کنند، می‌توانند یک آموزش با کیفیت بسیار بالا را تجربه کنند که امکانات تحقیقاتی ارائه‌شده به آن‌ها در سطح خوبی قرار دارند. البته لازم به ذکر است کشور آلمان نیز همین امکانات فوق‌العاده را در اختیار شما می‌گذارد؛ ازاین‌رو تحصیل در فرانسه فرصت خوبی است تا بتوانید یک سیستم آموزشی کارآمد را تجربه کنید. دوره‌های مختلفی در فرانسه وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید. مدیریت، علوم طبیعی، طراحی مد و هنرهای زیبا در بین برترین گزینه‌ها جای می‌گیرند. ذکر این نکته الزامی است که فرانسه یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین مقاصد تحصیلی در تمام اروپا است.

تحصیل در کشور آلمان

آلمان نیز همانند فرانسه توسط دانشجویان بین‌المللی بسیاری انتخاب می‌شود. در حال حاضر آلمان یکی از کشورها با ثبات اقتصادی بسیار بالا در زمینه صنایع تولیدی و خودروسازی است. دانشگاه‌های متعددی در این کشور واقع شده‌اند که هرکدام از آن‌ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند و امکانات متعددی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. لازم به ذکر است ۴۶ دانشگاه این کشور توانسته‌اند نام خود را در بین برترین مؤسسات آموزشی در رتبه‌بندی جهانی به ثبت برسانند.

نکته بسیار مهم این است دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی به‌صورت رایگان به تحصیل بپردازند. این افراد تنها باید هزینه‌های اداری و ثبت‌نام را پرداخت کنند که یک مزیت بسیار بزرگ است. همین ویژگی باعث شده است دانشجویان زیادی با یکدیگر به رقابت بپردازند؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند مؤسسات خصوصی را برای تحصیل خود انتخاب کنند. همانند آنچه در فرانسه مشاهده شد، تحصیل در کشور آلمان نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اگر قصد تحصیل در آلمان و فرانسه را دارید، می‌توانید به جدول زیر توجه کنید که برترین دانشگاه‌ها در آن معرفی شده‌اند:

برترین دانشگاه های آلمان و فرانسه

بهترین کشورها برای تحصیل و کار

خوشبختانه فرانسه و آلمان در بین کشورهایی قرار می‌گیرند که به دانشجویان خود اجازه کار در حین تحصیل را می‌دهند. دانشجویان از این قابلیت برخوردار هستند تا ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول باشند. همچنین اگر تعطیلات ترمی برسد، دانشجویان مجاز هستند خود را برای کار تمام‌وقت آماده کنند. دانشجویان بین‌المللی تنها زمانی مجاز به کار در دو کشور ذکرشده هستند که تداخلی برای تحصیل آن‌ها به وجود نیاید.

در واقع یکی از جنبه‌های مهم انتخاب یک کشور، کار همزمان با تحصیل است. کار و تحصیل در آلمان و فرانسه به‌صورت همزمان این قابلیت را در اختیار شما خواهد گذاشت تا در انواع فرهنگ‌ها غوطه‌ور شوید. همچنین می‌توانید فرصت‌های مختلف کاری را بعد از تحصیل برای خود بیابید. آلمان اقتصاد با ثباتی در اروپا دارد و کشور فرانسه نیز در حال تجربه رشد اقتصادی است.

فاکتورهای قابل توجه هنگام انتخاب آلمان و فرانسه برای تحصیل

تحصیل در آلمان و فرانسه مستلزم در نظر گرفتن نکات گوناگونی است. اگر بین این دو گزینه مردد مانده‌اید، می‌توانید یک سری از فاکتورها و اِلمان‌ها را مورد مقایسه قرار دهید تا به بهترین انتخاب ممکن دست پیدا کنید. از جمله این فاکتورها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

هزینه های تحصیل

یکی از اولین پارامترهایی که برای انتخاب کشور مورد نظر برای تحصیل باید به آن توجه داشته باشید، هزینه است. در کشور فرانسه باتوجه‌به مقطع شهریه‌ای که باید پرداخت کنید نیز متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال شهریه مقطع کارشناسی به‌صورت متوسط ۲۷۰۰ یورو و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۳۷۰۰ یورو در هر سال است. این شهریه برای دانشگاه‌های دولتی است؛ اما در مؤسسات خصوصی شاهد افزایش میزان شهریه خواهید بود که گاهی اوقات به ۲۰ هزار یورو نیز در سال می‌رسد.

در کشور آلمان قضیه به شکل دیگری است. اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان هستند و نیازی نیست شهریه پرداخت کنید؛ اما اگر دانشگاه شما خصوصی باشد باید سالیانه مبلغ ۲۰ هزار یورو را به‌عنوان شهریه کنار بگذارید. در این راستا به هزینه‌های زندگی نیز باید توجه کنید. هر دانشجو با در اختیار داشتن ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه، می‌تواند زندگی خوبی را در آلمان داشته باشد. هزینه‌های زندگی در فرانسه نیز بدون احتساب اجاره‌بها، ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو است. لازم به ذکر است سبک زندگی و شهر انتخاب می‌توانند روی بالا و پایین شدن هزینه‌ها تأثیرگذار باشند.

الزامات اخذ ویزا

به‌منظور تحصیل در دو کشور آلمان و فرانسه مستلزم دریافت ویزای دانشجویی هستید. این فرایند شما را با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌کند؛ اما در صورت بهره‌مندی از تمامی شرایط، می‌توانید در روند اخذ آن موفق بیرون بیایید. برای اخذ ویزا در ابتدا نیاز تمام مدارک خود را تهیه و به‌صورت ترجمه‌شده به سفارت کشور مقصد ارائه دهید. پاسپورت معتبر، نامه پذیرش از دانشگاه آلمان یا فرانسه، گواهی تمکن مالی و همچنین بیمه درمانی در بین این مدارک جای می‌گیرند. بعد از جمع‌آوری بدون نقص مدارک باید نسبت به ارسال درخواست خود به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آلمان یا فرانسه در کشور خود اقدام کنید.

البته مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم به‌صورت کلی هستند؛ زیرا بین مدارک مورد نیاز آلمان و فرانسه تفاوت‌های قابل‌توجهی وجود دارند. به‌عنوان‌مثال به‌منظور اخذ ویزای دانشجویی فرانسه باید بلیت برگشت به مبدأ را نیز نشان دهید که همراه با تاریخ دقیق است. برای ویزای دانشجویی آلمان نیز پوشش بیمه درمانی اجباری است. این موضوع ماهانه ۱۱۰ یورو برای شما هزینه خواهد داشت. علاوه‌برآن شما باید در یک حساب مسدود شده ۸۶۱ یورو پول داشته باشید. تهیه مدارک به‌صورت کامل اهمیت بالایی دارد؛ به همین علت شما می‌توانید از کارشناسان مهاجرتی بدین منظور بهره ببرید. هرمس اپلای می‌تواند یک انتخاب مناسب برای این کار باشد.

مقایسه آلمان و فرانسه: کدام انتخاب بهتری برای تحصیل است؟

باتوجه‌به تمام اطلاعاتی که در بالا به شما ارائه شد، به‌وضوح می‌توان فهمید اگر متقاضی تحصیل در یکی از کشورهای آلمان و فرانسه هستید، پاسخ روشنی برای شما برای این سؤال وجود ندارد. آلمان در رتبه‌بندی جهانی QS چهل و شش دانشگاه دارد. همچنین ۵ مدرسه برتر کسب‌وکار فرانسه در لیست MBA Financial Times جای گرفته‌اند که به‌وضوح کیفیت بالای دوره‌ها را نشان می‌دهد.

فرانسه توانسته‌ است دوره‌های مقرون‌به‌صرفه بسیاری را در اروپا برگزار کند و کشور آلمان نیز از دانشجویان هزینه‌ای بابت شهریه دانشگاه‌های دولتی دریافت نمی‌کند؛ اما دانشجویان در رقابت بسیاری با یکدیگر هستند. حالا باتوجه‌به این دیدگاه کلی می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک برای تحصیل ایده‌آل‌تر هستند، آلمان یا فرانسه؟ در زیر یک جدول برای شما آورده شده است که می‌تواند به کمک شما بیاید:

مقایسه تحصیل در آلمان و فرانسه
به دنبال مهاجرت تحصیلی راحت تر هستید؟ این بخش مناسب شما است

تحصیل در آلمان و فرانسه می‌تواند مزایا و نقاط مثبت خود را داشته باشد. شما قبل از اینکه روند مهاجرت را طی کنید باید به‌خوبی این دو کشور را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه کنید تا بعدها با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید. مقوله مهاجرت بسیار حائز اهمیت است و به‌صرف هزینه و زمان زیادی نیاز دارد؛ به همین علت انتخاب مجموعه‌ای که بتواند به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد، بسیار اهمیت دارد. هرمس اپلای با بهره‌مندی از بهترین کارشناسان مهاجرتی می‌تواند به کمک شما بیاید. اگر به دنبال به حقیقت پیوستن رؤیاهایتان هستید، تنها کافی است به سایت این موسسه با آدرس www.hermesapply.com سری بزنید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته ومجله اینترنتی فارسیهاهیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

4.5/5 - (2 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.