محل دقیق تولد پیامبر (ص) کجاست؟

همه مورخان و سیره نویسان اتفاق دارند که تولد حضرت محمد (ص) در عام الفیل (سال ۵۷۰ میلادی) و در ماه ربیع الاول بوده است، اما اینکه تولد آن حضرت در چه روزی از ماه ربیع الاول بوده است، معروف در میان محدثان شیعه این است که تولد آن بزرگوار در روز هفدهم ربیع الاول بوده است و مشهور در میان اهل سنت این است که آن حضرت در روز دوازدهم ربیع الاول دیده به دنیا گشود. حالا ببینیم که محل تولد پیامبر (ص) کجاست؟

محل دقیق تولد پیامبر (ص) کجاست؟

خانه ‏ای را که رسول خدا(ص) در آن متولد شده، با نام ‏«مولد النبی‏» می‏ شناسند. این مکان در نزدیکی مسجد الحرام و در انتهای باب صفا قرار دارد.محل تولد پیامبر (ص) در ابتدای شعب ابی طالب قرار داشته و همینک در فاصله محل میلاد تا مسعی سنگ فرش است.

در تاريخ آمده است كه وقتي رسول خدا (ص) به مدينه هجرت كرد، اين خانه در اختيار عقيل، فرزند ابو طالب بود و پس از آن در اختيار اولاد و نوادگان وي قرار داشت. بعدها خيزران، همسر هارون، آن را خريداري كرد.

مسلمانان اين خانه را گرامي مي‏داشتند و به ويژه در شب تولد پيامبر (ص) مراسمي در آنجا برگزار مي‏كردند. در پي روي كار آمدن دولت سعودي، همزمان با خراب كردن اين قبيل اماكن، محل مولد النبي هم تخريب شد.

تنها با اصرار شيخ عباس قطان شهردار وقت مكه و درخواست وي از ملك عبد العزيز قرار شد تا در آنجا كتابخانه‏ اي بنا كنند كه امروزه به نام‏ «مكتبة مكة المكرمه‏» شناخته مي‏شود. در حال حاضر بر سر در اين مكان تابلوئي با عنوان «مكتبة مكة المكرمه‏» نصب است.

ولادت پیامبر اکرم (ص)

ولادت حضرت محمد (ص) در روز آدینه ۱۷ ربیع الاول، بعد از طلوع فجر، در عصر سلطنت انوشیروان، قبل از طلوع خورشید، در مکه و در خانه خود، کنار کعبه کانون خدا پرستی، دیده به دنیا گردد، هم اکنون محل این خانه در شعب ابی طالب، معین است و صندلی عبادت و زائران می باشد. پیامبر (ص) از یک خاندان شریف، از شاخه دودمان قریش متولد شد، پدران و مادران او تا حضرت آدم، همه خدا پرست بودند.

در شب تولد و هنگام تولد آن حضرت، حوادث عجیبی در دنیا رخ داد، که در این جا به ذکر چند حادثه اکتفا می کنیم:

آب دریاچه ساوه در زمین فرو رفت و خشکید.

آتشکده سرزمین فارس، پس از هزار سال روشنایی خاموش شد.

در آن هنگام ایوان عظیم کاخ مدائن (کاخ شاه ایران) به لرزه درآمد و چهارده کنگره (دندانه سر دیوار) آن فرو ریخت

آب رود سماوه (در بین کوفه) زیاد شد و به جریان افتاد.

 

 

محل دقیق تولد پیامبر (ص) کجاست؟

چند معجزه پیامبر اسلام ،حضرت محمد (ص)

 

همانطور که شما مخاطب عزیز میدانید ولادت پیامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع) در یک روز میباشد به همین بهانه در این مقاله میخواهیم شما را با مادر امام صادق (ع) نیز آشنا کنیم.

مادر امام صادق (ع) کیست؟

مادر امام صادق‌ علیه‌السلام ام‌فروه بودند نه همسر ایشان، ام‌فروه همسر امام محمدباقر(ع) می‌باشند.مادر امام جعفر صادق‌علیه السلام بانویی بزرگوار به نام «فاطمه بنت قاسم» که گاهی اورا قریبه می‌خواندند، کنیه‌اش «امّ فروه» بود. مادر امام صادق علیه السلام آنچنان مکرّمه و پرهیبت بود که گاهی امام را «ابن المکرّمه» می نامیدند. تاریخ اورا زنی فاضله، مؤمنه، عفیفه وباعصمت وشرافت معرفی می‌کند «امّ فروه» زنی به شدت باحیا بود از این بانو احادیث زیادی از زبان امام سجاد و امام باقر علیهماالسلام روایت شده است. پدرشان، قاسم بن محمد از ثقات ومعتمدان امام علی بن الحسین (علیهماالسلام) وازفقهای شیعه مذهب مدینه بود.

پدربزرگ ام‌فروه محمدبن ابوبکر ، با اینکه از فرزندان ابوبکر است ولی در کودکی در پی وفات پدرش و ازدواج مادرش(اسماءبنت عمیس) با حضرت علی (ع) به خانه امام علی منتقل شده و در کنار فرزندان امیرمومنان(ع) تربیت و بزرگ شده که از شیعیان و فدائیان خاص آن حضرت بود، بین او و امام محبت دوجانبه وجود داشت و امام او را فرزند خویش می‌خواند. جایگاه او در نزد امام علی(ع) را هم‌سنگ جایگاه ابوذر در نزد پیامبر(ص) دانسته‌اند.

او از مخالفان برجسته عملکرد خلیفه سوم به شمار می‌آمد. در جنگ‌های جمل و صفین فرماندهی بخشی از سپاه امام را به عهده داشت. منابع حدیثی و تاریخی شخصیت او را ستوده‌اند.در نهایت در مصر در جریان حمله سپاه شام به مصر هنگامی که از جانب امام‌علی (ع) والی آنجا بود به دست نیروهای معاویه به شهادت رسید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.