فواید کندر چیست؟

کندر که با نام olibanum نیز شناخته می شود ، از درخت بوسولیا تهیه شده است. این درخت معمولاً در مناطق خشک و کوهستانی هند ، آفریقا و خاورمیانه رشد می کند. کندر دارای بوی چوبی و تند است و می توان آن را استنشاق کرد ، از طریق پوست جذب کرد یا به عنوان مکمل مصرف کرد. بنظر می رسد که کندر در طب سنتی از مزایای سلامتی خاصی برخوردار است ، از بهبود آرتریت و هضم غذا تا کاهش آسم و سلامت دهان و دندان . حتی ممکن است به مبارزه با انواع خاصی از سرطان کمک کند.

فواید بسیار خوب کندر برای سلامتی

۱- ممکن است آرتروز را کاهش دهد

کندر دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب مفاصل ناشی از آرتریت کمک کند.

محققان معتقدند که کندر می تواند از ترشح لوکوترینها که ترکیباتی هستند که می توانند باعث التهاب شوند جلوگیری کند .

به نظر می رسد ترپن ها ، از جمله بوزولئیک اسید ، قوی ترین ترکیبات ضد التهابی در کندر هستند .

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ ، اسید بوزولیک خوراکی و موضعی باعث کاهش از دست رفتن غضروف و التهاب مخاط مفاصل در آرتروز در موش ها شد .

در انسان ، عصاره کندر ممکن است به کاهش علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید کمک کند .

فواید کندر برای سلامتی

در یک بررسی در سال ۲۰۱۸ ، کندر به طور مداوم از برخی داروها در کاهش درد آرتروز و بهبود تحرک موثرتر بوده است .

در مطالعه بعدی ، شرکت کنندگان ۱۶۹٫۳۳ میلی گرم عصاره کندر را دو بار در روز به مدت ۱۲۰ روز مصرف کردند. نتایج نشان داد که مکمل باعث کاهش التهاب ، درد مفاصل و سفتی در آرتروز خفیف تا متوسط ​​زانو ، بدون عوارض جانبی جدی می شود .

مطالعه دیگری نشان داد که روغن اولیبان ، نام دیگر کندر ، هنگام استفاده از پوست به مدت ۶ هفته باعث کاهش درد آرتروز می شود.

ترکیب کندر با مکمل های دیگر نیز ممکن است موثر باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ۳۵۰ میلی گرم کورکومینوئید و ۱۵۰ میلی گرم مکمل بوسولئیک اسید ۳ بار در روز به مدت ۱۲ هفته با کاهش درد آرتروز همراه بود. این ترکیب به تنهایی از کورکومین موثرتر بود .

به طور مشابه ، مصرف ترکیبی از ۵ گرم متیل سولفونیل متان و ۲/۷ میلی گرم اسید بوسولئیک روزانه به مدت ۶۰ روز در بهبود درد و عملکرد موثرتر از مصرف گلوکوزامین سولفات ، مکمل استاندارد آرتروز بود.

برای آرتریت روماتوئید ، محققان آرتروز را در موش ها ایجاد کردند و سپس آنها را با ۱۸۰ میلی گرم بر کیلوگرم عصاره بوزولیا درمان کردند. آنها دریافتند که کندر التهاب را کاهش می دهد اما به اندازه داروهای معمولی موثر نیست .به طور کلی ، تحقیقات بیشتری به ویژه در مورد آرتریت روماتوئید مورد نیاز است .

۲-ممکن است عملکرد روده را بهبود بخشد

خواص ضد التهابی کندر نیز ممکن است به عملکرد صحیح روده شما کمک کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که کندر در ترکیب با سایر داروهای گیاهی باعث کاهش درد شکم ، نفخ و حتی افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می شود.

یک مطالعه دیگر همچنین نشان داد که قرص boswellia 250 میلی گرم که روزانه به مدت ۶ ماه مصرف می شود علائم را در افراد مبتلا به IBS بهبود می بخشد .

به نظر می رسد این رزین در کاهش علائم کولیت اولسروز ، یکی از بیماریهای اصلی التهابی روده موثر است.

یک مطالعه نشان داد که عصاره بوسولیا روزانه به مدت ۴ هفته در بیماران مبتلا به کولیت خفیف در بهبودی علائم را بهبود می بخشد .

عصاره بوسولیا همچنین دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در موش های مبتلا به کولیت بود .

۳-جزء فواید کندر ،  آسم را بهبود می بخشد

طب سنتی قرن هاست که از کندر برای درمان برونشیت و آسم استفاده می کند.

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات آن ممکن است از تولید لوکوترین ها که باعث انقباض ماهیچه های برونش در آسم می شود جلوگیری کند .

کندر همچنین ممکن است بر سایتوکاین های Th2 تأثیر بگذارد ، که می تواند باعث التهاب و تولید بیش از حد مخاط در افراد مبتلا به آسم شود.

در یک مطالعه کوچک ، افرادی که مکمل روزانه ۵۰۰ میلی گرم عصاره بوسولیا را علاوه بر درمان استاندارد آسم خود مصرف کردند ، توانستند در طول ۴ هفته مطالعه کمتر داروهای معمولی خود را استنشاق کنند .

علاوه بر این ، هنگامی که محققان ۲۰۰ میلی گرم مکمل ساخته شده از کندر و میوه آسیایی جنوب آسیا (Aegle marmelos) به افراد دادند ، دریافتند که این مکمل در کاهش علائم آسم موثرتر از دارونما است .

فواید کندر

۴- حفظ سلامت دهان و دندان

کندر ممکن است به بهبود بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری لثه کمک کند.

به نظر می رسد اسیدهای بوزولئیک موجود در آن دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند ، که ممکن است به جلوگیری و درمان عفونت های دهان کمک کند .

در یک مطالعه ، عصاره کندر در برابر Aggregatibacter actinomycetemcomitans ، باکتری که باعث بیماری تهاجمی لثه می شود ، موثر بود .

در یک مطالعه بسیار کوچک دیگر ، شرکت کنندگان آدامس حاوی کندر را به مدت ۵ ساعت جویدند ، نمونه های بزاق نشان دهنده کاهش تعداد میکروب ها در هر ساعت بود. نویسندگان پیشنهاد کردند که کندر ممکن است منابع عفونت در دهان را کاهش دهد.

عصاره کندر ممکن است به مبارزه با بیماری لثه و حفظ سلامت دهان و دندان کمک کند. با این حال ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “چگونه می توان دندان های خود را با زغال سفید کرد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

۵-جزء فواید کندر ،ممکن است دارای خواص ضد سرطانی باشد

مطالعات نشان می دهد که کندر ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد.

مطالعات نشان می دهد که اسیدهای بوسولیک موجود در آن ممکن است از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری کند .

یک بررسی تحقیقی نشان می دهد که اسیدهای بوسولئیک همچنین ممکن است از تشکیل DNA در سلول های سرطانی جلوگیری کند ، که می تواند رشد سرطان را محدود کند .

تاکنون ، مطالعات نشان می دهد که کندر ممکن است با سلول های سرطانی سینه ، پروستات ، لوزالمعده ، پوست و روده مبارزه کند .

همچنین ممکن است به کاهش عوارض جانبی درمان سرطان کمک کند.

در مطالعه ای که بر روی افراد تحت درمان تومورهای مغزی انجام شد ، ۴۵۰۰ میلی گرم عصاره بوسولئیک اسید که روزانه مصرف می شد به کاهش ادم مغزی – تجمع مایعات در مغز – کمک کرد و در عین حال دوز منظم داروهای شرکت کنندگان را کاهش داد . با این حال ، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

ترکیبات موجود در کندر ممکن است به کشتن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش تومورها کمک کند. با این حال ، تحقیقات انسانی بیشتری باید انجام شود.

افسانه های رایج درباره فواید کندر

اگرچه کندر به دلیل مزایای متعدد سلامتی مورد ستایش قرار می گیرد ، اما همه آنها توسط علم پشتیبانی نمی شوند. ۷ ادعای زیر شواهد بسیار کمی درباره حقیقی بودن آنها وجود دارد. با این حال ، در حالی که تحقیقات کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد ، اما برای رد آنها نیز بسیار اندک است.

تا زمانی که مطالعات بیشتری انجام نشود ، این ادعاها را می توان افسانه در نظر گرفت:

به جلوگیری از دیابت کمک می کند. برخی از مطالعات کوچک گزارش می دهند که کندر ممکن است به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند ، و یک بررسی اخیر تحقیق نیز نشان داد که کندر ممکن است به کنترل دیابت کمک کند. با این حال ، سایر مطالعات هیچ تاثیری پیدا نکرده اند و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

استرس ، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. کندر ممکن است به کاهش رفتارهای افسردگی و اضطرابی در موش ها و کاهش استرس در موش ها کمک کند. با این حال ، مطالعات بیشتری باید روی انسان انجام شود .

از بیماری های قلبی جلوگیری می کند. کندر دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است به کاهش نوع التهاب رایج در بیماری های قلبی کمک کند. برخی تحقیقات اثر محافظتی قلب را از کندر پیشنهاد کرده اند ، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است .

پوست صاف را ترویج می کند. روغن کندر به عنوان یک داروی طبیعی موثر ضد آکنه و ضد چین و چروک معرفی می شود. یک مطالعه اخیر نشان داد که اسانس کندر ممکن است برای مراقبت از پوست دارای پتانسیل باشد ، اما تحقیقات کمی انجام شده است .

حافظه را بهبود می بخشد. مطالعات نشان می دهد که دوزهای زیاد کندر ممکن است به تقویت حافظه در موش ها کمک کند. با این حال ، تحقیقات بیشتری باید روی انسان انجام شود .

هورمون ها را متعادل کرده و علائم PMS را کاهش می دهد. گفته می شود که کندر یائسگی را به تاخیر می اندازد و گرفتگی های قاعدگی ، حالت تهوع ، سردرد و نوسانات خلقی را کاهش می دهد. یک مطالعه اخیر نشان داد که برخی از روغن های ضروری میزان استروژن را در بزاق زنان افزایش می دهند ، که می تواند با کاهش علائم یائسگی مرتبط باشد. با این حال ، بنظر نیامده است که کندر این تأثیر را داشته باشد و برای تأیید فواید کندر در یائسگی به تحقیقات نیاز است.

باروری را افزایش می دهد. مکمل های کندر ممکن است باروری را در موش ها افزایش دهند ، اما مطالعات کمی در دسترس است .

فواید کندر

خط پایانی درباره فواید کندر

کندر به عنوان یک درمان جایگزین برای طیف وسیعی از شرایط استفاده می شود. با این حال ، بسیاری از کاربردهای آن در حال حاضر توسط تحقیقات پشتیبانی نمی شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.