چرا زیاد دچار فراموشی میشویم؟

در حالی که ممکن است فکر کنید چرا حافظه من اینقدر بد است ، فراموش کردن بخشی از زندگی است و مردم به سرعت شگفت آور همه چیز را فراموش می کنند. تحقیقات نشان داده است که تقریباً ۵۶ درصد اطلاعات در عرض یک ساعت ، ۶۶ درصد پس از یک روز و ۷۵درصد پس از شش روز فراموش می شوند.واقعیت این است که در حالی که مغز قادر به انجام کارهای چشمگیری است ، ظرفیت آن برای ذخیره و به خاطر سپردن جزئیات محدود است. چند دلیل مختلف وجود دارد که ما به خاطر آن چیزها را فراموش می کنیم.

دلایل فراموشی

پوسیدگی

فراموشی از دست دادن یا تغییر اطلاعاتی است که قبلاً در حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت ذخیره شده بود. ممکن است ناگهان اتفاق بیفتد یا به تدریج با از بین رفتن خاطرات قدیمی اتفاق بیفتد. در حالی که معمولاً طبیعی است ، فراموشی بیش از حد یا غیر معمول ممکن است نشانه یک مشکل جدی تر باشد.

آیا تا به حال احساس کرده اید که بخشی از اطلاعات به تازگی از حافظه شما محو شده است؟ یا شاید می دانید که آنجا وجود دارد ، اما نمیتوانید آنها را پیدا کنید. ناتوانی در بازیابی حافظه یکی از شایع ترین دلایل فراموشی است.

بنابراین چرا ما اغلب قادر به بازیابی اطلاعات از حافظه نیستیم؟ یکی از توضیحات احتمالی شکست بازیابی ، به عنوان نظریه پوسیدگی شناخته می شود.

بر اساس این نظریه ، هر بار که نظریه جدیدی شکل می گیرد ، اثری از حافظه ایجاد می شود. نظریه پوسیدگی نشان می دهد که با گذشت زمان ، این آثار حافظه شروع به محو شدن و ناپدید شدن می کند. اگر اطلاعات بازیابی و تمرین نشود ، در نهایت از بین می رود.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که مغز به طور فعال خاطرات بلا استفاده را هرس می کند ، فرایندی که به فراموشی فعال معروف است. با تجمع خاطرات ، آنهایی که بازیابی نمی شوند در نهایت از بین می روند.

فراموشی

تداخل

گاهی اوقات افراد به دلیل پدیده ای به نام تداخل مسائل را زود فراموش می کنند. برخی از خاطرات با سایر خاطرات رقابت می کنند و تداخل ایجاد می کنند. وقتی اطلاعات بسیار شبیه اطلاعات دیگری است که قبلاً در حافظه ذخیره شده بودند ، احتمال ایجاد تداخل بیشتر است.

دو نوع اساسی از تداخل وجود دارد:

تداخل فعال زمانی است که یک حافظه قدیمی به خاطر سپردن یک حافظه جدید را دشوارتر یا غیرممکن می کند.
تداخل برگشتی زمانی رخ می دهد که اطلاعات جدید با توانایی شما در به خاطر سپردن اطلاعات آموخته شده قبلی تداخل داشته باشد.
گاهی اوقات عمل به یاد آوردن چیزی می تواند منجر به فراموش شدن چیزهای دیگر شود. تحقیقات نشان می دهد که بازیابی برخی اطلاعات از حافظه می تواند منجر به فراموشی ناشی از بازیابی شود. این امر به ویژه هنگامی رایج است که نشانه های بازیابی حافظه بسیار شبیه به هم هستند.

در حالی که این امر باعث فراموشی می شود ، تحقیقات همچنین نشان می دهد که این نوع فراموشی می تواند در واقع سازگار باشد. با فراموش کردن یک حافظه به نفع حافظه دیگر ، احتمال تداخل مجدد در آینده کاهش می یابد.

در حالی که تداخل می تواند به خاطر سپردن برخی چیزها را مشکل سازد ، کارهایی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن آثار آن انجام دهید. تمرین اطلاعات جدید اغلب موثرترین روش است. با یادگیری بیش از حد چیزهای جدید ، کمتر احتمال دارد اطلاعات قدیمی با اطلاعات جدید رقابت کنند.

عدم ذخیره

گاهی اوقات ، از دست دادن اطلاعات کمتر به فراموشی مربوط می شود و بیشتر به این واقعیت مربوط می شود که هرگز از ابتدا به حافظه بلند مدت تبدیل نشده است.

در یک آزمایش کلاسیک ، محققان از شرکت کنندگان خواستند که از گروهی از نقاشی های سکه های نادرست ، پنی ایالات متحده را درست تشخیص دهند. در حالی که مردم با این شیء روزمره آشنا هستند ، آنها در تشخیص جزئیات کلیدی به طرز شگفت آوری بد عمل کردند.

دلیل این امر این است که فقط جزئیات لازم برای تشخیص سکه ها از سکه های دیگر در حافظه بلند مدت شما رمزگذاری شده است. برای شناسایی یک سکه نیازی به دانستن تصویر یا کلمات دقیق موجود در سکه نیست. از آنجا که این اطلاعات واقعاً مورد نیاز نیست ، اکثر مردم هرگز آن را حفظ نمی کنند و به حافظه نمی سپارند.

همچنین خاطرات نیز ساده می شوند. در حالی که ممکن است به طور کلی خلاصه چیزی را به خاطر بسپارید ، احتمالاً بسیاری از جزئیات را فراموش خواهید کرد. این در واقع یک عملکرد تطبیقی ​​است که به شما امکان می دهد موارد مهمی را که باید در آینده به خاطر بسپارید به طور کارآمد ذخیره کنید.

فراموشی با انگیزه

گاهی اوقات ممکن است فعالانه کار کنیم تا خاطرات را فراموش کنیم ، به ویژه خاطرات حوادث یا تجربه های ناگوار. خاطرات دردناک می توانند ناراحت کننده و غم انگیز باشند ، بنابراین مواقعی ممکن است بخواهیم آنها را حذف کنیم. دو شکل اساسی فراموشی با انگیزه سرکوب است که نوعی آگاهانه از فراموشی است و سرکوب ، نوعی ناخودآگاه فراموشی است.

با این حال ، مفهوم خاطرات سرکوب شده توسط همه روانشناسان به طور جهانی پذیرفته نشده است. یکی از مشکلات مربوط به خاطرات سرکوب شده این است که مطالعه علمی درباره اینکه آیا خاطره ای سرکوب شده است یا نه  دشوار است.

همچنین توجه داشته باشید که فعالیت های ذهنی مانند تمرین و به خاطر سپردن راه های مهمی برای تقویت حافظه هستند و به احتمال زیاد خاطرات رویدادهای دردناک یا آسیب زا در زندگی به یاد نمی آیند ، مورد بحث و یا تمرین قرار نمی گیرند.

فراموش کردن خاطرات دردناک و ضربه های روحی ممکن است به افراد در مقابله بهتر با آن حادثه کمک کند. در حالی که این رویدادها ممکن است به طور کامل فراموش نشوند ، اما فراموش کردن جزئیات زنده می تواند احساسات دشواری را که به آن خاطرات متصل شده اند ، خنثی کرده و زندگی با آنها را آسان تر کند.

دلایل فراموشی

دلایل دیگر فراموشی :

همچنین عوامل دیگری وجود دارد که می توانند در فراموش کردن افراد نقش داشته باشند. سایر علل شایع فراموشی عبارتند از:

افسردگی: علائم شایع افسردگی شامل خلق و خوی پایین و از دست دادن علاقه است ، اما مشکل در تمرکز و فراموشی نیز می تواند در اختلالات افسردگی رخ دهد.

کمبود خواب: خواب نقش مهمی در تقویت حافظه دارد ، بنابراین کمبود خواب با کیفیت می تواند بر حافظه شما تأثیر منفی بگذارد.

داروها: برخی داروها می توانند حافظه را تحت تأثیر قرار دهند از جمله داروهای ضد افسردگی ، آرام بخش و داروهای سرماخوردگی و آلرژی.

استرس: استرس بیش از حد حاد و مزمن نیز می تواند در فراموشی نقش داشته باشد.

اگر نگران فراموشی زیاد خود هستید یا اگر با علائم دیگری همراه است ، با پزشک خود صحبت کنید. مداخله زودهنگام ممکن است به بهبود نتایج برخی از مشکلات و شرایط حافظه کمک کند ، بنابراین مهم است که بلافاصله به دنبال کمک باشید.

این مطلب هم میتواند برای شما مفید باشد:افسردگی پس از طلاق

چگونه می توان فراموشی را به حداقل رساند؟

در حالی که برخی از فراموشی اجتناب ناپذیر است ، مواردی وجود دارد که می توانید برای تقویت اطلاعات مهم در حافظه خود انجام دهید. برخی از شیوه هایی که ممکن است به کاهش فراموشی کمک کند عبارتند از:

ورزش:

تحقیقات نشان می دهد که ورزش می تواند منجر به بهبود سریع عملکرد حافظه شود. برای بدست آوردن این مزیت نیازی به صرف ساعت ها روی تردمیل یا رفتن به ورزشگاه نیست. نتایج نشان می دهد که ورزش مختصر و بسیار سبک هم منجر به افزایش سریع عملکرد حافظه می شود.

خواب کافی:

خواب کافی برای سلامت جسمی و روانی ضروری است. در حالی که نیازهای خواب می تواند متفاوت باشد ، توصیه معمولی برای بزرگسالان هفت تا نه ساعت در شب است.

اطلاعات را تمرین کنید:

گاهی اوقات بهترین راه برای متعهد کردن چیزی به حافظه و کاهش احتمال فراموش شدن آن استفاده از حالت آماده به کار قدیمی است: تمرین. اطلاعات را به طور مکرر مرور کنید تا زمانی که آنها را به حافظه سپرده اید.

آن را بنویسید:

وقتی همه چیز با شکست مواجه شد ، اطلاعات مهم را بنویسید تا بعداً به آنها مراجعه کنید. در برخی موارد ، نوشتن آن ممکن است به شما کمک کند تا بعداً آن را بیشتر به خاطر بسپارید.

در حالی که فراموشی اغلب منفی تلقی می شود ، در واقع می تواند به بهبود حافظه کمک کند. این که بتوانید خاطرات نامربوط را رها کنید و فقط اطلاعات مهم را نگه دارید ، به قوی نگه داشتن خاطرات ذخیره شده کمک می کند ، این پدیده به نام فراموشی سازگار شناخته می شود.

علت فراموشی

جمله پایانی درباره فراموشی :

در حالی که فراموش کردن چیزی نیست که بتوانید از آن اجتناب کنید ، درک دلایل آن می تواند مفید باشد. دلایل مختلفی برای فراموش کردن وجود دارد. در برخی موارد ، تعدادی از عوامل ممکن است بر مشکل شما در به خاطر آوردن اطلاعات و تجربیات تأثیر بگذارد. درک برخی از عوامل موثر بر فراموشی می تواند به کارگیری استراتژی های بهبود حافظه را آسان تر کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.