علت کمردرد کودکان چیست؟آیا نگران کننده است؟

در گذشته کمردرد در کودکان و نوجوانان غیر معمول در نظر گرفته می شد. با این حال، گزارش های اخیر نشان می دهد که کمردرد در کودکان شایع است. میزان کمردرد در کودکان با افزایش سن افزایش می یابد. در سن ۱۵ سالگی، ۲۰ تا ۷۰ درصد از کودکان کمردرد را گزارش می کنند. اگرچه بیشتر کمردردها به دلیل یک مشکل جدی زمینه ای نیستند، اما همیشه اینطور نیست، به خصوص در کودکان زیر ۵ سال.

ستون فقرات از استخوان ها (مهره ها) تشکیل شده است که توسط رباط ها (اتصالات بافت نرم قوی بین استخوان ها) به هم متصل شده و توسط دیسک های ضربه گیر از هم جدا شده اند. استخوان ها پشتیبانی می کنند و از نخاع و ریشه های عصبی خروجی محافظت می کنند. ماهیچه ها به ستون فقرات متصل می شوند و امکان تحرک را فراهم می کنند.

شایع ترین علت کمردرد کشیدگی عضلانی، آسیب یا استفاده بیش از حد است. صدمات واقعی احتمالاً درصد کمتری از درد را نسبت به استفاده بیش از حد ایجاد می کنند. دویدن مکرر، پریدن، آماده سازی ممکن است بیشتر از آسیب های حاد باشد و تعداد قابل توجهی از بیماران اطفال و نوجوانان مبتلا به کمردرد کم تحرک و بدون علت شناخته شده درد هستند. عدم تعادل یا ضعف عضلات مرکزی ممکن است به درد کمک کند. علل کمتر شایع عبارتند از عفونت، تومور، تروما، یا ناهنجاری های مختلف مانند اسکولیوز (انحنای ستون فقرات)، کیفوز (کمر گرد)، اسپوندیلولیز (نقایص یا شکستگی ناحیه استخوان)، و اسپوندیلولیستزیس. (لغزش یک استخوان روی استخوان دیگر).

علائم کمردرد در کودکان

کمردرد می تواند در هر سنی و در هر مکانی در امتداد کمر یا ستون فقرات رخ دهد.

اگر کودکتان کمردرد شدید یا به تدریج تشدید می‌کند، دردی که بیش از چند روز طول می‌کشد، یا دردی که با علائم هشداردهنده دیگری همراه است، گزارش داد، مهم است که با پزشک مشورت کنید:

تب
کاهش وزن
درد شبانه یا درد در هنگام استراحت
مشکل در راه رفتن
ضعف
بی حسی یا کاهش احساس در پا یا پا
دردی که یک یا هر دو پا را پایین می‌آورد
مشکلات روده یا مثانه

تشخیص علت کمردرد در کودکان

پزشک شما با شرح حال و معاینه فیزیکی شروع می کند.

در طول شرح حال، پزشک شما سوالاتی در مورد سلامت کلی فرزند شما و همچنین سوالاتی به طور خاص در مورد کمردرد می پرسد. پزشک شما می خواهد بداند درد از چه زمانی شروع شده است، آیا با یک آسیب یا فعالیت خاص شروع شده است، و اینکه آیا بهتر یا بدتر می شود. او در مورد اینکه درد در کجا قرار دارد، چه زمانی بدتر به نظر می رسد، چه چیزی باعث بهتر شدن آن می شود و آیا هر گونه شکایت مرتبط دیگری مانند تب، کاهش وزن، درد پایین پا یا تغییرات روده یا مثانه وجود دارد می پرسد.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک شما می خواهد به دقت به کودک شما نگاه کند. احتمالاً از فرزند شما خواسته می شود تا برای معاینه لباس بیمارستان بپوشد. با این حال، او ممکن است با پوشیدن شلوارک یا لباس شنای بیکینی راحت‌تر باشد. پزشک کودک شما را مشاهده یا معاینه می کند و به دنبال انحنای ستون فقرات، وضعیت بدنی، تغییرات پوستی، توانایی راه رفتن و تقارن است. او هر یک از استخوان‌های کمر را لمس یا احساس می‌کند تا مناطق دردناک را شناسایی کند. پزشک از کودک شما می خواهد که به جلو، عقب و به پهلو خم شود. او رفلکس ها و حس ها را بررسی می کند و همچنین پاهای کودک شما را به دنبال نشانه هایی از فشار بر روی اعصاب خروجی از ستون فقرات بالا و پایین می برد. پزشک شما همچنین آزمایشاتی را برای ارزیابی انعطاف پذیری، قدرت و هماهنگی انجام خواهد داد.

روش های موثر برای پایین آوردن تب کودک

تست های تشخیصی کمردرد در کودکان

پس از معاینه کامل فرزندتان، پزشک ممکن است یکی از چندین مطالعه یا آزمایش تصویربرداری را تجویز کند.

اشعه ایکس برای نشان دادن هم ترازی استخوان، بدشکلی ها، جابجایی ها، شکستگی ها و برخی تومورها، عفونت ها یا سایر اختلالات استخوانی مفید است.
اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) از تکنیک های اشعه ایکس کامپیوتری برای ارائه تصاویر سه بعدی استفاده می کند. این اسکن ها اغلب برای ارائه تصویربرداری دقیق از آناتومی پیچیده استفاده می شوند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای ارزیابی بافت های نرم مانند نخاع، ریشه های عصبی و دیسک مفید است. برای یافتن عفونت ها، تومورها و منابع عصبی کمردرد بسیار مفید است.

اسکن استخوان شامل تزریق یک ماده به ورید و سپس به دست آوردن تصاویری است که می تواند محل ته نشین شدن ماده را تشخیص دهد. این تکنیک برای یافتن نواحی التهاب، عفونت، تومور یا شکستگی که در سایر انواع تصویربرداری به خوبی نشان داده نمی‌شوند، مفید است.

ممکن است آزمایش های آزمایشگاهی توصیه شود، به خصوص اگر نگرانی در مورد عفونت یا التهاب وجود داشته باشد. آزمایش‌های خون معمولاً شامل شمارش کامل خون (CBC)، میزان رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) و پروتئین واکنش‌گر C (CRP) است. مطالعات اضافی ممکن است اضافه شود.

علت کمردرد در کودکان
علت کمردرد در کودکان

درمان کمردرد در کودکان

درمان کمردرد به شرایط زمینه ای بستگی دارد. به دلیل دشواری یافتن منبع درد در نیمی از کودکان/نوجوانان، پزشک ممکن است استراحت یا درمان را پس از ارزیابی اولیه و عکس برداری با اشعه ایکس توصیه کند.

فشار عضلانی یا استفاده بیش از حد (حاد یا مزمن) شایع ترین علت کمردرد در کودکان و نوجوانان است. عدم تعادل یا ضعف عضلات مرکزی ممکن است به درد کمک کند. سویه های حاد معمولاً پس از یک دوره استراحت یا اصلاح فعالیت برطرف می شوند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن یا ناپروکسن) و یخ ممکن است با کاهش تورم به تسکین علائم حاد کمک کنند. پس از ۴-۵ روز، کمپرس گرم ممکن است ترجیح داده شود زیرا گرما ممکن است به شل شدن عضلات و کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند.

یک برنامه منظم پیاده روی کم تاثیر با هدف ۳۰-۴۵ دقیقه در روز می تواند با بهبود درد اولیه به افزایش آمادگی بدن کمک کند. کشش همسترینگ و تقویت شکم می تواند به تسکین کمردرد مداوم کمک کند. بسیاری از کودکان و نوجوانان از یک برنامه فیزیوتراپی رسمی برای آموزش تمرینات مناسب به آنها بهره خواهند برد.

علت کمردرد در کودکان

کمر گرد یا کیفوز ممکن است منجر به کمردرد شود،البته معمولاً در نوجوانان. برای برخی، کمر گرد به دلیل وضعیت نامناسب است و می تواند با تمرینات اصلی بهبود یابد. برای دیگران، ستون فقرات در واقع دارای تغییرات ساختاری است که می تواند پیشرفت کند و منجر به تغییر شکل شود. این وضعیت که به عنوان کیفوز شوئرمن شناخته می‌شود، با مهره‌های گوه‌ای مشخص می‌شود که از جلو فرو می‌ریزند و ظاهری خمیده یا گرد ایجاد می‌کنند. جراحی ممکن است در موارد شدید نشان داده شود.

اسپوندیلولیز به نقص یا شکستگی استرسی در ستون فقرات خلفی اشاره دارد که می تواند باعث کمردرد شود. فعالیت هایی که نیاز به پیچش یا کشش بیش از حد کمر دارند (مانند ژیمناستیک، کشتی، شیرجه، فوتبال و هاکی) ممکن است باعث افزایش استرس در ناحیه کمر و در نتیجه آسیب به استخوان و در نهایت شکستگی شود. درد معمولا با اکستنشن پشت بدتر از خم شدن به جلو است. همسترینگ های سفت ممکن است لگن را بکشد و در نتیجه باعث صاف شدن کمر یا مشکل در برداشتن گام های بلند با راه رفتن یا دویدن شود.

استراحت از ورزش و انجام تمرینات متمرکز بر کشش همسترینگ و قدرت مرکزی می تواند به کاهش تنش در کمر و بهبود علائم کمک کند. بریس پشت می تواند تا حدودی تسکین دهد. جراحی برای آن دسته از موارد درد شدید که با درمان غیرجراحی بهبود نمی یابند اختصاص دارد.

اسپوندیلولیستزیس به لغزش یک مهره به سمت جلو نسبت به مهره زیر اشاره دارد و اغلب در ستون فقرات تحتانی یا لومبوساکرال رخ می دهد. نقص در ستون فقرات خلفی باعث ایجاد این لغزش می شود. همانطور که مهره به سمت جلو می لغزد، می تواند به اعصاب نخاعی آسیب برساند. اغلب کودکان/نوجوانان می توانند در ورزش های کامل با لغزش های خفیف در صورت حداقل درد شرکت کنند. اگر لغزش شدید یا پیشرونده باشد، ممکن است جراحی توصیه شود.

 

علت کمردرد در کودکان

 

فتق دیسک به ندرت در نوجوانان اتفاق می افتد، اما در طی فعالیت های شدید مانند وزنه برداری امکان پذیر است. برخلاف بزرگسالان، کودکان و نوجوانان هنوز صفحات رشد در انتهای مهره های خود دارند. هنگامی که دیسک فتق می کند یا به عقب فشار می آورد، دیسک جوان ممکن است قطعه ای از این استخوان در حال رشد را با خود بکشد و این می تواند باعث فشار بر اعصاب یا نخاع شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است جراحی برای برداشتن قطعه استخوان لازم باشد.

عفونت می تواند بر استخوان های مهره یا دیسک ستون فقرات تأثیر بگذارد. عفونت فضای دیسک که به عنوان دیسکیت شناخته می شود، تمایل دارد کودکان کوچکتر را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر درد، کودک مبتلا به عفونت ستون فقرات ممکن است تب، سفتی کمر و امتناع از راه رفتن یا خم شدن در ناحیه کمر داشته باشد. آزمایشات آزمایشگاهی، اشعه ایکس و/یا ام آر آی در تشخیص مفید هستند. درمان معمولاً شامل آنتی بیوتیک است.

تومورها، اگرچه نادر هستند، اما می توانند در ستون فقرات کودکان ایجاد شوند. درد مداوم یا بدتر شدن تدریجی، درد شبانه، یا درد همراه با تب یا کاهش وزن باید توسط پزشک ارزیابی شود. درمان بستگی به نوع تومور دارد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.