علت کاهش میل جنسی در مردان و زنان چیست؟

اگر از عدم علاقه خود به رابطه جنسی دلسرد، سرخورده یا حتی خجالت زده هستید، تنها نیستید. حدود ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان مشکلات اختلال عملکرد جنسی مانند میل جنسی کم را گزارش کرده اند. جوان یا پیر، مرد یا زن، هیچ کس از میل جنسی کم در امان نیست اما خوشبختانه این مشکل قابل درمان است.علت میل جنسی کم در زنان و مردان متفاوت است و ما امروز به بیان این تفاوت ها میپردازیم.

میل جنسی شما عمدتاً توسط هورمون ها کنترل می شود. هورمون های جنسی برجسته برای زنان استروژن و پروژسترون هستند، اگرچه زنان نیز سطح پایینی از تستوسترون تولید می کنند. هورمون جنسی برجسته برای مردان تستوسترون است. صرف نظر از جنسیت، تستوسترون نیروی محرکه میل جنسی در مردان و زنان است و تغییرات هورمونی می تواند تأثیر زیادی بر علاقه شما به رابطه جنسی داشته باشد.

تغییرات در میل جنسی می تواند بر مردان و زنان به روش های مشابه و متفاوت تأثیر بگذارد. درک علت اصلی کاهش میل جنسی شما می تواند به ما کمک کند با شما بهتر رفتار کنیم و شما را به سبک زندگی لذت بخشی برگردانیم.

*این مطلب در دی ماه ۱۴۰۱ بروزرسانی شده است.

علت میل جنسی کم در زنان

از آنجایی که زنان سطح تستوسترون بسیار کمتری دارند، در وهله اول تمایل کمتری به رابطه جنسی دارند. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما علاقه مند به برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی تان نباشید، از جمله:

علت میل جنسی کم در زنان

استرس دارید

اگر استرس دارید، ممکن است رابطه جنسی آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. برای مردان، رابطه جنسی اغلب می تواند یک کاهش دهنده استرس باشد، اما این همیشه برای زنان صدق نمی کند. سعی کنید آنچه را که شما را تحت فشار قرار می دهد یادداشت کنید یا به دنبال راه های دیگری برای مقابله با استرس باشید تا بتوانید زمانی برای صمیمیت پیدا کنید.

شما از کنترل بارداری استفاده می کنید

ما اشاره کردیم که زنان مقدار کمی تستوسترون دارند، هورمونی که باعث ایجاد رابطه جنسی می شود. اگر از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنید، میزان تستوسترون را در بدن خود کاهش می دهید.

این قرص همچنین قسمت تخمک‌گذاری چرخه قاعدگی را از بین می‌برد، یعنی زمانی که زنان معمولاً بیشتر در خلق و خوی رابطه جنسی احساس می‌کنند. اگر متوجه میل جنسی کم شده اید، در مورد گزینه های مختلف کنترل بارداری با ما صحبت کنید. بارداری همچنین می تواند دلیل کاهش میل جنسی در زنان باشد.

شما احساس درد می کنید

گاهی اوقات رابطه جنسی احساس خوبی ندارد، و این چیزی است که باعث می‌شود از ذکر آن عصبانی شوید. درد در رابطه جنسی را نادیده نگیرید. شما فقط ممکن است خشک باشید و نیاز به روغن داشته باشید، یا ممکن است یک کیست یا زخم داشته باشید. اگر رابطه جنسی دردناکی دارید حتما با پزشک زنان مشورت کنید،البته ماما ها هم میتوانند علت مشکل شما را پیدا کنند.

استفاده از روان کننده ها را برای رابطه جنسی بهتر فراموش نکنید به گفته متخصصان زنان، اگر روان کننده اضافه کنید، رابطه جنسی لذت بخش تر خواهد بود. می توانید یک روان کننده  از داروخانه خریداری کنید یا از روغن های خانگی مانند روغن نارگیل استفاده کنید. (اگر می خواهید از کاندوم غیر لاتکس استفاده کنید، زیرا این روغن ها می توانند به لاتکس آسیب برسانند.) سعی نکنید نیاز خود به روان کننده را از شریک زندگی خود پنهان کنید. آن را بخشی از روال جنسی خود قرار دهید و از آن لذت ببرید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “راههای طبیعی برای بهبود میل جنسی در زنان” را نیز مطالعه بفرمایید.      

علت میل جنسی کم در مردان

اگر مرد هستید و میل جنسی پایینی دارید، این ممکن است به چند دلیل باشد، از جمله:

سطح تستوسترون شما پایین است

تستوسترون پایین عامل اصلی کاهش میل جنسی در مردان است. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است سطوح پایین تستوسترون را تجربه کنید، از جمله آسیب به بیضه ها، اختلالات هورمونی، سرطان بیضه، عفونت ها یا سایر بیماری های مزمن. کاهش تستوسترون معمولاً با جایگزینی تستوسترون از دست رفته از طریق درمان جایگزینی هورمونی قابل درمان است.

شما خیلی کم ورزش می کنید

اگر برای مدت طولانی و بدون فعالیت فیزیکی روی مبل گیر کرده اید(یعنی بی تحرک شده اید) ، ممکن است مشکلات سلامتی مانند چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت نوع ۲ داشته باشید که همه اینها می تواند بر جنسیت شما تأثیر بگذارد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی جنسی منتشر شده است، برای مثال، مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED)، گاهی اوقات می توانند این مشکل را با یک سبک زندگی سالم که شامل ورزش می شود، معکوس کنند.

سن شما بالا رفته است و همین موضوع میل جنسی را کم میکند

با افزایش سن، سطح تستوسترون شما کاهش می یابد. تستوسترون شما در دوران نوجوانی بالاترین میزان خود را دارد و پس از رسیدن به بزرگسالی شروع به از بین رفتن می کند.میتوانید درباره این علت با پزشک صحبت کنید حتما راهکارهایی برای بهبود میل جنسی تان وجود دارد.

میل جنسی در مردان و زنان تغییر می کند

علت کاهش میل جنسی همیشه به دلیل نوسانات هورمونی نیست. اگر خسته هستید یا از نظر عاطفی یا فیزیکی بهترین احساس را ندارید، ممکن است نخواهید رابطه جنسی داشته باشید. مواد مخدر نیز می توانند بر علاقه شما به صمیمیت تأثیر بگذارند. و اگر در زندگی مشترک تان مشکلات متعدد دارید و با همسرتان رابطه عاطفی خوبی ندارید  ممکن است اشتیاق شما کاهش یافته باشد.

هر چیزی که باعث بی علاقگی شما به رابطه جنسی شود، شما هرگز از بازگشت به یک زندگی پرشور دور نیستید. متخصصان می توانند کمبودهای هورمونی، عوامل روانی، و شرایط پزشکی زمینه ای را بررسی کنند و تغییرات سبک زندگی را برای درمان مشکلات میل جنسی شما تشویق کنند.

علت میل جنسی کم در مردان

کمک طب سوزنی به بهبود میل جنسی در مردان و زنان

روش طب سوزنی چینی باستان، که در آن یک پزشک به طور استراتژیک سوزن ها را در بدن قرار می دهد، می تواند زندگی جنسی شما را نیز افزایش دهد. بالجیت خامبا، استادیار طب طبیعی در دانشگاه باستیر کالیفرنیا می‌گوید تعادل و آرامش بدن با طب سوزنی مدت‌هاست که برای تقویت میل جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.

Khamba یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی جایگزین و مکمل را انجام داد که در آن ۳۵ مرد و زن مبتلا به اختلال عملکرد جنسی، که احتمالاً به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی آنها ایجاد شده بود، با ۹ جلسه طب سوزنی تحت درمان قرار گرفتند. در پایان، میل جنسی در زنان بهبود یافته بود، در حالی که نعوظ، زمان انزال و توانایی ارگاسم در مردان افزایش یافته بود.

درمان میل جنسی کم با استفاده از مکمل های گیاهی

*توجه داشته باشید برای مصرف هرکدام از خوراکی های زیر حتما با متخصص مشورت نمایید.

رازیانه

این گیاه از زمان مصر باستان به عنوان یک تقویت کننده قوی میل جنسی استفاده می شود، این گیاه می تواند کیفیت رابطه جنسی را بهبود بخشد. رازیانه که حاوی مقدار زیادی ترکیبات فیتواستروژن است، به افزایش سطح هورمونی که معمولاً در دوران یائسگی کاهش می یابد، کمک می کند. استروژن بازسازی شده می تواند میل جنسی شما را بهبود بخشد. به لطف محتوای بالای مواد مغذی رازیانه، این مکمل همچنین می تواند سایز سینه را افزایش داده و شیردهی را در مادران شیرده بهبود بخشد.

سیر

مکمل های سیر بدون بوی معمولی سیر، به لطف محتوای بالای آلیسین، شریان های شما را باز کرده و جریان خون را بهبود می بخشد. سیر با تحریک اندام های جنسی، می تواند روانکاری واژن را نیز افزایش دهد. بوت شدن آن ضد باکتری است – به مبارزه با هرگونه عفونت بالقوه واژن کمک می کند.

دامیانا

سطوح بالای اضطراب که اغلب در دوران یائسگی رخ می دهد می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. برانگیختن افزایش سطح استرس دشوار است. Damiana، یک داروی تقویت کننده جنسی محبوب که توسط مایاهای باستان استفاده می شد، حاوی آلکالوئیدهایی است که بسیار آرامش بخش هستند و می توانند حساسیت واژن را افزایش دهند – فرصتی برای لذت بردن بهینه ایجاد می کنند. اگرچه برخی گزارش‌های متناقض، دامیانا را با توهمات خفیف مرتبط می‌دانند، شواهد علمی این باور را رد کرده است. در عوض، روغن‌های فرار موجود در دامیانا می‌توانند علائم اضطراب را کاهش داده و باعث آرامش شوند.

بادرنجبویه

Macafem یک گیاه مشهور پرو با تقویت کننده شگفت انگیز میل جنسی است. بومی‌های پرو این حقیقت را برای سال‌ها می‌دانستند، و مطالعات اخیر اکنون در حال اثبات اثربخشی آن هستند. کسانی که مکافم مصرف می کنند تا ۲۰۰ درصد بیشتر در حال عشق ورزی هستند. این افزایش قوی در میل جنسی را می توان در سطح بالای ویتامین ها، اسیدهای آمینه، مواد معدنی، آهن و آنزیم های موجود در بادرنجبویه ردیابی کرد. اگر به عنوان مکمل مصرف شود، از توانایی آن در برانگیختگی جنسی خشنود خواهید شد.

گیلاس زمستانی درمان کننده میل جنسی کم

آشواگاندا که عموماً با نام جینسنگ هندی شناخته می شود، در تضمین تعادل باروری و بازیابی قوای جنسی مؤثر است. این گیاه در طب آیورودا در هند هزاران سال است که برای درمان ناتوانی جنسی و تنظیم عملکرد جنسی زنان استفاده می شود. اکنون پزشکان و گیاه‌پزشکان در سراسر جهان به توانایی غیرقابل انکار جینسینگ هندی در بهبود میل جنسی پی برده‌اند. ترکیبات و آلکالوئیدهای متعدد آن، مانند ویتاموزین و ویزامین، مسئول توانایی آن در تحریک هیجان هستند.

شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که در سراسر جهان کشت می شود. دانه های آن بیشتر در غذاهای جنوب آسیا استفاده می شود، اما در طب سنتی نیز به عنوان یک درمان ضد التهابی و تقویت کننده میل جنسی محبوب است.

و شاید دلیل خوبی داشته باشد – به نظر می رسد این گیاه حاوی ترکیباتی است که بدن می تواند از آنها برای ساخت هورمون های جنسی مانند استروژن و تستوسترون استفاده کند .

در یک مطالعه کوچک، مردانی که روزانه ۶۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله را به مدت ۶ هفته مصرف کردند، گزارش کردند که برانگیختگی جنسی بیشتر و ارگاسم بیشتری داشتند.

با این حال، این مکمل همچنین حاوی ۱۷ میلی گرم منیزیم، ۱۵ میلی گرم روی و ۵ میلی گرم پیریدوکسین بود که می توانست به نتایج کمک کند. روی یک ماده مغذی است که نقش کلیدی در باروری مردان دارد .به طور مشابه، یک مطالعه کوچک اثرات دوز روزانه ۶۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله را در زنانی که میل جنسی پایینی داشتند، بررسی کرد.

نتایج مطالعه نشان داد افزایش قابل توجهی در میل جنسی و برانگیختگی در گروه شنبلیله تا پایان مطالعه ۸ هفته ای در مقایسه با گروه دارونما داشتند.

درمان میل جنسی کم با استفاده از مکمل های گیاهی

مصرف پسته برای درمان میل جنسی کم

مردم از ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد پسته مصرف می کردند.آنها ارزش غذایی دارند و سرشار از پروتئین، فیبر و چربی های سالم هستند .

پسته ممکن است فواید سلامتی مختلفی داشته باشد، از جمله کمک به کاهش فشار خون، مدیریت وزن، و کاهش خطر بیماری قلبی .آنها همچنین ممکن است به کاهش علائم اختلال نعوظ کمک کنند.

در یک مطالعه کوچک، مردانی که به مدت ۳ هفته روزانه ۳٫۵ اونس (۱۰۰ گرم) مغز پسته مصرف کردند، جریان خون در آلت تناسلی و نعوظ سفت‌تر را تجربه کردند .کارشناسان معتقدند که این اثرات ممکن است به دلیل توانایی پسته در بهبود کلسترول خون و تحریک جریان خون بهتر در سراسر بدن باشد.

 زعفران

زعفران ادویه ای است که از گل Crocus sativus به دست می آید. بومی آسیای جنوب غربی و یکی از گران ترین ادویه ها از نظر وزن است.این ادویه اغلب به عنوان یک درمان جایگزین برای کمک به درمان افسردگی، کاهش استرس، و بهبود خلق و خو استفاده می شود .

علاوه بر این، زعفران به دلیل خواص بالقوه تقویت‌کننده جنسی، به‌ویژه در افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند، بسیار محبوب است.

یک مطالعه مشاهده کرد که گروهی از مردانی که ۳۰ میلی گرم زعفران در روز به مدت ۴ هفته مصرف کردند، نسبت به مردانی که دارونما دریافت کردند، بهبود بیشتری در عملکرد نعوظ داشتند .

یک مطالعه پیگیری در زنان گزارش داد که گروه زعفران سطوح بالاتری از برانگیختگی و روانکاری را در مقایسه با گروه دارونما تجربه کردند . با این وجود، مطالعات بر روی خواص تقویت‌کننده‌ی زعفران در افراد بدون افسردگی نتایج متناقضی را نشان می‌دهد .

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.