علائم آنفولانزا و تفاوت آن با کرونا چیست؟

 فصل آنفولانزا از پاییز تا اوایل بهار اتفاق می افتد.شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است ، اما همه گیری COVID-19 فوریت جدیدی را برای محافظت از خود ایجاد می کند در حالی که هر دو این ویروس ها در ماه های آینده افزایش می یابد پس بیایید علائم آنفولانزا رابا کرونا مقاسیه کنیم.

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

ممکن است سرماخوردگی و آنفولانزا در ابتدا شبیه به هم باشند. آنها هر دو بیماری تنفسی هستند و می توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند. اما ویروس های مختلف باعث ایجاد این دو حالت می شوند.علائم شما می تواند به شما در تشخیص تفاوت بین آنها کمک کند.

سرماخوردگی و آنفولانزا علائم مشترکی دارند. افراد مبتلا به هر دو بیماری اغلب موارد زیر را تجربه می کنند:

آبریزش یا گرفتگی بینی
عطسه کردن
بدن درد
خستگی عمومی

به عنوان یک قاعده ، علائم آنفولانزا شدیدتر از علائم سرماخوردگی است.

تفاوت بارز دیگر این دو در جدی بودن آنهاست. سرماخوردگی به ندرت باعث ایجاد سایر مشکلات سلامتی می شود. اما آنفولانزا می تواند منجر به موارد زیر شود:

سینوزیت
عفونت گوش
پنومونی
سپسیس

تفاوت آنفولانزا و کرونا

اگر علائم شما شدید است ، ممکن است بخواهید تشخیص سرماخوردگی یا آنفولانزا را تأیید کنید. پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد که می تواند به تعیین علت علائم شما کمک کند.

اگر پزشک شما سرماخوردگی را تشخیص می دهد ، فقط باید علائم خود را درمان کنید تا زمانی که ویروس روند خود را طی کند. این درمانها می تواند شامل موارد زیر باشد:

استفاده از داروهای سرماخوردگی بدون نسخه (OTC)
هیدراته ماندن(بدن دچار کمبود آب نشود)
استراحت زیاد

برای آنفولانزا ، مصرف داروهای آنفولانزا در اوایل چرخه ویروس ممکن است به کاهش شدت بیماری و کوتاه شدن زمان بیماری شما کمک کند. استراحت و هیدراته ماندن نیز برای افراد مبتلا به آنفولانزا مفید است.

تفاوت آنفولانزا و کرونا چیست؟

علائم COVID-19 ، آنفولانزا و آلرژی ها همپوشانی دارند ، اما اغلب متفاوت هستند. علائم اصلی COVID-19 عبارتند از:

خستگی
تب
سرفه کردن
تنگی نفس

علائم آنفولانزا مانند COVID-19 از جمله تب و بدن درد است. اما ممکن است تنگی نفس را به عنوان علامت آنفولانزا نداشته باشید .علائم آلرژی معمولاً مزمن هستند و شامل عطسه ، سرفه و خس خس سینه است.

علائم آنفولانزا چیست؟

در اینجا برخی از علائم رایج آنفولانزا ذکر شده است:

تب

آنفولانزا تقریباً همیشه باعث افزایش دمای بدن شما می شود. این به عنوان تب نیز شناخته می شود.

بیشتر تب های مربوط به آنفولانزا از تب کم درجه در حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷٫۸ درجه سانتی گراد) تا حداکثر ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتی گراد) متغیر است.

هنگامی که دمای بدن شما بالا است ممکن است احساس “تب” کنید. علائم شامل لرز ، عرق کردن یا سرد شدن با وجود دمای بالای بدن است. بیشتر تب ها کمتر از ۱ هفته ، معمولاً ۳ تا ۴ روز طول می کشد.

سرفه کردن

سرفه خشک و مداوم با آنفولانزا شایع است. سرفه ممکن است بدتر شود ، ناراحت کننده و دردناک شود.

ممکن است گاهی در این مدت دچار تنگی نفس یا ناراحتی در قفسه سینه شوید. بسیاری از سرفه های مربوط به آنفولانزا می توانند حدود ۲ هفته طول بکشد.

علائم آنفولانزا چیست؟

دردهای عضلانی

دردهای ماهیچه ای مربوط به آنفولانزا بیشتر در گردن ، پشت ، بازوها و پاها دیده می شود. آنها اغلب می توانند شدید باشند ، حرکت را حتی در هنگام انجام کارهای اساسی دشوار می کند.

سردرد

اولین علامت آنفولانزا ممکن است سردرد شدید باشد. گاهی علائم ، از جمله حساسیت به نور و صدا ، همراه با سردرد شما است.

خستگی

احساس خستگی یک علامت نه چندان واضح آنفولانزا است. احساس ناخوشی به طور کلی می تواند نشانه بسیاری از شرایط باشد. این احساس خستگی و خستگی ممکن است سریع ظاهر شود و غلبه بر آن دشوار باشد.

آنفولانزا یک ویروس جدی است که سالانه منجر به بیماری های زیادی می شود. برای بیماری شدید آنفولانزا نیازی نیست جوان باشید یا سیستم ایمنی بدن شما دچار نقص باشد. افراد سالم می توانند از آنفولانزا مریض شده و آن را به دوستان و خانواده منتقل کنند.

در برخی موارد ، آنفولانزا حتی می تواند کشنده باشد. مرگ و میر ناشی از آنفولانزا بیشتر در افراد ۶۵ سال به بالا شایع است ، اما در کودکان و جوانان مشاهده می شود.

واکسن آنفولانزا

بهترین و کارآمدترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا و جلوگیری از شیوع آن ، واکسیناسیون آنفولانزا است.

هرچه افراد بیشتری در برابر آنفولانزا واکسینه شوند ، آنفولانزا کمتر منتقل می شود. همچنین به ایمنی گله کمک می کند و از افرادی که نمی توانند واکسن را به دلایل پزشکی دریافت کنند محافظت می کند.

در صورت ابتلا به آنفولانزا ، واکسیناسیون همچنین می تواند به کاهش شدت بیماری کمک کند.

عوارض واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا چگونه کار می کند؟

پس از دریافت واکسن ، بدن شما شروع به تولید آنتی بادی علیه آن سویه های ویروس می کند. این آنتی بادی ها در برابر ویروس محافظت می کنند.

در صورت تماس با گونه دیگری از ویروس ممکن است بیمار شوید. اما علائم شدیدتر نخواهد بود زیرا واکسیناسیون را انجام داده اید.

چه کسانی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

پزشکان به همه افراد بالای ۶ ماه توصیه می کنند واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند. این امر به ویژه در مورد افراد در گروه های پرخطر صادق است منبع معتبر مانند:

زنان حامله
کودکان زیر ۵ سال
افراد زیر ۱۸ سال و تحت درمان با آسپرین
افراد بالای ۶۵ سال
افرادی که شاخص توده بدنی آنها ۴۰ یا بیشتر است
هر کسی که در خانه سالمندان زندگی می کند
هرکسی که شرایط پزشکی مزمن دارد

حدود ۲ هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها پس از واکسیناسیون علیه آنفولانزا ایجاد شوند.

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا

بسیاری از مردم گزارش می دهند که هر سال از ترس از واکسن آنفولانزا از بیماری خودداری می کنند. درک این نکته مهم است که واکسن آنفولانزا نمی تواند باعث ایجاد آنفولانزا در شما شود.شما به دلیل دریافت واکسن بیمار نخواهید شد. واکسن های آنفلوانزا حاوی ویروس آنفولانزای مرده هستند. این گونه ها آنقدر قوی نیستند که باعث بیماری شوند.

مانند سایر تزریقات ، ممکن است عوارض جانبی ناشی از واکسن آنفولانزا را تجربه کنید. این عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورند. عوارض جانبی یک واکسن بیشتر از علائم احتمالی ایجاد آنفولانزا دیرتر است.

شایع ترین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا شامل موارد زیر است:

درد در اطراف محل تزریق
تب درجه پایین در روزهای بلافاصله پس از تزریق
درد و سفتی خفیف
هرگونه عارضه جانبی که اتفاق می افتد اغلب فقط یک یا دو روز طول می کشد. بسیاری از مردم اصلاً عوارض جانبی را تجربه نخواهند کرد.

در موارد نادر ، برخی از افراد ممکن است نسبت به واکسیناسیون واکنش آلرژیک جدی داشته باشند. اگر قبلاً به هر واکسن یا دارویی واکنش آلرژیک نشان داده اید ، با پزشک خود مشورت کنید.

دوره آنفولانزا چقدر طول می کشد؟

اکثر افراد در عرض یک هفته از آنفولانزا بهبود می یابند. اما ممکن است چند روز دیگر طول بکشد تا به حالت عادی خود بازگردید. معمولاً چند روز پس از برطرف شدن علائم آنفولانزا احساس خستگی نمی کنید.

مهم این است که از مدرسه یا محل کار تا زمانی که حداقل ۲۴ ساعت تب ندارید (و بدون مصرف داروهای کاهش دهنده تب) در خانه بمانید.

در صورت ابتلا به آنفولانزا ، می توانید آن را یک روز قبل از ظاهر شدن علائم و تا ۵-۷ روز پس از آن به فرد دیگر منتقل کنید.

در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا در طول همه گیری COVID-19 ، باید هنگام آزمایش این نکته ها را رعایت کنید:

شستن دستها
ضدعفونی مناطق با لمس زیاد
پوشیدن صورت
اجتناب از تماس با دیگران

درمان آنفولانزا

درمان آنفولانزا

اکثر موارد آنفولانزا به اندازه کافی خفیف هستند و می توانید بدون تجویز داروهای تجویزی خود را در خانه درمان کنید.

مهم است که در خانه بمانید و از اولین تماس با علائم آنفولانزا جلوگیری کنید.

شما هم چنین باید:

به مقدار زیاد مایعات بنوشید. این شامل آب ، سوپ و نوشیدنی های با طعم کم است.
علائمی مانند سردرد و تب را درمان کنید.
دستهای خود را بشویید تا از انتقال ویروس به سطوح دیگر یا افراد دیگر در خانه خود جلوگیری کنید.
سرفه و عطسه خود را با دستمال کاغذی بپوشانید. آن دستمالها را فوراً دور بریزید.
هنگام حضور در مجامع عمومی از پوشش صورت استفاده کنید.
اگر علائم بدتر شد ، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها ممکن است داروی ضد ویروسی تجویز کنند. هرچه زودتر این دارو را مصرف کنید ، موثرتر است. شما باید درمان را ظرف ۴۸ ساعت از زمان شروع علائم شروع کنید.

درمان علائم آنفولانزا

در صورت ابتلا به آنفولانزا این درمانها را در نظر داشته باشید:

مسکن ها:

مسکن هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن اغلب برای تسکین علائم توصیه می شوند. این موارد شامل درد و دردهای عضلانی ، سردرد و تب است.
ضد احتقان ها این نوع داروها می توانند گرفتگی بینی و فشار در سینوس ها و گوش شما را کاهش دهند. هر نوع ضد احتقان می تواند عوارض جانبی ایجاد کند ، بنابراین حتماً برچسب ها را بخوانید تا بهترین مورد را برای خود بیابید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “بیماری کبد چرب چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

داروهای پیش بینی کننده:

این نوع داروها به تخلیه ترشحات سینوسی غلیظ که باعث مسدود شدن سر شده و باعث سرفه می شود ، کمک می کند.

داروهای ضد سرفه :

سرفه یک علامت شایع آنفولانزا است و برخی داروها می توانند به تسکین آن کمک کنند. اگر نمی خواهید دارو مصرف کنید ، برخی از قطره های سرفه از عسل و لیمو برای تسکین گلو درد و سرفه استفاده می کنند.

هشدار: کودکان و نوجوانان هرگز نباید آسپرین را برای هر بیماری مصرف کنند. این به خاطر خطر یک بیماری نادر اما کشنده به نام سندرم ری است.

مراقب باشید که داروها را با هم مخلوط نکنید. استفاده از داروهای غیر ضروری می تواند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کند. بهتر است از داروهایی استفاده کنید که بر علائم غالب شما تأثیر می گذارد.

در ضمن استراحت کافی داشته باشید. بدن شما سخت در حال مبارزه با ویروس آنفولانزا است ، بنابراین باید مدت زمان زیادی را به آن تعطیل کنید. با بیمار تماس بگیرید ، در خانه بمانید و بهتر شوید. با تب به محل کار یا مدرسه نروید.

همچنین باید مایعات زیادی بنوشید. آب ، نوشیدنی های ورزشی کم قند و سوپ می توانند به شما در هیدراته ماندن کمک کنند. مایعات گرم مانند سوپ و چای از مزایای بیشتری برخوردارند که به تسکین درد گلو کمک می کند.

علائم آنفولانزا در بزرگسالان

تب ناشی از آنفولانزا در بزرگسالان ظاهر می شود و می تواند شدید باشد. برای بسیاری از بزرگسالان ، تب شدید ناگهانی اولین علامت آنفولانزا است. همچنین می تواند نشانه COVID-19 باشد.

افراد بالغ به ندرت تب را افزایش می دهند مگر اینکه عفونت جدی داشته باشند. ویروس آنفولانزا باعث ایجاد دمای ناگهانی بالای بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷٫۸ درجه سانتی گراد) می شود.

سایر عفونت های ویروسی ، مانند سرماخوردگی ، ممکن است باعث تب های درجه پایین شوند.

فراتر از این ، کودکان و بزرگسالان علائم مشابهی دارند. برخی افراد ممکن است یک یا چند علامت را بیشتر از شخص دیگر تجربه کنند. هر شخص متفاوت خواهد بود.

علائم آنفولانزا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.