۷ مرحله ضروری سی پی آر یا احیا چیست؟

انجام سریع CPR و احیا می تواند شانس زنده ماندن فرد در ایست قلبی را دو برابر یا حتی سه برابر کند. این راهنمای سی پی آر را اکنون بخوانید تا بدانید که اگر کسی را در این شرایط خطرناک و حساس دیدید بتوانید به او کمک کنید.

مراحل سی پی آر
سی پی آر

مراحل سی پی آر یا احیا که همه باید بدانند

اگر فردی نفس نکشد ، ضربان قلب او متوقف می شود. برای کمک به گردش خون و وارد شدن اکسیژن به بدن ، CPR (فشرده سازی قفسه سینه و تنفس های نجات دهنده) را انجام دهید. (استفاده اولیه از AED – یک اﻟﻜﺘﺮوﺷﻮك خارجی خودکار – در صورت موجود بودن ، می تواند قلب را با ریتم غیرطبیعی دوباره راه اندازی کند.)

ابتدا راه هوایی فرد را باز کنید تا نفس بکشد (اگر بیمار نفس می کشد CPR را شروع نکنید). سپس ، کمک بگیرید. اگر تنها نیستید ، به محض بررسی تنفس ، شخصی را به کمک بفرستید. از شخص بخواهید که برگردد و تماس را تأیید کند.

۱- دست خود را قرار دهید (در بالا). اطمینان حاصل کنید که بیمار به پشت بر روی یک سطح سفت دراز کشیده است. در کنارش زانو بزنید و پاشنه دست خود را روی مرکز سینه قرار دهید.

۲- انگشتان را در هم قفل کنید (در بالا). دستان خود را صاف نگه دارید ، دست اول را با پاشنه دست دیگر خود بپوشانید و انگشتان هر دو دست را با هم قفل کنید. انگشتان خود را بالا نگه دارید تا با قفسه سینه یا قفسه دنده بیمار تماس نگیرند.

۳- فشرده سازی قفسه سینه را ادامه بدهید (در بالا). به جلو خم شوید به طوری که شانه های شما مستقیماً بالای سینه بیمار قرار گرفته و قفسه سینه را حدود دو اینچ فشار دهید. فشار را آزاد کنید ، اما دستان خود را آزاد نکنید و اجازه دهید سینه دوباره بالا بیاید.

این کار را تکرار کنید تا ۳۰ بار فشرده سازی با سرعت ۱۰۰ فشرده سازی در دقیقه انجام دهید.

توجه: انجمن قلب آمریکا برای افرادی که از ایست قلبی خارج از بیمارستان رنج می برند ، CPR فقط با دست  را توصیه می کند. طبق AHA ، فقط حدود ۳۹ درصد از افرادی که ایست قلبی خارج از بیمارستان را تجربه می کنند ، فوراً قبل از رسیدن کمک حرفه ای کمک می گیرند. انجام CPR فقط با دست ممکن است راحت تر از انجام تنفس نجات برای برخی از تماشاگران باشد و احتمال اقدام آنها را بیشتر می کند.

۴-راه هوایی (بالا) را باز کنید. به سمت سر بیمار حرکت کنید. سر خود را کج کرده و چانه را بلند کنید تا دوباره راه هوایی باز شود. بگذارید دهانش کمی باز شود.

۵- نفس های نجات دهید (در بالا). سوراخ های بینی را با دستی که روی پیشانی بود بسته کنید و با دست دیگر خود چانه بیمار را پشتیبانی کنید. نفس طبیعی بکشید ، دهان خود را بر روی دهان بیمار قرار دهید و تا زمانی که می توانید قفسه سینه او را بلند کنید ، دم کنید.

۶- سقوط سینه را تماشا کنید. دهان خود را از دهان بیمار خارج کرده و به پایین سینه نگاه کنید ، و سقوط سینه را مشاهده کنید. مراحل پنج و شش را یک بار تکرار کنید.

۷- مرحله پایانی سی پی آر یا عملیات احیا ، فشارهای قفسه سینه و نفس های نجات را تکرار کنید. دستان خود را دوباره روی سینه قرار دهید و چرخه ۳۰ فشرده سازی قفسه سینه را تکرار کنید و به دنبال آن دو تنفس نجات دهید. چرخه را ادامه دهید.

احیا
سی پی آر

۷ نشانه خاموش از حمله قلبی 

حالا که مراحل سی پی آر را با هم مطالعه کردیم با ما همراه باشید تا علائم حمله قلبی را بشناسیم.

هزاران نفر از مردم جهان هر روزه دچار حمله قلبی می شوند. علائم سنتی – درد یا فشار قفسه سینه ، عرق سرد ، ضعف شدید – به خوبی شناخته شده است. اما نشانه های ظریف تری وجود دارد که به راحتی می توان از آنها غافل شد. در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

خستگی علامت حمله قلبی است

دکتر استیسی E. روزن ، MD ، متخصص قلب و عروق برای زنان ، می گوید این یکی از رایج ترین علائمی است که وی مشاهده می کند (به ویژه در زنان مبتلا به حمله قلبی). وی می گوید: “در ۲۵ سال تجربه من ، افرادی كه در آستانه حمله قلبی قرار دارند ، احساس خستگی كرده و قادر به انجام فعالیت های معمول خود نیستند.” به گزارش WebMD ، در طی حمله قلبی ، جریان خون در قلب کاهش می یابد و استرس اضافی بر روی عضله وارد می شود ، که می تواند احساس خستگی در شما ایجاد کند.

نترسید که از دکتر خود بخواهید نوار قلب (EKG) را انجام دهد ، که فعالیت قلب را بررسی می کند. “

درد در پشت ، بازوها یا سینه

درد یا درد قابل توجه در پشت ، قفسه سینه یا هر دو بازو اغلب نشانه حمله قلبی است. همانطور که myheartsisters.org توضیح می دهد: “هنگامی که سلولهای عضله قلب در هنگام حمله قلبی به دلیل انسداد شریان جلوگیری از تغذیه خون با اکسیژن از عضله ، اکسیژن آنها تمام می شود ، آنها شروع به ارسال علائم درد از طریق سیستم عصبی می کنند. مغز شما ممکن است این سیگنال های عصبی را با سیگنال های ناشی از بازو (یا فک ، شانه ، آرنج ، گردن یا قسمت فوقانی پشت) اشتباه گرفته به دلیل مجاورت عصب. “

دکتر روزن می گوید: از آنجا که درد اغلب با سنگینی قفسه سینه همراه با حمله قلبی همراه نیست ، مردم تمایل دارند آن را نادیده بگیرند.

نشانه حمله قلبی 
نشانه های حمله قلبی 

تنگی نفس

اگر هنگام دویدن تنفس شما متفاوت میشود اغلب جای نگرانی است ، اما اگر ناگهان می بینید که سخت نفس می کشید ، این می تواند نشانه حمله قلبی باشد. روزن می گوید: “خانم ها به ویژه به من می گویند که در هنگام بالا رفتن از پله ها یا حمل مواد غذایی احساس خستگی یا نفس نفس می کنند که در حالت عادی نیست.”

دکتر کینی می گوید: اگر بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب دچار تنگی نفس می شوید ، این نیز نشانه این است که ممکن است مشکلی پیش بیاید. بر اساس MayoClinic.com قلب نقش اصلی را در انتقال اکسیژن به بقیه بدن و از بین بردن دی اکسید کربن از بافت ها دارد ، بنابراین مسدود شدن جریان خون در قلب می تواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله “همه چیز درباره دیابت بارداری” را نیز مطالعه بفرمایید.

سوزش بی مورد معده 

اگر بعد از یک ناهار سنگین گاه به گاه دچار سوزش معده می شوید ، جای نگرانی نیست ، اما اگر خارج از حد معمول است یا سوزش معده هرگز شما را آزار نداده است ، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا این امر می تواند نشانه حمله قلبی باشد. رایان مادونیک ، دکتر ، متخصص گوارش ، می گوید: آنژین ، درد قفسه سینه مانند دل درد ، ناشی از کمبود جریان خون در قلب است ، همان چیزی است که در طی یک حمله قلبی اتفاق می افتد.

دکتر روزن می گوید: علائم حمله قلبی می تواند برخی اوقات مشکلات معده مانند حالت تهوع ، استفراغ یا ناراحتی کلی دستگاه گوارش را تقلید کند. “اگر احساس خوبی ندارید ، همیشه با دکتر خود تماس بگیرید. می تواند مشکل جدی نباشد اما می تواند یک حمله قلبی نیز باشد ، که ممکن است فاجعه بار باشد. “

ناراحتی در گلو ، گردن یا فک

دکتر کینی می گوید ، ناراحتی بدون دلیل در گردن یا فک یا گرفتگی در گلو که قبلاً احساس نکرده اید ، می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد و شما باید فوراً با یک پزشک تماس بگیرید دکتر روزن می گوید ، توجه به تغییرات ظریف مانند این برای افراد دیابتی بسیار مهم است زیرا آنها ممکن است علائم را دیرتر احساس کنند.

حمله قلبی 
حمله قلبی 

یک احساس کلی که اشتباه است

دکتر روزن می گوید: “بیماران حمله قلبی به من گفته اند که احساس عذاب دارند – مانند چیزی که درست نیست.” “به آن صدای کوچک در سر خود گوش دهید. اگر بدون دلیل احساس خیلی بدی داشتید، همیشه بهتر است بیش از حد محتاط باشید و با یک دکتر تماس بگیرید. ” دکتر روزن می گوید برخی از بیماران قبل از حمله قلبی احساس «بد و ناخوشایند » داشته اند.

امیدواریم سلامتی مهمان همیشگی جسمتان باشد و هیچ زمانی نیاز به سی پی آر و احیا شدن پیدا نکنید اما بهتر است واقع بین باشیم و بدانیم دانستن این نکات اطلاعات ارزشمندی به شما میبخشد که برابر است با نجات جان یک انسان.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.