علت سیاه سرفه در کودکان چیست؟

سیاه سرفه  یک عفونت بسیار مسری دستگاه تنفسی فوقانی است که توسط باکتری Bordetella pertussis ایجاد می شود . از طریق قطرات موجود در هوا از فرد آلوده به دیگران سرایت می کند . به طور کلی، افراد در سنین مختلف ممکن است به سیاه سرفه مبتلا شوند، اما در نوزادان و کودکان خردسال شایع‌تر است.

این بیماری اغلب با علائمی شبیه سرماخوردگی شروع می شود که به تدریج پیشرفت می کند و باعث حملات شدید سرفه (پاراکسیسم) می شود و تنفس را دشوار می کند. از این رو، تشخیص و درمان به موقع سیاه سرفه در کودکان برای جلوگیری از عوارض جدی ضروری است. واکسیناسیون بهترین راه برای افراد در هر سنی برای محافظت در برابر سیاه سرفه است .

علائم سیاه سرفه در کودکان

علائم سیاه سرفه معمولاً در عرض پنج تا ده روز پس از عفونت ایجاد می شود. با این حال، در برخی موارد، علائم ممکن است تا سه هفته ظاهر نشود. به گفته سازمان جهانی بهداشت، هر زمان که علائم ایجاد شود، در سه مرحله پیش می‌روند .

مرحله ۱ (مرحله کاتارال):

این مرحله اولیه سیاه سرفه است که ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. در این دوره، کودک مبتلا به شدت مسری است و ممکن است علائمی شبیه سرماخوردگی داشته باشد، مانند:

آبریزش بینی
تب با درجه پایین
سرفه خفیف (گاهی)
قطع تنفس (آپنه)

علائم سیاه سرفه در کودکان

مرحله ۲ (مرحله پراکسیسمال):

پس از یک تا دو هفته، علائم معمول سیاه سرفه ممکن است ظاهر شود و شامل موارد زیر است:

 حملات سرفه: در طول این مرحله، کودک دچار سرفه‌های شدید می‌شود (اما نه همیشه) که کودک مجبور است با دم عمیق نفس بکشد و باعث می‌شود که او «صدای زوزه» تولید کند.

استفراغ: سیاه سرفه باعث سرفه‌های شدید همراه با مخاط غلیظ می‌شود که می‌تواند باعث پرت کردن کودک شود. کودک ممکن است در طول یک دوره سرفه شدید یا پس از آن استفراغ کند.

خستگی: سرفه و استفراغ شدید باعث می شود کودک احساس خستگی کند. با پیشرفت بیماری، سرفه شدید می شود و در طول شب بیشتر اتفاق می افتد.
این مرحله معمولاً دو تا شش هفته طول می کشد و ممکن است تا ده هفته نیز ادامه یابد.

مرحله ۳ (مرحله نقاهت):

همچنین به عنوان مرحله بهبودی شناخته می شود که دفعات و شدت سرفه کودک کاهش می یابد. این مرحله حدود دو تا سه هفته طول می کشد. با این حال، حملات سرفه ممکن است با سایر عفونت‌های تنفسی ماه‌ها پس از اولین وقوع عفونت بازگردد.

توجه: افراد واکسینه شده علائم خفیفی دارند و در هنگام سرفه “صدای سیخ” را تجربه نمی کنند.

علت سیاه سرفه در کودکان

سیاه سرفه یک عفونت باکتریایی است که توسط باکتری Bordetella pertussis ایجاد می شود. این تنها در انسان رخ می دهد و از طریق از یک فرد آلوده به دیگران منتقل می شود.

سرفه و عطسه (قطرات معلق در هوا) بدون پوشاندن دهان و بینی
به اشتراک گذاشتن فضاهای تنفسی مشترک برای مدت طولانی
کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و آنهایی که واکسن سیاه سرفه را دریافت نکرده اند، در معرض خطر بیشتری برای عفونت هستند .

تشخیص سیاه سرفه در کودکان

تشخیص سیاه سرفه به علائم و معاینه فیزیکی کودک بستگی دارد. اگر پزشک مشکوک به سیاه سرفه باشد، احتمالاً آزمایشات زیر را تجویز می کند .

کشت: پزشک از ناحیه بین بینی و گلوی کودک سواب می گیرد یا ترشحات بینی و گلو (مخاط) را برای کشت جمع آوری می کند. کشت سواب را از نظر وجود باکتری Bordetella pertussis بررسی می کند.

آزمایش خون: پس از کشت، پزشک ممکن است از کودک نیز نمونه خون بگیرد. این یک آزمایش عمومی است که برای بررسی تعداد گلبول‌های سفید خون (WBC) انجام می‌شود. وقتی بدن با عفونت یا التهاب مبارزه می کند، گلبول های سفید افزایش می یابد.

اشعه ایکس قفسه سینه: این یک آزمایش احتیاطی است که ممکن است پزشک برای بررسی احتباس مایعات یا التهاب در ریه ها تجویز کند. اگر کودک مایعی در ریه هایش داشته باشد، نشان دهنده ذات الریه است که می تواند سیاه سرفه را بدتر کند.

درمان سیاه سرفه در کودکان

درمان دقیق سیاه سرفه به سن کودک، شدت علائم و سلامت کلی بستگی دارد. با این حال، در بیشتر موارد، دوره درمان شامل آنتی بیوتیک درمانی و مراقبت در منزل است .

۱-آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند و زمانی که در مراحل اولیه عفونت تجویز شوند بهترین عملکرد را دارند. آنها همچنین ممکن است به شخصی که از کودک مراقبت می کند حتی اگر واکسینه شده باشد داده شود. کودک مبتلا باید به مدت پنج روز پس از شروع درمان آنتی بیوتیکی از بقیه اعضای خانواده دور نگه داشته شود.

۲- مراقبت در منزل

هنگامی که به موقع تشخیص داده شود، اکثر کودکان می توانند با آنتی بیوتیک ها و مراقبت های خانگی مناسب درمان شوند. در اینجا چند نکته ساده برای مراقبت از کودک در خانه آورده شده است.

کودک خود را در اتاقی با تهویه مناسب که به راحتی گرم است نگه دارید.

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها را طبق تجویز پزشک به آنها بدهید. هیچ دارویی برای سرفه ندهید مگر اینکه پزشکتان دستور دهد.

خانه خود را بدون تحریک نگه دارید تا مطمئن شوید که سرفه بدتر نمی شود. برخی از محرک‌های رایجی که می‌توانند سرفه را تشدید کنند، دود، گرد و غبار و بخارات شیمیایی هستند.

احتقان را با استفاده از بخارساز خنک کننده برطرف کنید. حتما قبل و بعد از استفاده بخارساز را کاملا تمیز کنید.

با شستن مکرر دست ها با آب و صابون و پوشاندن دستمال کاغذی دهان خود در هنگام سرفه و عطسه، کودک خود را تشویق کنید که بهداشت را رعایت کند.
به آنها میوه ها و مایعات تازه و مرطوب کننده مانند آب، سوپ و آب میوه های تازه، صاف نشده و شیرین نشده بدهید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از استفراغ، کودک خود را به خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر (مانند هر چند ساعت یکبار) تشویق کنید.

مراقبت مناسب و پیروی از دوره دارویی به اکثر کودکان کمک می کند تا با سهولت نسبی از سیاه سرفه بهبود یابند. با این حال، سیاه سرفه در برخی موارد که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، می تواند جدی شود. در چنین مواردی، اگر کودک به درستی نفس نمی‌کشد، ممکن است به حمایت تنفسی نیاز داشته باشد. همچنین، اگر کم آبی داشته باشند یا به درستی غذا نخورند، تا زمان شروع بهبودی به مایعات IV (داخل وریدی) نیاز دارند.

درمان سیاه سرفه در کودکان

عوارض سیاه سرفه در کودکان

اگر درمان به تاخیر بیفتد، علائم سیاه سرفه ممکن است بدتر شود و عوارضی ایجاد کند، مانند:

پنومونی باکتریایی
آپنه
تشنج ناشی از التهاب مغزی

با این حال، بیشتر این عوارض در نوزادان بیشتر از کودکان رخ می دهد. دلیل همین امر نیز سیستم ایمنی نابالغ آنهاست. از این رو، پیشگیری با واکسیناسیون مهم است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۲۳ داروی خانگی برای درمان طبیعی سرفه ” را نیز مطالعه بفرمایید.

پیشگیری از سیاه سرفه

واکسیناسیون علیه سیاه سرفه بهترین راه برای پیشگیری از بروز آن است. به طور کلی، واکسن سیاه سرفه به طور معمول در ۱۲ ماه اول زندگی به کودکان داده می شود. با این حال، واکسن‌ها ۱۰۰ درصد مؤثر نیستند و نوزادان ممکن است همچنان به عفونت مبتلا شوند، اگرچه تأثیر آن کمتر خواهد بود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دو واکسن وابسته به سن – DTaP و Tdap را برای جلوگیری از سیاه سرفه توصیه می کند. DTap برای کودکان زیر هفت سال تجویز می شود، در حالی که Tdap برای همه افراد بالای هفت سال است (۲). این واکسن ها همچنین در برابر دو بیماری مسری دیگر – کزاز و دیفتری محافظت می کنند.

به طور کلی، کودکان پنج واکسن DTaP دریافت می کنند، که در آن سه واکسن اول به ترتیب در سنین دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی انجام می شود. واکسن چهارم بین ۱۵ تا ۱۸ ماهگی و پنجمین واکسن بین ۴ تا ۶ سال انجام می شود. سپس در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی، کودکان دوز تقویت کننده Tdap دریافت می کنند. پس از این، کودک باید هر ده سال یک دوز تقویت کننده دریافت کند. این ضروری است زیرا واکسن فقط برای حدود ۱۰ تا ۲۰ سال محافظت می کند .

سیاه سرفه یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که با واکسن قابل پیشگیری است. بنابراین، مطمئن شوید که برنامه واکسیناسیون کودک خود را با جدیت دنبال می کنید و استانداردهای بهداشتی بهینه را رعایت می کنید. اگر کودک همچنان آلوده باشد، کلید بهبود ایمن تشخیص به موقع و شروع درمان است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.