زخم معده و اثنی عشر چیست؟

زخم معده و اثنی عشر چیست؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”زخم معده و اثنی عشر چیست؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

زخم معده و اثنی عشر معمولا جز بیماری های رایج دستگاه گوارش به حساب می آیند و در صورت بررسی نشدن دقیق گاها باهم اشتباه هم گرفته میشوند.حالا ما امشب قصد داریم تفاوت این دو زخم را برای شما بیان کنیم تا اگر مبتلا به هرکدام شدید اطلاعات خوبی درباره آن داشته باشید.

زخم معده و اثنی عشر چیست؟

زخم معده و اثنی عشر دو نوع زخم معده هستند. زخم معده نوعی زخم است که در قسمت داخلی معده رخ میدهد اما زخم اثنی عشر در قسمت بالای روده کوچک – است.فرد می تواند همزمان یک یا هر دو نوع زخم داشته باشد.

تفاوت زخم معده و اثنی عشر چیست؟

یکی از راه های تشخیص اینکه ممکن است به زخم معده یا اثنی عشر مبتلا شده باشید این است که بفهمید علائم در کجا و چه زمانی بروز می کند. برای بعضی ها ، فاصله بین وعده های غذایی باعث تشدید زخم می شود. برای دیگران ، غذا خوردن ممکن است محرک درد باشد.محل دقیق درد همیشه با محل زخم مطابقت ندارد. گاهی اوقات درد ارجاع می شود. این بدان معناست که ممکن است فردی در محلی دور از زخم واقعی درد داشته باشد.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حالت تهوع
استفراغ
نفخ شکم
به گفته متخصصان گوارش ، بیشتر علائم زخم مربوط به خونریزی است.

اما نزدیک به ۷۵ درصد افرادی که زخم معده یا اثنی عشر دارند هیچ علائمی ندارند. در حقیقت ، این زخم ها بندرت علائم شدیدی ایجاد می کنند.

در صورت بروز علائم شدید ، این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

خون در مدفوع ، یا مدفوع سیاه یا قیر رنگ به نظر می رسد
تنفس دشوار
احساس ضعف یا از دست دادن هوشیاری
استفراغ خون
تنگی نفس همراه با فعالیت
خستگی

زخم معده و اثنی عشر چیست؟
زخم معده و اثنی عشر چیست؟

چه عواملی باعث ایجاد زخم می شوند؟

۱-باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)

H. pylori شایعترین علت زخم معده و اثنی عشر است. این باکتری بر مخاطی که از معده و روده کوچک شما محافظت می کند تأثیر می گذارد و باعث می شود اسید معده به لایه داخلی آسیب برساند.تخمین زده می شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم ایالات متحده به H. pylori آلوده باشند.

دقیقاً نحوه انتشار این باکتری مشخص نیست ، اما محققان معتقدند که بیشتر از طریق مواد غذایی ناخالص ، آب و ظروف غذا خوردن است. افرادی که H. پیلوری دارند نیز می توانند از طریق تماس مستقیم با بزاق آن را گسترش دهند.

بسیاری از افراد در دوران کودکی به این عفونت باکتریایی مبتلا می شوند ، اما به ندرت به زخم معده تبدیل می شود. در حقیقت ، اکثر مردم علائم را تا سن بالاتر نمی بینند .

۲-داروها

افرادی که از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند آسپیرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده یا به آنها اعتماد می کنند ، بیشتر در معرض زخم معده قرار می گیرند. در حقیقت ، بعد از H. pylori ، استفاده از NSAID دلیل اصلی دیگر زخم معده است.

NSAID ها می توانند مخاط معده و روده را تحریک کرده و به آن آسیب برسانند.

۳-سایر شرایط

یک بیماری نادر معروف به سندرم زولینگر-الیسون باعث ایجاد تومورهای سرطانی و غیر سرطانی می شود. این تومورها هورمون هایی را ترشح می کنند که باعث ایجاد مقادیر بسیار بالای اسید معده می شوند و می توانند منجر به زخم معده و اثنی عشر شوند.این تومورها غالباً در لوزالمعده و اثنی عشر ایجاد می شوند ، اما می توانند در سایر نقاط بدن رخ دهند.

چه کسی بیشتر به زخم معده و زخم اثنی عشر مبتلا می شود؟

در حالی که پزشکان اغلب داروهای NSAID را برای شرایط سلامتی مانند آرتروز یا التهاب مفصل توصیه می کنند ، NSAID ها می توانند خطر ابتلا به زخم معده را افزایش دهند.

داروهای اضافی که ممکن است خطر ابتلا به زخم معده ، اثنی عشر و خونریزی را افزایش دهند عبارتند از:

درمان های پوکی استخوان مانند آلندرونات (Fosamax) و ریزدرونات (Actonel)
داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) یا کلوپیدوگرل (پلاویکس)
مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI)
داروهای شیمی درمانی خاص

سایر عوامل خطر شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به زخم معده و اثنی عشر عبارتند از:

۷۰ سال یا بیشتر
نوشیدن الکل
داشتن سابقه زخم معده
سیگار کشیدن
آسیب شدید یا ضربه جسمی

زخم معده و اثنی عشر
زخم معده و اثنی عشر

پزشک چگونه زخم را تشخیص می دهد؟

پزشک با شروع پرسش در مورد سابقه پزشکی و علائم شما شروع خواهد کرد. به پزشک خود اطلاع دهید که چه زمان و کجا بیشتر علائم را نشان می دهید.

زخم معده و اثنی عشر می تواند باعث درد در قسمت های مختلف شکم شما شود. از آنجا که درد شکم دلایل زیادی دارد ، معمولاً آزمایشات مختلفی توصیه می شود.

اگر پزشک شما فکر می کند که هلیکوباکترپیلوری می تواند منبع علائم شما باشد ، آزمایشات زیر می توانند این احتمال را تأیید یا رد کنند:

آزمایش خون وجود سلولهای خاص مقابله با عفونت می تواند به معنای ابتلا به عفونت H.pylori باشد.

آزمایش آنتی ژن مدفوع. در این آزمایش ، یک نمونه مدفوع برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. این آزمایش پروتئین های خاصی را در مدفوع مربوط به H. pylori جستجو می کند.

آزمایش تنفس اوره. آزمایش تنفس اوره شامل بلعیدن قرصی است که حاوی فرمولاسیون خاصی از اوره است. قبل و بعد از بلعیدن قرص درون کیسه جمع آوری نفس می کشید و سپس سطح دی اکسید کربن شما اندازه گیری می شود. وقتی هلیکوباکتر پیلوری وجود داشته باشد ، اوره موجود در قرص به نوع خاصی از دی اکسید کربن قابل تشخیص است.

آزمایش EGD شامل عبور یک وسیله انعطاف پذیر روشن با دوربینی در انتهای آن است که به عنوان محدوده شناخته می شود ، از دهان و پایین به مری ، معده و روده کوچک می رود.

پزشک شما می تواند به دنبال زخم و سایر مناطق غیرطبیعی و همچنین نمونه برداری از بافت (نمونه برداری) باشد.

همچنین ممکن است پزشک آزمایشاتی را بنام بلع باریم یا سری GI فوقانی تجویز کند. این آزمایش شامل نوشیدن محلول با مقدار کمی ماده مایع است که به راحتی در اشعه ایکس خود را نشان می دهد.

سپس پزشک شما چندین اشعه ایکس می گیرد تا ببیند محلول چگونه از طریق سیستم هضم شما حرکت می کند. این به آنها اجازه می دهد تا به دنبال شرایطی بر روی مری ، معده و روده کوچک برآیند.

زخم معده و اثنی عشر چگونه درمان می شود؟

درمان زخم معده و اثنی عشر به علل و شدت علائم شما بستگی دارد. به عنوان مثال ، پزشک ممکن است برای کاهش میزان اسید و محافظت از پوشش معده شما ، مسدود کننده های گیرنده هیستامین (مسدود کننده های H2) یا مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) را برای شما تجویز کند.

برای عفونت های هلیکوباکترپیلوری ، پزشک آنتی بیوتیک ها ، PPI ها و سایر داروها را برای مقابله با باکتری ها و بهبودی تجویز می کند. این داروها شامل عوامل محافظ مخاطی هستند که به محافظت از مخاط مخاطی معده شما کمک می کنند.

اگر NSAID ها باعث زخم معده شده باشند ، در مورد چگونگی کاهش یا از بین بردن مصرف خود به شما توصیه می شود.

اگر زخم به طور فعال خونریزی می کند ، پزشک می تواند از ابزار خاصی برای جلوگیری از خونریزی از طریق آندوسکوپ در طی روش EGD استفاده کند.

در مواردی که دارو یا آندوسکوپی درمانی موثر نیست ، پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند. اگر زخم به حدی عمیق شود که بتواند از دیواره معده یا اثنی عشر سوراخ شود ، این یک فوریت پزشکی است و برای رفع مشکل اغلب به جراحی نیاز است.

عوارض معده یا اثنی عشر چیست؟

زخم معده یا اثنی عشر درمان نشده می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود ، به خصوص اگر برخی از بیماری های پزشکی موجود را داشته باشید.

شایعترین عوارض زخم عبارتند از:

زخم خونریزی معده یا روده کوچک را فرسوده و رگهای خونی را در آنجا می شکند
اگر زخم  سوراخ ایجاد کرده باشد مواد از دیواره داخلی و دیواره معده می گذرد و باعث نشت باکتری ها ، اسید و مواد غذایی می شود
التهاب پریتونیت و عفونت حفره شکم به دلیل سوراخ شدن
بافت اسکار انسداد می تواند در نتیجه زخم ایجاد شده و غذا را از معده یا اثنی عشر خارج کند

اگر علائمی در رابطه با زخم معده یا اثنی عشر دارید ، تشخیص و درمان صحیح آن ضروری است.

در برخی موارد ، زخم معده می تواند خطر رشد تومور سرطانی را افزایش دهد. با این حال ، زخم های اثنی عشر معمولاً با سرطان ارتباط ندارند.

دکتر شما به طور معمول توصیه می کند که EGD را پس از درمان برای تأیید بهبودی زخم ها تکرار کنید. بیشتر زخم های معده و اثنی عشر با گذشت زمان و درمان مناسب پزشکی از بین می روند.

آیا می توان از بروز زخم معده یا اثنی عشر جلوگیری کرد؟

ممکن است نتوانید خطر ابتلا به زخم را به طور کامل از بین ببرید ، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر و جلوگیری از آنها انجام دهید:

در صورت مصرف منظم NSAID ، میزان مصرف NSAID را کاهش دهید یا به داروی دیگری مراجعه کنید.
هنگامی که NSAID مصرف می کنید ، آنها را همراه با وعده های غذایی یا داروهایی که از پوشش داخلی معده شما محافظت می کنند ، مصرف کنید.
از استعمال دخانیات خودداری کنید ، زیرا می تواند باعث کند شدن روند بهبودی و خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش شود.
اگر مبتلا به H. پیلوری هستید ، تمام آنتی بیوتیک هایی را که تجویز می کنید ، مصرف کنید.

برای افزایش فعالیت بدنی گام بردارید. ورزش منظم می تواند سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و منبع آن را کاهش دهد و به کاهش التهاب در سلول ها کمک کند.

زخم معده
زخم معده

درمان خانگی زخم معده و زخم اثنی عشر:

علاوه بر این برنامه درمانی کاملاً اثبات شده ، تحقیقات نشان داده است که برخی از داروهای خانگی طبیعی نیز وجود دارد که ممکن است در مدیریت زخم معده مفید باشد.

با دکتر خود در مورد افزودن این غذاها به رژیم خود صحبت کنید:

۱- فلاونوئیدها

منبع معتبر نشان می دهد که فلاونوئیدها ، که به عنوان بیوفلاونوئیدها نیز شناخته می شوند ، می توانند یک درمان اضافی موثر برای زخم معده باشند.

فلاونوئیدها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارند. غذاها و نوشیدنی های غنی از فلاونوئیدها عبارتند از:

دانه های سویا
حبوبات
انگور قرمز
کلم پیچ
کلم بروکلی
سیب
توت
چای ، به خصوص چای سبز

این غذاها همچنین ممکن است به بدن در مبارزه با باکتری های H.pylori کمک کنند.

از فلاونوئیدها به عنوان “gastropotectiveTrusted Source” یاد می شود ، به این معنی که آنها از پوشش داخلی معده دفاع می کنند و می توانند باعث بهبودی زخم شوند.

طبق موسسه Linus Pauling ، هیچ عارضه جانبی در مصرف فلاونوئیدها به میزان یافت شده در یک رژیم غذایی معمولی وجود ندارد ، اما مقادیر بالاتر فلاونوئیدها ممکن است در لخته شدن خون تداخل ایجاد کنند.شما می توانید فلاونوئیدها را در رژیم خود دریافت کنید یا آنها را به عنوان مکمل مصرف کنید.

۲- شیرین بیان

 شیرین بیان دگلیسیریزیزه فقط شیرین بیان ساده قدیمی با عطر و طعم شیرین استخراج شده است. یک منبع معتبر نشان داد که شیرین بیان ممکن است با مهار رشد هلیکوباکترپیلوری به بهبود زخم کمک کند.شیرین بیان دگلیسیریزه به صورت مکمل در دسترس است.

هر چند نمی توانید این اثر را از خوردن آب نبات شیرین بیان بدست آورید. آب نبات زیاد شیرین بیان برای برخی از افراد می تواند مضر باشد منبع مطمئن. مصرف بیش از ۲ اونس در روز برای بیش از دو هفته می تواند مشکلات قلبی یا فشار خون بالا را بدتر کند.

۳- پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های زنده و مخمر هستند که میکروارگانیسم های سالم و مهمی را برای دستگاه گوارش شما فراهم می کنند. آنها در بسیاری از غذاهای رایج ، به ویژه غذاهای تخمیر شده وجود دارند. این شامل:

 دوغ
ماست
میسو
کیمچی
کفیر
شما همچنین می توانید پروبیوتیک ها را به صورت مکمل مصرف کنید.

مطالعات نشان داده است كه پروبيوتيك ها ممكن است در از بين بردن هليكوباكترپيلوري و افزايش سرعت بهبودي منبع معتبر براي افراد مبتلا به زخم هنگام افزودن به رژيم سنتي آنتي بيوتيك ها ، مفيد باشد.

۴- سیر

نشان داده شده است که عصاره سیر مانع رشد هلیکوباکتر پیلوری در آزمایشات آزمایشگاهی ، حیوانی و انسانی می شود.

اگر طعم و مزه سیر را دوست ندارید ، می توانید عصاره سیر را به صورت مکمل مصرف کنید.

سیر به عنوان رقیق کننده خون عمل می کند ، بنابراین اگر از وارفارین (کومادین) ، سایر داروهای رقیق کننده خون یا آسپرین استفاده می کنید قبل از مصرف از پزشک خود سوال کنید.

۶- میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل

رژیم غذایی حاوی میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل نه تنها برای سلامت کلی شما مفید است. طبق کلینیک مایو ، یک رژیم غذایی غنی از ویتامین می تواند به بدن شما کمک کند تا زخم شما را التیام بخشد.

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان پلی فنول منبع معتبر ممکن است شما را از زخم محافظت کرده و به بهبود زخم کمک کند. غذاها و ادویه های غنی از پلی فنول شامل:

رزماری خشک شده
بذر کتان
پونه کوهی مکزیکی
شکلات تلخ
زغال اخته ، تمشک ، توت فرنگی ، توت سیاه و توت سیاه
زیتون های سیاه

زخم معده
زخم معده

غذاهایی که باید از خوردن آنها برای زخم معده و اثنی عشر اجتناب کرد؟

برخی از افراد مبتلا به زخم نیز به بیماری ریفلاکس مبتلا هستند.در بعضی از افراد ، برخی غذاها می توانند قسمت تحتانی مری را تحت تأثیر قرار دهند ، که به آن اسفنکتر مری تحتانی (LES) می گویند ، اجازه می دهد اسید و محتویات معده به داخل مری برگردند. این می تواند باعث آسیب به مری ، و همچنین سوزش معده ، سو هاضمه و ناراحتی های دیگر شود.

برای کاهش درد ریفلاکس اسید ، ممکن است بخواهید موارد زیر را محدود کنید:

قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار
نوشیدنی های گازدار
شکلات
فلفل قرمز و فلفل تند
غذاهای فراوری شده
غذاهایی با مقدار زیاد نمک
غذاهای سرخ شده
غذاهای اسیدی مانند مرکبات و گوجه فرنگی

پرخوری و غذا خوردن دو ساعت قبل از خواب نیز ممکن است علائم ریفلاکس اسید را بدتر کند.

هر غذایی برای هر فرد یکسان عمل نمی کند ، بنابراین پیگیری اینکه به نظر می رسد کدام مواد غذایی علائم ریفلاکس اسید را بدتر می کنند می تواند مفید باشد.

یافتن روش درمانی مناسب برای زخم های شما ممکن است مدتی ، کار گروهی و عزم راسخ طول بکشد ، اما به خاطر داشته باشید که زخم ها قابل درمان هستند.علاوه بر یک برنامه درمانی مورد توافق شما و پزشک ، می توانید رویکردهای طبیعی را با غذاهای سالم ترکیب کنید که ممکن است به شما کمک کند و بهبودی را تسریع کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.