رشد کودک در سن ۶ تا ۸ سالگی چگونه است؟

امروز در این مقاله قصد داریم درباره رشد کودک ۶ تا ۸ سالگی با هم گفتگو کنیم.میخواهیم بدانیم بچه های ۶ تا ۸ ساله چطور بازی میکنند؟چگونه رفتار میکنند و اینکه شما باید چگونه با آنها برخورد کنید؟

رشد کودک ۶ تا ۸ ساله

بازی کودک در سن مدرسه

بازی کودک شما اکنون پیچیده است. در این سن ، کودکان اغلب ایده هایی را که در مدرسه یا رسانه ها با آنها برخورد کرده اند ، بیان می کنند. به عنوان مثال ، ممکن است خود را در حال سرو شام به غواص ، یک خواننده – یا شاید حتی نخست وزیر تبدیل کنند.

از آنجا که فرزند شما در کنترل رفتار و احساسات خود بهتر عمل می کند ، کودک شما با بازی هایی که شامل قوانین است ، و همچنین با برد ، باخت و بازی عادلانه بهتر کنار می آید.

فرزند شما همچنین از دوست یابی و دوست بودن لذت می برد. دوستی ها به بچه ها احساس تعلق می بخشد و به آنها کمک می کند مهارت های اولیه اجتماعی مانند اشتراک و مذاکره را بیاموزند و تمرین کنند.

دوستی همچنین می تواند چالش برانگیز باشد زیرا دوستان گاهی اوقات می توانند سرسخت یا بدبین باشند. گاهی ممکن است دوستان حتی فرزند شما را کنار بگذارند. اکثر روابط فرزند شما مثبت خواهد بود ، اما مراقب علائم قلدری باشید. همچنین ممکن است فرزند شما شروع به بازی بیشتر با کودکان هم جنس خود کند.

 

رشد کودک 6 تا 8

احساسات کودک ۶ ساله

کودکان در این سن می خواهند نظر دیگران را به خود جلب کنند . بنابراین ممکن است متوجه شوید که انجام کارها به روش صحیح برای فرزند شما بسیار مهم می شود. از سوی دیگر ، گاهی اوقات ممکن است فرزند شما بیش از حد اعتماد به نفس داشته باشد.

یا اینکه فرزند شما به راحتی در برابر نظرات دیگران درباره خودش خجالت می کشد و حساس است. در حقیقت ، کودک شما وقتی خانواده و دوستان ناراحت هستند همدلی زیادی دارد. اما گاهی اوقات فرزند شما می تواند بسیار انتقادی شود و ممکن است برای تمرکز بر کارهایی که به خوبی انجام می دهند به کمک شما نیاز داشته باشد.

ممکن است متوجه شوید که فرزند شما بیشتر از اخبار حوادث و اخبار ناراحت کننده آگاه است. این آگاهی فزاینده می تواند باعث ایجاد اضطراب و ترس شود ، بنابراین صحبت در مورد موضوعات سخت می تواند به فرزند شما در درک مسائل کمک کند.

نحوه تفکر و فكر كردن کودک ۶ تا ۸ ساله

کودکان درک بهتری از رابطه بین علت و معلول دارند. آنها شروع به مشاهده نحوه تأثیر اقدامات خود بر دیگران می کنند ، اگرچه گاهی اوقات هنوز خودخواه به نظر می رسند.

حافظه نیز بهبود می یابد و فرزند شما می تواند اشیاء را با توجه به اندازه ، شکل و رنگ گروه بندی کند. فرزند شما درک خوبی از اعداد دارد و می تواند مسائل ریاضی ساده مانند جمع و تفریق را انجام دهد.

در حالی که فرزند شما در حال کاوش در جهان است برای بسیاری از سوالات آماده باشید. ممکن است فرزند شما آزمایشات کوچکی انجام دهد تا ببیند چگونه کار می کند – به عنوان مثال ، سینک را با صابون پر کنید و آن را بشویید ، تا فقط ببیند چه اتفاقی می افتد.

در این سن اتفاقات زیادی می افتد ، بنابراین تعجب نکنید اگر فرزند شما به راحتی حواسش پرت می شود و درخواست ها و راهنمایی های کوچک شما را فراموش می کند.

صحبت کردن و برقراری ارتباط  کودک در سن مدرسه چگونه است؟

کودکان می توانند جهت های پیچیده تری را دنبال کنند و از زبان برای کشف افکار و احساسات خود استفاده کنند. به طور متوسط ​​یک کودک هشت ساله روزانه ۲۰ کلمه جدید را یاد می گیرد که بیشتر از طریق خواندن است.

فرزند شما در حال حاضر مکالمات طولانی تر و پیچیده تری دارد و شما باید بتوانید تمام صحبت های او را درک کنید.

در سن هشت سالگی ، کودک شما یاد می گیرد چطور نظرات را به خود جلب کند و هنگام بیان داستان انرژی و احساسات زیادی دارد. فرزند شما می تواند دستورالعمل ساده ای را دنبال کند ، داستان هایی را بر اساس زندگی روزمره بنویسد ، یک ایمیل یا پیام فوری بنویسد و شب ها به طور مستقل در رختخواب بخواند.

جنب و جوش کودک ۷ ساله

در این سن ، کودکان از آزمایش محدودیت های جسمانی خود و توسعه مهارتهای حرکتی پیچیده تر ، مانند دویدن به صورت زیگزاگ ، بالا و پایین پریدن و گرفتن توپ های کوچک لذت می برند.

کودک شما در ترکیب مهارت های حرکتی مانند دویدن برای ضربه زدن به توپ یا پرش در هنگام چرخاندن طناب بهتر می شود. این مهارت های بدنی بستگی به این دارد که فرزند شما هر چند وقت یکبار آنها را تمرین می کند. ورزشهای ساختاری مانند کلاسهای زومبا ، تنیس و فوتبال همه کمک می کنند ، اما فرصتهای زیادی برای دویدن ، ضربه زدن ، پرتاب ، چرخ دستی و موارد دیگر نیز به همان اندازه مهم هستند.

مهارت های حرکتی خوب در حال حاضر به خوبی توسعه یافته است ، بنابراین کودک شما می تواند دندان های خود را مسواک زده و سایر کارهای بهداشتی روزانه را بدون کمک شما انجام دهد. فرزند شما می تواند اشکال نامنظم را بریده و حروف کوچکتری را در داخل خطوط کتابهای مدرسه بنویسد.

 

رشد کودک 6 تا 8

زندگی روزمره و رفتار کودک در سن ۶ تا ۸ سالگی

در این سن ، زندگی فرزند شما  مربوط به خانواده ، مدرسه ، دوستان و فعالیتهای بعد از مدرسه است. فرزند شما ممکن است از جمع آوری مواردی مانند کارت ها یا مجسمه های کوچک لذت ببرد.

اخلاق و ارزش های فرزند شما در حال رشد است و ممکن است فرزند شما نظرات قوی در مورد درست یا غلط بودن مسائل داشته باشد. کودکان همچنین بیشتر از آنچه دیگران انجام می دهند آگاه خواهند بود. این ممکن است به مقایسه هایی مانند “آنها از من بهتر طراحی می کنند” یا شکایت در مورد هدیه هایی که خواهر و برادرهایش میگیرند.

کودکان در این سن حتی مستقل تر هستند و می خواهند در مورد آنچه می توانند و نمی توانند انجام دهند بیشتر صحبت کنند. به عنوان بخشی از این استقلال ، آنها ممکن است از انجام کارهای بیشتر در خانه لذت ببرند – حداقل گاهی اوقات! اما گذراندن وقت با شما هنوز برای آنها مهم است.

در این سن ، کودکان همچنین ممکن است:

دوست دارد جوک بگوید و مهارت ها یا رفتار آنها را بیان کند – برای مثال ، “من می توانم ۱۰ همبرگر را در یک زمان بخورم!”
اعداد و کلمات را دقیق تر بنویسید ، اما ممکن است برخی حروف را اشتباه بگویند
خواندن بهتر از مهارت های املایی داشته باشد
ارزش پول را درک کنید و از شمارش و پس انداز لذت ببرند
به ظاهر و لباس و مدل مو علاقه بیشتری نشان دهند
تفاوت بین تخیل و واقعیت را تشخیص دهند
به استفاده از فناوری علاقه مند شوند

پیشنهاد می کنیم مقاله “چند نکته مهم در ارتباط با لجبازی کودک” را نیز مطالعه بفرمایید.

کمک به رشد کودک در ۶-۸ سالگی

با شناختن نقاط قوت و ویژگی های مثبت کودک ، عزت نفس و اعتماد به نفس او را تقویت کنید:

گاهی اوقات عزت نفس کودکان در دوران دبستان کاهش می یابد زیرا آنها بیشتر خود انتقادی می شوند و خود را با دیگران مقایسه می کنند.

بگذارید کودک شما را ببیند که کارهای جدید را امتحان می کنید و اشتباه می کنید:

این به فرزند شما کمک می کند تا بفهمد که یادگیری و پیشرفت همه چیز مربوط به اشتباه است ، اما نکته اصلی این است که هرگز تسلیم نشوید.

به کودک خود فرصت کاوش و یادگیری را در داخل و خارج خانه بدهید:

در داخل آنها می توانند چیزهایی مانند فنجان ، دماسنج ، ذره بین و شیشه ها را برای ذخیره وسایل آزمایش کنند. در بیرون می توانید با هم پارک محلی را کاوش کنید.

زمانی را برای بازی به دلخواه آنها اختصاص دهید:

بازی در این سن هنوز بسیار مهم است. به فرزند خود اجازه دهید چگونه می خواهد زمان بازی خود را مدیریت کند. ممکن است فرزند شما بخواهد بیرون برود و یک توپ بیندازد ، طناب بزند یا در خانه بماند و نقاشی بکشد.

برای فرزند خود کتاب بخوانید:

خواندن هنوز برای توسعه سواد بسیار مهم است. وقتی کودک شما خواندن را یاد می گیرد ، سعی کنید فرزندتان برای شما کتاب بخواند. همچنین می توانید فعالیت های سوادآموزی مانند قصه گویی یا تهیه کتاب خود را امتحان کنید.

فرزند خود را تشویق کنید تا از پیامدهای رفتار آگاه باشد و مسائل را از دیدگاه دیگران ببیند:

شما می توانید این کار را با پرسیدن سوالاتی از قبیل ، “فکر می کنید علی هنگام انجام این کار چه احساسی دارد؟”

ایده ها را به اشتراک بگذارید و مسائل مهم را با فرزند خود در میان بگذارید:

این به شما کمک می کند تا با فرزند خود ارتباط برقرار کنید و نشان می دهد که به ایده های او علاقه دارید. وقتی فرزند شما بزرگتر می شود ، به او اجازه دهید در صورت لزوم در تصمیم گیری خانواده شرکت کند.

با فرزند خود در مورد رفتار برابر با پسران و دختران و احترام گذاشتن به دختران و زنان صحبت کنید.

 

رشد کودک 6تا8 ساله

چه زمانی باید در مورد رشد کودک ۶-۸ ساله نگران بود؟

در صورتی که نگرانی دارید یا متوجه شدید که فرزند شما در ۶-۸ سالگی دارای مشکلات زیر است ، به پزشک مراجعه کنید.

هنگام صحبت کردن دچار لکنت زبان یا لکنت می شود

پیروی از دستورالعمل ها مشکل دارد

پیدا کردن دوستان برای او مشکل است

نمی تواند پرش کند ، پرش کند یا بپرد

برای مدت طولانی بی حرکت نشستن مشکل دارد

با بچه های دیگر تهاجمی است

به نظر می رسد از رفتن به مدرسه می ترسد یا از رفتن به مدرسه خودداری می کند.

نمی تواند مستقل لباس بپوشد یا برهنه شود

خیس کردن لباس زیر را در طول روز را تجربه می کند

در صورتی که فرزند شما در هر سنی مهارت های قبلی خود را از دست می دهد ، باید به متخصص بهداشت کودک مراجعه کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.