چگونه یک رابطه سالم و موفق داشته باشیم؟

تمام روابط عاشقانه فراز و نشیب هایی را پشت سر می گذارد و همه آنها به کار ، تعهد و تمایل به سازگاری و تغییر با شریک زندگی شما نیاز دارند. اما خواه رابطه شما تازه شروع شده باشد یا سالها با هم باشید ، مراحلی وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک رابطه سالم بردارید. حتی اگر در گذشته بسیاری از روابط ناموفق را تجربه کرده اید می توانید راه هایی برای برقراری ارتباط ، یافتن رضایتمندی و لذت بردن از شادی پایدار پیدا کنید.

چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه سالم در زندگی متاهلی می شود؟

هر رابطه ای منحصر به فرد است و افراد به دلایل مختلفی دور هم جمع می شوند. بخشی از آنچه رابطه سالم را تعریف می کند ، تقسیم یک هدف مشترک است که دقیقاً می خواهید این رابطه چگونه باشد و به کجا می خواهید برسد. و این چیزی است که شما فقط با صحبت عمیق و صادقانه با شریک زندگی خود خواهید دانست.

با این حال ، برخی از ویژگی های مشترک بیشتر روابط سالم نیز وجود دارد. دانستن این اصول اساسی می تواند به شما کمک کند تا روابط شما معنادار ، تحقق بخش و هیجان انگیز باشد ، هر هدفی که برای رسیدن به آن تلاش می کنید یا چالش هایی که با هم مواجه هستید

پیشنهاد می کنیم مقالهچگونه دعوای زن و شوهری را خاتمه دهیم؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

عاشق شدن در مقابل عاشق ماندن

به نظر می رسد که برای اکثر مردم عاشق شدن فقط اتفاق می افتد. این عاشق ماندن است – یا حفظ آن تجربه “عاشق شدن” – که به تعهد و کار نیاز دارد. یک رابطه عاشقانه سالم می تواند به عنوان یک منبع مداوم پشتیبانی و خوشبختی در زندگی شما ، در گذر از اوقات خوب و بد ، و تقویت تمام جنبه های سلامتی شما باشد. با گام برداشتن در حال حاضر برای حفظ یا احیای تجربه عاشقانه خود ، می توانید یک رابطه معنادار ایجاد کنید – حتی برای یک عمر.

بسیاری از زوجین تنها در مواردی بر روابط خود تمرکز می کنند که مشکلات خاص و اجتناب ناپذیری برای غلبه بر وجود داشته باشد. هنگامی که مشکلات برطرف شد ، آنها اغلب توجه خود را به سمت شغل ، بچه ها یا سایر علایق خود معطوف می کنند. با این حال ، روابط عاشقانه برای شکوفایی عشق نیاز به توجه و تعهد مداوم دارد. تا زمانی که سلامت یک رابطه عاشقانه برای شما مهم است ، نیاز به توجه و تلاش شما دارد. و شناسایی و رفع یک مشکل کوچک در روابط شما اکنون می تواند از رشد آن به یک مشکل بزرگتر در جاده جلوگیری کند.

چگونه یک رابطه سالم و موفق داشته باشیم؟
چگونه یک رابطه سالم و موفق داشته باشیم؟

برای داشتن رابطه سالم ،اوقات با کیفیت را کنار هم سپری کنید

عاشق یکدیگر می شوید و به یکدیگر گوش می دهید. اگر همچنان به همان روش های دقیق توجه و گوش دادن ادامه دهید ، می توانید تجربه عاشق شدن را در طولانی مدت حفظ کنید. شما احتمالاً خاطرات خوبی از زمانی که برای اولین بار یکدیگر را دیدید داشته باشید. همه چیز جدید و هیجان انگیز به نظر می رسید با این حال ، هرچه زمان می گذرد ، خواسته های شغلی ، خانوادگی ، سایر تعهدات و نیازی که همه ما به خودمان داریم ، می تواند یافتن زمان با هم را دشوارتر کند.

ارسال متن یا پیام صوتی به شریک زندگی خود که می گوید “دوستت دارم” بسیار خوب است ، اما اگر بندرت به آنها نگاه می کنید یا وقت دارید کنار هم بنشینید ، آنها همچنان احساس می کنند که آنها را درک نمی کنید یا از آنها قدردانی نمی کنید. و به عنوان یک زن و شوهر فاصله می گیرید یا از هم جدا می شوید. نشانه های عاطفی که هر دو برای احساس دوست داشتن به آنها احتیاج دارید فقط به صورت شخصی قابل انتقال است ، بنابراین مهم نیست که زندگی چقدر شلوغ باشد ، مهم است که زمانی را برای گذراندن با هم اختصاص دهید.

متعهد شوید که به طور منظم مقداری وقت با کیفیت را با هم بگذرانید. هر چقدر مشغول باشید ، هر روز چند دقیقه وقت بگذارید تا وسایل الکترونیکی خود را کنار بگذارید ، به چیزهای دیگر فکر نکنید و واقعاً روی شریک زندگی خود تمرکز کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

 ارتباط تان را با هم حفظ کنید

ممکن است ساده به نظر برسد ، اما تا زمانی که در حال برقراری ارتباط هستید ، معمولاً می توانید هر مشکلی که با آن روبرو هستید را برطرف کنید.

 بسیاری از ما وقت کافی را به فکر کردن در مورد آنچه واقعاً برای ما مهم است در یک رابطه نمی گذرانیم. و حتی اگر بدانید که به چه چیزی احتیاج دارید ، صحبت در مورد آن باعث می شود احساس آسیب پذیری ، خجالت و حتی شرمندگی کنید. اما از نظر شریک زندگی خود به آن نگاه کنید. تأمین راحتی و درک فردی که دوستش دارید ، یک لذت است نه یک بار.

اگر مدتی است که یکدیگر را می شناسید ، ممکن است تصور کنید که شریک زندگی شما ایده خوبی نسبت به آنچه که فکر می کنید و آنچه شما نیاز دارید داشته باشد. با این حال ، شریک زندگی شما ذهن خوان نیست. اگرچه ممکن است شریک زندگی شما ایده ای داشته باشد ، اما بیان نیازهای خود برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی بسیار سالم تر است.

نشانه های غیرکلامی شریک زندگی خود را یادداشت کنید

بنابراین بسیاری از ارتباطات ما توسط آنچه ما نمی گوییم منتقل می شود. نشانه های غیرکلامی ، که شامل تماس چشمی ، لحن صدا ، وضعیت بدن و حرکاتی مانند خم شدن به جلو است ، بسیار بیشتر از کلمات است.

وقتی نشانه های احساسی مثبتی از طرف همسرتان تجربه می کنید ، احساس دوست داشته شدن و خوشبختی می کنید و وقتی نشانه های احساسی مثبتی ارسال می کنید ، همسرتان نیز همین احساس را دارد. وقتی دیگر به احساسات خود یا شریک زندگی خود علاقه مند نمی شوید ، به ارتباط بین شما آسیب می رسانید و توانایی شما در برقراری ارتباط ، خصوصاً در اوقات استرس زا ، آسیب خواهد دید.

چگونه یک رابطه سالم و موفق داشته باشیم؟
نشانه های یک رابطه سالم

شنونده خوبی باشید

در حالی که در جامعه ما تأکید زیادی بر گفتگو شده است ، اگر می توانید یاد بگیرید به گونه ای گوش دهید که باعث شود شخص دیگری احساس ارزش و درک کند ، می توانید ارتباط عمیق و محکم تری بین خود برقرار کنید.

تفاوت زیادی بین گوش دادن به این روش و سادگی شنیدن وجود دارد. وقتی واقعاً گوش می کنید – وقتی با آنچه گفته می شود سر و کار دارید – لحن های ظریف صدای همسرتان را می شنوید که به شما می گوید واقعاً چه احساسی دارند و احساساتی را که سعی در برقراری ارتباط دارند. شنونده خوب بودن به این معنی نیست که باید با شریک زندگی خود موافقت کنید یا نظر خود را تغییر دهید. اما به شما کمک می کند نقطه نظرات مشترکی پیدا کنید که می تواند به شما در حل تعارض کمک کند.

برای داشتن رابطه سالم ،صمیمیت جسمی را زنده نگه دارید

لمس یک قسمت اساسی از وجود انسان است. مطالعات روی نوزادان اهمیت تماس منظم و محبت آمیز را برای رشد مغز نشان داده است. و این مزایا به کودکی ختم نمی شوند. تماس مهربانانه میزان اکسی توسین در بدن را افزایش می دهد ، هورمونی که بر پیوند و دلبستگی تأثیر می گذارد.

گرچه رابطه جنسی غالباً سنگ بنای یک رابطه متعهدانه است ، اما نباید تنها روش صمیمیت جسمی باشد. لمس مکرر و محبت آمیز – گرفتن دست ، بغل کردن ، بوسیدن – به همان اندازه مهم است.

یاد بگیرید که سازش داشته باشید

 روابط سالم مبتنی بر سازش است.آنچه را برای شریک زندگی خود مهم است تشخیص دهید.دانستن آنچه برای شریک زندگی شما واقعاً مهم است می تواند کمک زیادی به ایجاد حسن نیت و فضای سازش کند. از طرف دیگر ، مهم است که شریک زندگی شما خواسته های شما را تشخیص دهد و شما آنها را به روشنی بیان کنید. دادن مداوم به دیگران در ازای نیازهای شما فقط باعث ایجاد کینه و عصبانیت می شود.

در زندگی متاهلی “پیروزی” را هدف خود قرار ندهید

اگر با نگرشی به همسرتان نزدیک شوید که همه چیز باید به نفع شما باشد  ، در این صورت رسیدن به سازش مشکل خواهد بود. بعضی اوقات این نگرش ناشی از عدم تأمین نیازهای شما در سنین پایین است ، یا ممکن است سالها کینه انباشته شده در روابط باشد که به نقطه جوش می رسد. اعتقاد راسخ در مورد چیزی اشکالی ندارد ، اما شریک زندگی شما هم نیاز به دیده شدن دارد. به شخص مقابل و دیدگاه او احترام بگذارید.

درگیری در هر رابطه ای اجتناب ناپذیر است ، اما برای محکم نگه داشتن یک رابطه ، هر دو نفر باید احساس کنند که شنیده و دیده شده اند. هدف بردن نیست بلکه حفظ و تقویت رابطه است.

مطمئن شوید که منصفانه می جنگید. تمرکز خود را بر روی موضوع موجود حفظ کرده و به شخص مقابل احترام بگذارید. درمورد موارد غیرقابل تغییر بحث نکنید.

 رابطه سالم و موفق

پیشنهاد می کنیم مقالهبهترین و بدترین روزهای زندگی مگان مارکل” را نیز مطالعه بفرمایید.

رابطه سالم یعنی آماده فراز و نشیب باشید

مهم است که تشخیص دهیم در هر رابطه ای فراز و نشیب هایی وجود دارد. همیشه روزها خوب نخواهند بود بعضی اوقات ممکن است یکی از شرکا با مسئله ای که آنها را تحت فشار قرار می دهد مانند مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده درگیر شود. حوادث دیگر مانند از دست دادن شغل یا مشکلات شدید سلامتی ، می تواند بر هر دو شریک زندگی تأثیر بگذارد و ارتباط با یکدیگر را دشوار کند. شما ممکن است ایده های مختلفی در زمینه مدیریت امور مالی یا تربیت فرزندان داشته باشید.به یاد داشته باشید که شما یک تیم هستید. ادامه حرکت به جلو با هم می تواند نقاط سخت را از بین ببرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.