نکات مهم برای خرید عینک های آفتابی

عینک های آفتابی فقط اکسسوری نیستند ، آنها محافظی هستند که برای محافظت از چشم در برابر اشعه ماورا بنفش طراحی شده اند ، و از شدت نور آفتاب را میکاهد و به جلوگیری از مشکلاتی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث آسیب شبکیه ، آب مروارید و فوتوکراتیت شود ، کمک می کنند در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام خرید عینک آفتابی به خاطر بسپارید تا بتوانید هوشمندانه خرید کنید .

نکات مهم برای خرید عینک های آفتابی

محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

سراغ عینک های آفتابی بروید که ۱۰۰٪ از اشعه ماورا UV بنفش محافظت می کنند. این ویژگی معمولاً روی برچسب عینک نشان داده می شود ، بنابراین مطمئن شوید که قبل از خرید برچسب ها را بررسی کرده اید.

عینک های آفتابی برای افرادی که در معرض نور زیاد UV قرار دارند در طول فعالیت هایی مانند ورزش برف ، ورزش های آبی و رانندگی در هوای روشن ضروری است. هنگام خرید عینک آفتابی ، یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید ، محافظت ۱۰۰٪ در برابر اشعه ماورا بنفش است. حتی اگر خورشید ۹۳ میلیون مایل دور باشد ، اشعه ماورا بنفش ماورا بنفش که از آن ساطع می شود ، می تواند عاملی در ایجاد آب مروارید ، تخریب ماکولا و رشد چشم ، از جمله سرطان باشد.

خرید عینک آفتابی

دو نوع نور ماورا بنفش وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

اشعه UVB

این اشعه ها فوق العاده شدید هستند و علت اصلی آفتاب سوختگی و سرطان هستند و می توانند برای چشم ها بسیار خطرناک باشند. شدت اشعه UVB در طول سال متفاوت است و در ماه های تابستان بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر بسیار قوی تر است – این زمانی از سال است که شیب محوری زمین به سمت خورشید زاویه دارد و باعث تمرکز بیشتر اشعه UVB می شود. . اگرچه اشعه UVB در تابستان شدت بیشتری دارد ، اما ظرفیت سوختن یا آسیب دیدن پوست و چشم را در تمام طول سال دارد و اثر آنها در اثر برف تقویت می شود.

اشعه UVA

اشعه UVA 95٪ از اشعه ماورا بنفش را که به سطح زمین می رسد تشکیل می دهد. شدت اشعه UVA در طول سال متفاوت نیست و اگرچه شدت آن بسیار کم است ، اما شیوع آن ۳۰-۵۰ برابر بیشتر از اشعه UVB است. در مطالعات اخیر ، نشان داده شده است که پرتوهای UVA می توانند در ایجاد سرطان پوست و عکسبرداری نقش داشته باشند و با ایجاد انواع خاصی از آب مروارید ارتباط دارند.

با توجه به شیوه زندگی تان عینک بخرید

عینک آفتابی به اشکال و مواد مختلفی ارائه می شود و انتخاب از بین مدل های زیاد می تواند دلهره آور باشد. برای کمک به محدود کردن انتخاب های خود ، باید  سبک زندگی خود را بشناسید . آیا اهل ورزش یا فعالیت در فضای باز هستید یا بینایی تان چطور است؟ در نظر گرفتن روال بینایی شما و همچنین زمان و مکان استفاده از عینک آفتابی به شما کمک می کند تا عینک آفتابی دقیقتری بخرید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “بررسی مشکلات شایع چشمی و درمانش،آبریزش چشم تا گل مژه” را نیز مطالعه بفرمایید.      

اندازه

به طور کلی ، عینک آفتابی بزرگتر محافظت بیشتری نسبت به عینک آفتابی کوچکتر دارد. آنها پوشش بیشتری را فراهم می کنند که به جلوگیری از اشعه ماورا بنفش از چشم شما کمک می کند. با این حال ، شما باید همه معیارها را برای خرید عینک آفتابی در نظر بگیرید.

فرم صورت خود را در نظر بگیرید و لنزهای متناسب با آن تهیه کنید.

در اینجا یک راهنمای سریع در مورد اشکال مختلف صورت آمده است:

صورت به شکل قلب (خط فک باریک) – مربع یکپارچه ، چشم گربه ای
صورت گرد (استخوان گونه گسترده) – مربع یکپارچه ، چشم گربه ، مربع ، زاویه ای ، مستطیل
شکل بیضی (طولانی تر از عرض) – مربع یکپارچه
شکل مربع – گرد

عینک آفتابی شما ممکن است همه ویژگی های توصیه شده را داشته باشد ، اما اگر یک جفت نامناسب را انتخاب کنید ، همه آنها بی فایده خواهد بود. جدا از ظاهر ناجور ، عینکی  که مناسب نباشد ممکن است باعث آسیب شود و بیشتر مستعد خسارت باشد.

خرید عینک آفتابی
خرید عینک آفتابی

اندازه چشم

این اندازه گیری افقی از لبه خارجی به لبه داخلی یک لنز است. عرضهای معمول ۴۰-۶۲ میلی متر است.

اندازه پل

پل فاصله لنزهاست. عرض های معمول ۱۴-۲۴ میلی متر است.

هزینه

هزینه عینک آفتابی به میزان سطح محافظتی که می تواند برای چشم شما ایجاد کند ارتباط مستقیمی ندارد. با این وجود ، مهم است که با توجه به مبلغی که می خواهید برای عینک آفتابی هزینه کنید ، قیمت را در نظر بگیرید. بسته به بودجه خود می توانید به سراغ مارک های لوکس یا برچسب های مقرون به صرفه تری بروید.

رنگ لنز

عینک های آفتابی در رنگ های مختلفی ارائه می شوند و انتخاب هر رنگ بیشتر به انتخاب شما بستگی دارد. این لنزها معمولاً تیره هستند ، اما لنزها می توانند به رنگهای دیگر مانند کهربایی و خاکستری نیز باشند که می تواند به ایجاد کنتراست در بینایی کمک کند. توجه به این نکته ضروری است که لنزهای تیره لزوماً برابر با محافظت بهتر در برابر اشعه ماورا بنفش نیستند.

لنزهای پلاریزه

لنزهای پلاریزه به کاهش تابش خیره کننده و جلوگیری از اشعه ماورا بنفش کمک می کنند. گرچه لزوماً در برابر نور خورشید محافظت نمی کنند ، اما می توانند سهولت و ایمنی را به فعالیت هایی مانند رانندگی یا گذراندن وقت در ساحل بیفزایند.

سایر ویژگی های مهم برای خرید عینک آفتابی

مقاومت در برابر خراش ویژگی دیگری است که شما می خواهید عینک آفتابی شما داشته باشد. همچنین ضروری است که لنزهای خود را قبل از خرید کاملاً بررسی کنید و مطمئن شوید که هنگام نگه داشتن لنزها در مقابل نور ، موجی ایجاد نمی کند.

عینک آفتابی فریم فلزی

فلز یکی از مواد معمولاً مورد استفاده در ساخت قاب های عینک آفتابی است. قابلیت انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر خوردگی و سهولت تنظیم آن ، متناسب با بسیاری از اشکال صورت و سبک های قاب را بسیار آسان می کند. قاب های فلزی معمولاً گران تر ، دوام کمتری دارند و برای ورزش های اکشن ایده آل نیستند.

عینک آفتابی قاب تیتانیوم

قاب های تیتانیوم که عموماً در عینک های آفتابی با کیفیت بالاتر یافت می شوند ، با دوام (ضد عفونی) مقاوم در برابر خراش هستند و گران قیمت ترین چیزها هستند.

خرید عینک آفتابی
خرید عینک آفتابی

عینک آفتابی قاب پلی کربنات

این پلاستیک سخت و متنوع ، مقاومت شدیدی در برابر ضربه دارد و در بسیاری از عینک های ایمنی و ورزشی یافت می شود. علیرغم دوام بالا ، آنها فریم های سخت هستند و بسیار انعطاف پذیر نیستند. قاب های پلی کربنات انتخاب خوبی برای بچه ها دارند زیرا قاب ها می توانند ضرب و شتم داشته باشند.

عینک آفتابی Acetate Frame

استات خود یک پلاستیک است ، اما کمی متفاوت است. در مقایسه با یک قاب پلاستیکی استاندارد (معمولاً اکریلیک یا پلی اورتان) ، قاب های استات قوی تر ، انعطاف پذیرتر و به طور کلی سبک تر هستند. قابهای استات می توانند تنوع زیادی در رنگها و بافتها داشته باشند و از آنجا که رنگ به جای رنگ آمیزی در خود مواد جاسازی شده است ، رنگ تمایل به ماندگاری دارد.

عینک آفتابی قاب پلاستیکی

عینک های آفتابی را می توان از طیف گسترده ای از قاب های پلاستیکی ، از اکریلیک گرفته تا پلی اورتان ، تهیه کرد. قاب های پلاستیکی به طور کلی ارزان ترین قاب های موجود هستند و در صورت بروز مشکل می توانند گزینه مناسبی باشند.

انواع لنزهای عینک آفتابی

لنزهای عینک آفتابی شیشه ای نوری

لنزهای شیشه ای نوری برای اطمینان از بینایی بدون موج ، آسیاب شده و با استانداردهای دقیق صیقل داده می شوند. شیشه نوری بسیار مقاوم و ضد خراش است. از مزایای اصلی لنزهای شیشه ای نوری ، سطح بالای دید بدون تحریف و مقاومت در برابر خراش است. با این حال ، نکته منفی این است که گران ترند و وقتی تحت تأثیر قرار می گیرند ، گاهی اوقات عینک خراب می شود یا می شکند ، که می تواند برای ورزش های فعال خطرناک باشد.

عدسی های عینک آفتابی پلی کربنات

لنزهای پلاستیکی پلی کربنات بهترین گزینه برای افرادی است که با عینک آفتابی خود فعالیت می کنند و از بین می روند. لنزهای پلی کربنات از ماده ای مشابه شیشه جلوی هواپیما ساخته می شوند و تقریباً غیرقابل تخریب هستند. پلی کربنات در برابر نور و خراش مقاوم است (اما در برابر خراش نیست) ، وضوح نوری بالایی را ارائه می دهد و ۵۰ برابر شیشه نوری مقاوم در برابر ضربه است. که آن را به یک لنز بسیار قوی و بدون موج تبدیل می کند. تنها معایب سطح مقاومت در برابر خراش کمی پایین تر و همچنین وضوح نوری است که به خوبی شیشه نوری  نیست.

عینک آفتابی
مدل های عینک آفتابی

لنزهای عینک آفتابی پلی اورتان NXT

 این ترکیب تمام مزایای شیشه نوری و تمام قابلیت های عملکرد پلی کربنات را دارد. لنزهای پلی اورتان NXT بهترین انتخاب برای هرکسی است که مایل است پول نقد را برای دریافت آن جمع کند. لنزهای NXT با Trivex ، یک ماده پلیمری پیشرفته ساخته می شوند که از جمله مزایای آن می توان به مقاومت در برابر ضربه شدید ، وضوح نوری برتر و وزن فوق العاده سبک اشاره کرد.

لنزهای آفتابی آکریلیک

لنزهای اکریلیک یک راه حل ارزان برای عینک آفتابی و یک انتخاب ایده آل برای عینک آفتابی است. اینها با دوام اندک اما بدون قیمت بالا ، دوام خوبی دارند.

رنگهای مختلف لنز در شرایط مختلف نوری به عملکرد لنز می افزایند اما به افزایش محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش کمک نمی کنند. رنگهای مختلف لنز آرایه ای از ظاهر متفاوت را ایجاد می کند و باعث می شود چشمان شما در برابر نور متفاوت واکنش متفاوتی را ایجاد کنند و باعث می شود رنگهای خاصی برای فعالیتها و شرایط خاص مناسب تر باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.