حاملگی خارج رحم چیست و چه باید کرد؟

حاملگی خارج رحم چیست و چه باید کرد؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”حاملگی خارج رحم چیست و چه باید کرد؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

بیشتر موارد حاملگی خارج رحمی در ابتدا مورد توجه قرار نمی گیرند ، اما اگر بلافاصله برطرف نشود ، این مسئله جدی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. بیاموزید که حاملگی خارج رحمی چیست ، چگونه می توان از آن جلوگیری کرد ، چه گزینه های درمانی و درمانی در دسترس است و معنی آن برای بارداری های آینده چیست.

بارداری خارج رحمی ممکن است به عنوان درد قاعدگی یا علائم اولیه بارداری اشتباه گرفته شود. با این حال ، این شرایط بسیار جدی است ، بنابراین مهم است که فورا مراقبت کنید.

در این پست ، ما پاسخ خواهیم داد:

حاملگی خارج رحمی چیست؟
چه عواملی باعث بارداری خارج رحمی می شود؟
آیا بارداری خارج رحمی می تواند ادامه داشته باشد؟
درمان های طبیعی برای بارداری خارج رحمی چیست؟
قبل از بارداری مجدد ، بهترین روش بهبودی چیست؟

بارداری خارج رحمی چیست؟

حاملگی خارج رحمی هنگامی است که تخمک بارور شده خارج از رحم ، به طور معمول در لوله رحمی کاشته می شود – بیش از ۹۵ درصد از حاملگی های خارج رحمی در لوله رحمی اتفاق می افتد ، در حالی که بقیه در حفره شکم ، تخمدان ها یا دهانه رحم اتفاق می افتد.

از آنجا که این قسمت های بدن نمی توانند جنین در حال رشد را در خود جای دهند ، حاملگی های خارج رحمی زنده نیستند. اگر به موقع درمان نشود ، حاملگی خارج رحمی می تواند پاره شود و منجر به خونریزی داخلی و سایر موارد بالقوه تهدید کننده زندگی شود.

بارداری خارج رحمی چقدر شایع است؟

حاملگی خارج رحمی غیر معمول است و کمتر از ۲ درصد از حاملگی ها خارج رحمی است. با این حال ، در صورت حل نشدن مسئله اساسی ، حدود ۱۰ درصد از زنانی که قبلاً بارداری خارج رحمی داشته اند ، دوباره به این موضوع دچار میشوند.

چه عواملی باعث بارداری خارج رحمی می شود؟

نیمی از حاملگی های خارج رحمی به علت ناشناخته ای رخ می دهد ، اما برخی از عوامل خطر شناخته شده وجود دارد. دلایل حاملگی خارج رحمی براساس سابقه پزشکی یک خانم و بدن منحصر به فرد وی متفاوت خواهد بود .

اما این عوامل می توانند احتمال بارداری خارج رحمی را افزایش دهند:

۱٫ بیماری التهابی لگن (PID)

این شرایط هنگامی رخ می دهد که باکتری ها به واژن وارد می شوند ، که اغلب در اثر برخی بیماری های مقاربتی رخ می دهد. هنگامی که اندام های جنسی ملتهب هستند ، می تواند از عبور تخمک بارور شده از لوله های رحمی به رحم محل تعلق آن جلوگیری کند. اگرچه غیر معمول است ، دستگاه های داخل رحمی (IUDs) ، نوعی کنترل بارداری ، همچنین می توانند باعث PID شوند.

۲٫ بیماریهای مقاربتی (STD)

بیماری های مقاربتی ، مانند سوزاک یا کلامیدیا ، باعث ایجاد لوله رحمی و التهاب اندام های جنسی می شود که می تواند منجر به آسیب داخلی شود. تصور می شود که کلامیدیا باعث ایجاد ۵۰ درصد از حاملگی های خارج رحمی ، به ویژه برای زنان ۲۵ سال و کمتر باشد. حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا به کلامیدیا حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند و علائم می توانند سالها بدون شناسایی باقی بمانند یا در بیشتر موارد وجود نداشته باشند.

این باکتری می تواند به لوله های رحمی آسیب برساند ، از عبور تخمک و کاشت در رحم جلوگیری کند. یک سیستم ایمنی قوی ممکن است کلامیدیا را بدون نیاز به درمان با آنتی بیوتیک برطرف کند ، اما این به موارد خاص بستگی دارد.

۳٫ تاریخچه جراحی

اکثریت قریب به اتفاق – ۹۳ درصد! – از روشهای جراحی شکم و لگن منجر به چسبندگی اسکار می شود که می تواند باعث التهاب و مسدود شدن مسیر تخمک بارور شود. اسکارهای ناشی از پارگی آپاندیس ، عفونت یا جراحی در اندام های زنانه همگی می توانند باعث حاملگی خارج رحمی شوند.

حاملگی های خارج رحمی که به جراحی ختم می شوند نیز ممکن است باعث ایجاد زخم و آسیب به لوله شوند که خطر پیوند ناموفق دیگر را افزایش می دهد.

۴٫ آندومتریوز

این وضعیت باعث می شود که پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد کند و در نتیجه التهاب و خونریزی اندام های زن آسیب ببیند. زنان مبتلا به آندومتریوز حدود سه برابر بیشتر احتمال دارد که بارداری خارج رحمی داشته باشند. محققان در مطالعه ای بر روی بیش از ۱۴۰۰۰ زن نظریه پردازی کردند که

“افزایش التهاب لگن و تغییرات ساختاری و عملکردی رحم که به دلیل آندومتریوز رخ می دهد به احتمال زیاد دلیل افزایش خطر بارداری است.”

۵٫ داشتن IUD (دستگاه داخل رحمی)

آی یو دی ، مانند میرنا یا اسکایلا ، هورمون هایی را برای جلوگیری از بارداری ترشح می کند ، اما این می تواند مشکل ساز باشد. در صورت عدم تعادل هورمون ها ، لوله های رحمی عملکرد صحیحی ندارند.

اگر حاملگی در حین کاشت آی یو دی هورمونی رخ دهد ، تخمک بارور شده می تواند در لوله رحمی گیر کند. حداکثر نیمی از حاملگی هایی که با IUD اتفاق می افتد ، حاملگی خارج رحمی است.

۶٫ کنترل بارداری

درست مانند آی یو دی هورمونی ، سایر اشکال هورمونی جلوگیری از بارداری نیز می تواند باعث حاملگی خارج رحمی شود. برخی از گزینه های کنترل بارداری هورمونی ، مانند قرص ، می توانند بر توانایی لوله های رحمی در انقباض و انتقال تخمک به سمت رحم تأثیر بگذارند.

۷٫ سن

زنانی که ۳۵ سال به بالا دارند بیشتر از مادران جوان در معرض خطر بارداری خارج رحمی قرار دارند.

۸٫ سیگار کشیدن

هرچه دود سیگار بیشتر استشمام کند ، خطر بارداری خارج رحمی بیشتر است. در واقع ، سیگار کشیدن خطر را ۵ درصد افزایش می دهد. نیکوتین می تواند باعث اسپاسم لوله ها شود و از عبور تخمک به رحم جلوگیری کند.

۹٫ پروژسترون کم

مطالعه ای که توسط دکتر باکلی در Annals of Emergency Medicine انجام شد ، نشان داد که سطح پایین پروژسترون در زنان باردار ممکن است حاملگی خارج رحمی را نشان دهد. در این مطالعه ، ۱۰ درصد از مادران باردار با سطح پروژسترون زیر ۲۲ نانوگرم در میلی لیتر بارداری خارج رحمی داشتند ، در حالی که ۱۰۰ درصد از کسانی که سطح پروژسترون بالاتر داشتند ، بارداری خارج رحمی نداشتند.

با این حال ، فقط حدود ۱۵ درصد از زنانی که بارداری خارج رحمی را تجربه می کنند ، سطح پروژسترون غیرطبیعی دارند ، بنابراین این علامت به تنهایی نمی تواند برای تشخیص استفاده شود. برای خانم هایی که پروژسترون کم دارند ، کرم پروژسترون طبیعی ممکن است به جلوگیری از عوارض بارداری از جمله حاملگی خارج رحمی کمک کند.

۱۰٫ سزارین

سزارین می توانند باعث افزایش بافت اسکار در اطراف اندامهای جنسی شوند. بافت بیش از حد ممکن است به لوله های رحمی آسیب برساند و از عملکرد مناسب جلوگیری کند و به طور بالقوه باعث حاملگی خارج رحمی شود. اگرچه حاملگی خارج رحمی از زخم سزارین نادر است (تخمین زده می شود از هر ۱۸۰۰ مورد ۱ مورد) ، این تعداد در حال افزایش است زیرا بیش از ۱/۳ از تمام حاملگی ها به سزارین منتهی می شوند.

حاملگی خارج رحم چیست و چه باید کرد؟
حاملگی خارج رحم چیست و چه باید کرد؟

علائم بارداری خارج رحمی چیست؟

بسیاری از زنان با حاملگی خارج رحمی علائم غیرمعمولی را تجربه نمی کنند و ۳۰ درصد حتی خونریزی ندارند. هورمون بارداری ، hCG اغلب مانند یک بارداری طبیعی نیز افزایش می یابد و باعث علائم اولیه بارداری می شود. به همین دلایل ، ممكن است مادران ندانند كه حاملگی خارج از رحم است ، مگر اینكه بخواهند آن را با سونوگرافی تایید كنند.

کسانی که علائمی دارند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

درد تیز شکم یا لگن
خونریزی واژن
فشار خون پایین
سرگیجه یا غش کردن
درد کمر
گرفتگی عضلات در یک طرف لگن (نشان می دهد تخمک در لوله رحمی آن طرف گیر کرده است)
نکرر ادرار
*اگر فکر می کنید تازه باردار شده اید و علائم فوق را تجربه کرده اید ، بسیار مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه یک بارداری خارج رحمی تشخیص داده می شود؟

کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) استفاده از سونوگرافی همراه با نظارت بر سطح hCG را برای تشخیص حاملگی خارج رحمی توصیه می کند. اگر میزان hCG بالاتر از ۱۵۰۰ میلی لیتر در میلی لیتر باشد و در سونوگرافی ترانس واژینال هیچ کیسه بارداری در رحم نشان داده نشود ، پزشک شما شک به حاملگی خارج رحمی خواهد داشت.

آیا جنین می تواند از بارداری خارج رحمی جان سالم به در ببرد؟

متأسفانه تخمک بارور شده قادر به زنده ماندن نیست و هدف این است که به مادر در بهبود و جلوگیری از عوارض تهدید کننده زندگی کمک کند. در ۹۰ درصد از حاملگی های خارج رحمی ، تخمک هرگز زنده نبوده و ضربان قلب وجود نداشته است.

اگر دچار بارداری خارج رحمی شدید:

بخوانید و آرام باشید
دعا کنید و مراقبه کنید
حرکات ملایم و حرکات نرم مانند یوگا و پیاده روی (با تأیید پزشک)

چگونه بارداری خارج رحمی را درمان کنیم؟

این به سابقه پزشکی و دقیقاً آنچه در بدن شما اتفاق می افتد بستگی دارد ، اما روشهای مختلفی وجود دارد که پزشک می تواند بارداری خارج رحمی را برطرف کند:

مدیریت انتظار

اساساً این انتظار است و می بینید چه اتفاقی می افتد. پزشک شما محل تخمک ، وضعیت لوله های رحمی و سایر اندام های جنسی شما را ارزیابی کرده و میزان hCG شما را کنترل می کند. اگر سطح hCG در حال کاهش است ، این نشان می دهد بدن شما ممکن است به طور طبیعی تخمک بارور شده را دوباره جذب کند.

حدود ۴۷-۸۲ درصد از زنان می توانند با اطمینان از مدیریت حاملگی به عنوان اولین خط دفاعی در بارداری خارج رحمی استفاده کنند. این روش تنها در صورت ایمن بودن سطح hCG کم و کاهش ، هیچ چیز پاره نشده و خونریزی داخلی وجود ندارد.

اگرچه مدیریت حاملگی طبیعی ترین گزینه است ، بارداری خارج رحمی می تواند بسیار جدی باشد. شما باید از نزدیک با پزشک خود کار کنید تا تشخیص دهید که آیا برای شما مناسب است یا خیر.

تکنیک Wurn

تخمین زده می شود ۲۵-۳۵ درصد موارد ناباروری ، که شامل حاملگی خارج رحمی است ، به دلیل انسداد لوله های رحمی ایجاد می شود. محققان دریافتند که روش ماساژ درمانی Wurn منجر به ۶۱ درصد موفقیت در باز شدن لوله های نیمه یا کاملا مسدود شده می شود.

این درمان حاملگی خارج رحمی ممکن است گران باشد – هزینه آن معمولاً ۵۰۰۰ دلار است که ممکن است تحت پوشش بیمه باشد یا نباشد. همه زنان کاندیدای این روش نیستند ، بنابراین حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی آشنا به این روش مشورت کنید.

متوترکسات

این داروی به تجزیه سلولهای تشکیل شده در تخمک بارور کمک می کند تا بدن بتواند آنها را دوباره جذب کند. اگر سطح hCG به اندازه کافی سریع کاهش نیابد ، دارو به صورت تزریق تجویز می شود. متوترکسات برای کسانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و یا با برخی شرایط خاص پزشکی بی خطر نیست.

عوارض جانبی متوترکسات عبارتند از: سرکوب مغز استخوان ، افزایش آنزیم های کبدی ، ریزش مو ، تورم و زخم های دردناک در دهان ، حالت تهوع و اسهال. یک دوز متوترکسات عوارض جانبی کمتری دارد ، اما حدود ۵ درصد اثر کمتری دارد.

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ درمان متوترکسات بارداری خارج رحمی بیش از سه برابر شده است ، در حالی که جراحی ها ۲۵ درصد کاهش یافته است. اگر پارگی از قبل اتفاق نیفتاده است ، متوترکسات می تواند به جلوگیری از برداشتن لوله فالوپ کمک کند. شواهد محدود است ، اما کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) اظهار داشت که اعتقاد بر این نیست که متوترکسات بر میزان باروری در آینده تأثیر منفی می گذارد.

عمل جراحی

 تعداد بیشتری از حاملگی های خارج رحمی بدون نیاز به جراحی برطرف شده است و پزشکان اکنون جراحی لاپاراسکوپی را ترجیح می دهند ، که موثرتر است ، به برش های کوچکتر نیاز دارد و زمان بهبودی را تسریع می کند.

در صورت لزوم جراحی ، ممکن است جراح بتواند فقط تخمک بارور شده را خارج کند ، اما گاهی اوقات ممکن است کل لوله رحمی برداشته شود.

متأسفانه ، حاملگی خارج رحمی که به جراحی ختم می شود به احتمال زیاد باعث ایجاد زخم و آسیب به لوله های رحمی می شود که خطر بارداری خارج رحمی در آینده را افزایش می دهد.

بهبودی از یک بارداری خارج رحمی:

اگر می خواهید دوباره باردار شوید ، مهم است که هرگونه بافت آسیب دیده یا جای زخم / چسبندگی ناشی از حاملگی خارج رحمی را برطرف کنید.

روش های طبیعی زیر را در نظر بگیرید:

 روغن کرچک

 روغن کرچک گردش خون را تحریک کرده و سیستم لنفاوی را که وظیفه دفع مواد زائد بدن را بر عهده دارد ، فعال می کند. این برای بارداری خارج رحمی ناشی از بیماری ، عفونت های جراحی ، فیبروم ، کیست یا اشکال دیگر التهاب مفید است. روغن کرچک نیز در صورت استفاده مداوم باعث ترمیم بافت می شوند.

آنزیم درمانی

آنزیم درمانی سیستمیک می تواند به بهبود آسیب لوله های رحمی کمک کند. این آنزیم ها باعث حذف بافت اسکار ، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع بافت اسکار می شوند. چندین نوع مختلف در بازار وجود دارد. این مارک دارای مطالعات معتبری است که از اثربخشی آن پشتیبانی می کند. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا این موارد برای شما مناسب هستند یا خیر.

ماساژ شکمی مایا

ماساژ در ناحیه تحتانی شکم می تواند به تجزیه و از بین بردن بافت اسکار برای بهبود سلامت اندام های تولید مثل کمک کند. این باعث افزایش گردش خون در منطقه می شود تا به روند بهبودی بدن کمک کند. همچنین افزودن روغنهای اساسی مرکبات رقیق به ماساژ باعث گردش خون سالم می شود. با شروع ارتباط زن با بدن ، ماساژ شکمی مایا استرس را از بین می برد و به درمان عاطفی کمک می کند.

درمان با نور قرمز

این روش درمانی در حال افزایش محبوبیت است و برای دهه ها در سطح جهانی مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از طول موج های قرمز سالم فواید زیادی دارد ، اما در هنگام بهبودی از بارداری خارج رحمی نیز مفید است. اگر جراحی لازم باشد ، درمان با نور قرمز می تواند زخم ها را سریعتر التیام بخشد ، التهاب را کاهش دهد و حتی به حداقل رساندن جای زخم کمک کند. همچنین سیستم لنفاوی را برای کمک به سم زدایی تحریک می کند.

درمان با نور قرمز همچنین می تواند افسردگی پس از از دست دادن بارداری را بهبود بخشد. در یک مطالعه ، ۶۹ درصد از زنانی که از نور درمانی استفاده می کردند ، دیگر احساس افسردگی نکردند.

مکمل

مصرف مکمل آهن می تواند از کم خونی ناشی از خونریزی بیش از حد که بعضاً در اثر بارداری خارج رحمی ایجاد می شود ، جلوگیری کند. گوشت قرمز ارگانیک بخورید .

آیا می توانید بعد از بارداری خارج رحمی دوباره باردار شوید؟

در بیشتر موارد ، بله. صرف نظر از چگونگی درمان حاملگی خارج رحمی (دارو ، جراحی ، مدیریت حاملگی) ، ۷۷ درصد زنان بعداً بارداری طبیعی خواهند داشت.

با این حال ، خطر بارداری خارج رحمی دیگر بیش از حد متوسط ​​است .

تقریباً ۷-۱۵ درصد از زنان با بارداری خارج رحمی قبلی مجدداً باردار می شوند و با دو یا چند بارداری خارج رحمی بعدی خطر افزایش می یابد. حاملگی خارج رحمی که به جراحی ختم شده احتمالاً باعث ایجاد زخم و آسیب به لوله شده است که خطر بارداری غیرطبیعی دیگر را افزایش می دهد.

اگر حاملگی اتفاق بیفتد ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می خواهد به محض آزمایش مثبت بارداری ، نظارت بر شما را شروع کند.

چگونه می توان از بارداری خارج رحمی جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای تضمین این که بارداری خارج رحمی نخواهید داشت وجود ندارد ، با این حال موارد خاصی ممکن است کمک کنند. در حالی که نیمی از حاملگی های خارج رحمی به دلایل نامشخصی اتفاق می افتد ، اما اجتناب از عوامل خطر شناخته شده که قبلا ذکر شد ، احتمال بارداری خارج رحمی دیگر را کاهش می دهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و جلوگیری از التهاب باعث غذاهایی که عملکرد اندام های جنسی را مختل می کنند ، مانند روغن های گیاهی و … ، نیز می تواند کمک کند.

در اینجا چند نکته  آورده شده است:

چربی های سالم مانند روغن زیتون ، روغن نارگیل و کره ارگانیک را انتخاب کنید
هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید
سطح استرس خود را کاهش دهید
کافئین را محدود یا از آن اجتناب کنید
برای سلامت روده از پروبیوتیک استفاده کنید
فولات کافی دریافت کنید

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.