۱۰ نکته کاربردی و کلیدی برای تصمیم گیری های سخت در زندگی

شما هر روز تصمیم می گیرید ، از آنچه برای ناهار می خورید تا مسیری که برای رفتن به سر کار خود طی می کنید. اما وقتی عبارت “تصمیم گیری های سخت” را در نظر می گیرید ، احتمالاً ذهن شما به سمت انتخاب های بزرگ تر می رود ، مانند پذیرش پیشنهاد کار ، خرید خانه یا تصمیم برای ازدواج.

تصمیمات سخت در زندگی حتی می تواند در مقیاس بزرگتری باشد ، از جمله تصمیمات مربوط به سلامتی یا مراقبت از عزیز.  اما هر کس متفاوت است. آنچه شما تصمیمی سخت می دانید ممکن است برای بهترین دوست شما تصمیم راحتی باشد.

صرف نظر از اینکه هر کدام از شما چگونه این سطح را انتخاب می کنید ، در اینجا چند مرحله عملی وجود دارد که به شما کمک می کند تا برای تصمیم گیری های سخت در زندگی خود آماده شوید.

نکات طلایی برای تصمیم گیری های سخت در زندگی

۱- نتایج ترجیحی را تجسم کنید

قبل از اینکه به داده های خود بپردازید ، آنچه را که می خواهید در نظر بگیرید. سازمانها بر اساس چشم انداز خود برنامه های استراتژیک می سازند. رهبران ، تأثیرگذاران ، افراد مشهور و ورزشکاران تجسم را به موفقیت آنها نسبت می دهند. فقط از هر دارنده مدال طلای المپیک یا یک روانشناس ورزشی بپرسید که چگونه تجسم بهترین نتیجه در موفقیت آنها بسیار مهم بوده است.

مطمئناً برای استفاده از این استراتژی برای تصمیم گیری های سخت نیازی به بازی در آن سطح ندارید. بنابراین ، یک لحظه عقب بروید و کمی وقت بگذارید تا به نتیجه مورد نظر خود فکر کنید و آن را ثبت کنید.

تصمیم گیری های سخت در زندگی

۲-وظایف خود را انجام دهید

قبل از اتخاذ هرگونه تصمیم سخت – یا اصلاً تصمیمی – با جمع آوری داده های مربوطه که به شما کمک می کند بهترین گزینه ها را پیدا کنید ، شروع کنید.حواستان به جزئیات هم باشد.

فرض کنید شما در نظر دارید که در کدام کالج یا دانشگاه شرکت کنید (یا فرزند خود را به آنجا بفرستید). نرخ های محل تحصیل ، شهریه ، هزینه اتاق و هیئت مدیره ، عوامل زندگی در محوطه دانشگاه و البته شهرت آنها در مسیر تحصیل شما چیست؟ مرحله جمع آوری داده ها بسیار مهم است تا به شما کمک کند انتخاب های خود را محدود کرده و بهترین گزینه ها را افزایش دهید.

۳- در مورد هر گزینه فکر کنید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد ، اما اگر فقط روی یک انتخاب تمرکز کنید ممکن است دچار مشکل شوید. در عوض ، همه گزینه ها و مسیرهای هر انتخاب را در نظر بگیرید . آن را به عنوان نمودار جریان در نظر بگیرید. آن مسیر ممکن است به کجا برسد؟

اگر شما نیاز به تصمیم گیری در مورد یک روش پزشکی دارید ، به احتمال زیاد می خواهید همه گزینه های خود را بدانید. مثلا میتوانید راهکارهای طب سنتی هم درباره مشکل پزشکی خود را در نظر بگیرید.

۴- نقاط مثبت و منفی را مشخص کنید

 قرار دادن گزینه های سیاه و سفید به شما کمک می کند تا نتایج خود را به معنای واقعی کلمه بسنجید.

به عنوان مثال ، شغل جدیدی به شما پیشنهاد شده است و مطمئن نیستید که آیا باید شغل فعلی خود را برای این فرصت جدید ترک کنید. “ماندن” یا “رفتن” را در بالای صفحه خود بنویسید و سپس در زیر هر سرفصل ، تمام مزایا و معایب هریک را بنویسید. اینجاست که داده های تحقیق ، نظرات ، مزایا و خطرات مربوط به هر تصمیم را وارد می کنید. به طور معمول ، ستون با لیست طولانی تر گزینه بهتر شما است. با این حال ، هنوز چند مرحله دیگر برای تکمیل دارید که به شما کمک می کند نسبت به تصمیم سخت خود اطمینان بیشتری داشته باشید.

با افرادی که قبلاً در این راه بوده اند صحبت کنید. با سوالاتی آماده باشید که نه تنها برای زمان خود احترام قائل هستند ، بلکه به شما در دریافت نظرات و مشاوره های واقعی نیز کمک می کنند. این مکالمات همچنین باید به خانواده ، دوستان ، همکاران ، مربیان ، مربیان و البته هر کسی که در نهایت تحت تأثیر این تصمیم سخت قرار می گیرد ، گسترش یابد. آنها نه تنها بینش فوق العاده ای به شما می دهند ، بلکه می توانند به عنوان چراغ پشتیبانی نیز عمل کرده و به شما کمک کنند تا در این راه تنها نباشید.

به خاطر داشته باشید که همه تصمیمات مستلزم نظر دیگران نیست و شما باید تصمیم سخت خود را بگیرید. اما اگر دیگران تحت تأثیر تصمیم سخت شما قرار بگیرند ، احتمالاً در صورت مشارکت آنها در روند کار ، احساس بهتری خواهند داشت.

۶- انتظار مخالفت را داشته باشید

شما هرگز نمی خواهید بر نتایج منفی تمرکز کنید ، اما هر تصمیمی کمی عواقب خواهد داشت. و اینکه ممکن است تصمیم شما مخالفت های دیگران را هم برانگیزد.

به یاد داشته باشید ، نمی توانید همه را راضی کنید و نه باید تلاش کنید. در غیر این صورت ، شما اجازه می دهید احساسات – نه حقایق – حکمروایی کنند ، و این می تواند قضاوت صحیح شما را تیره کند. حتی اگر در هر تصمیمی احساساتی وجود داشته باشد ، باید به کار سختی که تا کنون انجام داده اید و داده ها و نظراتی که جمع آوری کرده اید ، اعتماد کنید.

وقتی مردم اعتراض خود را اعلام می کنند ، به آنها اطلاع دهید که شنیده شده اند و شما به نظر آنها احترام می گذارید . با این کار ، باید بتوانید نگرانی های آنها را برطرف کرده و در آینده از آنها مشاوره بگیرید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “شغل های جالب در دنیا که درآمد خوبی هم دارند” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۷ -مایل به آموزش صحیح باشید

اگر در ابتدا موفق نشدید ، دوباره امتحان کنید. هیچ کس کامل نیست – شما یک انسان هستید و اشتباهات رخ خواهند داد. اما هنگامی که شما بر اشتباه خود مسلط هستید ، به احتمال زیاد در صورت نیاز به اصلاح دوره خود ، دیگران از شما حمایت خواهند کرد.

سرزنش دیگران (و خودتان) برای اشتباهات ناسالم است. در عوض ، به کارهایی که برای بدست آوردن آن انجام داده اید افتخار کنید. و به یاد داشته باشید ، شما قبلاً انتخاب ها ، مسیرها و نتایج را مشخص کرده اید که می توانید بار دوم در آنها امتحان کنید. و از آنجا که شما قبلاً برای تصحیح دوره برنامه ریزی کرده اید ، این باید سطح اطمینان بیشتری را به شما ارائه دهد.

۸- در تصمیم گیری خود مطمئن باشید

پس از گذراندن مراحل تا کنون – و ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد – شما آماده تصمیم گیری سخت خود هستید. شما باید نسبت به انتخاب خود احساس اطمینان کنید. شما همچنین باید به خودتان افتخار کنید که تمام کارهای سنگین را انجام داده اید تا به این نقطه برسید.

اگر قبلاً این کار را نکرده اید ، شک خود را از بین ببرید یا نگران انتخابی باشید که به آن رسیده اید. اگر احساس می کنید کارهای بیشتری باید انجام شود و از تصمیم خود اطمینان ندارید ، به مرحله اول برگردید و نتایج جدید را تجسم کنید.

۹- به خود اعتماد کنید

رهبران مشهور همه در یک چیز مشترک هستند: اعتماد به خود. آنها از صمیم قلب معتقدند که وقتی به این مرحله از تصمیم گیری سخت رسیدند ، باید به خود اعتماد کنند.

شما عبارت “به حس خود اعتماد کنید” را شنیده اید. در واقع شهود می تواند نقش مهمی در تصمیم گیری های سخت داشته باشد. شواهد علمی نشان می دهد که چگونه نشانگرهای جسمانی-آن احساسات درون بدن ، مانند افزایش ضربان قلب ، که با احساسات هماهنگ است-اغلب تصمیم گیری را هدایت می کند.

وقتی بهترین نتیجه بالقوه مبهم به نظر می رسد ، بررسی کنید که هر انتخاب در نهایت چه احساسی در شما ایجاد می کند. مطمئناً خوب است که در مورد یک تصمیم سخت استرس داشته باشید اما نه در حدی که تصمیم گیری های سخت را از توانایی های شما بکاهد.

تصمیم گیری در زندگی

۱۰- تصمیم سخت خود را بگیرید

در حالی که تصمیمات سخت در زندگی آسان نیست ، و همیشه سرگرم کننده نخواهد بود. هنگامی که تصمیم سخت گرفته شد ، احساس بهتری خواهید داشت. بنابراین ، یک لحظه وقت بگذارید تا روند بررسی کامل خود ، کار سخت و تامل برانگیز خود را در این تصمیم سخت تصدیق کنید. خیلی چیزها باعث شده که شما به این نقطه برسید. بنابراین ، شما باید در مورد تصمیم خود احساس خوبی داشته باشید. اکنون زمان تعهد و اقدام است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.