بیماری حرکت (بیماری دریا ، بیماری اتومبیل ، بیماری ارتفاع) چیست؟

علائم بیماری حرکت می تواند شامل سردرد ، تهوع ، سرگیجه و عرق سرد باشد. بیماری حرکت حسی است که شما زمانی احساس می کنید که حرکتی که در گوش داخلی احساس می کنید با حرکتی که تصور می کنید متفاوت باشد. این یک بیماری شایع است که در برخی از افرادی که با ماشین ، قطار ، هواپیما یا قایق سفر می کنند رخ می دهد. بسیاری از مردم در صورت سوار شدن بر روی ترن هوایی یا سایر پارکهای تفریحی مشابه از این وضعیت رنج می برند.

اگرچه زنان باردار و کودکان بیشتر مستعد بیماری حرکتی هستند ، اما تقریباً هر کسی که در سفر است در معرض بیماری حرکت قرار دارد. برای افرادی که با قایق سفر می کنند ، بیماری دریایی را می توان نوعی بیماری حرکتی دانست. سایر عوامل خطر عبارتند از:

ترس یا اضطراب افراد از سفر
نحوه سفر
تهویه نامناسب در وسیله نقلیه در حال حرکت

علائم بیماری حرکت

پیشگیری از ایجاد بیماری حرکت

گاهی از بیماری حرکت به عنوان بیماری دریایی یا بیماری اتومبیل یاد می شود. علائم بیماری حرکتی تهوع ، استفراغ ، سرگیجه ، تعریق و احساس ناخوشی است.

نکات زیر می تواند به شما در پیشگیری یا کاهش شدت بیماری حرکتی کمک کند:

مراقب مصرف غذاها و نوشیدنی ها خود قبل و در طول سفر باشید. برای جلوگیری از حالت تهوع از خوردن غذاهای با بوی قوی خودداری کنید.

۲۴ ساعت قبل از سفر وعده های غذایی سبک یا میان وعده بخورید و سعی کنید از وعده های غذایی بزرگ یا پرچرب اجتناب کنید.

در قسمت های جلویی هواپیما بنشینید.

اگر سوار قایق هستید ، از اتاقک بالایی در قسمت جلویی قایق بخواهید و تا جایی که ممکن است چشم خود را در افق یا زمین ثابت نگه دارید.

در طول سفر با اتومبیل ، روی صندلی جلوی خودرو بنشینید ، چشم های خود را به افق نگه دارید ، سر خود را به پشتی صندلی تکیه دهید و سعی کنید نسبتاً بی حرکت باشید.

در هواپیماها ، قطارها و اتومبیل ها ، دریچه های هوا را به سمت صورت خود بچرخانید.

از کشیدن سیگار خودداری کنید.

تنفس کوتاه ، کم عمق و سریع اغلب می تواند به علائم بیماری حرکتی کمک کند ، بنابراین بر حفظ تنفس آرام و عمیق تمرکز کنید.

علائم بیماری حرکت چیست؟

علائم و نشانه های بیماری حرکت معمولاً با احساس ناراحتی و به دنبال آن عرق سرد (تعریق) و سرگیجه شروع می شود. برخی از افراد ممکن است موارد زیر را تجربه کنند :

پوست رنگپریده
افزایش تولید بزاق
سردرد
خستگی
تهوع و استفراغ معمولاً پس از این علائم اولیه ایجاد می شود.

علت بیماری حرکت ؟

بیماری حرکت ناشی از سیگنال های ترکیبی است که توسط چشم ها و گوش داخلی (کانال های نیم دایره) به مغز ارسال می شود. اگر نمی توانید حرکت بدن خود را مشاهده کنید یا برعکس ، اگر حرکتی را که چشم شما می بیند احساس نمی کنید ، به احتمال زیاد مغز شما سیگنال های متفاوتی دریافت می کند و برخی جنبه ها یا علائم بیماری حرکتی را در شما ایجاد می کند.

آیا برای درمان بیماری حرکتی نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

اکثر افراد مبتلا به بیماری حرکت نیازی به مراجعه به پزشک خود برای درمان آن ندارند.

چه داروهای خانگی به برطرف شدن بیماری حرکت کمک می کند؟

قبل از مصرف این داروها ، اقدامات احتیاطی را بخوانید زیرا بسیاری از این داروها عوارض جانبی دارند ، به عنوان مثال:

خواب آلودگی
دهان خشک
تاری دید
بی نظمی (گهگاه)
افرادی که وسیله نقلیه رانندگی می کنند یا از تجهیزات سنگین استفاده می کنند نباید از این داروها استفاده کنند.

درمان بیماری حرکت می تواند شامل تغییرات ساده در محیط باشد ، به عنوان مثال ، گرفتن هوای تازه باشد .

برخی از افراد مبتلا به بیماری حرکت به تمرینات بیوفیدبک و تکنیک های  آرام سازی پاسخ می دهند.

گیاهان برای درمان بیماری حرکت عبارتند از زنجبیل ، نعناع و چای.

برخی از افراد به طب سوزنی پاسخ می دهند.

کدام دارو باعث از بین رفتن بیماری حرکتی می شود؟ آیا می توانید بیماری حرکت را درمان کنید؟

اکثر داروهایی که برای درمان بیماری حرکتی استفاده می شوند می توانند به جلوگیری از آن کمک کنند ، اما قابل درمان نیست. داروهای بدون نسخه ، و گاهی اوقات داروهای تجویزی ، برای تسکین و در برخی موارد از بیماری حرکت استفاده می شود. برخی از رایج ترین داروهایی که می توانند برای بیماری حرکت استفاده شوند عبارتند از:

اسکوپولامین
دیمن هیدرینات (درامین)
مکلیزین (Antivert ، Bonine ، Meni-D ، Antrizine)
پرومتازین (فنرگان ، فنادوز ، پرومتگان)
دیفن هیدرامین (بنادریل)
سیکلیزین (مارزین)

علت بیماری حرکت

چه موقع باید برای بیماری حرکت با پزشک تماس بگیرم؟

اکثر افراد مبتلا به بیماری حرکت نیازی به مراجعه به پزشک برای درمان آن ندارند مگر اینکه دچار کم آبی بدن در اثر استفراغ مداوم و درمان ناپذیر شوید. برای اکثر افراد مبتلا به بیماری حرکت ، علائم به آرامی کاهش می یابد و سپس ناپدید می شوند.

دریازدگی یکی از بیماری های حرکت، چه بیماری است ؟

یکی از اولین سوالاتی که وقتی صاحبخانه متوجه می شود که من در دریا کار می کنم از من می پرسد این است که “آیا شما دچار بیماری دریایی می شوید؟” در حقیقت من ، فقط یک بار. آن هم …

در حال پختن لازانیا در قايق بادباني ۳۷ پايي بودم كه در باد ۲۰ متر متورم مي شد كه چراغ نفتی خراب شد.  فضای محدود ، رول های سنگین ، بوی لازانیا و نفت سفید هرگز مرا زیاد اذیت نکرد ، اما ترکیب این چهار مورد غیرقابل حل شد. خوشبختانه من فقط به سمت بالا رفتم و منتظر بودم تا کابین بیرون بیاید ، اما ۶۰ ثانیه ای که منتظر بودم باعث شد تا دریازدگی را تجربه کنم.

بدترین جنبه بیماری دریایی این است که نتوانید آن را متوقف کنید. بیماری دریایی در یک قایق نزدیک به ساحل را می توان با بازگشت به اسکله حل کرد ، اما در وسط اقیانوس ، تنها گزینه شما این است که منتظر بمانید تا دریاها آرام شوند. این می تواند روزها طول بکشد.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “درمان عفونت ادرار با داروهای گیاهی” را نیز مطالعه بفرمایید.      

جلوگیری از دریازدگی

خبر خوب این است که ۷۵ درصد مردم در نهایت به دریا عادت می کنند و طبیعتاً از این بیماری رهایی می یابند.

برای کسانی که مصمم هستند این مشکل را کنار بگذارند ، در اینجا لیستی از ۵۰ روش برای جلوگیری از بیماری دریایی وجود دارد. برخی از این موارد از نظر علمی مورد آزمایش قرار گرفته اند ، برخی دیگر از داستان های دریایی و بیشتر آنها را از مردان و زنانی که در دریا کار می کنند جمع آوری کرده ایم. نتایج متفاوت خواهد بود ، راه حلی که برای یک فرد مفید است ، اغلب برای شخص دیگر جواب نمی دهد ، بنابراین شما باید از یک رویکرد علمی برای یافتن راه حلی که برای شما مناسب است استفاده کنید.

خودتان را گول بزنید:

باور کنید یا نه ۹۹ درصد از بیماری های دریایی روانی است. حتي سختگيرترين دريانورد هم گاهي احساس ترس مي كنند … اما ما به سرعت اين مشكل را با گفتن اينكه “من شجاعم و دریا زیبا است !” قبل از حرکت ۳ بار آن را در آینه تکرار کنید. و مطمئن باشید که با قاطعیت می گویید!

به افق نگاه کنید :

وقتی یک کشتی سوار دریای سنگین می شود همه چیز در حال حرکت است. تنها چیزی که ثابت است افق است و نگاه کردن به آن اغلب تعادل داخلی شما را باز می گرداند.

حس بویایی خود را دنبال کنید:

بیماری حرکت اغلب به دلیل بوی بد بو ایجاد می شود. بنابراین اگر بوی عجیبی احساس کردید ، سریع به هوای تازه بروید. و مطمئن شوید که محل زندگی خود را تمیز نگه دارید … اتاق یا بدن کثیف راهی سریع برای دعوت بو است.

جلوگیری از دریازدگی

افراد دیگر :

بیماری حرکت بسیار مسری است! یکی از راه های مطمئن برای بیماری دریایی ، تماشای مریضی افراد دیگر است. مانند سرما در حیاط مدرسه ، بیماری حرکت نیز بسیار مسری است. به هر قیمتی از سایر افراد دریایی خودداری کنید.

مراقب آنچه می خورید باشید:

یکی از دلایلی که مردم در کشتی های تفریحی دچار بیماری دریایی می شوند این است که ما تمایل داریم بیش از حد غذا بخوریم. غذاهای پرچرب مانند آب در سر به دور شکم می چرخند. همچنین از مصرف شکر که باعث سبکی سر و سرگیجه می شود خودداری کنید.

آدامس بجوید و شیرینی بخورید:

برخی دیگر فکر می کنند فقط حرکت مکرر جویدن ، که با آدامس موثرتر است به تسکین علائم کمک می کند.

فقط نمک بخورید :

افسانه قدیمی دریانوردان این است که وقتی دریاها مواج می شوند ، فقط نمک بخورید. شخصاً فکر می کنم رژیم غذایی کامل و سالم به جلوگیری از بیماری دریایی کمک می کند ، اما ممکن است برخی با خوردن نمک حالشان بهتر شود.

آب لیمو بنوشید :

برخی دریانوردان قدیمی قسم می خورند که در طوفان فقط آب لیمو بنوشید و ادعا می کنند که به انقباض معده شما کمک می کند. ما فکر می کنیم این جعلی است ، اما اگر می خواهید آن را امتحان کنید ، حتماً از مصرف لبنیات و آبلیمو با هم اجتناب کنید چون ممکن است حالتان را بدتر کند.

زنجبیل:

چه آن را بجوید ، آن را بمکید یا آن را در چای رقیق کنید ، زنجبیل مدتهاست که یک درمان خانگی محبوب برای بیماری حرکت است. آن را امتحان کنید و نتیجه اش را ملاحظه کنید.

آب هویج ، آب زردآلو ، مرکبات ، آلو ، نعناع ، کوهی سیاه ، جعفری ، مریم گلی ، رزماری و آویشن…. ۱۰۱ گیاه وجود دارد که به درمان بیماری دریایی کمک می کند. ما فقط می توانیم به شما پیشنهاد کنیم که آنها را در مقادیر کم امتحان کنید.

آروماتراپی:

یک عطر پخش کن خوب تهیه کنید  و آن را با آب مقطر ، روغن لیمو ، روغن چوب سرو ، روغن شوید ، روغن اسطوخودوس و چند قطره نعناع پر کنید. سپس آن را به آرامی روی صورت خود اسپری کنید.

وارد آب شوید :

در حالی که این امر در بیشتر کشتی ها غیرممکن است ، اما اگر در قایق غواصی هستید یا در کشتی تفریحی با استخر شنا هستید ، می توانید حرکت آب را با غوطه ور شدن در آن کاهش دهید!

در وسط بمانید:

یک کشتی در مرکز خود تعادل دارد به طوری که مکانی است که کمترین حرکت را در آن نشان می دهد. باید از کمان و شیب به هر قیمتی اجتناب کرد.

دست به کار شوید :

دریانوردان قایقهای دریایی به ندرت دچار بیماری دریایی می شوند و این به این دلیل است که کار آنها بیش از حد است که توسط خدمه کوچک انجام شود تا متوجه آب و هوای بد اطراف آنها شوند. برای جلوگیری از بیماری ، ذهن و بدن خود را با کار یا ورزش آزاد کنید.

دراز بکشید:

برخی می گویند دراز کشیدن از رسیدن هیستامین به مغز جلوگیری می کند و حالت تهوع را کاهش می دهد. سعی کنید به پشت بخوابید تا از فشار وزن معده به داخل عرشه جلوگیری شود.

آب یخ:

پاهای خود را در آب یخ فرو ببرید. ما مطمئن نیستیم که این افسانه همسر است یا درمان واقعی ، اما من حداقل یک ملوان را می شناسم که به آن قسم می خورد.

کوکاکولا بنوشید یا از کک اجتناب کنید:

برخی از مردم قسم می خورند که کوکاکولا به جلوگیری از بیماری های دریایی کمک می کند ، برخی دیگر می گویند که باعث ایجاد آن می شود. برخی همچنین می گویند که هر نوشیدنی گازدار به معده کمک می کند اما زنجبیل بهترین کار را می کند.

گوش های خود را تمیز کنید:

اکثر ما دوش های مکرر می گیریم و گوش های خود را مرتباً  تمیز می کنیم ، اما اگر این کار را نکنید ، گزارش شده است که موم در گوش شما باعث بیماری حرکت می شود.

به پشت تکیه دهید:

حداقل حرکت دادن سر ممکن است به شما در کاهش تعداد و پیچیدگی ورودی های مغز کمک کند. برای این کار صندلی خود را کمی به پشت تکیه دهید.

علائم بیماری حرکت

تنفس خود را زیر نظر بگیرید :

 تهویه بیش از حد می تواند منجر به سبکی سر شود و بسیاری از علائم بیماری دریایی را القا کند. نفس های عمیق و کنترل شده بکشید و آرام باشید تا از تهویه بیش از حد جلوگیری کنید. اگر هنوز نمی توانید متوقف شوید ، تنفس در کیسه کاغذی ممکن است کمک کند.

ضد احتقان:

بینی های پر شده و آبریزش گوش داخلی را خراب می کند ، بنابراین برخی پیشنهاد می کنند ، یک بخار پودر منتولاتوم یا پودر فلفل برای پاکسازی مجاری بینی و برخی دیگر ضد احتقان بینی بدون نسخه را پیشنهاد می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.