بیماری اندوکاردیت چه بیماری است؟

اندوکاردیت چیست؟

اندوکاردیت التهاب پوشش داخلی حفره ها و دریچه های قلب (اندوکارد) است. اندوکاردیت معمولاً به دلیل عفونت است، به همین دلیل است که ما در مورد اندوکاردیت عفونی صحبت می کنیم و عمدتاً دریچه های قلب را درگیر می کند. اگرچه این یک آسیب شناسی مکرر نیست، اما یک بیماری جدی است که می تواند زندگی بیمار را به خطر بیندازد. با این حال، اگر به موقع درمان شود، بدون عواقب قابل درمان است.

ضایعه مشخصه اندوکاردیت عفونی، مجموعه ای از پلاکت ها، فیبرین، میکروارگانیسم ها و سلول های التهابی است که به سطح داخلی قلب می چسبد و می تواند جدا شده و باعث آمبولی عفونی دور در اندام دیگری شود: مغز، طحال، کلیه. اندام، ریه…

علت اندوکاردیت چیست؟

اندوکاردیت عفونی معمولاً توسط باکتری ها (شایع ترین آنها استافیلوکوک و به دنبال آن استرپتوکوک و انتروکوک) یا به ندرت توسط قارچ ایجاد می شود. این میکروب ها که در سایر قسمت های بدن (دهان، روده…) یافت می شوند، می توانند از طریق خون به قلب برسند. روش های دندانپزشکی مانند کشیدن، تخلیه آبسه، جرم گیری و کانال های ریشه بسیار خطرناک هستند.

خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی در موارد زیر افزایش می یابد:

بیماری قلبی مادرزادی یا دژنراتیو یا افتادگی دریچه میترال.
بیماری روماتیسمی دریچه ای.
حاملان پروتز دریچه ای (دریچه قلب مصنوعی)، حاملان ضربان ساز، دفیبریلاتور یا کاتتر داخل وریدی.
اندوکاردیت عفونی قبلی
سن بالا (بیش از ۶۰ سال).
بهداشت بد دندان.
مصرف داخل وریدی دارو به دلیل سوزن ها و/یا سرنگ های آلوده.
خالکوبی و پیرسینگ نیز می تواند دروازه ورود عفونت باشد اگر با اقدامات بهداشتی کافی انجام نشود.

در بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به اندوکاردیت عفونی هستند، پزشک پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی را قبل از اقدامات دندانپزشکی پرخطر و قبل از اقدامات دستگاه تنفسی که شامل سوراخ کردن یا بیوپسی از مخاط تنفسی است توصیه می کند. همچنین توصیه می شود قبل از انجام هر گونه اقدامی (آندوسکوپی، بیوپسی، جراحی…) که پوست یا بافت های نرم و دستگاه تناسلی- ادراری و گوارشی را درگیر می کند، مشورت کنید.پروفیلاکسی معمولاً شامل مصرف یک آنتی بیوتیک ۳۰-۶۰ دقیقه قبل از عمل است.

علائم اندوکاردیت عفونی چیست؟

علائم اندوکاردیت عفونی چیست؟

علائم اندوکاردیت عفونی می تواند به طور ناگهانی (شکل حاد) در طی چند ساعت یا چند روز ظاهر شود یا بسته به نوع میکروب ایجاد کننده عفونت و وجود یا عدم وجود سایر مشکلات قلبی، کندتر (شکل تحت حاد) ایجاد شود.

در حادترین حالت، تب شدید همراه با لرز و تأثیر شدید وضعیت عمومی غالب است.
در شکل تحت حاد، تب ممکن است ناچیز باشد و خستگی و بی اشتهایی یا درد مفاصل یا ماهیچه غالب باشد. در مورد دوم، دلیل پذیرش ممکن است وجود پدیده های آمبولی، نارسایی قلبی یا بدتر شدن وضعیت عمومی باشد.

آندوکاردیت همیشه باید در صورت وجود تب بدون منشأ مشخص در بیماران در معرض خطر یا در صورت وجود علائم پیشنهادی پس از مراجعه به دندانپزشک یا پس از عمل یا اقدامات پزشکی و یا در موارد تب مکرر مشکوک باشد، به خصوص اگر تب دوباره ظاهر شود. پس از قطع درمان با آنتی بیوتیک

بیمارانی که درگیری شدید دریچه‌های قلب دارند یا بیماری قلبی زمینه‌ای آنها جبران نمی‌شود، ممکن است علائم نارسایی قلبی مانند خفگی قابل توجه و ظهور ادم (تورم) در اندام‌های تحتانی را نشان دهند.

علائم دیگری که ممکن است ظاهر شوند عبارتند از:

درد قفسه سینه هنگام تنفس.
عرق شبانه.
کاهش وزن
علائم پوستی
لکه های روی پوست: لکه های مسطح قرمز، بنفش یا قهوه ای بدون درد در کف پا یا کف دست (ضایعات جانوی).
ندول های اوسلر: ندول های قرمز و دردناک با ظاهر ناگهانی روی توپ های انگشتان.
لکه های راث روی فوندوس
خونریزی کوچک زیر ناخن.
پتشی: لکه های گرد کوچک روی پوست که صاف هستند و با فشار دادن رنگ از دست نمی دهند.
وجود خون در ادرار به دلیل درگیری کلیه و سایر علائم مرتبط با وجود آمبولی در سایر قسمت های بدن.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “تفاوت ایست قلبی و حمله قلبی به زبان ساده” را نیز مطالعه بفرمایید.      

اندوکاردیت عفونی چگونه تشخیص داده می شود؟

با توجه به مشکوک بودن به اندوکاردیت به دلیل وجود علائم پیشنهادی، به ویژه در بیماران در معرض خطر، معمولاً موارد زیر انجام می شود:

سمع قلب: معمولاً ظاهر یک سوفل قلبی جدید یا تغییر سوفل از قبل وجود دارد.
کشت خون (هموکالچر) برای شناسایی میکروب ایجاد کننده اندوکاردیت و انتخاب مناسب ترین درمان.
آزمایش خون برای ارزیابی پارامترهای التهاب (کم خونی، افزایش لکوسیت ها، افزایش سرعت رسوب گلبول قرمز، افزایش پروتئین واکنشی C) یا درگیری سایر اندام ها.
اکوکاردیوگرام، از طریق قفسه سینه یا ترانس مری (حساسیت بالاتر) برای مشاهده پوشش گیاهی اندوکاردیال معمولی این بیماری و ارزیابی وضعیت دریچه های قلب.
الکتروکاردیوگرام: اندوکاردیت می تواند باعث اختلال در هدایت الکتریکی در قلب شود.
اشعه ایکس قفسه سینه: ممکن است علائم نارسایی قلبی یا آمبولی ریه را تشخیص دهد.

درمان اندوکاردیت عفونی چیست؟

دارو درمانی

آنتی بیوتیک یا ترکیبی از آنتی بیوتیک ها با باکتری هایی که باعث اندوکاردیت می شوند سازگار است (در صورتی که علت آن قارچ باشد، ضد قارچ ها تجویز می شود). از آنجایی که آنها باید در دوزهای بالا و از طریق ورید تجویز شوند، درمان معمولاً حداقل برای دو هفته اول در بیمارستان بستری می شود. رعایت دقیق درمان، که معمولاً بین ۲ تا ۶ هفته طول می کشد، مهم است.

درمان جراحی

اندیکاسیون جراحی در مرحله حاد بیماری (در حالی که بیمار آنتی بیوتیک مصرف می کند) به دلیل خطر مرگ و میر ناشی از جراحی تصمیم دشواری است، اگرچه ممکن است گاهی اوقات در موارد نارسایی قلبی که به دلیل تخریب دریچه تحمل ضعیفی دارد، توجیه شود. موارد عفونت کنترل نشده یا برای پیشگیری از آمبولی، به عنوان مثال، در بیماران با پوشش گیاهی بزرگ. در این موارد، متخصص جراحی قلب باید دریچه های آسیب دیده را ترمیم یا با دریچه های مصنوعی جایگزین کرده و بافت آسیب دیده قلب را خارج کند.

درمان اندوکاردیت عفونی چیست؟

آنچه باید بدانید…

اندوکاردیت التهاب پوشش داخلی حفره ها و دریچه های قلب (اندوکارد) است که معمولاً به دلیل عفونت است، به همین دلیل است که از اندوکاردیت عفونی صحبت می کنیم و عمدتاً دریچه های قلب را درگیر می کند.
علائم اندوکاردیت عفونی می تواند به طور ناگهانی (شکل حاد) در طی چند ساعت یا چند روز ظاهر شود یا بسته به نوع میکروب ایجاد کننده عفونت و وجود یا عدم وجود سایر مشکلات قلبی، کندتر (شکل تحت حاد) ایجاد شود.
درمان با آنتی بیوتیک یا ترکیبی از آنتی بیوتیک ها متناسب با باکتری های ایجاد کننده اندوکاردیت خواهد بود (اگر ناشی از قارچ باشد، ضد قارچ ها تجویز می شود). انتخاب جراحی به دلیل خطر مرگ و میر ناشی از جراحی تصمیم دشواری است و باید بسیار توجیه شود.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.