برف چگونه تشکیل می شود؟

زمستان فصل آدم برفی و اسکی! امروز حال و هوای همه کشور برفی و بارانی بوده است و ما هم فرصت را غنیمت شمردیم تا جواب این سوال را به ساده ترین شکل برای مخاطبان بیاوریم که برف چگونه تشکیل میشود؟ برف، تماشای سقوطی ظریف و جادویی است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برف می بارد و چگونه دانه های برف تشکیل می شوند تا مناظر زیبای ما را سفید کند؟ در این مقاله همه چیز را در مورد تشکیل برف برای شما توضیح می دهیم.

چه شرایطی برای تشکیل برف لازم است؟

همانطور که ممکن است تصور شود، تنها دمای سرد نیست که باعث بارش برف می شود. عوامل متعددی باید کنارهم جمع شوند تا دانه های برف زیبا مناظر ما را سفید کنند: وجود بخار، دمای پایین و ذرات.

برف بدون تبخیر آب نمی تواند تشکیل شود. برای یادآوری درس های دوره ابتدایی در مورد چرخه آب آماده هستید؟

آب در اقیانوس ها و دریاچه ها با گرما تبخیر می شود و سپس این بخار به جو بالا می رود. هرچه بخار بیشتر شود، بیشتر در معرض دماهای پایین قرار می گیرد. هنگام تماس با ابرهای با دمای پایین، بخار متراکم می شود و قطرات تشکیل می دهد.

چرخه آب

در داخل ابرها، این قطرات در اطراف ذرات میکروسکوپی موجود در هوا مانند گرد و غبار یا شن جمع می شوند. پس از آن، نوبت دما است که بر نوع بارندگی تأثیر می گذارد. اگر دمای ابر بالاتر از ۰ درجه سانتیگراد باشد، بارندگی قابل انتظار است.

برای اینکه قطرات کوچک آب به دانه های برف تبدیل شوند، دمای ابرها باید زیر نقطه انجماد باشد، یعنی زیر صفر درجه سانتی گراد، زیرا در این دما است که آب یخ می زند. اگر دمای آن زیر ۰ درجه سانتیگراد باشد، کریستال های یخ در اطراف آن ذرات تشکیل می شوند. بنابراین دمای ابرها در تشکیل برف اهمیت زیادی دارد.

 

برف چگونه تشکیل می شود؟

از کریستال های یخ گرفته تا دانه های برف

اکنون که همه شرایط برای ایجاد کریستال های یخ توسط ابرها فراهم شده است، اکنون زمان آن رسیده است که کشف کنیم چگونه این کریستال ها به دانه های برف ظریف تبدیل می شوند.

هنگامی که کریستال های یخ در تماس با گرد و غبار و دمای منفی در ابرها شروع به تشکیل می کنند، میکروسکوپی هستند. به لطف بخار و سرمای درون ابرها است که می توانند تا چندین میلی متر رشد کنند. دمایی که باعث می شود قطرات در اطراف ذرات متبلور شوند نیز نقش مهمی در تشکیل کریستال ها ایفا می کند. بسته به سطح دما، کریستال های یخ به اشکال مختلفی ظاهر می شوند: صفحه ای شکل، سوزنی، ستون های توخالی، ستاره ها و کریستال های لبه دار، بلورهای نامنظم، و …

هنگامی که کریستال‌های یخ بیش از حد سنگین می‌شوند، از ابرها جدا می‌شوند و روی زمین می‌افتند. در حین سقوط، اگر کریستال‌ها از توده‌های مختلف هوا در جایی که دما منفی است عبور کنند، در نتیجه جمع شده و دانه‌های برف را تشکیل می‌دهند.

 

نکته های طلایی برای رانندگی در هوای مه آلود

برف دارای چه مدل هایی است؟

در تمام طول مسیر، دانه های برف تحت تأثیر دمای هوا قرار خواهند گرفت. چه در آسمان و چه در زمین، دما کیفیت برف را تعیین می کند. آیا دانه های برف تبدیل به باران می شوند؟ آیا برف به اندازه کافی خوب است که اسکی ما را بپوشیم یا روز ما را مختل می کند؟

بنابراین چند متر قبل از فرود، بارش برف بسته به دما ممکن است شکل های متفاوتی به خود بگیرد. بنابراین، فشارسنج ها و دماسنج های خود را آماده کنید!

برف خشک

برف پودری نیز نامیده می شود، اسکی بازان آن را برف کامل می دانند. برف خشک معمولاً زمانی می‌بارد که هوا سرد است، با دمای بسیار پایین‌تر از درجه سانتی گراد، مانند برف روی کوه‌ها. از آنجایی که حاوی آب مایع نیست، این برف ساخته شده از کریستال بسیار سبک است و نمی چسبد.

 

چه شرایطی برای تشکیل برف لازم است؟

برف خیس

اغلب در دشت ها، این نوع برف زمانی که دما کمی مثبت است می بارد. ترسناک ترین برف! از آنجایی که حاوی مقداری آب مایع است، به راحتی به هر چیزی که لمس می‌کند می‌چسبد، که اغلب منجر به اختلال در ترافیک هوایی، ریلی و جاده‌ای می‌شود. از آنجایی که این برف مرطوب نیز سنگین است، هنگامی که انباشته می شود می تواند آسیب بزرگی ایجاد کند.

باران انجماد

در حین سقوط در جو، اگر دانه های برف از یک توده هوا عبور کنند که دمای آن مثبت است و سپس از یک توده هوا که دمای آن منفی است عبور کند، به باران یخ زده تبدیل می شود. در این شرایط باید به شدت هوشیار باشیم.

اکنون که درباره برف بیشتر می‌دانید، بارش دانه‌های برف را به همان شکل تماشا می‌کنید؟

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.