این علائم نشان دهنده بیمار بودن کیسه صفرا است

۱۰ علامتی که می تواند شما را از وجود مشکل در کیسه صفرا آگاه کند را در این مقاله که ترجمه و تالیف از میباشد را mejorconsalud بخوانید. اگرچه علائمی وجود دارد که می تواند در سایر بیماری ها مشترک باشد، اما اگر با هم اتفاق بیفتند، ضروری است با یک متخصص مشورت کنید تا سلامتی کیسه صفرا را بررسی کنید. مشکل در کیسه صفرا معمولاً از تغییر در ترکیب صفرا ایجاد می شود. برای درک بهتر آن، باید به خاطر داشت که این اندام گلابی شکل کوچک – واقع در زیر کبد – صفرا را ذخیره و آزاد می کند، ماده ای که وظیفه اصلی آن کمک به تجزیه چربی ها است.

هنگامی که غذا به روده کوچک می رسد، کیسه صفرا منقبض می شود و اسفنکتر اودی باز می شود. سپس، صفرا از طریق آن حرکت می کند تا بعداً عملکرد گوارشی خود را انجام دهد. با این حال، تغییرات متعددی می تواند بر این فرآیند تأثیر بگذارد و منجر به بیماری های تاولی شود.

برای درک مشکل در کیسه صفرا چه چیزهایی باید بدانید؟

هنگامی که معده و روده غذا را هضم می کند، صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک آزاد می شود و پس از آن، کار خود را در روده کوچک انجام می دهد.

بیماری های مرتبط با عملکرد آن اغلب زمانی رخ می دهند که چیزی مانع عبور صفرا از مجاری می شود. تقریباً همیشه به دلیل وجود سنگ های صفراوی است که توسط موادی تشکیل می شوند که انباشته و سفت می شوند، یا به دلیل مشکل در هضم آنها یا به دلیل بلعیده شدن بیش از حد آنها.

و اگرچه وجود کیسه صفرا برای زندگی ضروری نیست، اما ایجاد هرگونه تغییر می تواند منجر به علائمی شود که بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد. از این رو اهمیت هوشیاری و جستجوی مداخلات پزشکی به موقع برای اصلاح آن است. به دلیل نقش آن در فرآیند گوارش، مشکل کیسه صفرا با سوء هاضمه، درد، نفخ و سایر علائم معده ظاهر می شود.

علائم احتمالی وجود مشکل در کیسه صفرا

در ابتدا تشخیص مشکل کیسه صفرا به دلیل عدم وجود علائم واضح دشوار است. این امکان وجود دارد که تظاهرات بالینی زمانی ظاهر شوند که بیماری تکامل یافته است. در هر صورت، راحت است که بدانیم به چه سیگنال هایی باید توجه کنیم. اجازه بدید باهم این مقاله را تا انتها بخوانیم .

 درد شکم

علائم احتمالی وجود مشکل در کیسه صفرا

درد شکم یکی از علائم هشدار دهنده اصلی مشکل کیسه صفرا است. همچنین به عنوان ” قولنج صفراوی ” نیز شناخته می شود و معمولا در قسمت سمت راست بالای معده، درست زیر دنده ها قرار دارد.

همانطور که در مقاله منتشر شده در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی توضیح داده شد، معمولاً به دلیل انسداد مجاری صفراوی به دلیل تشکیل سنگ رخ می دهد. بعد از خوردن وعده های غذایی زیاد و تحریک کننده شدیدتر می شود.

ویژگی خاص این درد این است که می آید و می رود. اغلب پس از وعده های غذایی بسیار چرب به شدت ظاهر می شود، زیرا کیسه صفرا منقبض می شود تا صفرا را آزاد کند و به هضم کمک کند.

 سوء هاضمه

با توجه به نقشی که کیسه صفرا در فرآیند گوارش ایفا می کند، تغییرات در عملکرد آن اغلب باعث بروز دوره های مداوم سوء هاضمه و نفخ می شود.

هنگامی که شیره صفرا به درستی به روده نمی رسد – چه به دلیل انسداد یا التهاب مجاری – هضم ها سنگین تر شده و شکم متورم می شود. علاوه بر این، علائم زیر ممکن است به خصوص پس از خوردن وعده های غذایی حجیم یا چرب رخ دهد:

آروغ زدن
نفخ شکم
درد شکم
سیری ناخوشایند

 حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ناگهانی می تواند در نتیجه بیماری های مختلف ظاهر شود. در مورد کیسه صفرا می توانند نشان دهنده اختلالاتی مانند سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا باشند.

کمبود اشتها

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز پزشکی Atrium Health Wake Forest Baptist، از دست دادن علاقه به غذا یا کاهش اشتها ممکن است نتیجه بیماری کیسه صفرا باشد. این اتفاق می افتد که صفرای تولید شده توسط این اندام مسئول تجزیه چربی در فرآیند گوارش است. هنگامی که یک انسداد رخ می دهد، این عملکرد محدود می شود و در نتیجه سنگینی و احساس پری ایجاد می شود.

 زردی

تجمع صفرا در کیسه صفرا می تواند باعث مشکلات کبدی و گوارشی شود که در طی روزها باعث می شود پوست و سفیدی چشم ها رنگ زرد (یرقان) پیدا کنند. همه اینها به این دلیل است که این ماده در خون باقی می ماند و به راحتی به سلول ها و بافت های بدن می رسد.

گاهی، همانطور که یک مقاله اشاره می کند، سنگ کیسه صفرا می تواند از مجرای کیستیک عبور کند و در مجرای صفراوی مشترک گیر کند و باعث انسداد و زردی شود.

گاهی، همانطور که یک مقاله اشاره می کند، سنگ کیسه صفرا می تواند از مجرای کیستیک عبور کند و در مجرای صفراوی مشترک گیر کند و باعث انسداد و زردی شود. با این حال، باید در نظر داشت که همه موارد کلستاز (سنگ کیسه صفرا) با این علامت ظاهر نمی شوند.

علائم احتمالی وجود مشکل در کیسه صفرا

تغییر در ادرار

اگرچه تغییرات ادرار معمولاً به مشکل سلامت کلیه مربوط می شود، اما نباید رد کرد که منشاء آنها نیز در اختلال کیسه صفرا باشد. طبق گفته موسسه ملی دیابت و گوارش و کلیه، ادرار ممکن است با حمله به کیسه صفرا قهوه ای یا رنگ چای شود.

 اسهال

نشریه ای از طریق جانز هاپکینز پزشکی بیان می کند که اسهال یکی از تظاهرات بالینی بیماری مزمن کیسه صفرا است. به همین ترتیب، پس از برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی) رخ می دهد، زیرا صفرا دیگر ذخیره نمی شود.

با این حال، از انجمن گوارش آنها توضیح می دهند که در موارد معدودی، این علامت ممکن است نشانه ای از سندرم هابا باشد. این وضعیتی است که اسهال مزمن را با اختلال عملکرد کیسه صفرا به دلیل تولید غیرطبیعی صفرا مرتبط می کند. اسهال سندرم حبا معمولاً بعد از غذا است. اگر بیمار نزدیک به زمان خواب غذا بخورد، ممکن است شبانه باشد.

تغییر در مدفوع

تغییر در رنگ مدفوع، مانند مدفوع کم رنگ یا خاک رس، ممکن است نشانه ای از بیماری کیسه صفرا باشد. از طریق CHI Saint Joseph Health، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند پس از تجربه این علامت با پزشک مشورت کنید، زیرا این علامت انسداد احتمالی مجرای صفراوی را هشدار می‌دهد.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش چربی شکم

بوی بد دهان

یکی از نشریات مرکز GI Health توضیح می دهد که مشکلات کیسه صفرا می تواند به صورت بوی بد از دهان ظاهر شود. به ویژه، ممکن است آروغ های بدبو، با بویی شبیه به “تخم مرغ فاسد” را تجربه کنید. بررسی اخیر منتشر شده در Przeglad Gastroenterologiczny اهمیت دست کم نگرفتن بوی بد دهان را برجسته می کند، زیرا می تواند وجود بیماری های گوارشی را نشان دهد.

 تب

لرز و دوره‌های تب که همراه با برخی اختلالات سیستم گوارشی ظاهر می‌شوند، ممکن است هشدار دهنده ایجاد سنگ در کیسه صفرا یا عفونت در دستگاه آن باشد. بر اساس اطلاعات جانز هاپکینز، حدود یک سوم بیماران از این علائم رنج می برند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.