چرا صبح ها احساس گرسنگی نمیکنم؟دلایل احساس سیری صبحگاهی

همه ما شنیده ایم که صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است.اگرچه در برخی موارد احساس سیری در صبح می تواند نشانه یک مسئله جدی باشد ، اما به احتمال زیاد جای نگرانی ندارد . در اینجا ۶ دلیل ممکن وجود دارد که ممکن است صبح احساس گرسنگی نکنید.

دلایل احساس سیری در صبح

۱- شما یک شام سنگین خوردید

یکی از دلایل اصلی این که ممکن است هنگام بیدار شدن احساس گرسنگی نکنید این است که شب قبل یک شام بزرگ یا میان وعده سنگین خورده اید. به ویژه اگر یک وعده غذایی حاوی چربی یا پروتئین زیاد بخورید ، این عناصر مغذی می توانند تخلیه معده شما را کند کرده و احساس سیری بیشتری را برای شما فراهم کنند – حتی تا صبح روز بعد.

به طور خاص پروتئین همچنین می تواند سطح هورمون هایی را که گرسنگی و اشتهای شما را تنظیم می کنند ، به طور قابل توجهی تغییر دهد ، از جمله گرلین ، پپتید مانند گلوکاگون ، پپتید YY و کوله سیستوکینین .

به همین ترتیب ، وعده های غذایی پرچرب ممکن است سطح برخی از هورمون های مرتبط با اشتها و احساس سیری را تغییر داده و منجر به کاهش گرسنگی شود.

لذت بردن از یک شام بزرگ یا میان وعده های آخر شب ممکن است باعث شود که صبح روز بعد گرسنگی کمتری داشته باشید. این امر به ویژه اگر یک وعده غذایی حاوی پروتئین یا چربی زیاد بخورید ، می تواند درست باشد.

۲- سطح هورمون شما یک شبه تغییر می کند

در طول شب و هنگام خواب ، سطح چندین هورمون در بدن شما نوسان می کند. این می تواند اشتهای شما را تغییر دهد.

به طور خاص ، تحقیقات نشان می دهد که سطح اپی نفرین ، همچنین به عنوان آدرنالین شناخته می شود ، در صبح بیشتر است.

اعتقاد بر این است که این هورمون با کاهش سرعت تخلیه معده و افزایش تجزیه کربوهیدراتهای ذخیره شده در کبد و عضلات ، اشتها را سرکوب می کند.

علاوه بر این ، یک مطالعه نشان داد که سطح گرلین ، هورمون گرسنگی ، در صبح کمتر از شب است. این همچنین می تواند علت این باشد که چرا هنگام بیدار شدن احساس گرسنگی کمتری می کنید .

سرانجام ، برخی تحقیقات نشان می دهد که سطح لپتین ، هورمونی که احساس سیری را افزایش می دهد ، ممکن است در صبح نیز بیشتر باشد. با این حال ، مطالعات نتایج متفاوتی را نشان داده اند.

توجه داشته باشید که این نوسانات روزانه هورمون کاملاً طبیعی است و معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال ، اگر دچار تغییرات ناگهانی یا شدید گرسنگی یا اشتها شده اید ، صحبت با یک متخصص بهداشت را در نظر بگیرید.

دلایل احساس سیری

۳- احساس اضطراب یا افسردگی می کنید و همین دلیل احساس سیری شما است

هر دو اضطراب و افسردگی می توانند به میزان قابل توجهی بر میزان گرسنگی شما تأثیر بگذارند.

علاوه بر علائمی مانند اختلالات خواب ، خستگی و کاهش علاقه ، افسردگی می تواند باعث تغییر اشتها شود .

در همین حال ، اضطراب می تواند سطح برخی از هورمون های استرس را کاهش دهد که اشتهای شما را کاهش می دهد .

با این حال ، اضطراب و افسردگی بر افراد تأثیر متفاوتی می گذارد. برخی مطالعات نشان داده است که این شرایط در عوض با افزایش اشتها و مصرف غذا برای برخی افراد مرتبط است.

اگر اضطراب یا افسردگی را تجربه می کنید و شک دارید که ممکن است بر اشتهای شما یا سایر جنبه های سلامتی شما تأثیر بگذارد ، با یک متخصص بهداشت صحبت کنید تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۴- شما باردار هستید و احساس سیری میکنید

تهوع صبحگاهی یک مسئله معمول است که با تهوع و استفراغ مشخص می شود. این در حدود ۸۰٪ افراد در دوران بارداری را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگرچه تهوع صبحگاهی می تواند در هر ساعت از روز شما را تحت تأثیر قرار دهد ، اما اغلب در صبح رخ می دهد – از این رو نام آن است. در بیشتر موارد ، بعد از ۱۴ هفته بارداری بهبود می یابد یا از بین می رود .

تهوع صبحگاهی می تواند اشتهای شما را کاهش دهد. در حقیقت ، در یک مطالعه بر روی ۲۲۷۰ زن باردار ، ۳۴٪ گزارش کردند که در اوایل بارداری کمتر غذا می خورند .

علاوه بر تهوع صبحگاهی ، بارداری می تواند سایر علائم کاهش گرسنگی مانند سو هاضمه ، نفخ شکم و تاخیر در تخلیه معده را ایجاد کند .

هیدراته ماندن ، چسبیدن به وعده های غذایی کوچک ، امتحان کردن دستورالعمل های خاص ، خواب زیاد و تهویه مناسب منزل برای جلوگیری از ایجاد عطرهایی که باعث تهوع می شوند ، همه راهکارهایی هستند که ممکن است علائم را کاهش داده و اشتهای شما را بهبود ببخشند.

اگر تهوع صبحگاهی مداوم یا سایر علائم ابتدای بارداری را تجربه کردید ، آزمایش تست بارداری یا صحبت با یک متخصص بهداشت را در نظر بگیرید.

۵-شما بیمار هستید

به طور خاص ، عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا و ذات الریه شناخته شده اند که باعث می شوند احساس گرسنگی کمتری داشته باشید .

در برخی موارد ، این عفونت ها حس چشایی و بویایی شما را نیز محدود می کنند ، که ممکن است اشتهای شما را کاهش دهد .

برخی از عفونت ها مانند آنفولانزا نیز می توانند علائمی را کاهش دهند که گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد ، از جمله حالت تهوع و استفراغ .

به خاطر داشته باشید که بسیار مهم است که بدن خود را مرطوب نگه دارید و در هنگام بیماری بدن خود را تأمین کنید ، حتی اگر احساس گرسنگی نکنید. سوپ ، چای ، موز ، کراکر و سیب چند گزینه خوب برای معده است که وقتی احساس خوبی ندارید امتحان کنید.

احساس سیری

۶-سایر علل زمینه ای

علاوه بر فاکتورهای متداولتر ذکر شده در بالا ، چندین دلیل دیگر نیز وجود دارد که باعث می شود هنگام بیدار شدن احساس گرسنگی نکنید.

در اینجا چند دلیل احتمالی دیگر برای کاهش گرسنگی در صبح وجود دارد:

شما داروهای خاصی مصرف می کنید. بسیاری از انواع داروها ، از جمله دیورتیک ها و آنتی بیوتیک ها ، می توانند گرسنگی و اشتها را کاهش دهند .

شما پیرتر می شوید کاهش اشتها در میان افراد مسن شایع است و می تواند ناشی از تغییر در نیازهای انرژی ، هورمون ها ، طعم یا بو و شرایط اجتماعی باشد .

شما مشکل تیروئید دارید. کاهش اشتها می تواند نشانه کم کاری تیروئید یا کاهش عملکرد تیروئید باشد .

شما تخمک گذاری می کنید استروژن ، یک هورمون جنسی زنانه است که در طی تخمک گذاری افزایش می یابد ، ممکن است اشتهای شما را سرکوب کند.

شما یک بیماری مزمن دارید. برخی شرایط خاص مانند بیماری کبد ، نارسایی قلبی ، بیماری های کلیوی ، اچ آی وی و سرطان همگی می توانند باعث از دست دادن اشتها شوند .

اگر شک دارید که یک بیماری زمینه ای ممکن است در کمبود گرسنگی شما در صبح نقش داشته باشد ، با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید.

افزایش سن ، تخمک گذاری ، مشکلات تیروئید ، شرایط مزمن سلامتی و استفاده از برخی داروها همه می توانند باعث از دست دادن اشتها شوند. اگر صبح به علت اساسی کمبود گرسنگی خود مشکوک هستید ، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

برای درمان احساس سیری صبحگاهی چه باید کرد؟

اگر هنگام بیدار شدن احساس گرسنگی نمی کنید ، خوب است کمی قبل از خوردن صبحانه صبر کنید.

گاهی اوقات ، وقتی دوش گرفته اید ، لباس می پوشید و آماده می شوید ، ممکن است احساس گرسنگی کرده و برای غذا خوردن آماده شوید.

اگر هنوز احساس گرسنگی نمی کنید ، می توانید برای تحریک اشتهای خود ، چیزی کوچک و غنی از مواد مغذی بخورید. پایبندی به موارد دلخواه آشنا یا آزمایش مواد جدید نیز می تواند از خوردن صبحانه هیجان زده شود و اشتهای شما را برانگیزد.

احساس سیری

در اینجا چند ایده صبحانه سالم و خوشمزه آورده شده است:

بلغور جو دوسر با موزهای خرد شده و عسل
اسموتی با اسفناج ، میوه های تازه و پودر پروتئین
املت با قارچ ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، و پنیر
نان تست آووکادو با تخم مرغ

اگر خوردن صبحانه برای شما دشوار است زیرا احساس اضطراب یا افسردگی می کنید ، ایجاد آن در برنامه صبحگاهی ممکن است مفید باشد.

همچنین ، بدانید که اگر ترجیح می دهید صبحانه را به طور کامل کنار بگذارید ، کاملاً خوب است. فقط اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی مورد نیاز را در اواخر روز تأمین کنید ، به درستی هیدراته شوید و هیچ اثر منفی احتمالی ناشی از نخوردن صبح مانند سردرد ، خستگی یا تحریک پذیری را نادیده بگیرید.

سرانجام ، اگر شک دارید که یک بیماری زمینه ای زمینه ساز کاهش اشتها است ، با یک متخصص بهداشت صحبت کنید تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند.

خط آخر

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود شما در هنگام بیدار شدن احساس گرسنگی نکنید.

در بعضی موارد ، می تواند نتیجه خوردن یک شام سنگین شب قبل ، نوسانات طبیعی در سطح هورمون ، بارداری یا … باشد.

گاهی اوقات ، ممکن است نشانه ای از یک مسئله جدی تر باشد ، مانند اضطراب ، افسردگی یا یک بیماری زمینه ای دیگر. اگر گمان می کنید این اتفاق می افتد ، با یک متخصص بهداشت تماس بگیرید.

کمی انتظار قبل از صبحانه خوردن ، آزمایش مواد جدید یا تعیین عادت های سالم با ایجاد یک برنامه روزمره ممکن است به تقویت گرسنگی صبحگاهی کمک کند.

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.