چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟

چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

همه ما عرق می کنیم ، اما موضوعی در مورد استرس وجود دارد که باعث می شود به نوعی عرق تبدیل شویم که نگران باشیم همه بوی آن را ببینند – و بدتر از آن – بو می دهد.اما مطمئن باشید وقتی سطح استرس شما بالا می رود و شروع به احساس تعریق در زیر بغل می کنید ، احتمالاً برای دیگران آنقدر که فکر می کنید واضح نیست.هنوز هم عرق استرس کمی متفاوت از عرق است که هنگام گرم شدن بیش از حد اتفاق می افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟ مطلب زیر را بخوانید.

چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟

استرس پاسخ طبیعی بدن شما به یک تهدید قابل درک است. باعث هجوم آدرنالین ، کورتیزول و سایر هورمون های استرس می شود. همچنین باعث می شود ضربان قلب شما افزایش یافته و عضلات شما متشنج شوند تا به شما کمک کنند تا برای یک مبارزه آماده شوید.

در مورد علت عرق که توسط غدد عرق شما ترشح می شود:

کمک به خنک کردن بدن
الکترولیت ها و مایعات بدن را متعادل کنید
پوست  را آبرسانی میکند

غدد عرق شما توسط اعصاب فعال می شوند که می توانند به احساسات ، هورمون ها و سایر عوامل استرس زا حساس باشند. وقتی احساس استرس می کنید ، دمای بدن افزایش می یابد و باعث می شود غدد عرق شما ترشح میشوند.

در حالی که تعریق بیشتر در شرایط استرس طبیعی است ، اما تعریق بیش از حد که بر اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد و یا زندگی شما را مختل می کند ، ممکن است به دلیل یک بیماری پزشکی مانند هایپرهیدروز باشد. اگر نگران بیش از حد تعریق هستید ، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کند.

چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟
چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟

چرا بوی عرق استرس متفاوت است؟

بدن شما در حدود ۲ تا ۴ میلیون غده عرق دارد که اکثر آنها غدد اکریژن هستند. غدد اکریژن بیشتر بدن شما را می پوشاند ، اما تعداد آنها بیشتر در کف دست ، کف ، پیشانی و زیر بغل دیده می شود.

هنگامی که درجه حرارت بدن از فعالیت بدنی یا محیط گرم افزایش می یابد ، سیستم عصبی خودمختار به شما علائم ترشح کننده عرق را در غدد اکراین نشان می دهد. این عرق بیشتر از آب تشکیل شده و مقدار کمی نمک و لیپید در آن مخلوط شده است. عرق پوست شما را خنک می کند و به پایین آمدن درجه حرارت کمک می کند.

 غدد عرق دیگر وجود دارد: غدد آپوکرین بزرگتر هستند و اکثر عرق مربوط به استرس را تولید می کنند.

آنها در قسمت هایی از بدن با تعداد بیشتری از فولیکول های مو مانند ناحیه تناسلی و زیر بغل دیده می شوند. زیر بغل شما در هنگام استرس تقریباً ۳۰ برابر بیشتر از زمان استراحت عرق ترشح می کند.

عرق غدد آپوکرین شما غلیظ تر و غنی از پروتئین و چربی است. چربی ها و مواد مغذی موجود در این نوع عرق با باکتری های موجود در پوست شما ترکیب شده و در نتیجه بوی بدن می دهد.

چگونه می توانم عرق استرس را کنترل کنم؟

استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است و شما هرگز قادر نخواهید بود به طور کامل از آن اجتناب کنید. اما چند بار وجود دارد که می توانید دفعه دیگر متوجه شوید که تحت فشار عرق کرده اید.

ضد تعریق بپوشید

بسیاری از مردم فکر می کنند که دئودورانت و ضد تعریق یکسان هستند ، اما در واقع عملکردهای بسیار متفاوتی دارند. دئودورانت به راحتی بوی عرق شما را با بوی دیگری ماسک می زند.

از طرف دیگر ، ضد تعریق ها حاوی موادی هستند که به طور موقت منافذ عرق شما را مسدود می کنند و میزان عرق ترشح شده روی پوست را کاهش می دهند.

می توانید از طریق خرید ضد عرق های خالص و همچنین محصولاتی که هم به عنوان دئودورانت و هم ضد تعریق کار می کنند ، خرید کنید.

روزانه حمام ​​کنید

دوش گرفتن یا دوش گرفتن روزانه می تواند به کاهش رشد باکتری های پوست کمک کند. هرچه باکتری های موجود در پوست برای تعامل با عرق ترشح شده کمتر باشد ، بوی بدن کمتری تولید می کنید.

حتماً پوست خود را پس از استحمام خشک کنید زیرا پوست گرم و مرطوب رشد باکتری ها و قارچ ها را تشویق می کند.

موهای زیر بغل و موهای شرمگاهی را کوتاه کنید

زیر بغل و موهای شرمگاهی می توانند عرق ، روغن و باکتری ها را به دام بیندازند. اصلاح یا تراشیدن مو در این نواحی نه تنها میزان باکتری های ایجاد کننده بو را کاهش می دهد بلکه باعث می شود ضد تعریق شما به راحتی به پوست برسد و کار خود را انجام دهد.

بر اساس یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۵ ، از بین بردن موهای زیر بازو نیز ممکن است باعث کاهش حجم عرق شود.

از پد های نازک ضد عرق استفاده کنید

پد های عرق نازک ، جاذب و محافظ هستند که به قسمت داخلی پیراهن شما متصل می شوند تا عرق زیر بغل را خیس کنند. این موارد را در روزهایی بپوشید که می دانید سطح استرس شما بالاتر است. برای موارد اضطراری چند مورد اضافی در کیف خود بیندازید.

چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟
چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟

آیا راهی برای جلوگیری از عرق وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از بروز عرق استرس ، کنترل سطح استرس است. این گفته آسان تر از انجام است ، اما چندین روش وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

آدامس جویدن

تعدادی از مطالعات نشان داده است که جویدن استرس را کاهش می دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ منبع معتبر نشان داد که افرادی که در لحظه استرس آدامس می جویدند ، سطح کورتیزول در بزاقشان پایین تر است و از کاهش فشار روانی و اضطراب خبر می دهند.

هنگامی که احساس می کنید سطح استرس شما بالا می رود ، یک بسته آدامس همراه خود داشته باشید.

تنفس عمیق

لحظه ای که احساس تنش می کنید ، یک تمرین تنفس عمیق را امتحان کنید. طبق تحقیقات ، روشهایی مانند تنفس دیافراگم می تواند به سرعت استرس را کاهش داده و باعث ایجاد آرامش و آرامش شود.

این روش شامل نفس کشیدن طولانی و آهسته و اجازه می دهد تا دیافراگم شکم شما را هنگام استنشاق باز کند و سپس قبل از تکرار عمل ، بازدم را به طور کامل انجام دهید.

به موسیقی گوش دهید

تحقیقات نشان می دهد که موسیقی می تواند باعث آرامش شود و استرس و اضطراب را برطرف کند. گوش دادن به موسیقی قبل از یک رویداد استرس زا ممکن است به شما کمک کند تا استرس شما بیش از حد بالا نرود.

در صورت امکان ، چند هدفون را بلغزانید و چند دقیقه از موسیقی را که قبل یا در هنگام استرس از آن لذت می برید ، گوش دهید. موسیقی همچنین می تواند یک روش عالی برای فشرده سازی فشار بعد از یک رویداد استرس زا باشد.

سریع گپ بزنید

صحبت با یک دوست یا عزیز می تواند به سرعت استرس شما را کاهش دهد. مطالعات نشان داده است که به اشتراک گذاشتن احساسات خود با کسی می تواند استرس را کاهش دهد ، به خصوص اگر فردی از نظر احساسی شبیه شما باشد.

اگر احساس می کنید استرس خود را بیشتر می کنید یا با همکار دیگری که ممکن است احساس مشابهی داشته باشد تماس بگیرید.

خط آخر درباره چرا وقتی استرس داریم عرق میکنیم؟

عرق استرس برای همه اتفاق می افتد. زمان استرس می تواند باعث تعریق بیشتر شما شود و آن عرق به دلیل نحوه تعامل با باکتری های پوست ، بوی دیگری می دهد.

برخی از ترفندهای ساده برای جلوگیری از استرس و چند تغییر در روند آراستگی می توانند به شما کمک کنند تا عرق مربوط به استرس را کنترل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.