آیا بین عملکرد روده و مغز ارتباطی وجود دارد؟

بین روده و مغز چه ارتباطی است؟

میکروب های روده نقش مهمی در عملکرد بدن انسان دارند. میکروبیوم روده مسئول عملکردهای روزمره از جمله هضم و جذب مواد مغذی است. روده و مغز به صورت “دو جهته” کار می کنند، به این معنی که سلامت روده می تواند بر استرس، اضطراب، افسردگی و شناخت تاثیر بگذارد.

مطالعات علمی نشان می دهد که روده نقش مهمی در سیستم عصبی است. جدا از سیستم عصبی مرکزی، ENS از دو لایه نازک با بیش از ۱۰۰ میلیون سلول عصبی در آنها تشکیل شده است – بیشتر از نخاع.

این سلول ها مجرای گوارشی را می پوشانند و جریان خون و ترشحات را کنترل می کنند تا به دستگاه گوارش در هضم غذا کمک کنند. آن‌ها همچنین به ما کمک می‌کنند تا آنچه را که در داخل روده اتفاق می‌افتد، «احساس» کنیم به همین دلیل به روده مغز دوم گفته میشود.

در حالی که مغز دوم درگیر فرآیندهای فکری مانند بحث های سیاسی یا تفکر  نمی شود، مطالعات نشان می دهد که به تنهایی برخی رفتار را کنترل می کند. محققان بر این باورند که این امر باعث می شود هضم غذا در بدن کارآمدتر شود. به جای اینکه مجبور باشیم هضم را از طریق نخاع و به مغز و پشت هدایت کنیم، مغزی در محل ایجاد کردیم که می‌توانست چیزهای نزدیک‌تر به منبع را کنترل کند.

از آنجایی که این مغز دوم بسیار پیچیده است، دانشمندان متقاعد نشده اند که فقط به عنوان راهی برای کمک به هضم غذا طراحی شده است. بنابراین، در حالی که قادر به افکار نیست، به روش‌های عمده با مغز «صحبت می‌کند».

 

 

تاثیر عملکرد روده بر افسردگی
تاثیر عملکرد روده بر افسردگی

 

تاثیر عملکرد روده بر افسردگی

به نظر می رسد میکروبیوم روده در افسردگی نقش دارد. ثابت شده است که میکرو فلور با افزایش محتوای میکروبیوم در سیستم گوارش ما برای سلامت روان مفید است.

محققان دریافته‌اند که میکرو فلور روده سالم سیگنال‌های مغز را از طریق مسیرهایی که در تشکیل نورون‌های مغز و کنترل رفتار نقش دارند، منتقل می‌کند. آنها همچنین ثابت کردند که التهاب بر مغز و نحوه تفکر افراد تأثیر می گذارد، که توضیح می دهد که چرا بیش از ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده رفتارهای افسرده ای از خود نشان می دهند.

بدن ما به استرس با یک «سیستم جنگ یا گریز» پاسخ می‌دهد که به سطح کورتیزول ما مربوط می‌شود و می‌دانیم که توسط محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال اداره می‌شود. وقتی چیزی ترسناک یا نگران کننده اتفاق می افتد، مانند اینکه شخصی به طور غیرمنتظره ای جلوی شما می پرد، یک واکنش فیزیکی نشان می دهید: ممکن است کف دستان شما عرق کند، و ممکن است احساس کنید ضربان قلبتان تند شده است.

به طور معمول، اگر در یک موقعیت استرس زا هستید که سپس منتشر می شود، بدن شما به حالت عادی باز می گردد. با این حال، اگر دائماً استرس دارید، بدن شما برای مدت طولانی در آن مرحله مبارزه یا گریز گیر می کند.

بخش مهم این است که بدن ما قادر به تشخیص استرس فیزیکی و روانی نیست. بنابراین اگر خرس در خانه شما ظاهر شود، بدن شما به همان روشی واکنش نشان می دهد که وقتی متوجه می شوید از شغل خود متنفر هستید – سعی می کند با استرس مبارزه کند.

 

 

راه های طبیعی برای بهبود ارتباط روده و مغز
راه های طبیعی برای بهبود ارتباط روده و مغز

 

یک مطالعه نشان داد که چگونه روده و مغز از طریق اثرات پروبیوتیک ها بر بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر و افسردگی به هم متصل می شوند. محققان دریافتند که در مقایسه با سایر بیمارانی که دارونما مصرف می‌کردند، دو برابر بیشتر از بیمارانی که از یک پروبیوتیک مصرف می‌کردند، بهبودی ناشی از افسردگی را مشاهده کردند.

دوباره، با بهبود روده، بهزیستی روانی نیز بهبود یافت. بیماران در این مطالعه روزانه پروبیوتیک Bifidobacterium longum NCC3001 مصرف کردند.

مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده مستعد افسردگی هستند. تئوری این است که بی نظمی در مسیرهای درگیر در محور روده-مغز مسئول این پدیده است. تحقیقات نشان می‌دهد که التهاب منجر به افسردگی می‌شود و افسردگی پاسخ‌های سیتوکین را بدتر می‌کند، بنابراین در واقع فقط یک چرخه معیوب است.

این حالت مداوم استرس باعث التهاب مزمن می شود. بدن به استرس به عنوان نوعی عفونت واکنش نشان می دهد و سعی می کند بر آن غلبه کند.

از آنجایی که التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها است، این قرار گرفتن در معرض استرس طولانی مدت می تواند عواقب جدی برای سلامتی شما داشته باشد، از فشار خون بالا گرفته تا اختلالات خود ایمنی. انواع باکتری های موجود در روده – “باکتری های خوب” – در نحوه تنظیم پاسخ های ایمنی ما نقش دارند.

 

دارو از کجا میفهمد کجای بدن درد میکند؟

راه های طبیعی برای بهبود ارتباط روده و مغز

در حالی که هنوز چیزهای زیادی در مورد معمای روده و همه تأثیرات آن وجود دارد، ما مطمئن هستیم که چند چیز باید برای بهبود ارتباط روده و مغز خود انجام دهید.

۱٫ از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید

برای شروع، یک رژیم غذایی کامل بر اساس مواد غذایی منجر به روده ای با آرایش بسیار متفاوت از رژیمی می شود که عمدتاً از غذاهای تصفیه شده و فرآوری شده تغذیه می شود. حتی بدتر از آن، غذاهای فوق فرآوری شده – مانند نان سفید، چیپس و کیک میان وعده – تقریبا ۶۰ درصد از رژیم غذایی متوسط آمریکایی ها را تشکیل می دهند.

قند افزوده شده در این غذاها که اغلب به عنوان انواع مختلف شیرین کننده های مصنوعی پنهان می شوند، مسئول بیماری های مختلفی هستند، از چاقی گرفته تا دیابت نوع ۲ و میگرن.

۲٫ پروبیوتیک بخورید

خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند کفیر و کلم ترش نیز می تواند باعث رشد روده و خلق و خوی شما شود. پروبیوتیک ها باکتری های خوبی هستند که در درجه اول روده شما را می پوشانند و مسئول جذب مواد مغذی و حمایت از سیستم ایمنی بدن شما هستند.

۳٫ گلوتن را کنار بگذارید

برای بسیاری از افراد، محدود کردن گلوتن نیز تأثیر مثبتی بر میکروبیوم های روده آنها خواهد داشت. روش های سنتی خیساندن، جوانه زدن و ترش کردن غلات به منظور قابل هضم و مغذی کردن آنها برای یک روش سریع و راحت برای تولید انبوه مواد غذایی کنار گذاشته شده است.

۴٫ چربی های سالم بخورید

چربی های سالم برای رشد مغز ضروری هستند. به عنوان مثال، روغن زیتون حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که از سلول های شما در برابر آسیب محافظت می کند. همچنین به بهبود حافظه و عملکرد شناختی کمک می کند و به عنوان یک ضد التهاب عمل می کند.

فواید آووکادو از محافظت از قلب گرفته تا کمک به هضم غذا را شامل می شود، اما همچنین یک انتخاب عالی برای بهبود خلق و خوی شماست.

 

رابطه روده و مغز
رابطه روده و مغز

 

۵٫ قارچ مصرف کنید

قارچ شیتاکه حاوی مقدار زیادی ویتامین B6 است. از آنجایی که ویتامین B6 بر تولید سروتونین و انتقال دهنده های عصبی تأثیر می گذارد، سطوح سالم B6 با خلق و خوی مثبت و کاهش استرس به طور طبیعی مرتبط است.

همچنین در تحقیقات حیوانی نشان داده شده است که به طور موثر اختلالات خلقی مانند افسردگی را درمان می کند.

۶٫ آجیل بخورید

یک مشت کوچک آجیل مانند بادام، بادام هندی، گردو و آجیل برزیلی بخورید. چرا؟ تحقیقات نشان می دهد که آنها مملو از سروتونین هستند، یک ماده شیمیایی حس خوب که در هنگام افسردگی کمبود دارد.

۷٫ دانه کنجد همراه داشته باشید

فواید دانه‌های کنجد از تیروزین، اسید آمینه‌ای که سطح دوپامین مغز را افزایش می‌دهد، سرچشمه می‌گیرد. این هورمون حس خوب را به سرعت بالا می برد در حالی که بقیه را متعادل می کند.

ما هنوز تمام پاسخ‌ها را در مورد پیوند روحی و روانی نداریم، اما یک چیز مسلم است: بدن و ذهن ما بسیار بیشتر از آنچه شما فکر می‌کنید به هم مرتبط هستند. مراقبت از یک قسمت برای بقیه شما سود خواهد داشت.

جملات نهایی درباره رابطه روده و مغز

میکروب های روده نقش مهمی در عملکرد بدن انسان دارند. آنها مسئول عملکردهای روزمره از جمله هضم و جذب مواد مغذی هستند و سلامت روده تأثیر قابل توجهی بر سلامت روان دارد. این به عنوان ارتباط روده و مغز شناخته می شود.
تحقیقات نشان می دهد که بین میکروبیوتای روده و اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب یا استرس مزمن ارتباط وجود دارد.
کلید بهبود سلامت روده است که به لطف ارتباط روده و مغز باعث کاهش التهاب سیستمیک و بهبود سلامت روان می شود.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.