آیا اردک ها هنگام پرواز می خوابند؟

اردک ها بخشی از خانواده بزرگ پرندگان آبی Anatidae را تشکیل می دهند و تقریباً در تمام قاره ها پراکنده هستند. بسیاری از گونه های اردک بسیار اجتماعی هستند و به تعداد زیادی در نزدیکی رودخانه ها، دریاچه ها و برکه ها در کنار هم قرار می گیرند.ما اینجا هستیم تا به این سؤال پاسخ دهیم. اردک ها کجا می خوابند؟

اردک ها کجا میخوابند؟

اردک ها بسته به گونه ها روی آب و خشکی می خوابند.  علاوه بر این، بسیاری از اردک‌ها به صورت جمعی در گروه‌های بزرگ می‌رویند، و به آنها امکان می‌دهد تا از لحاظ تعداد در امان بمانند و در عین حال بهترین مکان‌های جوجه کشی موجود در زیستگاه خود را اشغال کنند.

اگر تا به حال گله ای از اردک های خوابیده را مشاهده کرده اید، ممکن است متوجه شده باشید که چگونه برخی از آنها روی یک یا هر دو پا ایستاده می خوابند. این یک رفتار رایج در میان اردک هایی است که اغلب با یک یا هر دو چشم باز می خوابند!

اردک ها نیازی ندارند که تمام مغز خود را هنگام خواب خاموش کنند – آنها می توانند بدون اینکه حتی یک چشم خود را ببندند کمی بخوابند!

اردک ها چگونه می خوابند؟

اردک ها چگونه می خوابند؟

بیشتر گونه‌های اردک‌ها در مکان‌های مشترک روی زمین یا در آب می‌خوابند، به این معنی که در گله‌ها نزدیک به هم می‌خوابند.

اردک‌ها معمولاً پرندگانی اجتماعی هستند و خوابیدن به صورت جمعی به آنها امنیت می‌دهد. به‌عنوان مثال، گله‌های اردک ها می‌توانند صدها هزار پرنده داشته باشند، و از آنجایی که همه اردک‌ها همزمان نمی‌خوابند، برخی از آنها نسبت به شکارچیان یا تهدیدها هوشیار می‌مانند. این امر به ویژه برای اردک هایی مانند اردک که در خشکی می خوابند بسیار مهم است.

اما برخی از گونه های دیگر به جای خشکی، روی آب می خوابند و  تمایل دارند تا محله های شناور بزرگی از صدها یا حتی هزاران پرنده تشکیل دهند.

اردک ها می توانند روی یک یا دو پا ایستاده یا نشسته بخوابند. وقتی می نشینند، بسیاری از گونه ها منقار خود را در پرهای خود فرو می کنند و در این فرآیند سر خود را به عقب خم می کنند.

مانند بسیاری از پرندگان دیگر، اردک ها از خوابیدن روی یک پا کاملا راضی هستند، که در میان مرغابی ها رایج است. و اگر این به اندازه کافی عجیب نبود، اردک ها حتی می توانند با یک یا هر دو چشم باز بخوابند!

اردک‌ها می‌توانند خواب تک‌کره‌ای داشته باشند

به این معنی که می‌توانند به طور موثر به نیمی از مغز خود استراحت دهند در حالی که نیمی دیگر به اندازه کافی فعال باقی می‌ماند تا حرکت یا صدا را در ناحیه نزدیک تشخیص دهد. این کار به اردک‌ها امکان می‌دهد در فواصل کوتاه بخوابند بدون اینکه محافظ خود را پایین بیاورند.

اردک‌ها چه زمانی می‌خوابند؟

گاهی اوقات اردک ها را نیمه شبانه توصیف می کنند، زیرا می توانند در شب بسیار فعال باشند. بنابراین، اردک ها در طول روز و شب می خوابند.

بسیاری از گونه‌های اردک‌ها در شب علوفه‌جویی می‌کنند، احتمالاً به این دلیل که شب‌ها هوشیارتر بمانند و در روز بخوابند که شکارچیان آشکارتر هستند. بنابراین اگر در طول روز با دسته ای از اردک ها برخورد کردید، چرت زدن یا چرت زدن برخی از آنها اصلاً غیرعادی نیست.

اردک ها چه مدت در شب می خوابند؟

اردک ها بیشتر از بسیاری از پرندگان می خوابند، یکی از منابع معتبر ادعا می کند که آنها ۱۰٫۸ ساعت در روز می خوابند که تقریباً ۴۵ درصد از یک دوره ۲۴ ساعته است.تشخیص مدت زمان خواب پرندگان برای تعداد زیادی در فواصل کوتاه، که گاهی فقط چند دقیقه یا چند ثانیه طول می کشد، بسیار سخت است.

چرا اردک ها با سرشان به عقب می خوابند؟

بیشتر گونه‌های سنگین‌تر اردک‌ها سرشان را به سمت عقب خم می‌کنند، سرشان را روی بدنشان می‌گذارند و منقارشان را در پرهایشان فرو می‌کنند.

اردک‌ها احتمالاً برای حفظ گرمای بدن و استراحت دادن به عضلات سر و گردن خود به این شکل می‌خوابند، اما ممکن است چشم‌ها و گوش‌های خود را نیز هدایت کنند تا بهترین شانس را برای شنیدن صدای شکارچی به سمت خود داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۶عکس از حیوانات که جایزه جهانی بردند” را نیز مطالعه بفرمایید.

آیا اردک ها روی آب می خوابند؟

اردک ها بخشی از خانواده پرندگان آبی Anatidae هستند و تقریباً همه گونه ها در آب یا اطراف آن زندگی می کنند.

به این ترتیب، اردک ها به طور طبیعی برای خوابیدن روی آب تکامل یافته اند. اردک‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند روی آب آرام یا ساکن بخوابند، جایی که بعید است جریان آن را حمل کند، اما برخی از اردک‌های دریایی مانند Eiders از حرکت در دریا در هنگام خواب راضی هستند.

بچه اردک ها کجا می خوابند؟

بچه اردک‌ها هر جا که مادرشان بخوابد می‌خوابند، که احتمالاً یک نقطه امن جدا از سایر اردک‌ها است. در فصل تولید مثل، بیشتر گونه‌های اردک‌ها منطقه‌ای‌تر می‌شوند و ماده‌های پرورش‌دهنده تمایل دارند پس از بیرون آمدن جوجه‌هایشان، خود را از دیگران جدا کنند.

اردک مادر مکانی آرام و محصور برای خواب با جوجه هایش پیدا می کند که برای گرما زیر و روبه روی او جمع می شوند.

آیا اردک ها هنگام پرواز می خوابند؟

در سال ۲۰۱۶، محققان تحقیق را شروع کردند تا ببینند آیا پرندگان هنگام پرواز میخوابند.

محققان با اتصال دستگاه‌های الکتروانسفالوگرام کوچک (EEG) به فریگیت‌پرندگان دریافتند که این پرندگان می‌توانند حدود ۴۵ دقیقه در روز بدون تماس با زمین بخوابند. به جای خوابیدن ۴۵ دقیقه یکباره، پرندگان اغلب فقط ۱۰ ثانیه در یک زمان می خوابند. مانند پرندگان ناوچه، برخی از گونه های اردک نیز مهاجران خوبی هستند.بنابراین، مطمئناً این امکان وجود دارد که اردک‌ها بتوانند در سفرهای خود به مدت کوتاهی بخوابند، اگرچه این موضوع ثابت نشده است.

آیا اردک ها هنگام پرواز می خوابند؟

آیا اردک ها با یک چشم باز می خوابند؟

اردک‌ها بر هنر خواب تک‌کره مسلط هستند، یعنی می‌توانند با یک یا حتی هر دو چشم باز بخوابند. نه تنها چشم باز است، بلکه همچنان کار می کند، به این معنی که پرنده می تواند هنگام خواب ببیند.

این توانایی نسبتاً عجیب به این معنی است که اردک ها هر بار فقط به نیمی از مغز خود استراحت می دهند و بین هر نیمکره متناوب می شوند. بنابراین در حالی که یک نیمکره استراحت می کند، نیمکره دیگر هوشیار و بیدار می ماند. این اردک ها را قادر می سازد حتی زمانی که در خواب هستند به شکارچیان و سایر تهدیدات واکنش نشان دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.