۹ خوراکی که جلوی گرفتگی عروق را میگیرد

آترواسکلروز یا گرفتگی عروق زمانی اتفاق می افتد که رسوبات چربی در امتداد دیواره سرخرگ ها جمع می شوند. ممکن است این بیماری را شنیده باشید که به آن گرفتگی عروق یا سخت شدن رگ ها گفته می شود.این امر باعث باریک شدن رگ ها و محدود شدن جریان خون به قلب و سایر قسمت های بدن می شود.این مقاله ۱۵ ماده غذایی را فهرست می کند که ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عروق کمک کند.

علت گرفتگی عروق چیست؟

آترواسکلروز یکی از علل اصلی بیماری های قلبی، از جمله بیماری عروق کرونر، شایع ترین نوع بیماری قلبی در برخی کشورها  است.

آترواسکلروز علت زمینه ای حدود ۵۰ درصد مرگ و میرها در کشورهای غربی است .

این یک بیماری التهابی مزمن با عوامل خطر متعدد است.

احتمال ابتلا به تصلب شرایین را دارید:

کلسترول LDL (بد) بالا دارند
فشار خون بالا دارند
سیگار کشیدن
دیابت دارند
سابقه خانوادگی آترواسکلروز دارند
چاقی دارند
رژیم غذایی ضعیف مصرف کنید
درگیر یک سبک زندگی بی تحرک
از سوی دیگر، نشان داده شده است که پیروی از یک رژیم غذایی غنی از غذاهای خاص مانند سبزیجات، میوه ها و ماهی خطر ابتلا به تصلب شرایین و بیماری قلبی را کاهش می دهد .

پیشگیری از گرفتگی عروق 

بهترین خوراکی ها برای پیشگیری از گرفتگی عروق

۱٫ توت ها

انواع توت ها شامل زغال اخته، توت فرنگی، زغال اخته، تمشک و شاه توت است.

این میوه ها با مقدار قابل توجهی از فواید سلامتی، از جمله توانایی آنها در کاهش التهاب و بهبود سلامت قلب مرتبط هستند.

توت ها مملو از فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند. اینها شامل آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که به تقویت سلامت قلب کمک می کند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که خوردن توت ها به طور قابل توجهی عوامل خطر آترواسکلروز از جمله کلسترول LDL (بد)، فشار خون و قند خون را کاهش می دهد .

توت ها ممکن است با کاهش التهاب و تجمع کلسترول، بهبود عملکرد شریان ها و محافظت در برابر آسیب سلولی از گرفتگی عروق جلوگیری کنند.

۲- لوبیا جلوی گرفتگی عروق را میگیرد

لوبیا سرشار از فیبر است و به دلیل فواید سلامت قلب شناخته شده است. خوردن غذاهای غنی از فیبر مانند لوبیا برای جلوگیری از تصلب شرایین ضروری است .

خوردن لوبیا یک راه عالی برای کنترل سطح کلسترول است و در نتیجه خطر گرفتگی عروق را کاهش می دهد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خوردن لوبیا می تواند به میزان قابل توجهی سطح کلسترول LDL (بد) را کاهش دهد .

یک بررسی از ۲۶ مطالعه با کیفیت بالا نشان داد که رژیم‌های غذایی حاوی حدود ۱ وعده (۱۳۰ گرم) لوبیا در روز با سطوح پایین‌تر کلسترول LDL (بد) در مقایسه با رژیم‌های غذایی کنترل مرتبط است .

تحقیقات همچنین نشان داده است که رژیم غذایی غنی از لوبیا ممکن است فشار خون را کاهش دهد، عملکرد شریان ها را بهبود بخشد و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. همه این اثرات ممکن است خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش دهد.

۳-ماهی

ماهی سرشار از مواد مغذی ضروری از جمله چربی های امگا ۳ است. خوردن ماهی های غنی از امگا ۳ ممکن است به کاهش خطر تصلب شرایین کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که امگا ۳ به کاهش بیان مولکول های چسبنده سلولی کمک می کند، این مولکول ها پروتئین هایی هستند که به سلول ها اجازه می دهند به یکدیگر و محیط اطراف خود بچسبند.

بدن شما مولکول‌های چسبنده سلولی را در پاسخ به التهاب آزاد می‌کند، و این مولکول‌ها نیروی محرکه‌ای در پشت شریان‌های مسدود شده هستند .

علاوه بر این، مصرف ماهی با کاهش خطر آترواسکلروز همراه است.

مطالعه ای بر روی ۹۶۱ نفر شرکت کنندگانی که کمتر از یک وعده ماهی در هفته می خوردند با افرادی که دو وعده یا بیشتر ماهی در هفته می خوردند مقایسه کردند.

این مطالعه نشان داد که ۱۳٫۳ درصد از افرادی که ماهی کمتری می‌خوردند، در شریان‌های کاروتید، که خون را به مغز می‌رساند، آترواسکلروز داشتند، در مقایسه با تنها ۶٫۶ درصد از افرادی که در گروه ماهی‌خوار بودند .

۴- گوجه فرنگی و فرآورده های گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و فرآورده های گوجه فرنگی حاوی ترکیبات گیاهی هستند که ممکن است به ویژه برای کاهش پیشرفت تصلب شرایین مفید باشد.

به عنوان مثال، گوجه فرنگی حاوی رنگدانه کاروتنوئیدی لیکوپن است که ممکن است فواید سلامتی چشمگیری داشته باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف محصولات گوجه‌فرنگی غنی از لیکوپن ممکن است به کاهش التهاب، افزایش کلسترول HDL (خوب) و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

جالب اینجاست که ترکیب گوجه فرنگی پخته شده با روغن زیتون ممکن است بیشترین محافظت را در برابر گرفتگی عروق داشته باشد.

۶- ادویه جات

ادویه جات ترشی جات، از جمله زنجبیل، فلفل، فلفل قرمز و دارچین ممکن است به محافظت در برابر گرفتگی عروق کمک کند .

این ادویه ها و سایر ادویه ها دارای خواص ضد التهابی هستند و ممکن است به از بین بردن رادیکال های آزاد، بهبود سطح چربی خون و کاهش تجمع پلاکت ها در خون کمک کنند .

شما می توانید با افزودن این طعم دهنده های همه کاره به بلغور جو دوسر، سوپ ها، خورش ها و تقریباً هر غذای دیگری که فکرش را بکنید، مصرف ادویه خود را به راحتی افزایش دهید.

۷-دانه کتان

دانه های کتان نیروگاه های کوچک تغذیه هستند.

آنها سرشار از فیبر، چربی های سالم، ویتامین ها و مواد معدنی از جمله کلسیم و منیزیم هستند. دانه های کتان علاوه بر اینکه بسیار مغذی هستند، ممکن است به پیشگیری از تصلب شرایین کمک کنند.

یک مطالعه نشان داد که خرگوش هایی که دانه کتان را پس از رژیم غذایی با کلسترول بالا می خوردند، در مقایسه با حیواناتی که دانه کتان نمی خوردند، ۴۰ درصد کاهش در تشکیل پلاک را تجربه کردند .

دانه‌های کتان حاوی secoisolariciresinol diglucoside (SDG) هستند، یک ترکیب لیگنانی ضد التهابی و کاهش دهنده کلسترول که خواص آن با تصلب شرایین مقابله می‌کند .

        پیشنهاد می کنیم مقاله “آیا از نظر پزشکی ، قلب شکسته واقعا وجود دارد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۸-چغندر

چغندر منبع غنی از نیترات است که بدن شما آن را به اکسید نیتریک تبدیل می کند، یک مولکول سیگنال دهنده که نقش های اساسی بسیاری در بدن شما ایفا می کند.

التهاب در رگ های خونی منجر به کاهش تولید اکسید نیتریک می شود.

خوردن غذاهایی مانند چغندر که سرشار از نیترات های غذایی هستند ممکن است به بهبود عملکرد رگ های خونی و کاهش التهاب کمک کند، که ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عروق کمک کند .

تحقیقات همچنین ارتباطی بین دریافت نیترات رژیم غذایی و کاهش خطر مرگ ناشی از تصلب شرایین پیدا کرده است .

علت گرفتگی عروق

۹- جو دوسر برای رفع گرفتگی عروق موثر است

جو دوسر یک انتخاب عالی برای کسانی است که تصلب شرایین دارند یا سعی در جلوگیری از گرفتگی عروق دارند.

خوردن جو می تواند به کاهش قابل توجه عوامل خطر آترواسکلروز، از جمله سطوح بالای کلسترول تام و LDL (بد) کمک کند .

جو دوسر همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام avenanthramides است که ممکن است به مهار پروتئین های التهابی به نام سیتوکین ها و همچنین مولکول های چسبنده کمک کند. این ممکن است به جلوگیری از تصلب شرایین کمک کند.

مصرف سبوس جو دوسر که مملو از فیبر است نیز ممکن است مفید باشد.

مطالعه ای که شامل ۷۱۶ فرد مبتلا به بیماری عروق کرونر بود نشان داد افرادی که فیبر جو دو سر را به طور منظم مصرف می کردند سطوح پایین تری از کلسترول LDL (بد) و نشانگرهای التهابی نسبت به افرادی که فیبر جو دو سر مصرف نمی کردند، داشتند .

این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف فیبر جو دوسر با خطر کمتر نیاز به عروق مجدد مرتبط است – روشی برای افزایش اکسیژن رسانی به قلب و سایر قسمت های بدن. اگر آترواسکلروز جریان خون او را مختل کرده باشد، ممکن است به این نیاز داشته باشد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

1 دیدگاه در “۹ خوراکی که جلوی گرفتگی عروق را میگیرد

جو دو سر کلا بی نظیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.