۷ پرسش مهم وقتی سر دوراهی مانده اید

در نهایت، هر تصمیمی که با آن روبرو می شویم منحصر به فرد است و می تواند بر اساس اینکه زندگی ما در آن زمان چگونه است، تأثیر متفاوتی بر ما بگذارد. بنابراین، دانستن اینکه همه چیز دقیقاً چگونه پیش خواهد رفت، می‌تواند دشوار باشد.با این حال، اگر خود را بر سر دوراهی دیدید و به این فکر می کنید که کدام مسیر را انتخاب کنید، خبر خوب این است که کارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای حفظ یا به دست آوردن چشم انداز انجام دهید.

گرفتن تصمیمات بزرگ می تواند دلهره آور باشد. ممکن است از انتخاب های خود پشیمان شوید، نگران انتخاب مسیر اشتباه باشید، یا حتی ممکن است احساس کنید که نمی توانید برنده شوید، هر انتخابی که می کنید. اما، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، و هر مسیری که انتخاب کنید، این پتانسیل را دارد که شما را به مکان‌های روشن‌تر و درهای بازتری هدایت کند که شاید هرگز تصور نمی‌کردید وجود داشته باشند.

7 پرسش مهم وقتی سر دوراهی مانده اید

۷ پرسش مهم وقتی سر دوراهی مانده اید

 واقعاً چه چیزی برای من مهم است؟

اولین چیزی که باید از خود بپرسید وقتی متوجه شدید که سر دوراهی ایستاده اید این است که از خود بپرسید چه چیزی واقعا برای شما مهم است. ارزش ها و باورهای اصلی شما چیست؟ به چه چیزی بیشترین علاقه رو داری؟ و اولویت های شما در زندگی چیست؟

در حالت ایده‌آل، مسیری که انتخاب می‌کنید مسیری خواهد بود که با این ارزش‌های اصلی هماهنگ‌تر باشد، بنابراین می‌توانید تصمیمی بگیرید که به شما امکان می‌دهد تا حد امکان به خودتان وفادار بمانید.

گاهی اوقات این ممکن است به معنای قربانی کردن یک رابطه سمی باشد که شما را ناراضی می‌کند، یا اقداماتی را برای حرکت به سمت یک فرصت شغلی انجام دهید که رضایت‌بخش‌تر از نقشی است که در حال حاضر در آن هستید – حتی اگر این به معنای به خطر انداختن برخی از عواملی باشد که برای شما اهمیت کمتری دارند. مانند محل کار یا میزان پرداخت آن.

هنگام دوراهی از خود بپرسید آیا این مسیر مرا به رشد میرساند؟

گاهی اوقات انتخاب مسیری که کمترین عارضه را دارد یا کمترین احساس ترس را دارد، آسان‌تر است. اما گاهی اوقات، این مسیری است که بسیار دلهره‌آور به نظر می‌رسد، و واقعاً ما را نگران میکند، که به ما بزرگ‌ترین فرصت را برای رشد و توسعه می‌دهد.در نظر بگیرید که آیا مسیری که به آن تمایل دارید شما را برای رشد به چالش می کشد یا خیر. یا اینکه صرفاً گزینه ای امن است زیرا ساده تر است یا انتقال نرم تری را از جایی که در حال حاضر هستید انجام می دهد.

اگر کس دیگری در موقعیت من بود چه توصیه ای می کردم؟

اغلب، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای عقب‌نشینی از موقعیت و به دست آوردن چشم‌انداز، این است که در نظر بگیرید چه توصیه‌ای به دوست یا یکی از اعضای خانواده می‌دهید که با تصمیمی مشابه روبرو شده است.بسیاری از ما در دادن نصیحت بسیار بهتر از پذیرش آن هستیم. بنابراین نگاه کردن به موقعیت از دیدگاه یک فرد خارجی می تواند به شما کمک کند تا مزایا و معایب هر سناریو را به طور عینی ارزیابی کنید و گزینه های خود را با دید واضح تری بررسی کنید.

در نظر گرفتن کارهایی که به یک عزیز توصیه می کنیم به ما نیز اجازه می دهد تا با خود مهربان تر باشیم – زیرا اغلب اوقات، ما بهترین ها را برای دوستان و خانواده خود می خواهیم و در راستای این امر به آنها توصیه می کنیم.

هنگام دوراهی از خود بپرسید غریزه درونی ام به من چه می گوید؟

در حالی که هنگام تصمیم گیری مهم عوامل مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیریم، غریزه درونی ما می تواند یک خبردهنده و شاخص قدرتمند باشد.غریزه درونی بر اساس شهود و تجربیات گذشته ساخته شده است، و برخی از محققان همچنین معتقدند که می تواند “بالاترین شکل هوش” باشد.

غریزه درونی ما معمولاً به اولین افکار و احساساتی که هنگام تصویر کردن یا وارد شدن به یک سناریو دارید اشاره دارد. بنابراین، وقتی خود را در یک دوراهی در زندگی می‌بینید، آیا از چشم‌انداز انتخاب مسیر خاصی هیجان‌زده می‌شوید، حتی اگر آن هیجان مملو از تنش باشد؟

بسیاری از اوقات، هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی می‌توانیم احساس کنیم که آیا انتخابی که کردیم همان است که می‌خواهیم یا شاید لازم باشد. اگر به این احساس توجه کنیم، می‌توانیم با استفاده از منطق آن را کشف کنیم تا ما را راهنمایی کند و در عین حال تشخیص دهیم که آیا این تصمیم معقول است یا خیر.

برای ما غیرمعمول نیست که احساس واقعی خود را نسبت به چیزی نادیده بگیریم و به جای آن از خودمان بخواهیم آنچه را که «فکر می کنیم» انجام دهیم. و در حالی که هر سناریویی منحصربه‌فرد است – و گاهی اوقات ممکن است انجام کارهایی که نمی‌خواهیم انجام دهیم، ضروری باشد – نادیده گرفتن روحیه ما اغلب، یا زمانی که مهم‌تر است، می‌تواند منجر به احساس ناآرامی و حتی ناراحتی شود.هر چه بیشتر به غرایز خود اعتماد کنیم، رابطه ما با خودمان مثبت تر خواهد شد و احتمالاً رضایت بیشتری خواهیم داشت.

آیا من بیش از حد نگران نظر دیگران هستم؟

همه ما زمانی مقصر بوده‌ایم که وقتی می‌خواهیم تصمیمی بگیریم، اجازه می‌دهیم نظرات دیگران ذهنمان را درگیر کند – و این ممکن است مخصوصاً در صورتی صادق باشد که شما فردی هستید که عادت به راضی کردن دیگران دارید.

با این حال، واقعیت این است که ما فقط یکبار زندگی میکنیک، و این زندگی متعلق به شماست تا به روشی که انتخاب می کنید زندگی کنید. افراد دیگر می توانند مشاوره، پشتیبانی یا نظرات خود را ارائه دهند. اما این بدان معنا نیست که شما باید بر این اساس تصمیم نهایی خود را بگیرید.

7 پرسش مهم وقتی سر دوراهی مانده اید

چه زمینه های دیگری از زندگی من ممکن است تحت تأثیر این تغییر قرار گیرد؟

قبل از گرفتن یک تصمیم مهم، بررسی آن از همه جهات می تواند مفید باشد – از جمله بررسی اینکه کدام بخش های دیگر زندگی شما ممکن است تحت تأثیر تصمیم شما قرار گیرد.این می تواند به معنای نگاه دقیق تر به این باشد که چگونه یک انتخاب بر وضعیت زندگی، امور مالی، روال روزانه، شغل یا روابط شما با دیگران تأثیر می گذارد. فقط شما می دانید که دقیقاً چگونه هر مسیر ممکن است بر هر بخش از زندگی شما تأثیر بگذارد و آیا این شما را به سمت آن سوق می دهد یا از آن دور می شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “مراقبه یا مدیتیشن چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

هنگام دوراهی از خود بپرسید آیا این تصمیم واقعاً مهم است؟

برای اینکه بفهمید آیا این برای شرایط فعلی شما درست است یا خیر، ارزش این را دارد که از خود بپرسید این تصمیم واقعاً در کجای لیست اولویت های شما قرار می گیرد. آیا ارتباط مهمی با شادی یا سلامتی شما دارد؟ یا نه تنها شما بلکه بر کسی که عمیقاً به او اهمیت می دهید تأثیر می گذارد؟ آیا تصمیمی که می گیرید واقعاً چیزها را تا این حد تغییر می دهد یا اصلاً در طرح کلان چیزها اهمیت زیادی دارد؟در برخی موارد پاسخ این سوالات بدون شک مثبت خواهد بود. اما در موارد دیگر، ممکن است متوجه شویم که زمان زیادی را صرف نگرانی در مورد چیزی می کنیم که در واقع چندان مهم نیست.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.