۷ علت خونریزی بعد از رابطه جنسی

داشتن رابطه جنسی به طور طبیعی، شامل خارج شدن مایعاتی از بدن می شود، اما خون مایعی نیست که بعد از رابطه جنسی دیده شود. خونریزی واژینال یا لکه بینی بعد از رابطه جنسی – که از نظر پزشکی به عنوان خونریزی پس از مقاربت شناخته می شود – می تواند نگران کننده باشد، اما معمولاً یک اورژانس پزشکی نیست. در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی واژینال شوید.

نیکول ماهنرت، پزشک متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی دانشگاه بنر فونیکس، گفت: «مقدار کمی از لکه بینی اگر یک بار یا در یک موقعیت نادر اتفاق بیفتد، احتمالاً طبیعی است. اما اگر خونریزی بعد از رابطه جنسی بیش از یک بار اتفاق می افتد، وقت آن است که با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از نگرانی های سلامتی مانند عفونت یا سرطان دهانه رحم نیز می تواند باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شود. دکتر فلیس گرش، متخصص زنان و زایمان و  به Health گفت: بیشتر علل خطرناک نیستند، اما تعداد کمی خطرناک هستند.

علت خونریزی بعد از رابطه جنسی

خشکی واژن

دکتر گرش گفت: اگر واژن شما خشک باشد، اصطکاک در طول رابطه جنسی نفوذی می تواند بافت های حساس واژن را پاره کند و منجر به خونریزی شود. این همچنین می تواند رابطه جنسی را ناراحت کننده یا دردناک کند. خشکی واژن معمولاً ناشی از موارد زیر است:

تغییرات هورمونی: کاهش سطح استروژن پس از زایمان، در دوران شیردهی، در دوران پیش از یائسگی و پس از یائسگی می تواند منجر به خشکی واژن شود.
داشتن رابطه جنسی قبل از اینکه برانگیخته شوید: اصطکاک می تواند منجر به پارگی های کوچک در بافت واژن شما شود.
شیمی درمانی: شیمی درمانی می تواند به تخمدان های شما آسیب برساند به طوری که دیگر استروژن و پروژسترون تولید نمی کنند، که همچنین می تواند منجر به خشکی واژن شود.

می توانید به بازگرداندن رطوبت به واژن خود کمک کنید و از درد یا خونریزی مربوط به رابطه جنسی جلوگیری کنید. پزشک شما می تواند بسته به علت خشکی، در مورد گزینه هایی که شامل روان کننده ها، مرطوب کننده ها و استروژن واژن هستند با شما صحبت کند.

روش های پیشگیری از بارداری علت خونریزی بعد از رابطه جنسی

دکتر ماهنرت گفت: استفاده از هر نوع روش ضد بارداری هورمونی می تواند منجر به لکه بینی بعد از مقاربت شود. لکه بینی بین دوره های قاعدگی یا خونریزی ناگهانی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که شما یک روش ضد بارداری جدید را شروع می کنید. اگر از قرص‌های ضدبارداری با دوز پایین یا با دوز فوق‌العاده کم استفاده می‌کنید، دستگاه هورمونی داخل رحمی (IUD) دارید این خونریزی حتی شایع‌تر است.

پس از چند ماه، سیستم بدن شما معمولاً تنظیم می شود و خونریزی اولیه متوقف می شود.  برخی از افرادی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنند ممکن است خشکی واژن را نیز تجربه کنند. این ممکن است باعث پارگی و مقداری خونریزی بعد از رابطه جنسی شود.

 

7 علت خونریزی بعد از رابطه جنسی

عفونت های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی (STIs) می‌توانند باعث خونریزی پس از رابطه جنسی شوند، به‌ویژه اگر عفونت منجر به التهاب دهانه رحم به نام سرویسیت شود. دکتر گرش گفت: دهانه رحم بسیار تحریک شده می تواند بعد از نزدیکی خونریزی کند.

بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس و تبخال می‌توانند باعث عفونت دهانه رحم شوند.

سوزاک و کلامیدیا همچنین می توانند منجر به بیماری التهابی لگن (PID) شوند که عفونت اندام های تناسلی است. این عفونت می تواند باعث خونریزی بین قاعدگی، خونریزی بعد از رابطه جنسی، درد لگن و ترشحات و بوی غیر معمول شود. PID درمان نشده همچنین می تواند منجر به بافت اسکار و ناباروری شود.

دکتر منهرت گفت: «بیشتر [افراد] علائم بیماری های مقاربتی را ندارند، به همین دلیل است که در صورت داشتن علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی، مهم است که به دنبال درمان باشید.

خونریزی بعد از رابطه جنسی به علت  پولیپ رحم و دهانه رحم

پولیپ ها بافتی هستند که در دستگاه تناسلی روی دهانه رحم یا داخل رحم تشکیل می شوند. دکتر گرش می‌گوید: «آنها رگ‌های خونی زیادی دارند که آنها را تغذیه می‌کند و اگر به اطراف برخورد کنند ممکن است خونریزی کنند، بنابراین پس از مقاربت مقادیر کمی خون مشاهده می‌کنید.

پولیپ های دهانه رحم می توانند از دهانه رحم به داخل واژن آویزان شوند، جایی که ممکن است در حین رابطه جنسی لمس یا ضربه بخورند. از آنجایی که رحم شما به دهانه رحم متصل است، پولیپ های داخل رحم نیز ممکن است در حین رابطه جنسی تحریک شوند.

هر کسی ممکن است پولیپ داشته باشد، اما این پولیپ ها در افرادی که بیش از ۴۰ سال سن دارند یا وارد دوران قبل از یائسگی شده اند – سالهای نزدیک به یائسگی – شایع تر است. پولیپ های رحم (معروف به آندومتر) و دهانه رحم معمولاً خوش خیم هستند، به این معنی که آنها توده های غیر سرطانی هستند. اما در موارد نادر، این پولیپ ها می توانند به سرطان آندومتر و دهانه رحم تبدیل شوند.

اگر فکر می کنید پولیپ مقصر خونی است که بعد از رابطه جنسی می بینید، با پزشک خود صحبت کنید. درمان همیشه ضروری نیست، اما بسته به اندازه و علائم شما، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید

        پیشنهاد می کنیم مقاله “راههای طبیعی برای بهبود میل جنسی در زنان” را نیز مطالعه بفرمایید.      

واژینوز باکتریایی یا عفونت مخمری

دکتر ماهنرت گفت: “هر نوع عفونتی می تواند باعث التهاب و تحریک شود که می تواند منجر به خونریزی شود.” واژینوز باکتریایی (BV) که در اثر رشد بیش از حد باکتری ها ایجاد می شود، شایع ترین عفونت واژن در افراد بین ۱۵ تا ۴۴ سال است.

علائم BV می تواند شامل موارد زیر باشد:

ترشحات سفید یا خاکستری
خارش
سوزش
بوی واژن مانند ماهی
تورم

گفته می شود، خونریزی شایع ترین علامت واژینوز باکتریایی یا عفونت قارچی نیست. اکثر افراد مبتلا به BV هیچ علامتی ندارند. دکتر گرش گفت: “اما اگر دهانه رحم عفونی شده و ملتهب شود، به نام سرویسیت، ممکن است مقدار کمی خون پس از رابطه جنسی دیده شود.”

 

 علت خونریزی بعد از رابطه جنسی چیست؟

فیبروئید رحم

فیبروم یک رشد غیر سرطانی است که از بافت عضلانی رحم ایجاد می شود. فیبروم معمولاً از دیواره رحم رشد می‌کند و می‌تواند به کوچکی یک نخود یا بزرگ‌تر از گریپ فروت باشد. دکتر گرش می‌گوید: «فیبروم‌ها زمانی که تمام یا تا حدی در داخل حفره رحم باشند می‌توانند باعث خونریزی شوند. آنها خون زیادی در خود دارند و با حرکات شدید جنسی، ممکن است شروع به خونریزی کنند.

 در واقع، بیش از ۷۵ درصد از زنان در مقطعی از سالهای باروری خود فیبروم خواهند داشت. اگر بین ۳۰ تا ۴۰ سال سن دارید بیشتر در معرض خطر ابتلا به فیبروم هستید.

اکثر مردم نمی دانند که فیبروم دارند. و حتی اگر یک مورد برای شما تشخیص داده شود، درمان معمولاً ضروری نیست مگر اینکه فیبروم خیلی بزرگ شود. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک شما ممکن است گزینه های درمانی، از جمله دارو یا جراحی برای برداشتن فیبروم را در نظر بگیرد.

خونریزی بعد از رابطه جنسی  به علت سرطان دهانه رحم

دهانه رحم ، ناحیه بین کانال واژن و انتهای رحم است. خونریزی همراه با رابطه جنسی علامت اصلی سرطان دهانه رحم است. دکتر گرش گفت: “خونریزی معمولاً سبک و بدون درد است.” این به دلیل ماهیت عروقی سرطان دهانه رحم است و اصطکاک جنسی می تواند بافت را تحریک کند و باعث خونریزی شود. خبر خوب این است که سرطان دهانه رحم در صورت تشخیص زودهنگام، به لطف تست های غربالگری مانند پاپ اسمیر، بسیار قابل درمان است.

آزمایش HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) همچنین به دنبال انواع پرخطر HPV است که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. سالانه هزاران مورد جدید در ایالات متحده تشخیص داده می‌شود، و افراد همچنان می‌توانند بر اثر سرطان دهانه رحم در صورت یافتن و درمان جان خود را از دست بدهند.

با این حال، اگر به طور منظم بعد از رابطه جنسی خونریزی دارید، در اسرع وقت به متخصص زنان خود اطلاع دهید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.