۷ راه طبیعی و خانگی سفیدی دندان!

در سال ۲۰۱۵، آمریکایی ها به تنهايي ۱۱ ميليارد دلار را صرف بر روی دندانهایشنان کردند ، از جمله بيش از ۱٫۴ ميليارد دلار آن به  محصولات درخشندگي(سفیدکننده) دندان اختصاص دارد.

محصولات فراوانی وجود دارنند كه باعث درخشندگي دندانهایتان می شود. اما درخشندگي بيشتر محصولات، با استفاده از مواد شیمیایی شبیه به وایتکس است، که نگرانی بسیاری از مردم را برانگیتخه است است. اگر می خواهید دندان سالم  وسفید تر داشته باشید وميخواهيد مواد شیمیایی هم در آن ها نباشد,سپس اين  فهرست گزينه هاي بسياري را ارایه میدهد كه  هم طبيعي و هم سالم است.

7 راه سفیدی دندان

چه چیزی باعث می شود تا  دندان ها زرد شوند؟

 چندین عامل وجود دارد که باعث می شود دندان های درخشان و سفید شما ، به رنگ زرد دربیایند. بعضی از غذاها را می توانند لكه روی مينای دندان شما بیاندازند و بعضی آن ها را نازک و به مرور زمان از بین میبرند که باعث  میشود لایه  بیرونی دندان شما  آسیب ببیند.

بعلاوه، راه هایی برای سفیدی و جرم گیری وجود دارد. اما اگر مینای دندان مشکل داشته باشد باز هم جرم گیری دوام زیادی ندارد.

با این ۷ راه ساده شما میتوانید دندانهایتان را طبيعی سفيد کنید.

۱٫روغن نارگیل زدن به دندان ها

زدن روغن یک درمان محلی سنتی هند است که به منظور بهبود بهداشت دهان و حذف سموم از بدن است. این تمرین برای جلو گیری از اجتماع باکتری های دندان و دهان و صدمه زدن آن ها به مینای دندان است.

به طور سنتی، محلی های اکثر اقلیم ها از روغن آفتابگردان یا کنجد  یا نارگیل برایسفید کنندگی دندان  استفاده می کنند، اما هر روغنی موثر خواهد بود.

روغن نارگیل یک گزینه خوب میتواند باشد زیرا دارای طعم دلپذیر و مزایای سلامتی بی شمار است.

روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است که به خاطر توانایی آن در کاهش التهاب و کشتن باکتری ها شناخته شده است.

چند مطالعه نشان داده است که استفاده روزانه روغن به طور موثر باکتری ها در دهان همراه با پلاکرا کاهش می دهد. استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اولیه باکتری در دهان است که باعث ایجاد پلاک  می شود. یک مطالعه نشان داد که شستشو روزانه با روغن کنجد به طور قابل توجهی باعث کاهش استرپتوکوک موتانس در بزاق به مدت یک هفته می شود.

متاسفانه، هیچ مطالعات علمی وجود ندارد که نشان دهد که مالیدن یا استفاده روغن دندان هایتان را سفید می کند. با این حال، این یک کار ایمن است و قطعا ارزش تلاش کردن دارد. بسیاری از مردم ادعا می کنند که دندان هایشان بعد از استفاده این روغن ها نتیجه خوبی گرفته اند.

برای استفاده روغن، ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود نگه دارید و روغن را داخل دهان حرکت دهید. روغن نارگیل در دمای اتاق کاملا جامد است، بنابراین ممکن است چند ثانیه طول بکشد تا در دهان ذوب شود. این کار را  برای ۱۵تا۲۰ دقیقه کامل ادامه دهید.

حتما بعد از اینکه روغن نارگیل را استفاده کردید داخل توالت یا سطل زباله بریزید، زیرا می تواند در لوله هایی چون سینک های دستشویی و ظرفشویی به حالت جامد بازگردد و باعث گرفتگی لوله ها شود. بر خلاف بسیاری از روش های دیگر سفید کردن دندان، کشیدن روغن نارگیل دندان هایتان را در معرض اسید یا سایر مواد تشکیل دهنده ای که مینا را تخریب می کند، قرار نمی دهد. این به این معنی است که استفاده روزانه ایمن می باشد.

7 راه سفیدی دندان

۲_استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین دارای خواص طبیعی سفید کنندگی دندان است، به همین دلیل است که فاکتوری محبوب در خمیر دندان سازی  است.

این پودر مثل یک سمباده عمل میکند که می تواند به از بین بردن لکه های سطحی روی دندان ها کمک کند.

علاوه بر این،با قلیایی کردن فضای دهان شما از شد باکتری ها جلو گیری میکند.

این یک راه یک شبه نیست و شما باید با صبور بودن و استفاده مداوم تاثیر را ببینید.

مدرک عملی اثبات نکرده است که این کارها جوابگو از نظر علمی هستند اما افرادی که استفاده کرده اندمیگویند:که شاهد سفید شدن دندان هایشان شده اند.

یک مطالعه نشان داد که دهان با محیط قلیایی نسب به دهانی بدون قلیایی بودن مقاومت و سفیدی بیشتر در برابر زردی دندان دارند.

بررسی پنج مطالعه نشان داد که دندان های دندان حاوی سودا (همان محتوای جوش شیرین)سالم تر از دیگر دهان ها هستند.

برای استفاده از این دارو، ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین با ۲ قاشق چای خوری آب حل کنید.و با استفاده از مسواک دندان خود را با این محلول شستسشو دهید.

7 راه سفید کننده دندان

۳_هیدروژن پراکسید 

هیدروژن پراکسید که سفید کننده طبیعی است که باکتری های دهان را نیز از بین میبرد.

در واقع مردم استفاده زیادی از این ترکیب شیمیایی داشتند و آنرا نیز برای زخم ها استفاده میکردند زیرا باکتری کش قدرتمندی بود.

متاسفانه، هیچ مطالعه ای برای نشان دادن اثرات مسواک زدن با هیدروژن پراکسید به تنهایی انجام نشده است، اما مطالعات زیادی، خمیردندانهای تجاری حاوی پراکسید را را آزمایش کرده اند. مطالعه ای وجود دارد که نشان میدهد که خمیر دندان حاوی جوش شیرین و ۱٪ هیدروژن پراکسید به طور قابل ملاحظه ای باعث سفید شدن دندان ها می شود.

تحقیقات دیگری نشان داد مسواک زدن با خمیر دندان تجاری حاوی جوش شیرین یا هیدروژن پراکسید دو بار در روز باعث  سفید تر شدن ۶۲% دندان در ۶ هفته می شود.

برای جلوگیری از عوارض جانبی هیدروژن پراکسیدسعی کنید آن را با غلظت کمتر ۳%تهیه کنید یا اگر با غلظت ۳% تهیه کردید آن را با آب مخصلوط کنید تا غلظتش پایین بیاورید.

۴_استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب ماده ای مورد استفاده در قرون های قبل تر بوده و همیشه به عنوان یک ضد عفونی کننده و سفید کننده طبیعی یاد میشده.

در آزمایشاتی که بر روی یک گاو انجام دادن مشخص شد که سرکه سیب خاصیت سفید کنندگی دندان دارد,اما کاملا بی ضرر نیست و استفاده آن نیز میتوان مینای دندان و خود دندان را نرم کند.

برای جلوگیری از همچین صدمات ناشی از سرکه سیب آن را با سرکه سیب مخلوط کنیدو بعد در دهان چند دقیقه بچرخانید و با آب سرد بشویید.

۵_از سبزیجات و میوه جات استفاده کنید

یک رژیم اورگانیک و سالم از سبزیجات و میوه جات میتوانند در سلامت بدنی و دهانی شما کمک بسزایی کنند.هرچند که هیچ جایگزینی برای مسواک زدن نیستند.

اما تماسی که با دندان هایتان موقع جویدن برقرار میکنند میتواند تا حدودی لکه ها و پلاک های مضر را پاک کنند.

لازم به ذکر است که توت فرنگی و آناناس نسبت به بقیه میوه ها تاثیر بسیار بیشتری برای سفید کنندگی دارند.

سفیدکنندگی دندان با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین ترکیبی طبیعی است که اکثریت سلبریتی از آن کمک گرفته اند.طبق این روش جوش شیرین با شستن لکه ها و توت فرنگی با لکه بری زیادش میتوانند باعث ضعیف شدن مینای دندان شما هم شوند پس برای استفاده از این روش ها حساسیت به خرج ندهید و زیاد استفاده نکنید و هفته ای یکبار استفاده کنید که ریسک آن حداقل شود.

یک توت فرنگی را له کرده و آن را با جوش شیرین مخلوط و هم زده و با مسواک آن را به دندان های خود بزنید.

۶_پیشگیری از برو لکه 

همرمان که سنتون بالا تر میره,زردی دندان ها نیز بیشتر خودشون رو نشون میدن.اما میتوانید با انجام دادن یک سری از کار ها سرعت این روند را کند کنید.

قهوه,شراب قرمز,نوشیدنی گازدار و برخی از تمشک ها معروف برای لکه زدن به دندان هستند.

اما به این معنی نیست که نباید اصلا این خوراکی و نوشیدنی هارا کنار بگذارید,فقط به حد درست از آن ها استفاده کنیدو بعد از هربار استفاده حتما دندان خود را بشویید و مسواک بزنید.و تا میتوانید تنباکو و سیگار را استفاده نکنید زیرا هر دو این دخانیات به سرعت و زیاد تاثیر روی دندان و لثه دارند.

مصرف شکر خود را کنترل کنید یا اصلا آن را کنار بزارید در صورت ممکن بودن.

تا میتوانید کلسیم مصرف کنید,بعضی اوقات حتی با رعایت کردن تمامی موارد بالا کمبود کلسیم باعث دوباره مشکلات دندان میشوند.مصرف زیاد شیر,پنیر و کلم بروکلی میتواند سطح کلسیم بدنتان را بالا نگه دارد.

۷_ارزش مسواک زدن و شستشو روزانه را دست کم نگیرید

مسواک زدن مرتب میتواند تا حدودی زیادی اجتماع باکتری هارا در دهان و دندان شما را بکاهد,و همچنین پلاک های دندان را نیز کم میکند.محتوایات خمیر دندان همه چیزهایی که نگه داری و مراقبت از دندان لازم دارید را داراست.

جرم گیری مرتب (زمان بندی شده)نیز میتواند گزینه ای عالی باشد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.