۴ فایده فوق العاده روغن ماهی برای مردان

روغن ماهی یک از سالم ترین روغن های شناخته شده است که تقریباً در هر رژیم غذایی مناسب است. اکثر افرادی که می خواهند رژیم غذایی خود را بهبود بخشند ، معمولاً سعی می کنند روغن ماهی را در مصرف روزانه خود قرار دهند. اما ممکن است برخی از افراد بپرسند: روغن ماهی چه فایده ای دارد؟ آیا واقعا برای سلامت مردان مفید است؟ در این مقاله ، من نگاهی جامع به این موضوع خواهم داشت که چرا روغن ماهی برای همه ، به ویژه مردان توصیه می شود. بیایید با منابع روغن ماهی و اینکه چگونه می تواند برای سلامتی شما مفید باشد شروع کنیم.

روغن ماهی در درجه اول از انواع ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد ، ماهی تن ، ماهی خال مخالی ، ساردین ، ​​شاه ماهی و قزل آلا یافت می شود و استخراج می شود. این شامل دو نوع بسیار مفید از اسیدهای چرب امگا ۳ برای بسیاری از شرایط سلامتی است:

دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)
ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)

روغن ماهی

اما نکته مهم اینجاست:

بدن انسان نمی تواند اسیدهای چرب چند غیر اشباع امگا ۳ بسازد. شما برای تکمیل این مواد مغذی حیاتی به منابع غذایی وابسته هستید. اما این مسئله چندان مهمی نیست زیرا می توانید غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مانند ماهی های چرب مصرف کنید یا روغن ماهی را به شکل مکمل مصرف کنید.

همچنین می توانید نوع دیگری از اسید چرب امگا ۳ به نام آلفا لینولنیک اسید (ALA) را در برخی منابع گیاهی مانند گردو ، تخم کتان ، تخمه کدو و دانه های چیا پیدا کنید. شما نمی توانید اسید آلفا لینولنیک را در روغن ماهی پیدا کنید و جالب اینجاست که بدن شما ALA را به DHA و EPA ، اما در مقادیر بسیار کمی تبدیل می کند.  بنابراین ، اگر می خواهید امگا ۳ خود را متعادل نگه دارید ، باید DHA ، EPA و ALA را از طریق منابع غذایی یا مکمل ها یا ترکیبی از هر دو مصرف کنید.

آیا روغن ماهی می تواند سلامت شما را بهبود بخشد؟

انجمن قلب آمریکا (AHA) مصرف ماهی های چرب یا چرب آب سرد را دو بار در هفته توصیه می کند.ماهی یکی از بهترین راه ها برای دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ و استفاده از مزایای بی شمار آن برای سلامتی است. این یک منبع عالی پروتئین است و در مقایسه با سایر محصولات گوشتی چرب ، دارای چربی اشباع کمی است.با این حال ، اگر گیاهخوار هستید یا ماهی مصرف نمی کنید ، می توانید با پزشک خود در مورد جایگزین های غذایی به جای ماهی و روغن ماهی مشورت کنید.

بیایید برخی از مزایای روغن ماهی را برای مردان بررسی کنیم ، اگرچه برخی از این مزایا برای هم مردان و هم زنان نیز صدق می کند.

۱- روغن ماهی می تواند باروری مردان را افزایش دهد

تحقیقات مختلف نشان داده است که امگا ۳ کیفیت مایع منی ، حجم ، عملکرد نعوظ را بهبود می بخشد و حتی از سرطان پروستات جلوگیری می کند.

اخیراً ، اولین مطالعه مشاهده ای در مورد ارتباط بین مصرف مکمل روغن ماهی و بهبود عملکرد بیضه انجام شده نیز نشان داد که این مکمل ها برای سلامت مردان مفید هستند.  این مطالعه بر روی ۱۷۰۰ مرد جوان و سالم دانمارکی انجام شد که میانگین آنها در حدود نوزده سال بود. کسانی که از مکمل روغن ماهی استفاده کردند ، حجم منی بیشتر و کیفیت اسپرم را بهبود بخشیدند. کسانی که مکمل های دیگر مانند مولتی ویتامین مصرف کردند ، تأثیرات مشابهی را نشان ندادند و به ارتباط احتمالی بین مکمل های روغن ماهی و تعداد بهتر اسپرم اشاره کردند.

تینا کولد جنسن ، سرپرست این مطالعه ، استاد طب محیطی در دانشگاه جنوب دانمارک که بیش از ۲۵ سال در این زمینه تحقیقاتی فعال بوده است ، گفت که این عوامل منجر به بهبود باروری مردان در مردان مصرف کننده روغن ماهی شود.

او نتیجه گرفت که مکمل روغن ماهی را برای کسانی که می خواهند باروری مردان خود را بهبود ببخشند توصیه می کند. با این حال ، او می افزاید که بهترین گزینه شما این است که میزان مصرف ماهی خود را افزایش دهید و از توصیه های رژیم غذایی پزشک پیروی کنید.

سایر مطالعات همچنین ارتباط مثبتی بین مکمل های روغن ماهی و کیفیت اسپرم پیدا کرده اند.

در حالی که این نتایج مطمئناً دلگرم کننده است ، یافته های این مطالعات مشاهده ای باید با آزمایشات بالینی تصادفی دقیق تر تأیید شود. بنابراین ، من بیماران را تشویق می کنم تا در مورد موارد جداگانه خود با پزشکان خود صحبت کنند تا از ایمنی و حداکثر استفاده از مکمل های روغن ماهی اطمینان حاصل شود.

۲- روغن ماهی به حفظ سلامت قلب کمک می کند

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) بیماری های قلبی علت اصلی مرگ در بین مردان است. به طور کلی ، هر سال یک نفر از هر ۴ نفر در آمریکا جان خود را از دست می دهد.

روغن ماهی یک ماده مغذی مناسب قلب است زیرا منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ است. با کاهش بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی ، از قلب شما محافظت می کند. برخی از فواید روغن ماهی عبارتند از:

همچنین تحقیقی وجود دارد که نشان می دهد مکمل روغن ماهی شرایط نامطلوب مانند بستری شدن در بیمارستان و مرگ در افراد مبتلا به نارسایی قلبی را کاهش می دهد.

انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند که افراد بدون بیماری قلبی حداقل دو وعده ماهی در هفته برای کاهش حوادث قلبی عروقی مصرف کنند. پیشنهاد می کند انواع آب سرد ، ماهی های وحشی مانند ماهی تن ، ماهی خال مخالی ، ماهی قزل آلا و ساردین را بخاطر میزان بالای اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید. AHA مکمل امگا ۳ را برای افرادی که خطر بالایی برای بیماری های قلبی عروقی ندارند توصیه نمی کند.

با این حال ، اگر بیماری قلبی دارید ، بهتر است قبل از تصمیم به مصرف مکمل های روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید. بسته به شرایط شما ، آنها ممکن است خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و/یا مصرف مکمل روغن ماهی مورد تایید FDA را توصیه کنند.

گاهی اوقات ، دوزهای بالاتر امگا ۳ برای کاهش تری گلیسیرید تجویز می شود. اما باید دقیقاً تحت نظر پزشک باشد زیرا می تواند عوارضی مانند خونریزی ایجاد کند و بر سیستم ایمنی تأثیر بگذارد.

۳-روغن ماهی به شما بینایی شفاف می دهد

آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) روغن ماهی را برای بهینه سازی سلامت چشم توصیه می کند. در حالی که برخی گزارش های متناقض وجود دارد ، برخی یافته ها نشان می دهد که چگونه روغن ماهی به درمان بیماری های چشمی مانند خشکی چشم و دژنراسیون ماکولا (AMD) وابسته به سن کمک می کند.

یک مطالعه اخیر در سال ۲۰۱۹ از یافته هایی حمایت کرد که نشان می داد افرادی که میوه ، سبزیجات و ماهی تازه مصرف می کردند کمتر از افرادی که مصرف نمی کردند به بیماری های چشمی مبتلا می شدند. مطالعه دیگری که در Investigative Ophthalmology & Visual Science منتشر شده است نشان می دهد اسید چرب امگا ۳ DHA برای محافظت از بینایی است.

مطالعات مختلف یافته های مشابهی در مورد علائم خشکی چشم کمتر در افرادی که روغن ماهی مصرف می کردند ، پیدا کرده است. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی باعث بهبود چربی چشم می شود که توسط غدد میبومین واقع در لبه پلک تولید می شود. سایر مطالعات همچنین دریافتند که روغن ماهی درد و تورم را کاهش می دهد و آن را به درمان موثری برای خشکی چشم تبدیل می کند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “طرز تهیه میگوی خوشمزه” را نیز مطالعه بفرمایید.      

روغن ماهی

۴- روغن ماهی به شما کمک می کند تا از درون سالم باشید

روغن ماهی یک ماده مغذی همه کاره است که به نظر می رسد به چندین مزیت دیگر سلامتی کمک می کند. این شامل:

کاهش افسردگی
تقویت حافظه
جلوگیری از التهاب بیماری زا با افزایش فعالیت سلول های B یا گلبول های سفید خون
کمک به کاهش وزن
با از بین بردن آکنه و پسوریازیس ، پوستی سالم به شما می بخشد

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.