۲۶ایده کسب و کار در شهرهای کوچک که هر شهری به آن نیاز دارد

۲۶ ایده کسب و کار در شهرهای کوچک که هر شهری به آن نیاز دارد

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”۲۶ ایده کسب و کار در شهرهای کوچک که هر شهری به آن نیاز دارد” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

تجارت بزرگ می تواند در شهرهای کوچک اتفاق بیفتد. شهرهای کوچک فرصتی منحصر به فرد برای یک بازار متمرکز – و همچنین چالش جمعیت محدود را ارائه می دهند. یافتن ایده های تجاری در شهرهای کوچک که به قوت خود باقی بمانند ، در واقع تأمین تقاضای فعلی با یک محصول یا خدمات عالی است.حالا ببینیم ایده های کسب و کار برای شهرهای کوچک چیست؟

برای راه اندازی مشاغلی که در یک شهر کوچک کار می کند ، باید تحقیقات مربوط به بازار محلی و همچنین جغرافیای خاص مکان فیزیکی را انجام دهید. در یک شهر کوچک ، بیشتر به یک گروه کوچکتر برای تجارت وابسته هستید ، بنابراین انتخاب مکان مناسب برای بهینه سازی ترافیک فروشگاه بسیار مهم است. حتی اگر برنامه کاری شما مبتنی بر خدمات باشد ، باز هم ایده خوبی است که درک بزرگی از میزان بازار خود داشته باشید.

هنگامی که از بازار مصرف را در شهر خود تصور کردید ، می توانید زمینه ایده های مختلف تجاری در شهرهای کوچک را فراهم کنید – در نهایت در مورد ایده ای که فکر می کنید بهترین کار را خواهد کرد تصمیم بگیرید. هنگامی که در مورد منابع موجود و سایر مشاغل منطقه خود اطلاعات بیشتری کسب کردید ، می توانید با صاحبان مشاغل دیگر صحبت کنید و در آخر هزینه ها و نیازهای شروع کار در یک شهر کوچک را ارزیابی کنید. برای الهام بخشیدن ، ما این لیست ۲۶ ایده کسب و کار در شهرهای کوچک را که هر جامعه نیاز دارد جمع آوری کرده ایم. می توانید از این لیست به عنوان نقطه شروع تحقیق استفاده کنید ، یا شاید ایده مناسبی برای یک کسب و کار در شهر کوچک خود پیدا کنید.

۲۶ ایده کسب و کار در شهرهای کوچک

شروع مشاغل یک شهر کوچک نیاز به تحقیق و درک دقیق از جامعه خود دارد. پس از درک کسب و کارهای موجود در منطقه و تقاضای محلی (اطلاعات بیشتر) ، آماده تصمیم گیری برای اینکه کدام شرکت برای شما و جامعه مناسب است ، هستید.

سعی کنید صنعت یا خدمتی را پیدا کنید که در آن مشاغل کوچک سودآور ، نیازهای جامعه و منافع شخصی شما تلاقی کند. در اینجا چند ایده کسب و کار در شهرهای کوچک آورده شده است که ممکن است در نظر بگیرید:

۱- ایده رستوران برای کسب و کار

یک رستوران موفق در شهر کوچک همه چیز را در اختیار مردم قرار می دهد آنچه می خواهند . ممکن است هنگام راه اندازی یک رستوران کپی کردن یک مکان محبوب در شهر وسوسه انگیز باشد ، اما توجه به یک نیاز – یا تمایل – را که محلی ها در نزدیکی آن نمی توانند پیدا کنند و جاذبه ای که ارزش سفر از شهر بعدی را دارد در نظر بگیرید.

به عنوان مثال ، یک رستوران در مزرعه یکی از ایده های عالی تجارت کوچک در شهر کوچک است ، اما اگر در منطقه ای با کشاورزی غنی نیستید یا قبلاً در شهر شما وجود دارد ، یک گزینه دیگر را در نظر بگیرید. به آنچه خانواده شما هنگام ترک شهر منتظرند فکر کنید. شاید این یک تجربه یک وعده غذایی زیبا باشد ، یا شاید یک تکه از پیتزا به سبک ایتالیایی باشد ، اما یک فرصت خوب برای یک رستوران جدید وجود دارد. شما فقط باید بفهمید مردم چه می خواهند – و خواهند خورد.

۲- کافی شاپ

با سرو نوشیدنی هایی که مردم در تمام طول روز می خواهند ، ترافیک تجاری را تجربه کنید. اگر کافی شاپ ها در شهر شما وجود ندارد ، صرف قهوه در تمام روز در مکانی که مردم می روند  می تواند به آرامی شروع به عادی سازی فعالیت کند و تجارت متقابل را تشویق کند. یک کافی شاپ در شهر کوچک ممکن است تجارت رویایی شما باشد ، اما یک کافی شاپ می تواند با طلوع آفتاب درآمد خود را در بیاورد به شرط اینکه محیطی را برای روز و شب مردم شهرتان درست کنید.

ایده کسب و کار

۳-  پیمانکار

یک فرد خوب همیشه در شهرهای کوچک تقاضا کار خواهد داشت. اگر مرتباً از دوستان ، خانواده و همسایگان تماس می گیرید که بیایید و به یک لوله نشتی یافته ممکن است در راه شروع یک کار در شهرهای کوچک باشید که کار می کند.

اگر قبلاً در شغل های عجیب و غریب کار می کنید ، شروع یک خدمات پیمانکاری نسبتاً ساده خواهد بود و تصور اینکه چه کسی شما را استخدام می کند ، خواهد بود. اگر مردم منطقه با کار شما آشنا نیستند ، سعی کنید با یک پیمانکار عمومی که مایل به ارائه یک پروژه کوچک است تماس بگیرید و  نام خود را به مشتریان آینده منتقل کنید. در یک تجارت دهان به دهان مانند کار خدمات ، تعمیرات و ساخت و ساز ، افرادی که از قبل می شناسید و کار شما را می دانند قوی ترین فروشندگان شما هستند.

۴- تعمیرات خودرو

اگر در یک منطقه روستایی یا یک شهر کوچک زندگی می کنید تقریباً شما را ملزم به داشتن ماشین می کنند ، اما دور بودن از نمایندگی می تواند خدمات روزمره را به دردسر بیندازد. خدمات تعمیر اتوماتیک یک نیاز آشکار به شهرهای کوچک را برآورده می کند و زندگی را برای افراد محلی راحت تر می کند – بنابراین ممکن است شما فکر کنید که آیا فرصتی برای باز کردن مغازه در شهر شما وجود دارد.

اگر شهر شما فاصله قابل توجهی بین شهرهای بزرگ دارد ، ممکن است فرصتی برای شما فراهم شود که یدک کش اتومبیل را شروع کنید – حتی اگر تعمیرگاه مناسبی نداشته باشید.

۵-نظافت منزل و ایده کسب و کار

بعضی از افراد تمیز کردن را دوست ندارند و این احتمال وجود دارد که تعدادی از آنها در شهر شما زندگی کنند. چرا کار تمیزکاری برای آنها شروع نمی شود؟ این سرویس دیگری است که از سیستم ارجاع دهان به دهان بهره می برد و حتی می تواند با سرویس های دیگری مانند نگهداری از کودکان یا کار در حیاط نیز جفت شود. نظافت تخصصی یک مهارت ارزشمند است ، اما مهارت لازم نیست که شما هزاران پول برای دوره ها یا گواهینامه ها هزینه کنید ، بنابراین اگر به دنبال یک شغل جانبی هستید ، این یک گزینه عالی است.

۶- IT و خدمات رایانه ای

همه مشاغل و افراد در هر مکانی که قرار دارند به پشتیبانی فناوری نیاز دارند. مهم نیست که شهر چه بزرگ و چه کوچک ، افرادی با استفاده از فناوری و مشکلی در اتصال WiFi آنها همیشه وجود خواهند داشت.

این سرویس برای تبلیغ بیشتر به تبلیغ کمی بیشتری نیاز دارد ، زیرا کمتر از کسب و کار دارای ویترین و کمتر منظم از خدماتی مانند تمیز کردن خانه قابل مشاهده است. اما اگر قصد انجام تعمیرات اساسی را ندارید ، به تجهیزات زیادی احتیاج ندارید ، بنابراین هزینه های اولیه شما را نیز پایین خواهید آورد.

۷- سالن زیبایی یا آرایشگاه

به احتمال زیاد ، شهر شما حداقل یک آرایشگاه  دارد ، اما اگر می خواهید یک آرایشگاه موفقی را افتتاح کنید ، در واقع این به شما کمک می کند. اگر یک آمار جمعیتی کم باشد – به عنوان مثال. فقط یک آرایشگاه وجود دارد که بیشتر به مردان توجه می کند – بفهمید که در حال حاضر چکار میتوانید بکنید که هم خلاقانه باشد هم مشتری پسند مثلا سالن پاکسازی پوست راه اندازی کنید.

ایده خوب برای کسب و کار
ایده خوب برای کسب و کار

۸- پمپ بنزین برای کسب و کار

ممکن است پر زرق و برق ترین مشاغل نباشند ، اما ایستگاه های سوخت در جوامعی که بیشتر افراد برای حمل و نقل به اتومبیل و کامیون متکی هستند کاملاً ضروری است. شهرهای کوچک واقع در بزرگراه های اصلی یا نزدیک آنها می توانند از نظر ترافیکی قابل توجه باشند و برخلاف اکثر مشاغل ، یک پمپ بنزین واقعاً می تواند از موقعیتی بین شهرها بهره مند شود. فروش لاتاری و دخانیات نیز می تواند درآمد قابل توجهی ایجاد کند ، به ویژه اگر شما تنها فروشنده آن منطقه باشید.

۹- فروشگاه مواد غذایی

اگر می خواهید مسیری مستقل را طی کنید، سعی کنید راهی برای تخصص فروشگاه خود پیدا کنید تا در یک موجودی عظیم هزینه نکنید. برای کمک به اطلاع این تصمیم از محصولات ، روندها و سلیقه های محلی استفاده کنید.

در مناطق کشاورزی ، فروشگاه های کشاورزان به سبک بازار که محصولات محلی و کالاهای فصلی حمل می کنند معمولاً مورد توجه مردم محلی و گردشگران است. شهری که در حال حاضر دارای یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی زنجیره ای است ، اما گزینه های کمی برای گزینه های ارگانیک ، محلی ، بدون گلوتن وجود دارد ، یک نامزد عالی برای یک فروشگاه مواد غذایی ویژه است.

۱۰- داروخانه و ایده کسب و کار

یک داروخانه به کارهای بیشتری احتیاج دارد – از استخدام داروساز گرفته تا خرید بیمه ، تا نصب اقدامات احتیاطی امنیتی – اما اگر شهر شما بصورت محلی توسط داروخانه ارائه نمی شود ، این می تواند یک فرصت عالی برای ایجاد یک تجارت طولانی مدت در جامعه شما باشد .

این یکی از ایده های تجاری در شهر کوچک است که ممکن است گزینه خوبی برای افرادی باشد که خود داروساز آموزش دیده یا درگیر حرفه پزشکی محلی هستند. داروخانه قطعاً در هر جامعه یک تجارت ضروری است ، اما اگر تصمیم به راه اندازی داروخانه مستقر در داروخانه دارید ، از رقابت با فروشگاه های زنجیره ای دارویی احتیاط کنید.

۱۱- فروشگاه عتیقه و سمساری

اگرچه ممکن است گردش کالا در یک فروشگاه عتیقه فروشی کند باشد ، اما موجودی شما منقضی نمی شود یا نیاز به نگهداری زیادی ندارد. اگر قبلاً در شهر شما چندین فروشگاه از این قبیل وجود داشته باشد ، ممکن است تخصص خود را در نظر بگیرید ، به عنوان مثال در محموله های خرده فروشی و لباس های دست دوم یا کارهای هنری از صنعتگران محلی.

۱۲-سالن بدن سازی

بیشتر و بیشتر افراد در حال تناسب اندام هستند و از بدن خود مراقبت می کنند. شانس این است که ، چند دوستدار تناسب اندام در شهر شما زندگی می کنند. اگر فکر می کنید اینطور است ، شروع یک آتلیه تناسب اندام یا سالن بدن سازی یک ایده عالی برای کسب و کار در یک شهر کوچک است. شما می توانید روی یک تم تناسب اندام بوتیک تمرکز کنید ، یا فقط یک فضای تناسب اندام عمومی را برای تمرین جامعه خود فراهم کنید.

۱۳- تدریس خصوصی

هر شهر دارای کودکانی است که باید به مدرسه بروند و اگر دانش آموزانی باشند که به کمک اضافی در خارج از ساعت مدرسه نیاز داشته باشند ، مشاغل تدریس خصوصی می تواند برای کودکان و والدین مفید باشد. اگر به دنبال یکی از ایده های تجاری در شهر کوچک هستید که به شما امکان می دهد جامعه خود را بازپس بگیرید و رشد دهید ، ممکن است یک کسب و کار تدریس خصوصی را در نظر بگیرید.

شما می توانید کار تدریس خصوصی خود را برای تأمین پذیرایی از کودکان در هر سطح – مقدماتی ، دبیرستان یا دانشگاه آغاز کنید. فقط به موضوعی فکر کنید که آگاه و علاقه مند به آن هستید و به راحتی با کودکانی که نیاز به کمک دارند ارتباط برقرار خواهید کرد. این ایده تجاری در شهر کوچک همچنین برای والدینی که شبکه بزرگی از خانواده های دیگر در شهر خود دارند گزینه بسیار خوبی است.

۱۴- بستنی فروشی و ایده کسب و کار

مشاغل مرتبط با غذا می توانند از محبوب ترین مشاغل در یک شهر کوچک باشند – و اگر نمی خواهید همه مواردی که مربوط به راه اندازی یک رستوران تمام عیار است ، ممکن است یک بستنی فروشی راه اندازی کنید. بستنی فروشی ها می توانند برای مردم محلی و همچنین مردم از شهرهای اطراف به ویژه در هوای گرم مشتری شما باشند.

۱۵-خشکشویی

 اگر در حال حاضر شهر شما فاقد خشکشویی است ، این ممکن است ایده تجاری شهر کوچک برای شما باشد. یک بار دیگر ، خشکشویی می تواند یک تجارت مفید برای هر نوع فردی باشد ، به خصوص اگر شهر شما کارگران تجاری زیادی داشته باشد که برای شغل خود در شهر رفت و آمد می کنند. داشتن خشکشویی محلی به مردم این امکان را می دهد تا بدون اینکه خیلی از راه خود خارج شوند ، از لباس خود مراقبت کنند.

۱۶-کتابفروشی

با محبوبیت فروشندگان آنلاین مانند آمازون  ، ممکن است فکر کنید افتتاح یک کتابفروشی مضحک است. با این حال ، در شهرهای کوچک ممکن است بتوانید بازار خاصی از خوانندگان را که به یک کتابفروشی محلی مراجعه می کنند جیب بزنید. به عنوان یک ایده تجاری در یک شهر کوچک ، کتابفروشی می تواند یک راه موفق باشد. علاوه بر فروش کتاب ، کتابفروشی شما می تواند به عنوان یک نهاد تاریخی در شهر عمل کند ، برنامه هایی مانند خواندن با نویسندگان محلی برگزار کند و حتی تلویزیون و فیلم را در پیشنهادات شما بگنجاند. اگر شهر شما مکانی برای تأمل ، بحث و گفتگو و البته خواندن ندارد ، افتتاح یک کتابفروشی می تواند بهترین طرح تجاری باشد.

۱۷- فروشگاه گل و ایده کسب و کار

گل ها می توانند هدیه ای برای هر تعطیلات یا رویدادی باشند – از روز تولد تا فارغ التحصیلی . اگر در حال حاضر شهر شما فروشگاه گل فروشی ندارد ، این ممکن است ایده کوچک تجاری شما باشد. گلها نه تنها برای هدیه بلکه برای سایر رویدادها مانند جشن های عروسی محلی یا عروسی و همچنین به سادگی برای روشن شدن میز آشپزخانه بسیار متنوع هستند. اگرچه ممکن است لازم باشد نحوه تهیه و چیدمان گل را بیاموزید ، اما این تجارت به ماشین آلات گران قیمت  یا تعداد زیادی پرسنل احتیاج ندارد. گل فروشی یک ایده کسب و کار کوچک است که می تواند نیاز محلی را برطرف کند ، بدون اینکه عوارضی در برخی مشاغل دیگر داشته باشد.

۱۸- باغبانی و محوطه سازی

درست مثل نظافت ، باغبانی و محوطه سازی مواردی است که مردم فقط نمی خواهند انجام دهند یا احساس می کنند در آنها مهارت ندارند و بنابراین مایل به پرداخت هزینه های آنها هستند. اگرچه از نظر صنعت شبیه به یک فروشگاه گل است ، اما شروع به کار محوطه سازی نوع دیگری از نیازهای شهر کوچک را برآورده می کند – و با این حال ، می تواند به همان محبوبیت باشد. باغبانی و محوطه سازی می تواند به هر نوع از ساکنان شهر گسترش یابد ، به ویژه هنگامی که هوا گرم می شود و حتی اگر شهر شما دارای جوامع خانگی با شرایط چمن باشد ، حتی بیشتر.

توصیه های باغبانی و محوطه سازی مانند کارمندان یا پیمانکاران می تواند دهان به دهان منتقل شود و موفقیت به راحتی در یک شهر کوچک گسترش یابد ، به ویژه اگر سرمایه شما در یک بازار خالی در حال حاضر است.

۱۹-عکاسی

همیشه بازاری برای متخصصان خلاق ، به ویژه عکاسان وجود دارد. مردم همیشه از افراد حرفه ای می خواهند که از مراسم ، مانند عروسی ، نامزدی و فارغ التحصیلی ، عکس بگیرند. علاوه بر این ، افراد ممکن است برای پرتره های خاص یا عکس های استودیوی خانوادگی به دنبال خدمات عکاس باشند. اگر شهر شما  عکاسی ندارد ، ممکن است از این ایده کسب و کار در شهر کوچک استفاده کنید ، به خصوص اگر سابقه خلاقیت داشته باشید.

اگرچه تجهیزات عکاسی گران قیمت هستند ، اما می توانید با رعایت موارد ضروری و تلاش برای سرمایه گذاری هرچه بیشتر در بازار محلی خود ، هزینه ها را پایین نگه دارید. عکس های مدارس  می تواند راهی مطمئن برای گسترش خدمات شما به صورت سالانه باشد.

ایده خوب برای کسب و کار
ایده خوب برای کسب و کار

۲۰-بوتیک لباس

هر کس به لباس احتیاج دارد – و حتی با شیوع خرید آنلاین – گاهی اوقات بهتر است لباس شخصی را امتحان کنید.اگر شهر شما فروشگاه بزرگ لباس فروشی ندارد ، ممکن است یک بوتیک کوچک افتتاح کنید. با لباس می توانید راه های مختلفی را در نظر بگیرید ، از تجارت تی شرت گرفته تا مواردی که بی نظیر و ساخته شده در داخل هستند. بسته به موقعیت شهر شما ، یک بوتیک لباس نه تنها می تواند به مردم محلی بلکه به هر بازدید کننده یا گردشگری از شهرهای اطراف نیز خدمات ارائه دهد.

۲۱-مهد کودک و ایده کسب و کار

اگر در زمینه تدریس یا مراقبت از کودکان سابقه دارید ، شروع یک مهد کودک می تواند بهترین کار در لیست ایده های تجاری شهر کوچک ما برای شما باشد. والدین ، ​​به ویژه والدین شاغل ، همیشه نیاز به خدمات مراقبت از کودکان دارند ، به خصوص قبل از رسیدن بچه ها به سن مدرسه و حتی برای بعد از ساعت مدرسه. البته یک مهد کودک محلی بسیار راحت تر خواهد بود و به والدین این امکان را می دهد که بچه های خود را قبل از کار رها کرده و در خانه به خانه ببرند. مطمئناً اگر در حال حاضر شهر شما خدمات مهد کودک ارائه نمی دهد ، این می تواند یک تجارت پایدار باشد.

ایده خوب برای کسب و کار
ایده خوب برای کسب و کار

۲۲- فروشگاه سخت افزار

حتی اگر شهر شما یک فروشگاه مواد غذایی داشته باشد ، ساکنان هنگام تکمیل خانه یا پروژه های خود و نیاز به تجهیزات ، بدون نیاز به انتظار برای تحویل آنلاین ، احتمالاً به مکان تخصصی تری برای رفتن نیاز خواهند داشت. با تطبیق پذیری اقلامی که می توانید بفروشید ، راه اندازی یک فروشگاه سخت افزار می تواند نیازهای مختلف شهر شما را از نقاشی گرفته تا باغبانی تا نگهداری استخر برآورده سازد. فروشگاه سخت افزار ایده ایده آل کسب و کار برای هر کسی است که تمایل به تعمیر یا ساختن اشیا دارد – بعلاوه ، تعمیر و نگهداری و تعمیرات بازارهایی است که همیشه در آن وجود خواهد داشت.

۲۳- آژانس املاک و مستغلات

وقتی مردم در شهر شما به دنبال خرید یا فروش خانه یا انواع دیگر املاک هستند ، به چه کسی مراجعه می کنند؟ شاید اگر مشاغل املاک و مستغلات خود را شروع کنید ، باید به شما مراجعه کنند. حتی در کوچکترین شهرها ، افراد و مشاغل روزمره قصد خرید و فروش ملک را دارند و یک مشاور املاک محلی که منطقه و بازار را می داند می تواند به عنوان یک منبع و تسهیل کننده ضروری باشد. به علاوه ، همزمان با توسعه عملیات املاک و مستغلات ، می توانید به راحتی به شهرهای دیگر بروید و از بازارهای همسایه بهره ببرید و به مشتریان و تجارت خود بهتر خدمات دهید.

۲۴-خدمات دامپزشکی

اگر دامپزشک هستید ، یا شخصی را می شناسید که به دنبال یک روش عملی است ، ممکن است فکر کنید دفتر خود را درست در شهر کوچک خود افتتاح کنید. یک بار دیگر ، این یکی از ایده های تجاری در شهرهای کوچک است که به مجوز ، مجوز و کارکنان تحصیل کرده و ماهر نیاز دارد – اما اگر بودجه (یا می توانید وام تجاری دامپزشکی دریافت کنید) ، زمان و اعتبار برای تعهد به آن ، به راحتی می تواند محلی برای خانواده ها باشد که حیوانات خانگی خود را در شهر کوچک شما ببرند. از این گذشته ، خانواده هایی که حیوانات اهلی دارند برای معاینات سالانه و همچنین موارد اضطراری باید آنها را به دامپزشک ببرند – این بدان معناست که نزدیکی اغلب مهم است. بنابراین ، اگر یک دفتر محلی و قابل اعتماد را باز کنید ، می توانید از این نیاز مربوط به حیوانات خانگی استفاده کنید.

۲۵- کلینیک بهداشت و ایده کسب و کار

باز هم ، این یکی از ایده های تجاری ما در شهر کوچک است که به بیشترین بودجه و منابع خاص نیاز خواهد داشت – اما ، اگر شهر کوچک شما فاقد کلینیک بهداشتی باشد ، این امر می تواند به راحتی به یک تجارت پرسود تبدیل شود ، خصوصاً در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا به هر حال ، همه بیمار می شوند و نیاز به دسترسی به تشخیص و داروهای لازم دارند. این یک مثال دیگر است که در آن نزدیکی مهم است – وقتی شما یا یکی از اعضای خانواده بیمار هستید ، شما نمی خواهید برای مراقبت به یک تجارت بهداشتی دور از خانه سفر کنید ، شما می خواهید مکانی را که نزدیک به خانه است .

۲۶-نانوایی

هیچ چیزی بهتر از یک نانوایی در یک شهر کوچک وجود ندارد – محلی برای ساکنان برای تهیه یک کلوچه خوب ، یک تکه کیک یا کروسان. اگر استعداد شیرینی پزی دارید یا می توانید با شخصی که این کار را انجام می دهد کار کنید ، این می تواند ایده ایده آل کسب و کار در شهر کوچک برای شما باشد. با راه اندازی یک نانوایی ، می توانید به دندان شیرین شهر کوچک خود متوسل شوید و همچنین به کسانی که صبح زود قبل از کار به دنبال یک شیرینی و یک فنجان قهوه سریع می روند ، سرویس دهید. همچنین شما می توانید برای رویدادها و مهمانی ها کیک ، کاپ کیک یا هر نوع دسر مخصوص تهیه کنید. راه اندازی نانوایی حتی بهتر است اگر در حال حاضر شهر کوچک شما آن را نداشته باشد ، بعلاوه شاید کمتر از یک رستوران کامل سرویس درگیر شود.

2.5/5 - (4 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.