۱۳ فایده عالی جو دو سر برای سلامتی شما

جو یکی از سالم‌ترین غلات جهان است که می‌تواند به شما کمک کند تا گام‌هایی را در جهت تغییر سبک زندگی سالم‌تر بردارید. برای کمک به شما برای اینکه بهتر بدانید که چگونه گنجاندن جو دو سر در رژیم غذایی روزانه ممکن است سلامت کلی شما را بهبود بخشد و به شما در دستیابی به اهداف تغذیه ای خود کمک کند، ما بسیاری از فواید سلامتی جو را در این متن برای شما گردآوری کرده ایم.

فواید جو دو سر برای سلامتی

کنترل اشتها

جو دوسر با کربوهیدرات های پیچیده، محتوای فیبر بالا و پروتئین بیشتر نسبت به سایر غلات رایج، می تواند ساعت ها بعد از غذا احساس سیری در شما ایجاد کند. مطالعات نشان می دهد که خوردن جو می تواند با بهبود احساس رضایت و سیری به بهبود کنترل اشتها کمک کند.

فایده جو دو سر برای آترواسکلروز

آترواسکلروز که معمولاً به عنوان “سخت شدن شریان ها” شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که چربی و کلسترول در دیواره های شریانی انباشته می شود و پلاک های سخت شده ای را تشکیل می دهد که جریان خون را محدود می کند. یک رژیم غذایی سالم برای قلب حاوی میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل مانند جو دوسر که سرشار از فیبر محلول هستند، می‌تواند به کند کردن و حتی معکوس کردن روند تصلب شرایین کمک کند.

با جلوگیری از جذب کلسترول در بدن و کمک به حفظ انعطاف‌پذیری، کشسانی و انعطاف‌پذیری عروق شما. سالم. ۵،۶،۷ فیبر موجود در جو همچنین می تواند به مدیریت فشار خون بالا یکی از عوامل خطر اصلی تصلب شرایین کمک کند.

فیبر بتا گلوکان

13 فایده عالی جو در سر برای سلامتی شما

جو یک منبع طبیعی غنی از بتا گلوکان است، فیبر محلول که می تواند فواید زیادی برای سلامتی شما داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که بتا گلوکان می تواند به بهبود سلامت قلب، کاهش کلسترول، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند و به افرادی که قبلاً مبتلا به دیابت هستند کمک کند قند خون خود را مدیریت کنند. مطالعات همچنین نشان می دهد که خوردن بتا گلوکان می تواند به تحریک سیستم ایمنی کمک کند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “آیا میدانستید آقایان هم دچار یائسگی میشوند؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

فواید جو دو سر برای کاهش کلسترول بد

خوردن یک رژیم غذایی به اندازه کافی در فیبر محلول می تواند جذب LDL یا کلسترول “بد” را کند یا مانع از جذب آن شود و به جای ورود به جریان خون، به عنوان ضایعات از بدن خارج شود. کلسترول اضافی در خون می تواند در شریان ها رسوب کرده و سفت شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

کلینیک مایو توصیه می کند که حداقل ۵ تا ۱۰ گرم فیبر محلول در روز مصرف کنید تا از قلب خود محافظت کنید و میزان کلسترول خود را کاهش دهید. برای مرجع، فقط نصف فنجان جو دوسر خشک ۴ گرم فیبر می دهد. مطالعات نشان می دهد که خوردن دو وعده جو در روز می تواند به کاهش کلسترول تا ۵٫۳ درصد در تنها شش هفته، همراه با رژیم غذایی کم چرب و ورزش کمک کند.

دیابت

شاخص گلیسمی (GI) رتبه بندی غذاهای غنی از کربوهیدرات بر اساس تأثیر آنها بر سطح گلوکز خون است. به عنوان مثال، یک غذای با GI بالا، غذایی است که به سرعت جذب می شود و باعث افزایش سریع قند خون می شود. جو دوسر اگرچه سرشار از کربوهیدرات است، اما از نظر شاخص گلیسمی در رتبه متوسط تا پایین قرار دارد.

این به این دلیل است که جو پر از کربوهیدرات‌های پیچیده است که به آرامی هضم می‌شوند تا تأثیر یکنواخت‌تری بر سطح قند خون داشته باشند. مطالعات نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی مناسب دیابتی حاوی جو می تواند به کاهش مصرف انسولین تا ۴۰ درصد کمک کند. علاوه بر این، فواید جو دوسر برای سلامت قلب به ویژه برای افرادی که دیابت را مدیریت می کنند مهم است، زیرا نسبت به افرادی که بدون دیابت زندگی می کنند مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند.

ارتباط جو دو سر و فیبر رژیمی

فیبر غذایی به فیبر موجود در غذا اشاره دارد. محتوای بالای فیبر محلول و نامحلول در جو دوسر منبع بسیاری از فواید سلامتی آن است. فیبر محلول آب را جذب کرده و هضم را کند می کند. خوردن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر رابطه معکوس با بیماری های قلبی عروقی، چاقی و دیابت نوع دو دارد. دریافت فیبر نامحلول کافی نیز برای سلامت روده مهم است و می تواند به عادی سازی حرکات روده کمک کند.

رژیم های غذایی بدون گلوتن

مطالعات نشان می دهد که گنجاندن جو در یک رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است ارزش غذایی رژیم را با کمک به بهبود دریافت ویتامین ها و مواد معدنی بدن افزایش دهد. جو دوسر همچنین می‌تواند به افرادی که رژیم‌های بدون گلوتن دارند کمک کند تا میزان فیبر غذایی توصیه شده روزانه خود را تامین کنند. هنگام تصمیم گیری برای خرید، به دنبال محصولات جو دو سر باشید که گواهینامه فاقد گلوتن دارند.

سلامت قلب

مصرف جو ممکن است با کاهش کلسترول c0 و کمک به حفظ وزن سالم به بهبود سلامت قلب کمک کند. این می تواند خطر بیماری قلبی، سکته و چاقی را کاهش دهد. جو دوسر یک غلات کامل است، به این معنی که حاوی هر سه قسمت غلات از جمله سبوس غنی از فیبر است. این محتوای فیبر است که غلات کامل مانند جو را به انتخاب خوبی برای کمک به مدیریت سلامت قلب شما تبدیل می کند.

آهن

جو دوسر سرشار از آهن است و نصف فنجان جو دوسر خشک حدود ۲۰ درصد آهن روزانه شما را تامین می کند. آهن به بدن شما کمک می کند تا انرژی را به طور موثرتری مصرف کند و به شما احساس بیداری و انرژی بیشتری می دهد و بخشی ضروری از هموگلوبین است، پروتئینی که توسط گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن به عضلات و اندام ها استفاده می شود. آهن کافی توانایی بدن برای ارسال اکسیژن به عضلات را بهبود می بخشد که ممکن است منجر به عملکرد ورزشی بهتر شود.

13 فایده عالی جو دو سر

متابولیسم

اگرچه هیچ غذای معجزه آسایی برای افزایش متابولیسم شما وجود ندارد، اما مطالعات نشان می دهد که حفظ یک رژیم غذایی سالم حاوی فیبر و غلات کامل مانند جو می تواند به حفظ متابولیسم سالم کمک کند. زیرا جو می تواند به بهبود ap کمک کند

جو دو سر سرشار از مواد مغذی

جو یکی از مغذی ترین غذاهایی است که می توانید بخورید. جو دوسر علاوه بر تامین کربوهیدرات های پیچیده و فیبر بتا گلوکان، حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی است. نصف فنجان جو خشک منبع خوبی از ویتامین ها و مواد مغذی زیر است: کلسیم، مس، فولات، آهن، منگنز، فسفر، پتاسیم، ویتامین B1، ویتامین B3، ویتامین B5 و ویتامین B6.

پروتئین

یک وعده جو دوسر (۱/۲ فنجان خشک) حاوی ۵ گرم پروتئین است. در حالی که جو دوسر یک پروتئین کامل نیست، حاوی پروتئین بیشتری نسبت به سایر غلات رایج است، با امتیاز اسید آمینه ۸۶/۱۰۰٫ هرچه امتیاز آمینو اسید یک ماده غذایی بالاتر باشد، پروتئین با کیفیت بهتری ارائه می کند.

برای اینکه جو دوسر را به پروتئین کامل تبدیل کنید، آن را در شیر بپزید یا با یک محصول لبنی مانند ماست یا پنیر سرو کنید. سایر پروتئین های مکمل عبارتند از حبوبات، گوشت، ماهی، تخم مرغ و مغزهای درختی مانند بادام و بادام هندی.

مدیریت وزن

محتوای فیبر بالا یکی از دلایلی است که خوردن جو دوسر ابزاری موثر برای کنترل وزن است. فیبر آب را جذب می‌کند تا فضای معده شما را اشغال کند، که به شما کمک می‌کند احساس سیری کنید و از میان وعده‌ها و پرخوری بکاهید. (همچنین به کنترل اشتها مراجعه کنید) همچنین، مطالعات نشان می دهد که خوردن جو دوسر پخته با کیفیت بهتر رژیم غذایی، دریافت مواد مغذی بهتر و کاهش خطر چاقی در بزرگسالان و کودکان مرتبط است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.