۱۰ نکته مهم بهداشت باشگاه که همه باید از آنها استفاده کنند

فصل تابستان است و اکثرا برای گذراندن اوقات فراغت خود به باشگاه های ورزشی میروند . اما آیا در باشگاه ها بهداشت کافی وجود دارد؟ ما چه نکته های بهداشتی را برای رفتن به باشگاه ها باید مد نظر داشته باشیم. لطفا با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

سالن ورزشی فضای بسته ای است که چند نفر برای ورزش در آن جمع می شوند، بنابراین رعایت نکات بهداشتی ضروری است. مسئولیت چنین عاداتی فقط بر عهده مسئولین نگهداری باشگاه و وسایل ورزشی نیست. کسانی که برای آموزش می آیند، مسئولیت پاکیزگی، وسایل شخصی و تجهیزاتی را که اشغال می کنند، را بر عهده دارند.

اگر نکات بهداشتی مانند مواردی را که در اینجا ارائه خواهیم داد، به کار ببرید، خطر ابتلا به ویروس ها، عفونت ها و حوادث به حداقل می رسد. وقت آن است که آنها را برای ورزش روزمره خود در نظر بگیرید.

عدم رعایت بهداشت در باشگاه چه خطراتی دارد؟

اگر هر یک از شرکت کنندگان یکی از این آسیب های تنفسی را داشته باشند، در باشگاه، بروز علائم تنفسی سریع است. برای اینکه آلودگی به سرعت بین تردمیل ها، وزنه ها و سایر ابزارها حرکت کند، تنها کافی است یک عطسه را بشنوید.

از سوی دیگر، قارچ‌ها و باکتری‌های مستقر در سطوحی که در آن ورزش می‌کنید، محرک‌های ایجاد تغییرات در پوست هستند. این میکروب ها روی حوله ها، کف استخر و حمام نیز فرو می روند و احتمال ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش می دهند.

خارش و عفونت استاف نیز از دیگر پیامدهای بهداشت ضعیف باشگاه است. علاوه بر این، دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، کووید-۱۹ و زرد زخم را به‌عنوان تشخیص‌های احتمالی اضافه می‌کند که می‌تواند از محیط ورزشگاه سرچشمه بگیرد.

تحقیقی از مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی به باشگاه ها و امکانات ورزشی به عنوان منابع بالقوه انتقال عفونت اشاره می کند. آنها حتی اشاره می کنند که تنوع ۲۵ جنس باکتری با منشاء انسانی و محیطی وجود دارد که به راحتی در این سالن های ورزشی منقبض می شوند.

نکات ضروری برای رعایت بهداشت در باشگاه

نشانه‌های اولیه مانند دست نزدن به صورت، به‌ویژه بدون شستن دست‌ها؛ و اینکه با لباس مناسب ورزش کنید تا از ریزش قطرات عرق روی دستگاه جلوگیری کنید. و وسایلی را که با خود حمل می‌کنید به منظور عدم انتشار یا جمع‌آوری میکروب‌ها، از توصیه‌های بهداشتی اساسی در حین آموزش است.

۱٫ وسایل شخصی تان را همراه خود بیاورید

برخی از ورزش‌ها نیاز به دراز کشیدن روی زمین، استراحت دادن به دست‌ها و دست زدن دادن به سطوح دارند. به عنوان مثال، برخی از حرکات یوگا شامل قرار دادن صورت شما در آستر یک تشک است. تشک خودت را بگیر تا به تمیزی آن شک نکنی. همین امر در مورد حوله ها و کمربندها و سایر وسایل نیز اتفاق می افتد.

۲٫اگر احساس خوبی ندارید، به باشگاه نروید

نکات ضروری برای رعایت بهداشت در باشگاه

این یک اشتباه بزرگ است که افراد بیمار در باشگاه تمرین کنند، زیرا آنها در معرض خطر ابتلا به عفونت های اضافی و خطر سرایت به همکاران خود هستند. حتی اگر سرماخوردگی باشد، بهتر است در خانه بمانید. هر ویروسی در محیط باعث افزایش شرایط غیربهداشتی می شود.

حتی ناراحتی معده یک موقعیت خطرناک برای سلامتی است. گزارش هفتگی موربیدیتی و مرگ و میر به عنوان مثال نشان می دهد که اگر شناگران مبتلا به اسهال بدون شستن بدن خود وارد استخر شوند یا در صورت وقوع مدفوع در آب، خطر انتقال پاتوژن افزایش می یابد و برای دیگران خطرآفرین است.

۳٫ ضدعفونی کردن تجهیزات بخشی از بهداشت خوب باشگاه است

قبل از انجام کارهای روتین، وسایلی را که استفاده می کنید با حوله های ضد عفونی کننده و اسپری یا ژل هیدروالکلی تمیز کنید. در انتهای ورزش نیز همین کار را انجام دهید.با توجه به بررسی ها، یکی از بزرگترین عوامل خطر عفونت استفاده مشترک از تجهیزات آلوده است، به ویژه هنگامی که توسط یک بیمار مبتلا به عفونت های پوستی فعال استفاده می شود.

۴٫ دستان خود را بشویید

تکرار این توصیه اضافی نیست. کار صحیح شستن دست ها قبل و بعد از تمرین با استفاده از صابون و مالیدن کف دست و پشت به مدت ۲۰ ثانیه است. در نهایت دست هایتان را آبکشی می کنید. فرقی نمی کند این کار را با آب سرد یا گرم انجام دهید. نکته مهم این است که با دستان تمیز وارد باشگاه شوید و از آن خارج شوید.

۵٫ زخم ها را در معرض دید قرار ندهید

درست مانند عفونت های پوستی، زخم های باز نیز نباید در باشگاه در معرض دید قرار گیرند. کار مناسب این است که آنها را با باند ضد آب بپوشانید و از جلسات استخر یا جکوزی خودداری کنید، زیرا باکتری ها در آب قرار می گیرند. به طور خاص، زخم های بخیه شده منبع مرتبط باکتری در استخرهای شنا هستند. در این موارد باید صبر کنید تا بخیه ها برداشته شوند یا خود به خود جذب شوند، زیرا این نشانه بهبودی است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۰ تا از تحصیلکرده ترین فوتبالیست های جهان” را نیز مطالعه بفرمایید.

۶٫ در مکان های مشترک از کفش یا محافظ استفاده کنید

کلینیک مایو اظهار می کند که خطر ابتلا به کرم حلقوی پوستی با راه رفتن با پای برهنه در مکان های عمومی که عفونت می تواند گسترش یابد افزایش می یابد:

سونا.
استخرهای شنا.
اتاق های رختکن.
توالت و دوش عمومی.

برای پیشگیری، کفش های محافظ را در ناحیه دوش و در استخر بپوشید. وقتی از آب بیرون آمدید، پاهای خود را به خوبی بشویید و بین انگشتان پا را با دقت خشک کنید. علاوه بر این، روی پودر ضد قارچ بپاشید، به خصوص اگر مستعد ابتلا به بیماری پای ورزشکار هستید.

۷٫ لباس ها را به محض درآوردن بشویید

لباس های عرق کرده را در تمرین جدید تکرار نکنید. لباس های باشگاه باید مرتبا تمیز شوند. این مساله وجود دارد که در پارچه های الاستیک بوی نامطبوع طولانی تر است.
تبلیغات آکادمی پوست آمریکا پوشیدن لباس های گشاد و ضد رطوبت را پیشنهاد می کند تا پوست خشک بماند و میکروب های مضر رشد نکنند. به طور مشابه، آنها نیاز به شستن لباس های باشگاه را پس از استفاده تاکید می کنند.

۸٫ وسایل مراقبت شخصی خود را نگه دارید

امانت دادن حوله، وسایل بهداشتی یا قمقمه یک کانال آلودگی است. مطمئن شوید که تمام وسایل ورزشی شما همیشه داخل کیفی باشد که برای این منظور استفاده می کنید. اگر آنها را از کسی گرفته اید که از وسایل شما استفاده می کند، حتما آنها را ضدعفونی کنید. وسایل شخصی شما باید در یک کیف باشد تا بتوانید کنترل کنید که فقط شما از آنها استفاده کنید.

10 نکته مهم بهداشتی باشگاه که همه باید از آنها استفاده کنند

۹٫ در پایان ورزش استحمام کنید

در آزمایشی که در مجله Microbiología Aplicada y Ambiental منتشر شد، ۲۶ تی شرت از شرکت کنندگان در یک جلسه گرفته شد. آنها لباس ها را به مدت ۲۸ روز بررسی کردند و سپس آنها را توسط یک فرد آموزش دیده تجزیه و تحلیل کردند. نتایج نشان داد که ترکیب الیاف لباس باعث رشد متفاوت میکروب‌های نساجی و تولید بوهای نامطبوع می‌شود. به همین دلیل، هنگام خروج از باشگاه، دوش گرفتن بهتر و مورد تایید است. بنابراین، عرق روی لباس باعث تجمع میکروب نمی شود، به پوست آسیب نمی رساند و بسیار کمتر باعث ایجاد بوی بد می شود.

در حالی که دوش گرفتن و پوشیدن لباس های جدید ایده آل است، اگر قبل از رسیدن به خانه نیاز به انجام کار دیگری دارید، حداقل با محلول الکلی ۶۰ درصد ضدعفونی کنید. همچنین مناسب است کمی ضد عفونی کننده روی دست های خود قرار دهید و آنها را خشک کنید.

۱۰٫برای رعایت بهداشت در باشگاه ، بطری آب خود را به اشتراک نگذارید

به هر دلیلی از آب خوری مشترک آب ننوشید. ورزشکاران برای آب خوردن به آنجا می آیند و به احتمال زیاد قطرات عرق در شیر آب باقی می ماند. نکته مناسب این است که یک بطری شخصی داشته باشید تا بتوانید در زمان نیاز آب را به ظرف انتقال داده و خودتان را شارژ کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.