۱۰ نکته برای ضدعفونی و تمیز کردن صحیح هدفون

 هدفون می تواند آثاری از گرد و غبار، جرم گوش و سایر ناخالصی ها را جمع کند که سلامت گوش را به خطر می اندازد. چگونه آنها را ضد عفونی کنیم؟ در این مقاله به جزئیات آن می پردازیم. یادگیری نحوه صحیح ضدعفونی کردن هدفون برای افزایش عمر مفید آنها و جلوگیری از عفونت های احتمالی گوش کلیدی است. این اشیاء اغلب به صورت روزانه استفاده می شوند، زیرا اغلب برای گوش دادن به موسیقی یا مکالمه از طریق دستگاه های تلفن همراه استفاده می شوند.

با این حال، مانند هر وسیله الکترونیکی، تماس با آب و محصولات پاک کننده می تواند برای همیشه به آنها آسیب برساند. بنابراین، شما باید در فرآیند پاکسازی بسیار مراقب باشید.

چرا تمیز کردن هدفون مهم است؟

دفعات استفاده از هدفون و همچنین تماس مستقیم با گوش به معنی ضدعفونی منظم است. از میان دلایل مختلفی که وجود دارد، دو دلیل اصلی را می توان شناسایی کرد.

از یک طرف، از عفونت های ناشی از خاک، گرد و غبار یا جرم گوش باقی مانده در گوشی جلوگیری کنید. به خصوص اگر در خیابان و مکان های عمومی استفاده شوند.
از طرفی عمر دستگاه را افزایش دهید. تولیدکنندگان مختلف اطمینان حاصل می کنند که تمیز نگه داشتن هدفون و جعبه شارژ – در صورت بی سیم بودن – به کارکرد و مدت زمان آنها کمک می کند.

البته در حین کار باید دقت و احتیاط کرد تا از مرطوب شدن آنها جلوگیری شود. این دستگاه ها تمایل دارند که موم را روی نوارهای لاستیکی خارجی و روی گریل ها، به خصوص مدل های داخل گوش، یعنی آنهایی که در داخل گوش قرار می گیرند، جمع کنند. اگرچه موم ماده ای است که از مجرای گوش محافظت می کند و آن را روان می کند، اما اضافی آن غیربهداشتی است و در صورت سفت شدن می تواند باعث ایجاد پلاگ شود.

طبق مطالعه ای در Revista Pediatría de Atención Primaria، عوامل متعددی به تولید جرم مومی کمک می کند. در میان آنها، سن، زیرا غدد تولید کننده آن آتروفی می شوند و ماده خشک تر می شود. همچنین موانعی که مانع اخراج آنها می شود مانند هدفون.

چرا تمیز کردن هدفون مهم است؟

۱۰ نکته برای تمیز کردن هدفون

استفاده طولانی مدت از هدفون با مشکلات بهداشتی گوش و عفونت کانال گوش مرتبط است. از این رو صرف چند دقیقه برای تمیز کردن آن اهمیت دارد. در اینجا چند توصیه وجود دارد.

نوع هدست را در نظر بگیرید

تمیز کردن محفظه ها و اجزای خارجی مانند توری های داخلی نیست. برای اینکه بدانید سمعک شخصی شما از چه قطعاتی تشکیل شده است، باید نوع دستگاهی که دارید را بدانید.

هدفون داخل گوش. داخل گوش آنهایی هستند که در داخل گوش قرار می گیرند. بنابراین شبکه های داخلی دارند که معمولاً کثیفی و جرم گوش در آنها جمع می شود. این سمعک ها به دلیل ظرافت و تماس نزدیک با گوش، ظریف ترین سمعک ها در ضدعفونی آن ها هستند.

هدفون روی گوشی. همچنین به عنوان سوپراورال شناخته می شود. این نمونه ها بدون پوشاندن کامل گوش روی گوش قرار می گیرند، با سربند یا هدبند نگهداری می شوند و وارد گوش نمی شوند.

هدفون روی گوش. اطراف گوش ها مانند روی گوش هستند اما بزرگتر هستند، بنابراین کاملاً گوش را احاطه کرده و می پوشانند. علاوه بر این، آنها باعث لغو صدای خارجی می شوند.

بي سيم. انواع و اقسام نسخه های بی سیم وجود دارد، اگرچه رایج ترین آنها نسخه های داخل گوش است، با این تفاوت که کابل هایی ندارند که استفاده را دشوار می کند. فرآیند تمیز کردن مشابه است، اما جعبه شارژ هم باید در فرایند تمیز کردن گنجانده شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “ساخت دستمال مرطوب کودک کاملاً طبیعی” را نیز مطالعه بفرمایید.      

وسایل و ابزار مناسب را داشته باشید

برای ضدعفونی صحیح آنها و بدون آسیب رساندن به مدارهای داخلی، عناصر تمیز کننده زیر باید در دسترس باشند. در برخی موارد، می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید، زیرا آنها عملکردهای مشابهی دارند.

پارچه مرطوب
آب و صابون.
حوله های ضد عفونی کننده.
مسواک.
گوش پاک کن.
ایزوپروپیل الکل.
حوله خشک.

 قسمت های خارجی را تمیز کنید

برای بخش های سطحی دستگاه، می توان پارچه ای را که قبلاً در ظرفی با آب صابون مرطوب شده است، اعمال کرد. مهم است که پارچه مرطوب و خیس نباشد، زیرا مایع می تواند به هدفون آسیب برساند.

برای پاک کردن کثیفی از سوراخ ها و فضاهای پیچیده می توانید از مسواک یا هر وسیله مشابه با موهای نرم استفاده کنید. سطوح برای ضدعفونی کردن با حوله های ضدعفونی کننده یا پارچه های مرطوب شده با آب و ایزوپروپیل الکل مناسب هستند.

 ضدعفونی توری ها را با دقت انجام دهید

هدفون های داخل گوش به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در مرحله اول، باید فوم یا لاستیک محافظ را بردارید. سپس بدنه و قسمت بیرونی آن را با یک پارچه مرطوب مرطوب شده با آب صابون پاک کنید. همیشه باید هدفون را رو به پایین قرار دهید تا ذرات یا آب وارد داخل نشود.

توری های داخلی – جایی که جرم گوش تمایل به چسبیدن دارد – با یک گوش پاک کن یا مسواک تمیز می شوند. توصیه می شود خشک باشد، زیرا این قسمت از جسم حساس ترین است. هر گونه رطوبت باقی مانده می تواند به آن آسیب برساند. انجام حرکات صاف راحت است و اگر هنوز بقایایی گیر کرده باشد، می توان با یک سوزن برای مکان های خاص به خود کمک کرد.

تمیز کردن موارد همراه هدست

مدل های بی سیم دارای یک کیف برای شارژ هدست هستند. این جسمی است که کثیفی را نیز جمع می کند که می تواند بر مدار شارژ مجدد تأثیر بگذارد. تمیز نگه داشتن آنها با استفاده از یک پارچه خشک یا کمی مرطوب بسیار مهم است. ما باید از خیس شدن بخش داخلی خودداری کنیم.

پدها را ضد عفونی کنید

لاستیک ها یا پدهایی که هدفون را می پوشانند برای خیساندن مناسب هستند. در هر صورت، بررسی دستورالعمل های سازنده همیشه راحت است. برای تمیز کردن آنها ابتدا باید آنها را از هدست جدا کرده و سپس در ظرفی با آب صابون فرو ببرید.

به این ترتیب کثیفی ها مرطوب می شوند و با یک برس نرم بسیار راحت تر پاک می شوند. سپس باید بگذارید روی حوله خشک شوند و تا زمانی که خشک نشوند دوباره آنها را نگذارید.

 هرگز هدفون را زیر آب نگیرید

شبکه ها و کابل ها هرگز نباید خیس باشند. به طور کلی آب را تحمل نمی کنند و یا به صورت سطحی این کار را انجام نمی دهند، بنابراین احتمال آسیب دائمی آن بسیار زیاد است.

گوش های تمیزی داشته باشید

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت این است که قبل از استفاده از هدفون، گوش ها را ضد عفونی کنید. علاوه بر این، مهم است که آنها خشک باشند. در غیر این صورت ممکن است رطوبت به دستگاه منتقل شده و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.

نظافت مکرر را انجام دهید

در صورت استفاده مداوم، تمیز کردن هدفون باید مکرر باشد. اگرچه توصیه می شود روزانه باشد، اما می توان آن را به صورت هفتگی انجام داد. اجازه ندهید بیش از ۱۵ روز بدون ضدعفونی کردن آنها بگذرد. مهم است که هدفون خود را به طور منظم ضد عفونی کنید تا از جمع آوری آلودگی و میکروب جلوگیری کنید.

 بگذارید خشک شوند

برای اتمام باید اجزا را روی حوله بگذارید تا خوب خشک شوند و اثری از رطوبت نباشد. سپس پدها را دوباره روی آن قرار دهید و دوباره از آنها استفاده کنید. اگر هنوز خیس هستند، هرگز نباید استفاده، مونتاژ یا بارگذاری شوند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.