۱۰ علت که باعث درد باسن می شود

آیا می خواهید دلایل درد باسن را بدانید؟ احتمالاً همه ما گاهی اوقات درد باسن داشته‌ایم، از بی‌حسی به دلیل نشستن طولانی‌مدت گرفته تا درد شدید ناشی از سیاتیک. درد در اطراف لگن یا استخوان لگن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد و توانایی آنها در انجام فعالیت های روزمره تأثیر بگذارد. علل درد باسن می تواند بسیار متنوع باشد. علت می تواند ساختارهای موضعی باسن باشد یا می تواند از سایر نواحی بدن مانند عضلات کمر یا حتی ران ارجاع داده شود.

علت درد باسن

سیاتیک

سیاتیک یک تشخیص نیست، در واقع توصیفی از درد در توزیع عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک طولانی ترین عصب بدن شماست. از قسمت پایین کمر شما شروع می شود، سپس از باسن شما می گذرد و تا هر دو پا پایین می آید، در نهایت قسمت هایی از آن به پاهای شما ختم می شود. وقتی چیزی عصب سیاتیک را فشرده یا تحریک می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد دردی شود که از قسمت پایین کمر به باسن شما تابیده می‌شود و می‌تواند از پایین پا به سمت ساق پا حرکت کند. درد سیاتیک می تواند از خفیف تا بسیار دردناک متغیر باشد.

مفصل ساکروایلیاک

مفصل سیاتیک گاهی به مفصل SI، مفصل S/I یا گاهی به SIJ کوتاه می شود. این مفصل بین استخوان مثلثی شکل در پایه ستون فقرات و استخوان ایلیاک یا لگن است. درد در اینجا می تواند ناشی از حرکت زیاد یا خیلی کم باشد. برخی از افراد این موارد را به عنوان اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک می نامند. انواع خاصی از آرتریت نیز می تواند باعث التهاب و درد در این مفصل شود. تغییرات وزن و شلی رباط در دوران بارداری نیز می تواند منجر به درد در این مفصل شود.

علت درد باسن

آرتروز

استئوآرتریت یکی دیگر از تشخیص های رایج برای یکی از علل درد باسن است.

استئوآرتریت اغلب آرتریت یا به اختصار OA نامیده می شود. OA در واقع “فقط” ساییدگی و پارگی یکی از مفاصل بدن است. استئوآرتریت در ناحیه کمر، مفصل S/I و احتمالاً در لگن می‌تواند باعث درد باسن شود. درد، زمانی که از یک مفصل آرتروز منتشر می شود، اغلب غیر اختصاصی است، منظورم این است که ممکن است در این ناحیه درد وجود داشته باشد. هنگامی که مفصل ملتهب می شود، این درد می تواند متمرکزتر شود که در این صورت التهاب باعث درد می شود تا مفصل. ماهیچه‌ها نیز می‌توانند درگیر شوند، این درد عضلانی است تا درد مفاصل یا آرتریت.

بورسیت

بورسا کیسه‌های حاوی مایع سینوویال است. هدف آن کاهش اصطکاک در جایی است که ماهیچه ها از سایر عضلات، رباط ها یا استخوان ها عبور می کنند. ماهیچه هایی که بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرند یا خیلی سفت می شوند می توانند بورسا را ​​مالش داده و ملتهب کنند که سپس باعث درد می شود. توضیح دیگر برای بورسیت این است که فشرده شدن یا له کردن بورسا توسط برخی ورزش‌ها یا کفش‌ها مقصر بورسیت است.

دو بورس اصلی در ناحیه باسن، بورس تروکانتریک و بورسای ایسکیال هستند. یکی در هنگام نشستن و  در هنگام دراز کشیدن به پهلو درد می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۹ درمان خانگی برای تنگی نفس” را نیز مطالعه بفرمایید.

کوکسیدینیا

گاهی به صورت درد دنبالچه نوشته می شود. دنبالچه اغلب به عنوان دنبالچه توصیف می شود. اگر افراد مبتلا از درد در انتهای ستون فقرات، درست بالای مقعد شکایت دارند. گاهی اوقات درد در رباط‌هایی که به دنبالچه کمک می‌کنند موقعیت خود را حفظ کند، احساس می‌شود، زیرا این رباط‌ها دچار کشیدگی می‌شوند. این احساس می‌تواند از ناراحتی خفیف تا بسیار دردناک متفاوت باشد.

رباط ایلیولومبار

این یک رباط کوچک واقعا قوی است که ستون فقرات کمری را به ایلیوم (بخشی از استخوان بزرگ “لگن”) نگه می دارد. رباط کمری را می توان دقیقاً در اطراف گودی در قسمت بسیار پایین کمر احساس کرد. این می تواند تحت فشار قرار گیرد و منجر به التهاب شود. یک راه متداول برای کشش این رباط این است که در حالت نشسته و بدون تکیه گاه کمر خود بنشینید. درد می تواند از یک درد خفیف تا یک ضربان قوی متفاوت باشد. برخی منابع می گویند که درد سیاتیک می تواند توسط این رباط ایجاد شود.

عضله پیریفورمیس

پیریفورمیس ماهیچه کوچکی است که در اعماق ناحیه باسن قرار دارد. عصب سیاتیک از این عضله عبور می کند. این عضله می تواند به اندازه کافی منقبض شود تا عصب سیاتیک را فشار دهد و علائمی از جمله درد و بی حسی ایجاد کند که از ناحیه باسن به پایین پا می رسد. هنگامی که عصب به این طریق به دام می افتد، به آن سندرم پیریفورمیس می گویند. علاوه بر این، نقاط ماشه ای در عضله ممکن است به درد سایر قسمت های باسن و ناحیه مفصل ران اشاره کنند.

نقاط ماشه ای

نقاط ماشه ای به عنوان “نقطه موضعی بسیار تحریک پذیر از حساسیت ظریف در یک ندول در یک گره در یک نوار محکم قابل لمس عضلانی” توصیف می شود. یکی دیگر از ویژگی های نقاط ماشه ای این است که وقتی ندول تحت فشار قرار می گیرد یا تحریک می شود، می تواند باعث ایجاد درد می شود. نقاط ماشه ای در quadratus lumborum عضله پشت و soleus ماهیچه ساق پا می توانند درد را به باسن نشان دهند. درمان نقطه ماشه ای به توقف درد ناشی از این گره های دردناک و سفت کمک می کند

عضلات باسن

گلوتئوس ماکسیموس، مدیوس و مینیموس سه ماهیچه اصلی باسن هستند. گلوتئوس ماکسیموس بزرگترین ماهیچه بدن است و برخی منابع می گویند که قوی ترین آن است. همه این عضلات ممکن است دچار مشکلات تاندون شوند که باعث درد در باسن می شود. همچنین تعدادی از نقاط ماشه ای در داخل این عضلات وجود دارد که ممکن است باعث درد در باسن شود. سه نقطه ماشه ای وجود دارد که معمولاً در Gluteus max، سه نقطه دیگر در medius و ۷ minimus وجود دارد.

علت درد باسن

تاندونوپاتی همسترینگ بالا

این باعث می شود که در هنگام نشستن بیشتر احساس درد کنید و همچنین احساس سفت و دردناکی در همسترینگ ایجاد می کند. همچنین به عنوان تاندونوپاتی پروگزیمال همسترینگ یا تاندونیت همسترینگ بالا شناخته می‌شود و به التهاب منشأ مشترک (توبروزیت ایسکیال) عضلات همسترینگ اشاره دارد. این باعث درد در قسمت تحتانی باسن در قسمتی از استخوان لگن می شود که باید روی آن بنشینید. درد در باسن همیشه به عنوان درد بسیار تیز یا مانند دندان درد توصیف شده است.

لطفاً توجه داشته باشید: هیچ تشخیص یا طرح درمانی مخصوص شما و درد باسن شما بدون شرح حال کامل و معاینه قابل ارائه نیست. اگر احساس درد در باسن و لگن خود را دارید حتما با پزشک مجرب مشورت کنید و صرفا به این مقاله اتکا نکنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.