علت کهیر زدن چیست؟ درمان خانگی آن چگونه است ؟

کهیر ، جوش های خارش دار و برجسته ای است که روی پوست یافت می شود. آنها معمولاً قرمز ، صورتی یا گوشتی هستند و گاهی اوقات سوزش یا درد می کنند. در بیشتر موارد ، علت کهیر واکنش آلرژیک به دارو یا غذا یا واکنش به مواد محرک در محیط ایجاد می شود.

در بسیاری از موارد ، کهیر یک مشکل موقت است که ممکن است با داروهای آلرژی تسکین یابد . بیشتر بثورات خود به خود برطرف می شوند. با این حال ، موارد مزمن و همچنین کهیر همراه با واکنش آلرژیک شدید ،نیازمند مراجعه به پزشک است.

علت کهیر چیست ؟

کهیر معمولاً در اثر واکنش آلرژیک به چیزی که با آن برخورد کرده اید یا بلعیده اید ایجاد می شود. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید ، بدن شما شروع به ترشح هیستامین در خون می کند. هیستامین ها مواد شیمیایی هستند که بدن شما در تلاش برای دفاع از خود در برابر عفونت و سایر مزاحمان خارجی تولید می کند. متأسفانه ، در برخی افراد ، هیستامین ها می توانند باعث تورم ، خارش و بسیاری از علائمی شوند که با کهیر تجربه می شوند. از نظر حساسیت زا ، کهیر می تواند ناشی از عواملی مانند گرده ، داروها ، غذا ، موی حیوانات و نیش حشرات باشد.

کهیر همچنین ممکن است به دلیل شرایطی غیر از حساسیت ایجاد شود. غیر معمول نیست که افراد در اثر استرس ، پوشیدن لباس تنگ ، ورزش ، بیماری یا عفونت دچار کهیر شوند. همچنین ممکن است کهیر در نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در دمای گرم یا سرد یا تحریک ناشی از تعریق زیاد ایجاد شود. از آنجا که عوامل محرک متعددی وجود دارد ، بسیاری از اوقات علت واقعی کهیر را نمی توان تعیین کرد.

علت کهیر چیست؟
علت کهیر چیست ؟

چه کسی در معرض کهیر زدن است ؟

افرادی که به آلرژی دارند بیشتر در معرض کهیر هستند. همچنین اگر در حال مصرف دارو هستید یا اگر ناخودآگاه در معرض چیزهایی هستید که ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید ، مانند غذا یا گرده ، ممکن است دچار کهیر شوید. اگر در حال حاضر مبتلا به عفونت یا بیماری هستید ، ممکن است در معرض ابتلا به کهیر باشید.

کهیرها چه شکلی هستند ؟

قابل توجه ترین علامت مربوط به کهیر ، جوش های روی پوست است. جوش ها ممکن است قرمز باشند ، اما می توانند هم رنگ پوست شما باشند. آنها می توانند کوچک و گرد ، حلقه ای یا بزرگ باشند. کهیرها خارش دارند و تمایل دارند بصورت دسته ای در قسمت آسیب دیده بدن ظاهر شوند. آنها می توانند بزرگتر شوند ، شکل خود را تغییر داده و پخش شوند.

کهیرها ممکن است در طول شیوع ناپدید شوند یا دوباره ظاهر شوند. کهیرها می توانند از نیم ساعت تا یک روز طول بکشد. در صورت فشردن کهیر ممکن است سفید شود. گاهی اوقات ممکن است کهیر با هم تغییر شکل داده و ناحیه بزرگتر و برجسته ای ایجاد کنند.

کهیر می تواند در نقاط مختلف بدن رخ دهد. در صورت بروز بیماری کهیر در اطراف گلو یا روی زبان یا مشکل در تنفس همراه با کهیر ، فوراً با پزشک تماس بگیرید یا به پزشک مراجعه کنید.

انواع کهیر

شایع ترین علل کهیر واکنشهای آلرژیک است. اینها می توانند در اثر هر گونه حساسیت زایی ایجاد شوند که ممکن است به آن حساس باشید ، از جمله:

غذاها (مانند آجیل ، شیر و تخم مرغ)
شوره حیوان خانگی
گرده
غبار
گزش یا نیش حشرات
داروها (در درجه اول آنتی بیوتیک ها ، داروهای سرطان و ایبوپروفن)
موارد خفیف کهیر ناشی از آلرژی معمولاً با داروهای آلرژی کوتاه مدت یا کوتاه مدت و اجتناب از محرک درمان می شود.

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده زندگی است. در این وضعیت ، کهیر اغلب با مشکلات تنفسی ، تهوع یا استفراغ ، تورم شدید و سرگیجه همراه است. در صورت مشکوک بودن به آنافیلاکسی بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرید.

کهیر مزمن

کهیر مزمن لزوماً علت مشخصی ندارند. این بیماری با کهیرهای مکرر مشخص می شود که می تواند شیوه زندگی شما را مختل کند. طبق گفته کلینیک مایو ، این موارد می تواند بین شش هفته تا چند ماه یا سال طول بکشد.

در صورت داشتن جوش هایی که طی شش هفته از بین نمی روند ، ممکن است به کهیر مزمن مشکوک شوید. این نوع کهیر ممکن است تهدید کننده زندگی نباشد ، اما ناراحت کننده است و درمان آن دشوار است. آنها همچنین ممکن است نشانه ای از یک مشکل بهداشتی زمینه ای باشند ، مانند:

بیماری سلیاک
لوپوس
دیابت نوع ۱
روماتیسم مفصلی
بیماری تیرویید
درماتوگرافی

این نوع کهیر حاد خفیف در نظر گرفته می شود. خراش زیاد یا فشار مداوم روی پوست باعث ایجاد آن می شود. درماتوگرافی معمولاً در مدت زمان کوتاهی و بدون درمان خود به خود برطرف می شود.

کهیرهای ناشی از دما

گاهی اوقات تغییرات دما می تواند در افرادی که به چنین تغییراتی حساس هستند ، کهیر ایجاد کند. کهیرهای ناشی از سرما ممکن است در اثر آب سرد یا قرار گرفتن در معرض هوا ایجاد شوند ، در حالی که گرمای بدن ناشی از فعالیت بدنی ممکن است باعث ایجاد کهیر ناشی از ورزش شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تخت های برنزه نیز ممکن است در برخی افراد کهیر خورشیدی ایجاد کند.

کهیرهای ناشی از عفونت

هر دو عفونت ویروسی و باکتریایی می توانند باعث کهیر شوند. عفونت های شایع باکتریایی که باعث ایجاد کهیر می شوند شامل عفونت های دستگاه ادراری و گلودرد استرپتوکوکی است. ویروس هایی که باعث ایجاد مونونوکلئوز عفونی ، هپاتیت و سرماخوردگی می شوند اغلب باعث کهیر می شوند.

کهیر چه شکلی است؟
کهیر چه شکلی است ؟

گزینه های درمانی کهیر

اولین قدم برای درمان این است که بفهمید آیا واقعاً کهیر دارید. در بیشتر موارد ، پزشک شما می تواند در صورت وجود کهیر در معاینه فیزیکی تشخیص دهد. پوست شما علائمی از جوشهای همراه با کهیر را نشان می دهد. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش خون یا آزمایشات پوستی را انجام دهد تا مشخص شود که چه چیزی ممکن است باعث ایجاد کهیر شما شده باشد – به ویژه اگر آنها در نتیجه واکنش آلرژیک ایجاد شده باشند.

در صورت مشاهده موارد خفیف کهیر که مربوط به آلرژی یا سایر شرایط سلامتی نیست ، ممکن است به درمان نسخه ای نیاز نداشته باشید. در این شرایط ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که به دنبال موقت موارد زیر باشید:

مصرف آنتی هیستامین ها ، مانند دیفن هیدرامین یا ستیریزین
جلوگیری از تحریک ناحیه
اجتناب از آب گرم ، که ممکن است کهیر را تشدید کند
گرفتن حمام سرد یا ولرم با بلغور جو دوسر کلوئیدی یا جوش شیرین
آنافیلاکسی یک فوریت پزشکی است که باید فوراً توسط پزشک درمان شود.

آیا می توان از کهیر جلوگیری کرد؟

تغییرات ساده در شیوه زندگی شما ممکن است بتواند به شما در جلوگیری از بروز مجدد کهیر در آینده کمک کند. اگر شما آلرژی دارید و می دانید کدام مواد ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند ، پزشک به شما پیشنهاد می کند از هرگونه تماس احتمالی با این عوامل اجتناب کنید. تزریقات آلرژیک گزینه دیگری است که ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به کهیر کمک کند.

اگر اخیراً دچار بیماری کهیر شده اید ، از حضور در مناطق با رطوبت زیاد یا پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

اگرچه کهیرها ممکن است خارش دار و ناراحت کننده باشند ، اما معمولاً شدید نیستند و پس از مدتی از بین می روند. با این حال ، توجه داشته باشید که با از بین رفتن برخی از کهیرها ، ممکن است کهیرهای جدیدی ظاهر شوند.

موارد خفیف کهیر بی ضرر در نظر گرفته می شود. در صورت بروز واکنش آلرژیک جدی و تورم گلو ، کهیر می تواند خطرناک باشد. درمان سریع برای موارد شدید کهیر برای یک چشم انداز خوب مهم است.

۱۵ راه برای از بین بردن کهیر چیست ؟

کهیر بثورات پوستی روی بدن شما است. اگرچه کهیر اغلب با واکنش های آلرژیک همراه است ، اما همچنین می تواند توسط موارد زیر ایجاد شود:

فشار
داروها
گزش یا نیش حشرات
نور خورشید
دمای سرد
عفونت
سایر شرایط زمینه ای

تشخیص علت بثورات پوستی شما بسیار مهم است. اگر بتوانید محرک را شناسایی کنید ، می توانید از تماس با آن جلوگیری کرده و از ایجاد کهیر بیشتر جلوگیری کنید. کهیرها معمولاً در عرض ۲۴ ساعت از بین می روند و نیازی به درمان ندارند.

با این حال ، در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

سرگیجه
تورم در گلو یا صورت شما
مشکل در تنفس
اینها ممکن است نشانه های یک واکنش آلرژیک شدید باشند و نیاز به مراقبت اورژانسی دارند.

درمان خانگی کهیر
درمان خانگی کهیر چیست ؟

درمان خانگی کهیر چیست ؟

در بیشتر موارد ، درمانهای خانگی تنها چیزی است که شما برای تسکین نیاز دارید. در اینجا چند روش برای تسکین خارش پوست وجود دارد:

از کمپرس سرد استفاده کنید

استفاده از یک ماده خنک بر روی پوست می تواند به تسکین هرگونه سوزش کمک کند. برای انجام این کار ، یک کیسه سبزیجات یخ زده را بردارید یا یک مشت یخ را در یک حوله بپیچید و تا ۱۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بمالید. در صورت نیاز در طول روز تکرار کنید.

با محلول ضد خارش حمام کنید

چندین محصول وجود دارد که می توانید برای از بین بردن خارش به حمام اضافه کنید. اینها شامل بلغور جو دوسر (مخصوص بلغور جو دوسر کلوئیدی برای حمام کردن) یا یک یا دو مشت جوش شیرین است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “درمان شپش چگونه است؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

از محصولات خاصی که ممکن است باعث تحریک پوست شوند اجتناب کنید

برخی از صابون ها ممکن است پوست شما را خشک کرده و در صورت بروز کهیر خارش بیشتری ایجاد کنند. مطمئن شوید که از صابونی استفاده می کنید که برای پوست های حساس به بازار عرضه شده است. در اینجا یک انتخاب عالی پیدا کنید. اینها معمولاً عطر و سایر مواد شیمیایی تحریک کننده را حذف می کنند.

همچنین باید از استفاده از مرطوب کننده ها یا لوسیون های تحریک کننده خودداری کنید. در صورت شک ، فرمولی را انتخاب کنید که پوست حساس را هدف قرار دهد ، مانند این گزینه ها. استفاده بلافاصله پس از حمام کردن نیز ممکن است به تسکین خارش کمک کند.

همه چیز را خنک نگه دارید

گرما می تواند خارش را بدتر کند. لباس های سبک بپوشید و دمای خانه را سرد و راحت نگه دارید. از نشستن در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

داروهای طبیعی

اگر داروهای خانگی علائم شما را برطرف نمی کند – اما آمادگی رفتن به داروخانه را ندارید – ممکن است بخواهید چند راه حل طبیعی را امتحان کنید.

فندق

تانن های طبیعی موجود در گیاه فندق جادوگر می تواند به تسکین سوزش کمک کند. ممکن است بخواهید مخلوط فندق خود را برای استفاده به عنوان قابض برای افزایش حداکثر تانن تهیه کنید.

برای انجام :

۵ تا ۱۰ گرم منبع معتبر پوست فندق جادوگر را به ۱ فنجان آب اضافه کنید.
پوست را له کنید.
مخلوط را در قابلمه بریزید.
بجوشانید و از روی حرارت بردارید.
مخلوط را صاف کنید.
اجازه دهید مخلوط قبل از استفاده سرد شود.
می توانید این ماسک را چند بار در روز روی پوست خود بمالید. اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه روی نواحی آسیب دیده بماند و سپس آبکشی کنید.

علت کهیر چیست؟
درمان کهیر چیست ؟

آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که به دلیل خواص درمانی شناخته شده است.

اگرچه این یک ضد التهاب طبیعی است ، اما ممکن است باعث ایجاد درماتیت تماسی شود ، بنابراین قبل از استفاده از آن ، انجام تست پچ پوست بسیار مهم است.

برای انجام تست پوستی ، کافی است مقدار کمی از محصول را در ناحیه ای از پوست تحت تأثیر قرار دهید. اگر می توانید ، به قسمت داخلی ساعد خود بمالید. اگر طی ۲۴ ساعت هیچ گونه تحریکی را تجربه نکردید ، استفاده از آن روی کهیرها ایمن است.

شما می توانید آلوئه ورا موضعی را در صورت نیاز ، به احتمال زیاد چند بار در روز بر روی کهیر خود بمالید. اطمینان حاصل کنید که هرگونه دستورالعمل روی بسته را دنبال کنید.

ژل یا کرم موضعی آلوئه ورا را می توانید بصورت آنلاین یا از داروخانه خریداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.