کار کبد در بدن چیست؟حتما این مقاله را بخوانید جالبه

زمانی بود که مردم کبد را مهم‌ترین عضو بدن می‌دانستند و به اندازه مغز و قلب درباره آن صحبت می‌شد. کار کبد در بدن چیست ؟ کبد با مسئولیت صدها عملکرد حیاتی، و ظرفیت قابل توجهی برای رشد که هیچ اندام دیگری نمی تواند با آن برابری کند، کارهای زیادی برای آن انجام می دهد. جگر به قدری ضروری و جذاب است که نادیده گرفتن آن باعث بیماری و درد زیادی می شود.

اول از همه – چند مقدمه درست است. به کبد خود سلام کنید، اندامی که در زیر دیافراگم شما، بیشتر در سمت راست قرار دارد. از دست دادن آن به نوعی سخت است. از نظر آماری، کبد بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین اندام داخلی بدن شما و دومین عضو بدن پس از پوست از نظر بزرگی است. کبد در بزرگسالان حدود سه پوند وزن دارد، از حدود ۳۰۰ میلیارد سلول تشکیل شده است و در دوران بارداری حتی بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شود تا کار اضافی را انجام دهد.

بر خلاف هر اندام دیگری در بدن شما، کبد خون را از دو منبع دریافت می کند: سرخرگی که خون را مستقیماً از قلب می آورد و سیاهرگی که خون را از روده می آورد. بسیاری از عملکردهای کبد نیاز به دسترسی به منبع خون بدن دارد و در هر لحظه حدود ۱۳ درصد از خون شما در کبد شما قرار دارد.

کبد دقیقاً چه می کند؟

 کبد یک عضو بیش از حد رزرو شده است، با بیش از ۵۰۰ عملکرد مختلف که ما از آنها می دانیم . بسیاری از آنها با تنظیم شیمیایی خون شما مرتبط هستند. به عنوان مثال، کبد پروتئین و کلسترول خون را ایجاد می کند و سطح اسید آمینه را در خون تنظیم می کند. خون را از سموم پاک می کند، مواد مضر را تجزیه می کند تا از بدن دفع شوند و باکتری ها را از جریان خون خارج می کند. همچنین اجزای مورد نیاز سیستم ایمنی را تولید می کند.

اما این همه ماجرا نیست! کبد یک بازیکن کلیدی در متابولیسم کل بدن است، زیرا گلوکزی را که سلول‌های ما برای انرژی استفاده می‌کنند ذخیره و آزاد می‌کند. همچنین لخته شدن خون را تنظیم می کند. آهن را ذخیره می کند. و صفرا تولید می کند، ماده ای که به بدن شما در هضم چربی کمک می کند. هورمون‌ها را تولید می‌کند و سطح هورمون‌های دیگر را تنظیم می‌کند و در مواقعی که نیازی به آنها نیست، آنها را از خون خارج می‌کند. همچنین گلبول‌های قرمز قدیمی را می‌شکند (شکست این فرآیند همان چیزی است که باعث زردی می‌شود، زردی پوست و چشم‌ها که یکی از علائم کلاسیک مشکلات کبدی است).

کار کبد در بدن

بسیاری از تمدن های باستان، کبد را به همراه قلب و مغز یکی از سه عضو اصلی بدن می دانستند .

فرهنگ های مختلف در سرتاسر جهان معتقد بودند که کبد محل روح است و به دلیل اینکه تصور می شد خون را ایجاد می کند، منبع حیات است. (ما اکنون می دانیم که سلول های خونی در داخل مغز استخوان ما ساخته می شوند… شما این را می دانستید، درست است؟ یونانیان باستان از “جگر” به شکلی شاعرانه استفاده می کردند که ما از “قلب” استفاده می کنیم.

به لطف نوشته های جالینوس، پزشک یونانی قرن اول که تأثیرش تا قرن هفدهم ادامه داشت، کبد برای مدتی طولانی به عنوان مهمترین اندام بدن حفظ کرد. او از طرفداران نظریه چهار شوخ طبعی بود که معتقد بود سلامت انسان به تعادل چهار مایع بدن بستگی دارد که سه مورد از آنها توسط کبد ایجاد می شود. بررسی دقیق‌تر آناتومیست‌های قرن هفدهم برای شک و تردید در این ایده‌ها و خلع ید کبد به‌عنوان پادشاه شکم ضروری است. رتبه بندی اندام های بدن بر اساس اهمیت به هر حال اشتباه است، زیرا ما برای زندگی به همه آنها نیاز داریم.

کبد تنها عضوی است که می تواند دوباره رشد کند

کبد شما خواص منحصر به فرد زیادی دارد، اما شگفت انگیزترین ویژگی آن ممکن است این باشد که بر خلاف هر اندام دیگری در بدن، کبد در صورت آسیب دیدگی می تواند بازسازی شود. در واقع، تا زمانی که ۳۰ درصد از اندام سالم باشد، کبد معمولاً می تواند به اندازه کامل رشد کند. این پدیده ای است که در اسطوره یونانی پرومته به آن اشاره شده است، جگرش هر روز توسط یک عقاب خورده می شد و یک شبه دوباره رشد می کرد.

بازسازی ممکن است عذاب او را طولانی‌تر کرده باشد، اما برای کسی که بیماری کبدی پیشرفته دارد، می‌تواند نجات‌بخش باشد: بافت آسیب‌دیده کبد را می‌توان با جراحی برداشت و به بافت سالم اجازه می‌دهد در جای خود دوباره رشد کند. در مطالعه‌ای که چرا این روش گاهی اوقات جواب نمی‌دهد، محققان دریافتند که به نظر می‌رسد فرآیند بازسازی توسط پروتئین خون به نام فیبرینوژن، که در لخته شدن درگیر است، آغاز می‌شود.

خواص احیا کننده کبد همچنین به عضوی اجازه می دهد که از یک اهدا کننده زنده به فردی که کبدش از کار افتاده یا پس از بهبودی آسیب دیده است پیوند شود. در چنین مواردی، بخشی از کبد سالم از اهداکننده به گیرنده پیوند می‌شود و بافت هر دو طرف برای تامین عملکرد طبیعی کبد رشد می‌کند. اگرچه این جراحی پیچیده و چالش برانگیز است و برای هر دو نفر خطرناک است. بنابراین اغلب کبدهای پیوندی از اهداکنندگان عضو تازه فوت شده ، گرفته می شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “کاهش ضربان قلب با رعایت این نکته ها” را نیز مطالعه بفرمایید.      

زمانی که سرطان گسترش می یابد، معمولاً به کبد سرایت می کند

هنگامی که سرطان از محل منشأ خود به قسمت دیگری از بدن گسترش می یابد، معمولاً به کبد گسترش می یابد. به گفته مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ، در واقع، سرطان کبد بیشتر احتمال دارد که ثانویه باشد – یعنی از جای دیگری منشا گرفته باشد – تا اینکه در خود کبد شروع شده باشد. دانشمندان از قرن نوزدهم متوجه شده اند که سرطان به طور تصادفی گسترش نمی یابد و این را با فرضیه به اصطلاح “دانه و خاک” توصیف کرده اند. ایده این است که سلول‌های تومور در ریزمحیط‌های خاص به بهترین شکل زنده می‌مانند، همان‌طور که دانه‌ها در انواع خاصی از خاک رشد می‌کنند.

یک مطالعه اخیر بررسی کرد که چرا به نظر می رسد کبد خاکی ارجح برای سلول های سرطانی است. به نظر می رسد که سلول های کبد می توانند پروتئین خاصی را فعال کنند که به نوبه خود باعث فعال شدن پروتئین های دیگری می شود که کبد را بازسازی می کنند و احتمال رشد تومور را افزایش می دهند. خبر خوب در این زمینه این است که دانشمندان سیگنال شیمیایی را که این فرآیند را شروع می‌کند، می‌شناسند و ممکن است بتوانند درمانی برای خاموش کردن آن و جلوگیری از گسترش سرطان به کبد، که عامل اصلی مرگ ناشی از سرطان است، ایجاد کنند.

کار کبد در بدنکار کبد در بدن چیست؟

قهوه یا چای ممکن است برای کبد شما مفید باشد

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، تقریباً یک چهارم بزرگسالان به بیماری به نام بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) مبتلا هستند. این وضعیتی است که در آن چربی اضافی در کبد انباشته می شود. در ۱٫۵ تا ۶٫۵ درصد از بزرگسالان، این بیماری باعث التهاب و آسیب به کبد می شود و می تواند منجر به مشکلات بدتری مانند سیروز شود. به نظر می رسد رژیم غذایی و ژنتیک بر روی افرادی که NAFLD ایجاد می کنند تأثیر می گذارد – این در بین افرادی که چاق هستند یا دیابت نوع ۲ دارند شایع تر است – اما مشخص نیست که چرا برخی از افراد به نسخه مضرتر مبتلا می شوند.

خوردن یک رژیم غذایی سالم و توجه به وزن شما ممکن است شانس ابتلا به NAFLD را کاهش دهد و ممکن است مقداری قهوه یا چای به منو اضافه کنید. مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، تحقیقات منتشر شده را تجزیه و تحلیل کرد و نشان داد که افرادی که به طور منظم قهوه می نوشند، ۳۵ درصد کاهش خطر ابتلا به فیبروز کبدی دارند که علت اصلی مشکلات کبدی در افرادی که NAFLD (از طریق مواد مغذی) دارند.

ممکن است آنتی اکسیدان ها و سایر مواد شیمیایی طبیعی موجود در قهوه اثر محافظتی داشته باشند، اگرچه داده ها برای نشان دادن اینکه چه مقدار قهوه برای ایجاد مزیت لازم است یا چه نوع قهوه ای بهترین کار را انجام می دهد کافی نیست. یک مطالعه قبلی همچنین نشان داد که نوشیدن روزانه چای گیاهی محافظت کننده است، اما مجدداً، قبل از انجام هر گونه توصیه، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.