چگونه گفتگو را به روش صحیح شروع کنیم؟

چگونه گفتگو را به روش صحیح شروع کنیم؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”چگونه گفتگو را به روش صحیح شروع کنیم؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم

اگر شما یک فرد درونگرا و یا خجالتی هستید و یا اینکه دچار اضطراب اجتماعی میشود ،رفتن به مهمانی می تواند فوق العاده دلهره آور باشد. یکی از راه های کاهش اضطراب ، آماده سازی قبلی است. با ذهنتان آنچه می خواهید درباره آن صحبت کنید را مرور کنید و حتی تمرین با یک دوست را در نظر بگیرید. اولین قدم برای تبدیل شدن به یک محاوره شگفت انگیز، آماده شدن است.

اصول گفتگو را به روش صحیح

اگر از شروع مکالمه ترس دارید ، قبل از شروع این سه راهکار ساده را امتحان کنید:

مثبت بمانید: دیگر نگران اشتباه نباشید و به توانایی های خود ایمان داشته باشید. نگرانی بیش از حد در مورد آنچه می خواهید بگویید در واقع می تواند باعث شود که مکالمه را در حین وقوع از دست دهید. درعوض ، سعی کنید روی شخص مقابل و آنچه او می گوید متمرکز باشید.

نفس عمیق بکشید: اگر تنش دارید ، کمتر احساس راحتی می کنید. سعی کنید آرام باشید و فقط اجازه دهید مکالمه به طور طبیعی جریان یابد.

خود را معرفی کنید: یکی از ساده ترین راه ها این است که فقط خود را معرفی کنید و سپس به شخص مقابل فرصت دهید تا همان کار را انجام دهد. هنگامی که

این یخ شکن اولیه اتفاق افتاد ، سعی کنید یک سوال ساده بپرسید یا یک مشاهده ساده انجام دهید تا به بحث و گفتگو بیشتر کمک کند.

اصول گفتگو صحیح

 اما چند نکته وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید ، مگر اینکه با شخصی که با او صحبت می کنید بسیار آشنا باشید:

اگرچه ممکن است تفسیر سیاسی ، شایعات ، شکایات و شوخی های توهین آمیز نحوه شروع گفتگوهای عموی شما در هنگام دیدارهای خانوادگی شما باشد ، اما این نمونه ای نیست که سعی کنید در زندگی روزمره از آن الگو بگیرید.

در هنگام شروع مکالمات از هر چیز توهین آمیز ، بحث برانگیز یا ناراحت کننده باید خودداری کنید.

زمان و مکان برای ابراز عقیده و یا حتی تلاش برای ترغیب دیگران وجود دارد ، اما اطمینان حاصل کنید که از چنین مباحثی پیش از آغاز بحثی پرشور ، استقبال می کنید.

برخی تحقیقات نشان می دهد که وقتی صحبت از مکالمه می شود ، بهترین شرط شما این است که به نظراتی که کاملاً بی ضرر هستند پایبند باشید.

یک مطالعه ، از شرکت کنندگان خواسته شد که اثربخشی تعدادی از خطوط اولیه را که ممکن است از یک شریک بالقوه بدست آورند ، ارزیابی کنند: خطوط متلاطم “انتخاب” ، سوالات بی پایان ، بی خطر و رویکرد مستقیم .

تعداد کمی از پاسخ دهندگان از رویکرد خط انتخاب استقبال می کنند ، اما وقتی صحبت از ترجیحات دو سبک دیگر می شود ، پاسخ ها تقسیم می شوند. زنان تمایل به سوالات بی ضرر (“تیم مورد علاقه شما چیست؟”) داشتند در حالی که مردان از سوالات مستقیم تر استفاده کردند .

نویسندگان این تحقیق پیشنهاد می کنند هنگام انتخاب راهی برای شروع مکالمه با یک غریبه ، بهتر است در کنار پرسیدن سوالات بی ضرر احترام آمیز صحبت کنیم. این نوع مکالمه کمتر تهدیدکننده است ، با این وجود شخص دیگر را ترغیب می کند نوعی پاسخ ارائه دهد.

مکاله را مثبت نگه دارید

سعی کنید مکالمه خود را با یک یادداشت شروع کنید. از طرح شکایت یا مشاهدات منفی خودداری کنید. شرایط مهم نیست ، می توانید حرف مثبتی برای گفتن پیدا کنید.

در مورد آب و هوا ، غذا ، شرکت یا خود رویداد نظر دهید. گفتن جمله ای به همان راحتی که اوقات خوبی را سپری می کنید و امیدوارید که شریک گفتگوی شما نیز تجربه لذت بخشی داشته باشد ، روش خوبی برای ادامه مکالمه است. حتی اگر شرایط به خودی خود مناسب نیست ، سعی کنید روی آن چرخش مثبتی ایجاد کنید.

مکالمه را هدفمند کنید

“این یک ارائه واقعا عالی بود ، مگر نه؟”
“هر کسی که این رویداد را ترتیب دهد مطمئناً کار بزرگی انجام داده است!”
“ارائه شما بسیار عالی بود. احساس می کنم واقعاً چیزهای زیادی یاد گرفته ام! ”
“امروز کاملا سرد است اما گزارش هوا اعلام کرده است که فردا قرار است زیبا و آفتابی باشد.”

مردم تمایل دارند به جای یک نظر منفی ،به یک نظر مثبت پاسخ دهند. این به شما کمک می کند تا نشان دهید که شما فرد خوشایندی هستید که به آنچه در جریان است توجه می کنید. مثبت ماندن به آرامش دیگران نیز کمک می کند. در نتیجه ، مردم علاقه بیشتری به ادامه مکالمه با شما خواهند داشت.

اصول گفتگو صحیح

شروع ساده جز اصول گفتگوی صحیح است

لازم نیست که هر مکالمه عالی با یک حرف عمیق و فلسفی آغاز شود. نظرات یا سوالات یخ شکن ساده راهی عالی برای شروع است.

اظهار نظر در مورد آب و هوا ، اتاق یا غذا ممکن است کلیشه ای به نظر برسد ، اما یک دلیل وجود دارد که این نوع یخ شکن بسیار خوب کار می کند. این یک روش ساده و آسان است که می توانید مکالمه را به هم بچرخانید و کمی اشتراک بین دو غریبه را ارائه دهید. صحبت با سوالات ساده می تواند منجر به مکالمه بیشتر در مورد خود شخص ، سرگرمی ها و موضوعات عمیق تری شود که می تواند به ایجاد پیوندهای اجتماعی بین افراد کمک کند.

آنچه پژوهش ها درباره اصول گفتگوی صحیح می گوید

در یک مطالعه منتشر شده در مجله Psychological Science ، محققان مشاهدات طبیعی را بر روی شرکت کنندگان انجام دادند تا گفتگوهای کوچک و مکالمات عمیق را در طی چند روز ضبط کنند.

آنچه آنها دریافتند این است که افرادی که به گفتگوهای عمیق و شخصی مشغول هستند از سطح شادی بالاتری برخوردار هستند. این ممکن است به این معنی باشد که افراد شاد به احتمال زیاد دیگران را در مکالمه های معنادار درگیر می کنند – اما همچنین ممکن است به این معنی باشد که چنین گفتگوهایی ممکن است در واقع منجر به خوشبختی بیشتر شود. محققان میگویند كه “یافته ها نشان می دهد كه زندگی اجتماعی سعادتمندانه است تا زندگی انفرادی و گفتگوئی عمیق خوب است و نه گفتگوی سطحی.”

همه دوست ندارند گفنگوی کم را انجام دهند ، اما این می تواند اولین قدم مهم باشد که می تواند منجر به گفتگوهای عمیق تر و معنی دارتر شود.

در حالی که شروع مکالمه غالباً با تمرکز بر چیزهای کوچک و پیش پا افتاده آغاز می شود ، تحقیقات نشان می دهد که انجام مکالمات عمیق تر ممکن است با شادی و رفاه بیشتر مرتبط باشد.یادگیری نحوه شروع مکالمه می تواند شما را به این پیوندهای اجتماعی پی در پی هدایت کند.

برای داشتن گفتگوی صحیح کمک بخواهید

پرسیدن سوال راهی عالی برای شروع مکالمه است. انجام این کار نه تنها به شما دلیلی برای درگیر کردن شخص مقابل می دهد – بلکه به او فرصتی برای مفید بودن در گفتگو می دهد.

هنگام استفاده از این روش ، با کار ساده ای شروع کنید که بدون تلاش زیاد به دست می آید. به عنوان مثال ، ممکن است از شخصی سوال کنید که آیا می داند کارگاه در چه ساعتی شروع به کار می کند یا سوال درباره مکان خاصی مثل تالارهای پذیرایی و …

نمونه سوال های ساده برای شروع مکالمه

“آیا شما اتفاقاً می دانید از کجا می توانم برنامه ای تهیه کنم؟”
“آیا شما یک گوشواره دیده اید؟ به نظر می رسد یکی را از دست داده ام. ”
“آیا می دانید بعد از کارگاه کجاد قرار است برویم؟”

یکی از مزایای این روش این است که پرسیدن یک سوال ساده می تواند منجر به مکالمه بیشتر در مورد سایر موضوعات شود. هنگامی که سوال خود را مطرح کردید، چیزی مانند یک قرارداد اجتماعی متقابل بین شما و شریک گفتگوی شما ایجاد می شود.

از آنجا که آنها کمک خود را ارائه داده اند ، اکنون این شما هستید که می توانید تشکر کنید و خود را معرفی کنید. این می تواند فرصتی برای شما باشد که می توانید درباره شخص دیگر بیشتر سوال کنید – اینکه چه کسی است ، چه چیزی او را به اینجا می آورد و سوالات دیگری که با توجه به شرایط پیش می آیند.

نقش زبان بدن در گفتگوی صحیح

بعضی اوقات آنچه را نمی گویید به همان اندازه که می گویید مهم است. همانطور که مکالمه جدیدی را شروع می کنید ، توجه به ارتباطات غیرکلامی خود مهم است.

از زبان بدن می توان برای انتقال علاقه و احساسات استفاده کرد. به عنوان مثال بیان دوستانه ، موضع راحت و ارتباط چشمی خوب می تواند نشان دهد که شما علاقه واقعی به صحبت های شخص رو به رو دارید. از طرف دیگر ، بی انگیزه بودن، نگاه کردن به دور و اخم ، ممکن است باعث شود طرف مقابل در مکالمه احساس خستگی یا بی علاقگی کند.

علائم غیرکلامی خوب در گفتگوی صحیح عبارتند از:

یک حالت باز ، که شامل باز نگه داشتن تنه بدن با بازوها است ، به شما کمک می کند تا حس دوستانه بودن را تحریک کنید.

تماس چشمی خوب شامل دیدن چشمان فرد است. خیره نشوید ، که می تواند تهدید کننده باشد. در عوض ، چیزهای طبیعی را حفظ کنید ، به چشمان طرف مقابل نگاه کنید اما گاهی اوقات نگاه خود را دور کنید.

لبخند زدن به شرطی که واقعی و طبیعی به نظر برسد می تواند مفید باشد. از جعل لبخند اجتناب کنید و سعی کنید به دنبال عباراتی آرام اما نشاط آور باشید.

گوش دهید و سخنان طرف گفتگو ابراز علاقه کنید

تلاش برای مکالمه با کسی که احساس کند اشتراکات کمی دارید ، می تواند ترسناک باشد. در این شرایط ، وادار کردن طرف مقابل به صحبت در مورد علایق ، کار یا تخصص خود می تواند راهی مفید برای شروع مکالمه باشد.

درمورد اینکه شخص مقابل چه کاری انجام می دهد سوالی بپرسید ، سپس بر شنیدن سخنان او تمرکز کنید. مردم غالباً از گفتن در مورد چیزهایی که علاقه زیادی به آنها دارند لذت می برند ، بنابراین ابراز علاقه واقعی به چیزهایی که دیگران از آن لذت می برند می تواند سوخت عالی برای یک گفتگوی عالی باشد.

چه چیزی تعادی یک گفتگوی صحیح را برهم میزند؟

یک مکالمه خوب فقط به یک رویکرد متکی نیست.بهترین بحث ها شامل ترکیبی از پرسیدن سوال ، گوش دادن به صحبت های دیگران و به اشتراک گذاشتن چیزهایی در مورد خودتان است.

اصول گفتگو صحیح چیست؟

یک مکالمه ساده ممکن است توسط:

پرسیدن برخی اطلاعات اساسی

گوش دادن به جواب (“عالی بود! احساس می کنم خیلی چیزها یاد گرفتم!”)

افکار خود را افشا کنید (“من هم چنین فکر کردم. من قبلاً ایده هایی در مورد چگونگی گنجاندن این نکات در روند کار خود دارم.”)

در مرحله بعدی ، شما می توانید با پرسیدن سوال دیگری در این روند را تکرار کنید ، یا شریک مکالمه شما می تواند سوالی درباره پاسخ قبلی شما بپرسد.)
همچنین ممکن است برای شما مفید باشد که سوالاتی را در پایان باز بپرسید که با “بله” یا “نه” ساده پاسخ داده نشوند. به عنوان مثال ، ممکن است بپرسید “چگونه سخنران را دوست داشتید؟” به جای “آیا شما سخنران را دوست داشتید؟”

یادگیری نحوه شروع مکالمه مهارت مهمی است که می تواند در ایجاد ارتباطات اجتماعی در طیف گسترده ای از زمینه ها به شما کمک کند. در ابتدا ممکن است دشوار باشد ، به ویژه اگر با کمرویی یا اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم کنید ، اما کسب مهارت زیاد کلید اصلی راحت تر بودن با دیگران است.

سعی کنید هر یک از این تعاملات را به عنوان یک جلسه تمرین در نظر بگیرید. هر چه بیشتر با دیگران بحث کنید ، مهارت مکالمه شما قویتر می شود.

داشتن ارتباطات اجتماعی قوی برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده است که شکل گیری روابط اجتماعی با یک سیستم ایمنی قوی تر ، افزایش طول عمر ، سطح اضطراب پایین تر ، همدلی بیشتر با دیگران و عزت نفس بهتر مرتبط است. با یادگیری نحوه شروع مکالمه ، بهتر می توانید ارتباطات اجتماعی را که برای سلامتی بسیار حیاتی هستند ، ایجاد کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.