چگونه در زندگی انعطاف پذیرتر باشیم؟

برای بسیاری از مردم انعطاف پذیری در زندگی دشوار است. وقتی موقعیت‌های غیرمنتظره‌ای پیش می‌آیند، به راحتی احساس ناامیدی می‌کنید، و باعث می‌شود که بخواهید خودتان را سرزنش کنید. این روش‌ سفت و سخت مانع از دستیابی شما به آنچه می‌خواهید در درازمدت می‌شود، و با توجه به اینکه چگونه کارها آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌روند، ناامیدی را افزایش می‌دهد.افزایش انعطاف‌پذیری ذهنی به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های چالش‌برانگیز آرام بمانید، به شما این امکان را می‌دهد تا با مشکلات به طور مؤثرتری کنار بیایید و موقعیت‌های استرس‌زا را برای دستیابی به نتایج دلخواه بهتر هدایت کنید. پس چگونه می توانید در زندگی انعطاف پذیرتر باشید؟

چطور در زندگی انعطاف‌پذیر باشیم؟

آنچه را که نمی توانید تغییر دهید، بپذیرید

اولین قدم برای انعطاف پذیری ذهنی بیشتر، پذیرش چیزهایی است که خارج از کنترل شما هستند. وقتی سخت زندگی می کنید، در ذهن خود گیر می کنید و سعی می کنید همه چیز را کنترل کنید. نگه داشتن این حس کنترل یک احساس کاذب امنیت است که باعث ناامیدی بیشتر می شود.

روشن شدن در مورد چیزهایی که خارج از کنترل ما هستند نیاز به یک حس پذیرش دارد. همانطور که در دعا داریم نوشته شده است:

«خدایا به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم چیزهایی را که نمی توانم تغییر دهم، شهامتی عطا کن تا چیزهایی را که می توانم تغییر دهم و حکمتی عطا کن تا تفاوت آن دو را بدانم.»

هنگامی که می‌توانیم توانایی محدود خود را برای تغییر یک رویداد بپذیریم، می‌توانیم اضطراب‌ها و ناامیدی‌ها را رها کنیم . تمرین رها کردن نیاز به شجاعت و تمایل برای قدم گذاشتن در حس اطمینان دارد.

 انعطاف پذیری

از افکارت عقب نشینی کن

عقب نشینی از افکارتان با دادن فضای ذهنی به شما امکان انعطاف پذیری بیشتری در زندگی می دهد. به جای اینکه صرفاً به صحبت های ذهنی خود واکنش نشان دهید، ایجاد فضای بین افکار و اعمال شما را قادر می سازد تا راه های موثرتری را برای انطباق با یک موقعیت انتخاب کنید. برای مثال، فرض کنید خودرویی در هنگام سرعت گرفتن برای خودرو شما مشکل خیلی کوچکی را ایجاد کرده است. فکر اولیه شما ممکن است این باشد که آن شخص خودخواه و غیراخلاقی است. بنابراین، آنها باید مجازات شوند. این می تواند منجر به قرار دادن خود در خطر غیر ضروری شود.

به جای صرفا واکنش نشان دادن، یک گام به عقب از افکار خود به شما امکان می دهد به سناریوهای جایگزین فکر کنید. شاید راننده به تازگی این خبر را دریافت کرده است که یکی از عزیزان در حال مرگ است و آنها در حال رفتن به سمت بیمارستان هستند. احتمالات بی نهایت وجود دارد و ما نمی توانیم “حقیقت” را دقیقاً در آن لحظه بدانیم.

ما نمی‌توانیم محرک دیگر را کنترل کنیم، بنابراین عقب‌نشینی از قضاوت‌های اولیه، فضای لازم را برای حرکت مؤثر به جلو ایجاد می‌کند.

برای انعطاف داشتن در زندگی روی زمان حال تمرکز کنید

تمرکز بر گذشته و آینده شما را از زندگی در زمان حال دور می کند. انعطاف پذیری بیشتر در زندگی مستلزم ایجاد حس آگاهی از لحظه حال است.

یکی از راه های انجام این کار این است که توجه خود را به نفس جلب کنید. همچنین ممکن است متوجه احساس پاهای خود روی زمین شوید. سپس می توانید توجه خود را به صداهای اطراف خود جلب کنید و با کنجکاوی به لایه های مختلف گوش دهید.

جلب توجه به احساسات فیزیکی شما را از ذهن خود خارج می کند و به زمان حال می برد زیرا این احساسات در لحظه حال رخ می دهند. شما به نفس گذشته خود فکر نمی کنید یا نفس آینده خود را پیش بینی نمی کنید. این یک ریتم بدنی همیشه حاضر است که می‌توانید در هر لحظه آن را تنظیم کنید. تمرکز بر زمان حال انعطاف‌پذیری رفتاری ایجاد می‌کند زیرا می‌توانید به طور مناسب‌تری به خواسته‌های موقعیتی پاسخ دهید.

تمرکز بر آنچه در اینجا و اکنون در حال رخ دادن است به شما امکان می دهد تا به جزئیات مرتبط توجه کنید، به خصوص زمانی که همه چیز آنطور که انتظار می رود پیش نمی رود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۳ اشتباه در کسب و کار که باید از آنها اجتناب کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

تصویر بزرگتر را ببینید

با داشتن افکاری مانند “موهای من چطور به نظر می رسند؟” آیا لباس مناسب پوشیدم؟ آیا من مناسب هستم؟». این منجر به مقایسه اجتماعی دائمی می‌شود و به روش‌های سفت و سخت برای تعریف خود منجر می‌شود: “من یک شکست خورده هستم، من یک درهم شکسته هستم، من کافی نیستم.”

تعاریف خشن و سخت از خود ما را از دیگران جدا می‌کند و برای محافظت از خود به راه‌های سفت و سختی منجر می‌شود. فکر کردن به اینکه به شما تعلق ندارد باعث می شود به الگوهای اجتنابی عقب نشینی کنید و از برآورده کردن نیازهای اجتماعی و رسیدن به آنچه در زندگی می خواهید جلوگیری کنید.

دیدن تصویر بزرگتر با جلب توجه شما به آنچه که دیگران در آن لحظه ممکن است تجربه کنند، شما را از ذهن خود دور می کند. به عنوان مثال، اگر در یک جلسه در محل کار هستید، می توانید وضعیت را از دو منظر متفاوت ببینید: دیدگاه خود یا دیدگاه دیگران. اگرچه دومی کمی ذهن خوانی قوی می خواهد.

از دیدگاه شما، ممکن است شروع به تعجب کنید که همه در مورد شما چه فکری می کنند، و شما را مجبور می کند دائماً تأثیر آنها را مدیریت کنید. در عوض، سعی کنید تصویر بزرگتر را ببینید و در نظر بگیرید که هر فرد ممکن است در آن لحظه چه چیزی را تجربه کند. آنها ممکن است چه فکر یا احساسی داشته باشند؟ آنها چه میخواهند؟ چگونه یکدیگر را می بینند؟

احتمالاً متوجه خواهید شد که دیگران بیشتر از شما روی خودشان متمرکز هستند. دیدن این تصویر بزرگتر به شما این امکان را می دهد که از قفس ذهنی تعریف سفت و سخت خود خارج شوید.

این به شما این امکان را می دهد که به جای اینکه بیش از حد درگیر خودتان باشید، با دیگران ارتباط واقعی برقرار کنید.

با ارزش های خود زندگی کنید تا انعطاف پذیری تان بالا رود

روشن شدن ارزش‌هایتان به شما این امکان را می‌دهد که با دادن حس جهت‌گیری در زندگی انعطاف‌پذیری به دست آورید. برخلاف اهداف، ارزش‌ها با وجود موانع، حس ابدی جهت‌گیری را ارائه می‌کنند.

به عنوان مثال، اهداف مانند استفاده از GPS برای سفر به یک مکان خاص هستند. ارزش ها مانند قطب نما هستند که به شرق اشاره می کنند. شما هرگز به طور کامل به “شرق” نمی رسید. اگر مانعی بر سر راه شما قرار گرفت، می توانید یک مسیر انحرافی موقتی را انتخاب کنید، اما می توانید خود را وفق دهید و وقتی از مانع عبور کردید، جهت خود را به سمت شرق تغییر دهید.

ارزش‌ها عبارتند از شیوه‌های بودن، متشکل از قیدهایی مانند،اخلاق، عشق ،ارتیاط با دیگران ، مسائل اقتصادی و … . داشتن درک روشنی از ارزش های خود به شما این امکان را می دهد که هر زمان که در موقعیتی چالش برانگیز قرار گرفتید، با افکار دشوار یا احساسات دردناک مواجه شدید، خود را به سمت چیزهایی که مهم هستند، هدایت کنید.

 انعطاف پذیری در زندگی

برای منعطف بودن ، کمی ریسک کنید

ریسک‌های منطقی به شما این امکان را می‌دهد که بر اساس ارزش‌های خود عمل کنید، و بر موانع ذهنی سختی که مانع حرکت شما به سمت یک زندگی معنادار و هدف می‌شود، غلبه کنید.

اگرچه این امر مستلزم شهامت است تا از عادات ناکارآمد قدیمی خارج شوید، اما مستلزم ایجاد عادات جدید نیز هست. عادت‌ها، روال‌ها و الگوهای رفتاری رایج لزوماً سفت و سخت نیستند، مگر اینکه بعد از اینکه دیگر مفید نیستند، آنها را ادامه دهید. توانایی انطباق با عادات مؤثرتر به شما امکان می دهد کارآمدتر به جلو حرکت کنید.

ریسک کردن لزوماً به معنای بی پروایی نیست. در عوض، به این معناست که شجاعت لازم را به دست آورید تا دائماً در خدمت ارزش‌های خود از منطقه امن خود خارج شوید تا بتوانید زندگی مورد نظر خود را داشته باشید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.